Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά 1.084 euro. ΜΕ το ανθυγιεινό επίδομα, ΜΕ το επίδομα γάμου, ΜΕ το επίδομα προβληματικής περιοχής και ΜΕ 15 χρόνια υπηρεσία στην ίδια δουλειά. Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα φοιτητής

Το καλοκαίρι πάντως δούλευα σε γραφείο παρακολούθησης συναγερμών με 800-950 τον μήνα.

(είχαμε 2-3 ξένους πελάτες, αλλά το lower δεν αναγνωριζόταν)

Link to comment
Share on other sites

To Δεν εργάζομαι (φοιτητής, άνεργος κλπ.) δεν μπορεί να βοηθήσει στην εξαγωγή συμπερασμάτων. Έχουν δίκιο όσοι το αναφέρουν. Εγώ είμαι άεργος γιατί μπορώ να μην δουλέψω μέχρι να πάρω το πτυχίο, μετά όμως δύσκολα. Άλλοι γιατί μπορούν να μην δουλέψουν μέχρι να πάνε 40 λόγω των χρημάτων των γονιών.

Άλλοι δουλεύουν και βγάζουν 700/ μήνα γιατί επιλέγουν να μένουν με τους γονείς τους και αυτά τα λίγα λεφτά να τα τρώνε χαρτζιλίκι. Δεν πάνε σε κανονική/απαιτητικότερη δουλειά γιατί τότε δεν θα έχουν χρόνο να τρώνε τα λεφτά που βγάζουν, θα σταματήσουν να είναι χλιδάνεργοι στον τρόπο ζωής.

Επίσης, όσοι είναι άνεργοι καλό θα ήταν να μας λέγαν τι τυπικά προσόντα έχουν και με τι δουλειά συμβιβάζονται (μην ακούσω πάλι για άνεργους απ'το ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας που θέλουν δουλεία διευθυντή σε πολυεθνική).

Όπως επίσης θα ήταν χρήσιμο να μας πουν εκείνοι που βγάζουν "πολλά" λίγο παραπάνω για το τι κάνουν, τι ωράριο έχουν κλπ. Για να μαθαίνουμε και μεις οι μιρκότεροι...

Edit : @ Chroma : οκ, δεκτό και κατανοητό. Ωστόσο επειδή μου δόθηκε η εντύπωση πως δεν γίνεται απλά για να επιβεβαιώσουμε/ετε πως οι περισσότεροι παίρνουν 700€ αλλά και παράλληλα με την γνωστή εκπομπή να διερευνηθούν κάποιες ροπές οι τάσεις του φαινομένου, έκανα τα σχόλια μου.

(Επειδή το o/c είναι ακριβό χόμπι το βλέπω λίγο δύσκολο να υπάρχουν άτομα που μετα βίας τα βγάζουν πέρα με 700αρι και να γράφουν εδώ μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της δημοσκόπησης είναι 'πόσα χρήματα παίρνετε;' για αυτό και υπάρχουν δέκα επιλογές εύρους μισθών και μια τυπική για όποιον δεν εργάζεται. Πιστευω είναι πολύ συγκεκριμένο για τους μισθούς στην Ελλάδα, για αυτό άλλωστε υπάρχει άλλη επιλογή για εξωτερικό. Αν ήταν πιο γενικό, τύπου 'Εργάζεστε;' τότε ναι θα μπορούσε να είχε 'άνεργος, δε θέλω να δουλέψω, δε βρίσκω, με συντηρούν οι γονείς μου κλπ'.

Link to comment
Share on other sites

Από έτος σε έτος οι αυξήσεις είναι γύρω στο 20ευρο το μήνα.

Ακόμα και προαγωγή σε υψηλότερη θέση να πάρεις, θα φορτωθείς ένα κάρο περισσότερες ευθύνες για 30 - 50 ευρώ παραπάνω το μήνα. -- Off topic ερώτηση: Πόσοι από εσάς στον ιδιωτικό τομέα (που συχνά κατηγορείτε το δημόσιο) θα το δεχόσασταν αυτό στην επαγγελματική σας πορεία; --

20 euro αύξηση ΚΑΘΕ μήνα ?????????????

Μήπως εννοείς το χρόνο ?

Η ερώτηση σου αφορά τα 30-50 παραπάνω για τις επιπλέον ευθύνες ή γενικότερα για «τέτοιου» είδους θέσεις σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα ?

Nα σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου πόσες ώρες εργάζεσαι την εβδομάδα και αν πληρώνεσαι υπερωρίες κλπ κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα κατω απο 600,γιατι στις πιο πολλες δουλειες που εκανα επερνα κατω απο 600,μονο σε μια πηγα στα 800 (συμβαση 8μηνη στο δημοσιο).

Τωρα κανω δουλειες μονος μεχρι να μπορεσω να ανοιξω δικη μου επιχειρηση,δεν πηγαινε αλλο στον ιδιωτικο τομεα,επεφτα συνεχεια σε μα......α "αφεντικα",εφτασα τα 28 και τα νευρα μου δεν ειναι τοσο ανθεκτικα οσο πιο μικρος,ουτε μπορω να κανω κατι στην ζωη μου με ~600 ευρω,ετσι αποφασισα να κανω το μεγαλο ρισκο (δυστηχως χωρις οικονομικη βοηθεια απο κανεναν).

Link to comment
Share on other sites

20 euro αύξηση ΚΑΘΕ μήνα ?????????????

Μήπως εννοείς το χρόνο ?

Η ερώτηση σου αφορά τα 30-50 παραπάνω για τις επιπλέον ευθύνες ή γενικότερα για «τέτοιου» είδους θέσεις σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα ?

Nα σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου πόσες ώρες εργάζεσαι την εβδομάδα και αν πληρώνεσαι υπερωρίες κλπ κλπ ?

Δεν ειμαι ο Mobiler αλλα αφου ειναι για δημοσιο, ας πω και εγω τη γνωμη μου

Αν επαιρνε 1000ε το μηνα το 2007, τοτε το 2008 θα παιρνει 1020ε το μηνα, το 2009 1040ε το μηνα κ.ο.κ. Ετσι παει η αυξηση 20ε/μηνα!

Οι ωρες εργασιας στο δημοσιο ειναι 7,5 ωρες την ημερα. Οι πληροφορικαριοι σε μερικες υπηρεσιες εχουν μειωμενο ωραριο απο μιση ως μια ωρα τη μερα αναλογα με την υπηρεσια καθως και μερικες αδειες παραπανω (1 το διμηνο εκει που ειμαι εγω). Για να μην πουμε και για το επιδομα πληροφορικης που μπορει να φτασει τα 110 μικτα το μηνα (παλι αν το δινει η υπηρεσια, ολα κατα περιπτωση ειναι)

Οι αποδοχες του δημοσιου διαφερουν παρα πολυ επισης. Η καθε υπηρεσια ενδεχεται να εχει τα δικα της επιδοματα εξτρα απο το βασικο μισθο. Αν εισαι ατυχος θα παιρνεις μονο το μισθο, αλλιως μπορει να φτασεις να παιρνεις και πολλες εκατονταδες παραπανω τα οποια βεβαια δεν θα ειναι συνταξιμα ουτε μετρανε στα δωρα χριστουγεννα/πασχα

Το θεμα των θεσεων και των ευθυνων εχει να κανει με την προσωπικη φιλοδοξια/ματαιοδοξια του καθενος. Για τα 50ε δεν αξιζει τον κοπο κατα τη γνωμη μου.

Δυστυχως η ιδεα που εχουν πολλοι για τους δημοσιους υπαλληλους (παρασιτα, τεμπεληδες κλπ) ισχυει για ενα μεγαλο ποσοστο. Καλο ειναι να μην γενικευουμε ομως γιατι υπαρχουν και εκεινοι που βγαζουν ολη τη δουλεια και πραγματικα αξιζουν με το παραπανω τα λεφτα που παιρνουν. Ας μην γελιομαστε ομως, το αγχος και η κουραση του ιδιωτικου τομεα τους ειναι πραγματικα αγνωστα, η μια μακρινη αναμνηση

Εγω εμαι γυρω στα 1500ε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο Mobiler αλλα αφου ειναι για δημοσιο, ας πω και εγω τη γνωμη μου

Αν επαιρνε 1000ε το μηνα το 2007, τοτε το 2008 θα παιρνει 1020ε το μηνα, το 2009 1040ε το μηνα κ.ο.κ. Ετσι παει η αυξηση 20ε/μηνα!

Οι ωρες εργασιας στο δημοσιο ειναι 7,5 ωρες την ημερα. Οι πληροφορικαριοι σε μερικες υπηρεσιες εχουν μειωμενο ωραριο απο μιση ως μια ωρα τη μερα αναλογα με την υπηρεσια καθως και μερικες αδειες παραπανω (1 το διμηνο εκει που ειμαι εγω). Για να μην πουμε και για το επιδομα πληροφορικης που μπορει να φτασει τα 110 μικτα το μηνα (παλι αν το δινει η υπηρεσια, ολα κατα περιπτωση ειναι)

Οι αποδοχες του δημοσιου διαφερουν παρα πολυ επισης. Η καθε υπηρεσια ενδεχεται να εχει τα δικα της επιδοματα εξτρα απο το βασικο μισθο. Αν εισαι ατυχος θα παιρνεις μονο το μισθο, αλλιως μπορει να φτασεις να παιρνεις και πολλες εκατονταδες παραπανω τα οποια βεβαια δεν θα ειναι συνταξιμα ουτε μετρανε στα δωρα χριστουγεννα/πασχα

Το θεμα των θεσεων και των ευθυνων εχει να κανει με την προσωπικη φιλοδοξια/ματαιοδοξια του καθενος. Για τα 50ε δεν αξιζει τον κοπο κατα τη γνωμη μου.

Δυστυχως η ιδεα που εχουν πολλοι για τους δημοσιους υπαλληλους (παρασιτα, τεμπεληδες κλπ) ισχυει για ενα μεγαλο ποσοστο. Καλο ειναι να μην γενικευουμε ομως γιατι υπαρχουν και εκεινοι που βγαζουν ολη τη δουλεια και πραγματικα αξιζουν με το παραπανω τα λεφτα που παιρνουν. Ας μην γελιομαστε ομως, το αγχος και η κουραση του ιδιωτικου τομεα τους ειναι πραγματικα αγνωστα, η μια μακρινη αναμνηση

Εγω εμαι γυρω στα 1500ε

Στην προηγούμενη μου δουλειά, στον ιδιωτικό τομέα σε παρεμφερές με εσένα αντικείμενο περί του ΙΤ έπερνα 2100 μικτά.

Όμως:

Το ωραριο ήταν περίπου 09:00 - 20:00 και πολλές φορές έφευγα και μετά τα μεσάνυκτα.

Είχα εταιρικό τηλέφωνο που κτύπαγε συνέχεια, ειδικά το Σάββατο.

Κάναμε ταξίδια σε πελάτες για εγκατάσταση στην επαρχία, συνήθως για 2-3 μέρες.

Τα ωράρια στα ταξίδια διαμορφώνονταν από 12 μέχρι 18 ώρες δουλειάς, στάνταρ, για να είμαστε εντός προγράμματος και τα περισσότερα γίνονταν μόνο Σάββατο και Κυριακή.

Ακόμα και στην Αθήνα που βρισκόμουν τύχαινε να εργάζομε πολλές φορές και τις Κυριακές.

Εννοείτε ότι ΟΛΑ τα παραπάνω θεωρούνταν από την εταιρεία ότι αποτελούν κομμάτι της δουλειάς, ΔΕΝ έπερνα υπερωρίες και ήμουν και από τους «υψηλόμισθους» σε σχέση με άλλους συναδέρφους, ποιό μικρούς σε ηλικία.

Είμαι 37 ετών και έχω οικογένεια με 2 παιδάκια.

Αξίζουν νομίζεις τα παραπάνω ακόμα και αν με πλήρωναν με 3000 καθαρά ;;;;;;;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές ονειρευόμουν την θέση σου, με τις 7,5 ώρες την ημέρα και τα 1000 ευρώ το μήνα...

Αυτά είναι μερικά από τα «καλά» του ιδιωτικού τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που βλέπω θα σταματήσω να παραπονιέμαι για τα λεφτά που παίρνω στην δουλειά... :p

Ρε σεις αν 10 από εσάς σε αυτό το forum βάζατε όλοι μαζί τις γνώσεις σας, το μεράκι σας και από λίγα λεφτά ο καθένας στην αρχή για να κάνετε μια δουλειά δική σας σαν ομάδα, ξέρετε τι θα καταφέρνατε (αν δεν σκοτωνόσασταν σε λίγο καιρό για τα λεφτά)...? άντε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω οτι τα λεφτα δεν ειναι το παν...

Αλλαξα δουλεια και εταιρεια με λιγοτερα λεφτά απο οτι επαιρνα αλλα κέρδισα την ησυχία μου, την ηρεμια μου, τις επαγγελματικές προοπτικές μου, την αναγνώριση της δουλειάς μου σε μόλις 3 μηνες, κανένας δεν μου πρήζει το συκώτι on the job, γλυτωσα την κατάθλιψη, οργάνωσα την ζωή μου και το καθημερινο μου προγραμμα με ορίζοντα πάνω απο 1 βδομαδα (χτες πχ πηρα προγραμμα 2 μηνων), πλέον εχω χρόνο για προσωπικη ζωή, gym, μπανια, μπολικο σεξ αντε και κανα σοβαρο date και ας δουλευω περισσότερες μέρες απο πριν...

Και επειδη ως Πάνος εχω και προσφατο παραδειγμα στο φιλικο μου περιβάλλον οπου η κατακόρυφη αυξηση μισθου συνοδεύτηκε και με μια 100% αλλοιωση της προσωπικότητα του αλλου σε βαθμο να μην αναγνωριζεις πια τον φιλο σου...

Πλέον μπορω να πω οτι δεν με απασχολουν τοσο τα πολλά φράγκα οσο ο ευατος μου και η ζωή μου... γιατι κατάλαβα (με αποδειξεις) οτι οσο μπορουν να σε ανεβάσουν τοσο μπορουν να σε ριξουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.