Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply
εγω ξέρω οτι τα λεφτα δεν ειναι το παν...

Αλλαξα δουλεια και εταιρεια με λιγοτερα λεφτά απο οτι επαιρνα αλλα κέρδισα την ησυχία μου, την ηρεμια μου, τις επαγγελματικές προοπτικές μου, την αναγνώριση της δουλειάς μου σε μόλις 3 μηνες, κανένας δεν μου πρήζει το συκώτι on the job, γλυτωσα την κατάθλιψη, οργάνωσα την ζωή μου και το καθημερινο μου προγραμμα με ορίζοντα πάνω απο 1 βδομαδα (χτες πχ πηρα προγραμμα 2 μηνων), πλέον εχω χρόνο για προσωπικη ζωή, gym, μπανια, μπολικο σεξ αντε και κανα σοβαρο date και ας δουλευω περισσότερες μέρες απο πριν...

Και επειδη ως Πάνος εχω και προσφατο παραδειγμα στο φιλικο μου περιβάλλον οπου η κατακόρυφη αυξηση μισθου συνοδεύτηκε και με μια 100% αλλοιωση της προσωπικότητα του αλλου σε βαθμο να μην αναγνωριζεις πια τον φιλο σου...

Πλέον μπορω να πω οτι δεν με απασχολουν τοσο τα πολλά φράγκα οσο ο ευατος μου και η ζωή μου... γιατι κατάλαβα (με αποδειξεις) οτι οσο μπορουν να σε ανεβάσουν τοσο μπορουν να σε ριξουν...

Φίλε μου όλα αυτά είναι καλά όταν μπορείς να θρέψεις την οικογένεια σου άμα φτάνουν τα φράγκα τότε όλα είναι καλά , τα προβλήματα αρχίζουν όταν δεν φτάνουν εξού και η παροιμία " όπου φτώχεια και γκρίνια" , πάντως χαίρομε που κατάφερες ίσος το ιδανικό για εσένα :T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλα αυτά είναι καλά όταν μπορείς να θρέψεις την οικογένεια σου άμα φτάνουν τα φράγκα τότε όλα είναι καλά , τα προβλήματα αρχίζουν όταν δεν φτάνουν εξού και η παροιμία " όπου φτώχεια και γκρίνια" , πάντως χαίρομε που κατάφερες ίσος το ιδανικό για εσένα :T:

Πιστεύω ότι με 2000 ευρώ (δικά σου + συζύγου) θρέφεις άνετα 3 παιδιά. Η γκρίνια δεν έρχεται από την φτώχεια, αλλά από την πολυέξοδη γυναίκα (αν εσύ έχεις οικονομικό μυαλό)

Αυτά από έναν άγαμο, άλλα γόνο πολύτεκνης οικογένειας, η οποία για πολλά χρόνια ζούσε με έναν μισθό.

Πάνο πιστεύω βρήκες το νόημα της ζωής.:fun::fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με 2000 ευρώ (δικά σου + συζύγου) θρέφεις άνετα 3 παιδιά. Η γκρίνια δεν έρχεται από την φτώχεια, αλλά από την πολυέξοδη γυναίκα (αν εσύ έχεις οικονομικό μυαλό)

Αυτά από έναν άγαμο, άλλα γόνο πολύτεκνης οικογένειας, η οποία για πολλά χρόνια ζούσε με έναν μισθό.

Πάνο πιστεύω βρήκες το νόημα της ζωής.:fun::fun::fun:

μάλλον φίλε εισαι εκτός κλίματος......:hehe: ρε εγω με 2000€ σύνολο δικα μου και συζύγου και ισα ισα τα βγάζουμε χωρις παιδια!!! που με 3 παιδια!!! are you crazy? μην το πεις πουθενα αλλού αυτο! θα σε πάρουν με τις :tomato:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον φίλε εισαι εκτός κλίματος......:hehe: ρε εγω με 2000€ σύνολο δικα μου και συζύγου και ισα ισα τα βγάζουμε χωρις παιδια!!! που με 3 παιδια!!! are you crazy? μην το πεις πουθενα αλλού αυτο! θα σε πάρουν με τις :tomato:

+1, σε αστικό κέντρο με 2 παιδιά, με αυτοκίνητο + σπίτι δικό σου θέλεις στην ξεφτίλα 4000 αν πεις ότι θέλεις να εξασφαλίσεις ένα καλό μέλλον για τα παιδιά σου. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω οτι τα λεφτα δεν ειναι το παν...

Αλλαξα δουλεια και εταιρεια με λιγοτερα λεφτά απο οτι επαιρνα αλλα κέρδισα την ησυχία μου, την ηρεμια μου, τις επαγγελματικές προοπτικές μου, την αναγνώριση της δουλειάς μου σε μόλις 3 μηνες, κανένας δεν μου πρήζει το συκώτι on the job, γλυτωσα την κατάθλιψη, οργάνωσα την ζωή μου και το καθημερινο μου προγραμμα με ορίζοντα πάνω απο 1 βδομαδα (χτες πχ πηρα προγραμμα 2 μηνων), πλέον εχω χρόνο για προσωπικη ζωή, gym, μπανια, μπολικο σεξ αντε και κανα σοβαρο date και ας δουλευω περισσότερες μέρες απο πριν...

Και επειδη ως Πάνος εχω και προσφατο παραδειγμα στο φιλικο μου περιβάλλον οπου η κατακόρυφη αυξηση μισθου συνοδεύτηκε και με μια 100% αλλοιωση της προσωπικότητα του αλλου σε βαθμο να μην αναγνωριζεις πια τον φιλο σου...

Πλέον μπορω να πω οτι δεν με απασχολουν τοσο τα πολλά φράγκα οσο ο ευατος μου και η ζωή μου... γιατι κατάλαβα (με αποδειξεις) οτι οσο μπορουν να σε ανεβάσουν τοσο μπορουν να σε ριξουν...

Και γω συμφωνω :clap: Τα λεφτα δεν ειναι το παν ολα στο μυαλο μας ειναι..φυσικα τα εχουμε ολοι αναγκη ..... γιατι μ αυτα στην ουσια επιβιωνουμε.....Αλλα δυστιχως εχουμε γινει τοσο πλενεκτες που οτι εχουμε δεν μας αρκει :weep: θελουμε ολο κ κατι παραπανο ολο και κατι καινουργιο..........:whip: κ ας μην το εχουμε αναγκη

Πριν ενα χρονο παραιτηθηκα απο τη δουλεια μου οπου ο χειροτερος μισθος μου θα ητανε 2.200 κ εφτανα το μηνα κ τα 5000 φυσικα με τρεξιμο αρκετο. Τα λεφτα ήτανε καλα αλλα επειδη ειδα οτι η δουλεια καποια στιγμη θα επαιρνε το στραβο της δρομο καθως ειχα κ πιεση,,,,,, αλλα κ οταν εισια γυναικα ειναι δυσκολα γιατι παντα υπαρχουνε αντρες που δυσκολα μπορουνε να χωνεψουνε κ να σε δουνε ως ενα ατομο με δυνατοτες καθαρα απο αποψη μυαλου :(

Ουτε δευτερολεπτα δε με δελιασαν τα λεφτα παραιτηθηκα γιατι ηθελα να μεινω αυτη που ειμαι κ οχι να με αλλαξουνε τα λεφτα αλλα ουτε καποιοι αλλοι επειδη πιστευουνε εχουνε το χρημα κ τη δουλεια μπορουνε να σε κανουνε οτι θελουνε......:TD:

Σημερα στη δουλεια που ειμαι δουλευω πολλες ωρες πολυ περισσοτερες εχω περισσοτερη πιεση περνω πολυ λιγοτερα λεφτα χθες παραδειγμα ο μηνας μοθ εκλεισε με 1010 ε. Αλλα τουλαχιστον εδω ειμαι αυτη που ειμαι μετα απο ενα χρονο δεν προσπαθησε να με αλλαξει κανεις εκτιμανε της δυνατοτητες μου........ με βλεπουνε σαν ενα εργαζομενο ατομο κ οχι τη φυλλο ειμαι :)

αλλα χρονο free δεν χω πολυ :weep:

ελπιζω στα γερματα να εχω :p

Link to comment
Share on other sites

+1, σε αστικό κέντρο με 2 παιδιά, με αυτοκίνητο + σπίτι δικό σου θέλεις στην ξεφτίλα 4000 αν πεις ότι θέλεις να εξασφαλίσεις ένα καλό μέλλον για τα παιδιά σου. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα!!

Ώπα παίδες...για μίσο.

Εμείς 4μελής οικογένεια με ~3κ€ και κάτι ψιλά συνολικό εισόδημα το μήνα ζούσαμε άνετα πληρώνοντας κοινόχρηστα και λογαριασμούς 2 σπιτιών.

Λέω ζούσαμε γιατί τώρα η sister δουλεύει(G700) και εγώ(ημιαπασχόληση) οπότε πληρώνουμε τα εξοδά μας.

Πώς εσείς 2 άτομα δεν τα βγάζετε πέρα?

Υπερκατανάλωση?

Κακή διαχείριση?

Link to comment
Share on other sites

Ανεργος φοιτητης κι εγω.

Γενικα παντως, ο τομεας της πληροφορικης δεν εχει μεγαλες αποδοχες επειδη εχουν πλακωσει ολοι τα τελευταια χρονια. Οπως στις οικονομικες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παίδες...για μίσο.

Εμείς 4μελής οικογένεια με ~3κ€ και κάτι ψιλά συνολικό εισόδημα το μήνα ζούσαμε άνετα πληρώνοντας κοινόχρηστα και λογαριασμούς 2 σπιτιών.

Λέω ζούσαμε γιατί τώρα η sister δουλεύει(G700) και εγώ(ημιαπασχόληση) οπότε πληρώνουμε τα εξοδά μας.

Πώς εσείς 2 άτομα δεν τα βγάζετε πέρα?

Υπερκατανάλωση?

Κακή διαχείριση?

2 άτομα + 2 παιδιά;)

Link to comment
Share on other sites

2 άτομα + 2 παιδιά;)

Τα παιδιά είναι που έχουν πάρα πολλά έξοδα ειδικά όταν αρχίσουν και τα φροντιστήρια άστα να πάνε , τώρα ρε παίδες με πόσα λεφτά μπορεί να περάσει μια οικογένεια είναι λίγο σχετικό άλλοι περνάν με 2Κ~ άλλοι με 3Κ~ και άλλοι δεν τους φτάνουν 4κ (πάντα μιλάμε με τα ίδια κριτήρια):baby:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον φίλε εισαι εκτός κλίματος......:hehe: ρε εγω με 2000€ σύνολο δικα μου και συζύγου και ισα ισα τα βγάζουμε χωρις παιδια!!! που με 3 παιδια!!! are you crazy? μην το πεις πουθενα αλλού αυτο! θα σε πάρουν με τις :tomato:

θα το πω στον πατέρα μου να δω.Αλλά παίζει μετά να σε πάρει αυτός με τις :tomato:

btw, είμαστε 8 άτομα σύνολο (2γονείς - 6 παιδιά) και όταν ήμουν εγώ λύκειο έπαιρνε ο πατέρας μου 1500 καθαρά.

Απλά ο πατέρας είχε την αίσθηση της οικονομίας. Και πισί είχαμε (ενώ φίλοι μου πλουσιότεροι τπτ) κ όλοι φροντιστήριο και τα αγγλικά μας και από κανέναν καφέ (έμαθα κ τελευταία ότι έχει κάνει κ ένα ΓΕΡΟ κομπόδεμα)

Όποτε μην λέτε ότι θέλετε πολλά λεφτά για να ζήσετε, αλλά να υπερκαλοπεράσετε.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τα δικά μου:

Μόλις ορκίστηκα και ξεκίνησα να "δουλεύω" σε ένα εργαστήριο μέχρι να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό. Από εκεί παίρνω λίγο λιγότερα από 400€/μήνα. Δεν είναι πολλά, λαμβάνοντας όμως υπόψη τη δουλειά που κάνω (που είναι πολύ χαλαρή), τις ώρες που ασχολουμαι (που ουσιαστικά είναι όσες θέλω) και ότι αυτό που κάνω πραγματικά μου αρέσει, τότε τα λεφτά είναι αρκετά.

Επειδή είμαι και μουσικός, πηγαίνω και παίζω σε κανένα μαγαζάκι και σε συναυλίες - πανηγύρια - γάμους... εεεε γκουχ γκουχ κοινωνικές και πολιστιστικές εκδηλώσεις ήθελα να πω. Τα νυχτοκάματα είναι αρκετά καλά αφού σε μαγαζιά είναι της τάξεως των 60 - 80€ για 2-3 ώρες ενώ σε γάμους μπορεί να φτάσει κάποιες εκατοντάδες €. Επειδή όμως δεν είναι σταθερά αυτά, δε μπορώ να πω πόσα βγάζω.

Για τα λεφτά που λέτε αν είναι αρκετά ή όχι:

Επειδή περάσαμε κάποιες εποχές σχετικά πιεσμένες με την οικογένειά μου, σημασία έχει πόσο οικονόμος είναι κάποιος και πόσο καλή διαχείριση κάνει. Γενικά ποτέ δε μου έλλειψε κάτι - ή τουλάχιστον είχα μάθει από μικρός να μη να μου φτάνουν αυτά που έχω. Οπότε σήμερα που είμαστε αρκετά πιο άνετοι, μπορώ να πω πως αυτά που βγάζω + αυτά που μου δίνουν οι γονείς είναι υπέρ αρκετά για μένα.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε κάποιον και 10000€ να του δώσεις, μπορεί να βγει και να πει "δε μου φτάνουν"... Προσωπικά πιστεύω πως, αν εξαιρέσεις νοίκια και λογαριασμούς, 300 ευρώ το μήνα φτάνουν για τα τρέχοντα έξοδα (δλδ φαγητό, καφέδες, μεταφορές) + κάποια ακόμα αν έχεις αυτοκίνητο. Τώρα το θέμα είναι τί αγορές κάνει κάποιοες και τι κλίμακας είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

@l2phile

Συγνώμη αλλά αυτό που λες, με 1500€ δεν γίνεται. Αν γινόταν αυτό, τότε αναλογικά η γενιά των 700€ που συνήθως ζούνε με τους γονείς τους και είναι και μόνοι τους θα έπρεπε να έχουν Ferrari, κότερα και να πηγαίνουν κάθε Σ/Κ στο Vegas...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και όσο πάνε χειροτερέυουν. Έγω είμαι φοιτητής Μηχανολογίας, οπότε δεν δουλέυω ακόμα...εκτός αν μετράει το γεγονός ότι βοηθάω τον πατέρα μου τα καλοκαίρια και τα σαββατοκύριακα. Αλλά δεν είναι μόνο το ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Υπάρχουν δουλειές να κάνει κάποιος και να κονομήσει. Αλλά εμείς δεν τις θέλουμε. Οικοδομή π.χ. Μην γελάτε με την σκέψη, ειδικά το καλοκαίρι έχει πολλή ζήτηση. Τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα παίδες...Και δεν μπορείς να τα βγάζεις μόνο με το να κάθεσαι σε ένα κλιματιζόμενο γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι η κάθε οικογένεια τα βγάζει πέρα με όσα έχει. Αν μπαίνουν στο σπίτι 1000 ευρώ θα περάσει με 1000, αν μπαίνουν 3000 ευρώ θα περάσει με 3000 ευρώ. Όσο περισσότερα λεφτά βγάζεις τόσα περισσότερα ξοδεύεις. Όταν έπαιρνα χαρτζηλίκη απο τον πατέρα μου ψώνιζα π.χ μια μπλούζα....τώρα που δουλεύω και παίρνω πολύ περισσότερα λεφτά θα πάρω 3 μπλούζες ή 1 πολύ ακριβή.

Γιατί όταν έρθουν τα περισσότερα λεφτά θες και καλύτερη ζωή. Δεν μένεις στα ίδια για να βάζεις τα διπλάσια στη τράπεζα. Εξάλλου γι'αυτό δεν δουλεύουμε? Για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη? Για τους περισσότερους στην ηλικία μου (δυστυχώς) καλύτερη ζωή είναι το ακριβότερο αμάξι...κι ας μην έχουν να βάλουν βενζίνη. Γι'αυτό νέοι 30 χρονών ζούν μαζί με τους γονείς τους ακόμα.

Τα πράγματα αλλάζουν βέβαια όταν έχεις οικογένεια. Εκεί πρέπει να φροντίζεις για τα παιδιά. Όμως κανένας απο εμάς δεν έχει μάθει να στερείται και γι'αυτό διαλύονται οι νέες οικογένειες. Ο καθένας βάζει μπροστά τον εαυτό του. Οι γονείς μας δεν το έκαναν αυτό. Γι'αυτό και κατάφερναν κάποιοι με ένα μισθό να ζούν πολύμελεις οικογένειες και να χτίζουν και να έχουν και δικό τους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.