Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και όσο πάνε χειροτερέυουν. Έγω είμαι φοιτητής Μηχανολογίας,οπότε δεν δουλέυω ακόμα ...εκτός αν μετράει το γεγονός ότι βοηθάω τον πατέρα μου τα καλοκαίρια και τα σαββατοκύριακα. Αλλά δεν είναι μόνο το ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Υπάρχουν δουλειές να κάνει κάποιος και να κονομήσει. Αλλά εμείς δεν τις θέλουμε. Οικοδομή π.χ. Μην γελάτε με την σκέψη, ειδικά το καλοκαίρι έχει πολλή ζήτηση. Τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα παίδες...Και δεν μπορείς να τα βγάζεις μόνο με το να κάθεσαι σε ένα κλιματιζόμενο γραφείο...

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος.

Όλοι έτσι σκέφτονται.

Είμαι φοιτητής.Γιατί να δουλέψω?

Όταν όμως δεν θα έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου μέχρι τα ~26 που θα τελειώσεις πανεπιστήμιο και στρατό θα δείς πόσο δύσκολο θα είναι να βάλεις τον εαυτό σου στο τρυπάκι της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Βασικά οι γονείς μας δεν χαλάνε όσα εμείς για την καλοπέραση, τουλάχιστον οι δικοί μου. Συν ότι αγοράζουν ένα ρούχο τον χρόνο από την στιγμή που εγώ έστω μια φορά τον μήνα θα πάρω κάτι. Μην πώ περί pc, τσουβάλια άσκοπα χρήματα. Είμαστε η γενιά G700 αλλά και η γενιά της καλοπέρασς. Telocccccccc

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος.

Όλοι έτσι σκέφτονται.

Είμαι φοιτητής.Γιατί να δουλέψω?

Όταν όμως δεν θα έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου μέχρι τα ~26 που θα τελειώσεις πανεπιστήμιο και στρατό θα δείς πόσο δύσκολο θα είναι να βάλεις τον εαυτό σου στο τρυπάκι της δουλειάς.

Δοκίμασε να βγάλεις Μηχανολογία δουλεύοντας και τα ξαναλέμε. Δεν δουλεύω σε κανονική δούλεια, αλλά δεν τα ξύνω κιόλας!!!

Αν μπορούσα και να δουλεύω και να τελειώσω σε εύλογο διάστημα την σχολή μου νομίζεις θα καθόμουνα;:weep::weep:

Link to comment
Share on other sites

@l2phile

Συγνώμη αλλά αυτό που λες, με 1500€ δεν γίνεται. Αν γινόταν αυτό, τότε αναλογικά η γενιά των 700€ που συνήθως ζούνε με τους γονείς τους και είναι και μόνοι τους θα έπρεπε να έχουν Ferrari, κότερα και να πηγαίνουν κάθε Σ/Κ στο Vegas...

Τι σχέση έχουν οι Ferrari και το Vegas με το αν μια οικογένεια τα καταφέρνει με 2κ ευρώ το μήνα?

Δεν θα ήταν λογικότερο να ρωτήσετε τι "σκ...τα" κάνουν και τα καταφέρνουν?

Μήπως υπάρχουν τίποτα ενδιαφέρον πληροφορίες εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις Μηχανολογία δουλεύοντας και τα ξαναλέμε. Δεν δουλεύω σε κανονική δούλεια, αλλά δεν τα ξύνω κιόλας!!!

Αν μπορούσα και να δουλεύω και να τελειώσω σε εύλογο διάστημα την σχολή μου νομίζεις θα καθόμουνα;:weep::weep:

Κάτσε και ρώτα πόσα παλικάρια είναι στην Ιατρική,πολυτεχνείο και τα ρέστα και δουλεύουν παράλληλα και βγάζουν και την σχολή στο χρόνο τους. ;)

Για αυτό θα έπρεπε να υπήρχε και κατηγορία Άεργος,Άνεργος ;)

Τι σχέση έχουν οι Ferrari και το Vegas με το αν μια οικογένεια τα καταφέρνει με 2κ ευρώ το μήνα?

Δεν θα ήταν λογικότερο να ρωτήσετε τι "σκ...τα" κάνουν και τα καταφέρνουν?

Μήπως υπάρχουν τίποτα ενδιαφέρον πληροφορίες εννοώ...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι Ferrari και το Vegas με το αν μια οικογένεια τα καταφέρνει με 2κ ευρώ το μήνα?

Δεν θα ήταν λογικότερο να ρωτήσετε τι "σκ...τα" κάνουν και τα καταφέρνουν?

Μήπως υπάρχουν τίποτα ενδιαφέρον πληροφορίες εννοώ...

Χρησιμοποίησα την παραπάνω υπερβολή για να σχολιάσω και να τονίσω ότι αυτό που περιγράφτηκε, στα μάτια μου τουλάχιστον, αλλά πιστεύω και γενικότερα, απλά δεν γίνεται να ισχύει. Επίσης δεν συζητάμε ούτε για 2.000€ αλλά ούτε και για μια απλή οικογένεια. Τι ακριβώς δεν κατάλαβες ?

Link to comment
Share on other sites

Βσκ,εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς.

Ότι μια οικογένεια δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με 1500 κ 2κ€ το μήνα εισόδημα?

Εκείνο που ήθελε να τονίσει είναι το γεγονώς ότι μια οικογένεια με 6 παιδιά, όπου ο πατέρας δουλεύει μόνο και πέρνει 1500 το μήνα.

Και όπου γενικότερα δεν έλειψε τίποτα στα παιδιά (πισί, καφέδες, φροντιστήρια κλπ) και στο τέλος έκανε και γερό κομπόδεμα ακούγεται «κάπως»...

Μπράβο στον άνθρωπο αν είναι έτσι τα πράματα, κανένας δεν λέει κάτι αρνητικό για αυτό, αλλά καταλαβαίνεις ότι 8 στόματα να ζούνε καλά με 1500 ευρώ σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς τα κατάφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Βσκ,εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς.

Ότι μια οικογένεια δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με 1500 κ 2κ€ το μήνα εισόδημα?

Εκείνο που ήθελε να τονίσει είναι το γεγονώς ότι μια οικογένεια με 6 παιδιά, όπου ο πατέρας δουλεύει μόνο και πέρνει 1500 το μήνα.

Και όπου γενικότερα δεν έλειψε τίποτα στα παιδιά (πισί, καφέδες, φροντιστήρια κλπ) και στο τέλος έκανε και γερό κομπόδεμα ακούγεται «κάπως»...

Μπράβο στον άνθρωπο αν είναι έτσι τα πράματα, κανένας δεν λέει κάτι αρνητικό για αυτό, αλλά καταλαβαίνεις ότι 8 στόματα να ζούνε καλά με 1500 ευρώ σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς τα κατάφεραν.

Το αυτό !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι η κάθε οικογένεια τα βγάζει πέρα με όσα έχει. Αν μπαίνουν στο σπίτι 1000 ευρώ θα περάσει με 1000, αν μπαίνουν 3000 ευρώ θα περάσει με 3000 ευρώ. Όσο περισσότερα λεφτά βγάζεις τόσα περισσότερα ξοδεύεις. Όταν έπαιρνα χαρτζηλίκη απο τον πατέρα μου ψώνιζα π.χ μια μπλούζα....τώρα που δουλεύω και παίρνω πολύ περισσότερα λεφτά θα πάρω 3 μπλούζες ή 1 πολύ ακριβή.

Γιατί όταν έρθουν τα περισσότερα λεφτά θες και καλύτερη ζωή. Δεν μένεις στα ίδια για να βάζεις τα διπλάσια στη τράπεζα. Εξάλλου γι'αυτό δεν δουλεύουμε? Για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη? Για τους περισσότερους στην ηλικία μου (δυστυχώς) καλύτερη ζωή είναι το ακριβότερο αμάξι...κι ας μην έχουν να βάλουν βενζίνη. Γι'αυτό νέοι 30 χρονών ζούν μαζί με τους γονείς τους ακόμα.

Τα πράγματα αλλάζουν βέβαια όταν έχεις οικογένεια. Εκεί πρέπει να φροντίζεις για τα παιδιά. Όμως κανένας απο εμάς δεν έχει μάθει να στερείται και γι'αυτό διαλύονται οι νέες οικογένειες. Ο καθένας βάζει μπροστά τον εαυτό του. Οι γονείς μας δεν το έκαναν αυτό. Γι'αυτό και κατάφερναν κάποιοι με ένα μισθό να ζούν πολύμελεις οικογένειες και να χτίζουν και να έχουν και δικό τους σπίτι.

:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγω τα δικα μου.

Χημικος - Διδακτορικος φοιτητης. Μηνιαιο εισοδημα ~900 ευρω.

Πρωι στη σχολη, μεσημερι ημιαπασχοληση σε ενα τηλεφωνικο κεντρο και απογευμα ιδιαιτερα μαθηματα σε μαθητες γυμνασιου και λυκειου. Σταθερη δουλεια δε μπορω να πιασω ακομα λογω διδακτορικου και στρατευσης (δεν εχω υπηρετησει ακομα). Μια απο τα ιδια και η κοπελα μου, οποτε, δοξα το Θεο, ειμαστε σχετικα ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παίδες...για μίσο.

Εμείς 4μελής οικογένεια με ~3κ€ και κάτι ψιλά συνολικό εισόδημα το μήνα ζούσαμε άνετα πληρώνοντας κοινόχρηστα και λογαριασμούς 2 σπιτιών.

Λέω ζούσαμε γιατί τώρα η sister δουλεύει(G700) και εγώ(ημιαπασχόληση) οπότε πληρώνουμε τα εξοδά μας.

Πώς εσείς 2 άτομα δεν τα βγάζετε πέρα?

Υπερκατανάλωση?

Κακή διαχείριση?

Ενοίκιο πληρώνεται εκτός απο κοινόχρηστα? η κανα στεγαστικό?

Link to comment
Share on other sites

θα το πω στον πατέρα μου να δω.Αλλά παίζει μετά να σε πάρει αυτός με τις :tomato:

btw, είμαστε 8 άτομα σύνολο (2γονείς - 6 παιδιά) και όταν ήμουν εγώ λύκειο έπαιρνε ο πατέρας μου 1500 καθαρά.

Απλά ο πατέρας είχε την αίσθηση της οικονομίας. Και πισί είχαμε (ενώ φίλοι μου πλουσιότεροι τπτ) κ όλοι φροντιστήριο και τα αγγλικά μας και από κανέναν καφέ (έμαθα κ τελευταία ότι έχει κάνει κ ένα ΓΕΡΟ κομπόδεμα)

Όποτε μην λέτε ότι θέλετε πολλά λεφτά για να ζήσετε, αλλά να υπερκαλοπεράσετε.

ρε για τι χρονολογίες μιλάς και τι εποχές? είσαι σοβαρός? όλα γύρο μας εχουν ανέβει 30-40% και οι μισθοί 3%. Εκτίθεσαι. Μην συγκρίνεις την οικογένεια σου που παίρνεται επιδόματα πολυτέκνων κτλ κτλ. Ενοίκια πληρώνετε? η κανα στεγαστικό? Αμάξι έχεις να συντηρήσεις να δεις την γλύκα? θα σε δω οταν φύγεις απο τον μπαπμπα και θα παίρνεις 700€ τι θα λες αδερφε, και θα εχεις ενοικια τηλεφωνα κοινόχρηστα βενζίνες, ούτε την γκόμενα καφε δεν θα μπορεις να κεράσεις.......ούτε προφυλακτικά δεν θα μπορεις να αγοράσεις :bye:

Link to comment
Share on other sites

Ενοίκιο πληρώνεται εκτός απο κοινόχρηστα? η κανα στεγαστικό?

Πληρώναμε μέχρι πριν λίγα χρόνια το στεγαστικό για το 1 σπίτι και το μισό στεγαστικό για το άλλο όπου ξοφλήθηκε και αυτό πριν μερικά χρόνια/

Ενοίκιο όχι.

Μόνο κοινόχρηστα και λογαριασμούς.(ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ)

Link to comment
Share on other sites

Πληρώναμε μέχρι πριν λίγα χρόνια το στεγαστικό για το 1 σπίτι και το μισό στεγαστικό για το άλλο όπου ξοφλήθηκε και αυτό πριν μερικά χρόνια/

Ενοίκιο όχι.

Μόνο κοινόχρηστα και λογαριασμούς.(ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ)

και μεις με ενα μισθό του πατέρα μεγαλώσαμε 4 μελής οικογένεια, αλλα τωρα δεν γινεται αυτο αλλάξανε οι εποχες ακόμα εκεί εισαι? Απο την εποχή που μπήκε το ευρώ όλα ανατιμηθήκανε μόνο οι μισθοί μείνανε στάσιμοι. Κοινώς αγοράζουμε σε € και πληρωνόμαστε σε δραχμές ακόμα αν δεν το εχεις καταλάβει.

Ενα απλό παράδειγμα σου φέρνω και οχι με ατομο των 700€, ο κολλητος μου περασε ειδικος φρουρός στην Αθήνα, παίρνει 1050€ στη καλύτερη δουλευοντας και Σαββατοκύριακα, απο αυτα 400€ δίνει σε ενοίκιο, 50€ σε κοινόχρηστα, 50€ σε ρευμα, 150€ στην δοση τις μηχανης, 80€ σε κινητο και ιντερνετ. Του μένουν 320€ το μηνα για τα υπόλοιπα εξοδα, βενζινες φαγητό κτλ κτλ. Όπως καταλαβαίνεις οχι απλα δεν του μένει τίποτα αλλα αν παθει και τιποτα με την υγεια η του τύχει κατι αλλο έκτακτο του θα δανειστεί. :hi: τι διαχείρηση και πρασινα αλογα να κανει και οικονομια?

Που να συντηρήσει οικογενεια το παλικαρι μου λες? εδω ουτε τον εαυτό του δεν μπορει........:whistling γι'αυτο σου λέω μην λεμε οτι θέλουμε......:tw:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.