Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply
Και να πας θα σου πει κανένα "Εμείς μπορούμε μόνο να μεσολαβήσουμε για να τα βρείτε με τον εργοδότη σας, δεν μπορούμε να του επιβάλλουμε τίποτα":X:

:hmm:

Νομιζω οτι εχει τσουχτερα προστιμα το μενου για "πονηρους εργοδοτες"

Το θεμα ειναι οτι αφου τον καταγγειλεις,εισαι για Χρυση Ευκαιρια στο πρωτο περιπτερο που θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

ολοι μες το κολπο ειναι ρε jack δεν βγαζεις ακρη...αλλα θα βρεθει καμια μερα κανας τρελλος θα αρπαξει στο ξυλο και θα ξεβρακωσει καναν εργοδοτη.. σε κανα καναλι δημοσιως...μπας και ηρεμησουν λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κι άλλη ιστορία από γνωστή και φίλη η οποία απολύθηκε γιατί καθώς δούλευε σε συγκεκριμένη δουλειά έπαθε χοντρό πρόβλημα με τη μέση της (λόγω της καθιστικής εργασίας) και έλλειψε περίπου μισό χρόνο. Της λένε λοιπόν όταν τέλειωσε η καθ'όλα νόμιμη αναρρωτική άδεια που είχε πάρει (σημειωτέον όλον αυτόν τον καιρό αποζημιωνότανε από τον ΟΑΕΔ - όχι από τον εργοδότη), της είπανε (χωρίς βέβαια να έχουνε δικαίωμα από το νόμο) να τα μαζέψει και να φύγει.

Όταν λοιπόν η κοπέλα πήγε στον επόπτη ο ξεδιάντροπος πήρε μπροστά της τηλέφωνο τον εργοδότη της και μιλώντας λες και μιλούσε σε φιλαράκι του τον ρωτούσε τι τρέχει και ποιο είναι το πρόβλημα κλπ και να το λύσουμε κι έτσι. Ούτε λόγος φυσικά για καταγγελλία. Και βέβαια σκεφτείτε ότι το πρόβλημα εδώ στην επαρχία είναι μεγαλύτερο γιατί όντως ο επόπτης είναι "φίλος" με πολλούς εργοδότες καθώς το μέρος είναι μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κι άλλη ιστορία από γνωστή και φίλη η οποία απολύθηκε γιατί καθώς δούλευε σε συγκεκριμένη δουλειά έπαθε χοντρό πρόβλημα με τη μέση της (λόγω της καθιστικής εργασίας) και έλλειψε περίπου μισό χρόνο. Της λένε λοιπόν όταν τέλειωσε η καθ'όλα νόμιμη αναρρωτική άδεια που είχε πάρει (σημειωτέον όλον αυτόν τον καιρό αποζημιωνότανε από τον ΟΑΕΔ - όχι από τον εργοδότη), της είπανε (χωρίς βέβαια να έχουνε δικαίωμα από το νόμο) να τα μαζέψει και να φύγει.

Όταν λοιπόν η κοπέλα πήγε στον επόπτη ο ξεδιάντροπος πήρε μπροστά της τηλέφωνο τον εργοδότη της και μιλώντας λες και μιλούσε σε φιλαράκι του τον ρωτούσε τι τρέχει και ποιο είναι το πρόβλημα κλπ και να το λύσουμε κι έτσι. Ούτε λόγος φυσικά για καταγγελλία. Και βέβαια σκεφτείτε ότι το πρόβλημα εδώ στην επαρχία είναι μεγαλύτερο γιατί όντως ο επόπτης είναι "φίλος" με πολλούς εργοδότες καθώς το μέρος είναι μικρό...

Οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος ... σε τετοιους ανθρωπους εφαρμοζεις τον νομο Chuck Norris, ή αλλιως

roundhouse kick ... και δεν αστειευομαι καθολου ... ειμαι απλα τετοιος ανθρωπος που πλεον εαν δεν μπορω

να βρω το δικιο μου σωστα και με την νομιμη οδο παω "αλλιως" μετα

Νευριασα μονο και μονο που διαβασα το ποστ σου για την αντιμετωπιση της φιλης σου ..:rant::rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

κακος mode ον :οκ βρε παιδια χοντρη παρανομια αυτο που κανουν οι εργοδοτες...αλλα μην μου πειτε οτι κανεις σας δεν εχει φιλο-συγγενη εργοδοτη που παρανομει και πηγαινετε σαν ευσυνειδητοι πολιτες να τον δωσετε στεγνα...εμεις το συντηρουμε ολο αυτο...αν καταγγειλεις και τον φιλο σου που τα κανει αυτα μια μερα ενας φιλος του εργοδοτη σου θα καταγγειλει κι αυτον...

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο τώρα ο καθηγητής (νεοδιόριστος) παίρνει 1000 ευρώ το μήνα για 21 ώρες την εβδομάδα, τα οποία τα παίρνει και το καλοκαίρι.

Δεν λέω να μην τα παίρνει και ίσα ίσα να πάρει και παραπάνω αλλά γιατί να μην τα πάρω και γω στον ιδιωτικό τομέα.

Tα είπες καλά. Εδώ όμως θα διαφωνήσω. Κατά κάποιο τρόπο ζούμε σε ελεύθερη αγορά. Δες ότι υπάρχει και το αντίτιμο αυτού που πήγε καθηγητής στο δημόσιο. Κάτι έδωσε και αυτός.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν είμαστε καλά, δεν πολυκοιτάμε και γύρω μας. Όταν είμαστε άσχημα, τότε συνήθως το μάτι μας πέφτει στους άλλους που είναι καλά. Π.χ. αύριο μετά από κάποιον καιρό μπορεί να κάνεις και εσύ 20 ώρες τη βδομάδα, και να έχεις τα ιδιαίτερά σου και να βγάζεις πολλά περισσότερα χρήματα. Τότε τι θα κάνεις;

Ε λοιπόν εγώ δεν θέλω να φύγω από τον τόπο που με γέννησε γιατί τον αγαπάω.

να μην μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς σ'αυτόν;

Και ποιός το θέλει. Αλλά δυστυχώς, αυτή είναι η κατάσταση. Η ελλαδα φτωχαίνει... Και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Τόσες και τόσες χώρες με μεγαλύτερα προβλήματα γύρω δεν τις βλέπεις? Άλλος πάει καλύτερα (π.χ. Ινδία, Κίνα), κι άλλος χειρότερα (π.χ. Αμερική, Αργεντινή, Μαλαισία).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον JohnG oτι δεν πολύκοιταμε γύρω μας και με τον τρόπο μας συμβάλουμε και εμείς σε αυτήν την κατάσταση είτε με την αδιαφόρια μας ειτε όταν έχουμε μια καλή θέση εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε και για να μην παρεξηγούμαι δεν γκρινιάζω προσωπικά. Τον δρόμο μου τον βρήκα θες ιδιαίτερα πες το ή όπως αλλιώς, απλά καταθέτω την άποψή μου. Και όταν τα παίρνω από κάποιον γονιό δεν σημαίνει ότι δεν διαφωνώ ιδεολογικά με την όλη πρακτική. Η διαφωνία μου είναι στο ότι θα έπρεπε το δημόσιο να παρέχει την παιδεία που πρέπει να έχει μία χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη έτσι ώστε εγώ να μην είχα δουλειά στα ιδιαίτερα.

Βέβαια από την άλλη για να έχεις σωστή παιδεία ίσως να έπρεπε να έχεις ολοήμερα, περισσότερους καθηγητές κλπ κλπ οπότε μάλλον μέσα θά 'μουνα. Αυτό που κάνει τελικά το κράτος είναι να μην πληρώνει - χρηματοδοτεί αυτά και αυτούς που πρέπει αλλά αυτό να το κάνουν οι γονείς όταν θα χρειαστεί (βλέπε πανελλήνιες). Βλέπετε είναι μόνο για 3-4 άντε το πολύ 5 χρόνια φροντιστήριο οπότε ο γονιός δεν θα πολυγκρινιάξει τελικά (και δεν το κάνει καθόλου τις περισσότερες φορές).

Όντως λοιπόν δεν πολυνοιαζόμαστε οι απέξω αλλά μάλλον και αυτοί που νοιάζονται κάνουν συνήθως υπομονή να περάσει η μπόρα...

Α και JohnG αν πρόσεξες δεν είπα να πάρει λιγότερα αυτός που μπαίνει στο δημόσιο, αντιθέτως. Περισσότερα να πάρει όποιος το αξίζει. Δεν μπορεί όμως για παρόμοια (ίδια πολλές φορές) δουλειά κάποιος εργοδότης (δημόσιο) να δίνει "αρκετά" ενώ κάποιος άλλος (ιδιώτης) να μην δίνει ούτε τα νόμιμα... Αυτό λέω και συμπαθάτε με αν δεν τα λέω και τελείως κατανοητά :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα και με τους εργοδοτες δεν ειναι σωστες οι γενικευσεις...

Εχω κακιστη εμπειρια οπου δουλεψα 5 μηνες σε μπαρ και δε μου κολλησε ενσημα παροτι ημουνα δηλωμενος στις βαρδιες που εστελνε καθε φορα στην επιθεωρηση εργασιας+νυχτερινη αδεια εργασιας+βιβλιαριο υγειας που ειχα,βεβαια εβγαζα γερα λεφτα...

Εχω πολυ καλη εμπειρια απο εταιρεια που δουλεψα 4 μηνες η οποια ειναι στο αντικειμενο που σπουδαζω στην οποια δε πληρωνομουνα καθολου καλα καθοτι part time με τις ελαχιστες δυνατες απολαβες αλλα λογω καποιων συγκυριων μου κολλησανε ενσημα 9 μηνων part time(μου κολλαγανε και οταν επι της ουσιας ειχα σταματησει και παταγα σπανια)...η πολυ καλη εμπειρια ειναι στην επιστροφη φορου που πηρα απο την εφορια περυσι που ηταν σχεδον οσα ολα τα λεφτα που ειχα παρει απο την εργασια:p

Link to comment
Share on other sites

Stiffler δεν διαφωνώ. Δυστυχώς η γενίκευση που κάνω δεν είναι για τους εργοδότες, σαφώς υπάρχουν και σωστοί (έτυχα και γω σε έναν παλιά). Η γενίκευση είναι στο ότι οι υπηρεσίες και τα όργανα ελέγχου δεν λειτουργούν σχεδόν ποτέ για να τραβήξουν το αυτάκι του εκάστοτε εργοδότη που κάνει ό,τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Stiffler δεν διαφωνώ. Δυστυχώς η γενίκευση που κάνω δεν είναι για τους εργοδότες, σαφώς υπάρχουν και σωστοί (έτυχα και γω σε έναν παλιά). Η γενίκευση είναι στο ότι οι υπηρεσίες και τα όργανα ελέγχου δεν λειτουργούν σχεδόν ποτέ για να τραβήξουν το αυτάκι του εκάστοτε εργοδότη που κάνει ό,τι θέλει.

+1

Ακόμα και αν το κάνουν αυτό οι εποπτικές υπηρεσίες ο εργαζόμενος που έκανε την καταγγελία μπαίνει αυτόματα πρώτος στην λίστα απολύσεων.

Και οι περισσότερες τέποιου είδους απολύσεις δεν γίνονται άμεσα, περνάει κάνας/δύο μήνες πρώτα και μετά τον διώχνουν για να μην φανεί ότι είναι αντεκδίκηση.

Και σήμερα ποιός εργαζόμενος πάνω από τα 30 με οικογένεια και υποχρεώσεις έχει την δυνατότητα να ψάχνει για δουλειά κάθε τρείς και λίγο;;;;

Άσε που πέφτει και κάνα σύρμα στην πιάτσα (ειδικά σε μικρές πόλεις) και δεν τον προσλαμβάνει κανένας μετά. :(

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλήγουμε ή στην εύρεση εργασίας στο δήμοσιο (βλ. ελληνικό ''δοντι'') ,δυο δουλείες μια πρωί - μια απόγευμα (η μια ''μάυρη'') ή δουλεία στο εξωτερικό ετσί ώστε να έχουμε μια αξιοπρεπή ζωή.Μάλλον προσωπικά θα επιλέξω το 3ο στο μέλλον μιας και ακόμα είμαι φοιτητής....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ΠΡΕΠΕΙ όλοι να σπουδάζουν!Και δε μιλάω για καλές σχολές, αλλά για σχολές του τύπου "Δεν ξέρω τι είναι αλλά αφού εκεί περνάω θα πάω".

Προσωπικά είμαι φοιτητής πληροφορικής στο απθ, και βλέπω οτι τα χρήματα που βγάζουμε στον κλάδο μας είναι λιγότερα από αυτά που βγάζει ένας υδραυλικός!Και γι αυτό το λόγο δουλεύω καμιά 10-15 μέρες το μήνα σαν βοηθός σε ένα υδραυλικό και βγάζω περίπου 500-600ε, αν βάλουμε +400ε που παίρνω από τους γονείς έχω κάθε μήνα το λιγότερο 900ε.

Έχω βέβαια πάρα πολλά έξοδα σε βενζίνες γιατί μένω εκτός πόλης, αλλά το θέμα είναι οτι κάθε μήνα όχι απλά μου φτάνουν, αλλά περισσεύουν κιόλας.

Το θέμα είναι οτι κανένας δε θέλει να λέει οτι δουλεύει σε οικοδομή ή βοηθός υδραυλικού/ηλεκτρολόγου κτλ, αλλά αν καθόμαστε και τα ξύνουμε δεν πρόκειται να βγάλουμε ποτέ λεφτά.Εγώ αν θέλω να πάρω κάτι πχ, θα ζητήσω λεφτά από τους γονείς μου, αλλά αν είναι κάτι ακριβό θα δουλέψω σε 2 δουλειές 1-2 μήνες και θα το πάρω.Αν δε βάλουμε τον κώλο μας κάτω να δουλέψουμε τα λεφτά δεν έρχονται.Τουλάχιστον μέχρι να πάρουμε το πτυχίο...Μετά γίνονται όλα πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

@mihalis2001gr

Χωρίς να θέλω να μειώσω όσους κάνουν χειρωνακτικές δουλειές, θεωρώ ότι στην ηλικία σου θα έπρεπε να επιδιώκεις να χτίσεις πάνω στην επιστήμη που σπουδάζεις και να αποφεύγεις κατά το δυνατό δουλειές του "ποδαριού". Δεν ξέρω πώς τα πας στη σχολή σου αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς είσαι σε ένα πεδίο που πρέπει να ιδρώσεις με προσωπική προσπάθεια (πέρα από τα μαθήματα της σχολής) για να γίνεις αξιόλογος στο αντικείμενό σου. Αν απλά περνάς τα μαθήματα, στο τέλος θα έχεις απλά ένα πτυχίο και δεν θα ξέρεις να κάνεις τίποτα όπως, η συντριπτική πλειοψηφεία των συμφοιτητών σου. Καλό το χατζιλίκι, δε λέω, αλλά στο τέλος είναι κάτι το οποίο δεν έχει μακροχρόνιο ώφελος (πέρα από το να φτιάχνεις μόνος σου τα υδραυλικά του σπιτιού σου). Η' να το θέσω αλλιώς, δεν είναι κάτι + στο αντικείμενό σου. Κάντο, αλλά προσπάθησε να βγάλεις χατζιλίκι με κάτι σχετικό με το αντικέιμενό σου (programming, web dev, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.