Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μαθητακος Λυκειου...Ανεργος...Καταναλωση Πατρικου Εισοδηματος ( Κ.Π.Ε )

Εσεις οι Φοιτητες τουλαχιστον περασατε...Να δω και εμεις ΑΝ θα περασουμε η θα παρουμε τον πουλο....Καλα περναμε εξω απο το Πολυτεχνειο οταν παμε στα μαγαζια στη στουρναρη για ψωνια...Να δω αν ποτε θα μπουμε και μεσα...δυσκολα τα πραγματα την σημερον ημερα...Ανεργια...Λευτα δεν υπαρχουν...Υπερκαταναλωτισμος...Χαλια οικονομια της Ελλαδας...μας τα περνουν απο παντου και δεν μιλαμε...

Καφες στο μπουρναζι ( φραπε) 4 ευρω....

Καφες στη γλυφαδα (φραπε) 4 ευρω....

Δεν συγκρινεται το μπουρναζι με την γλυφαδα...Αλλα εμεις ειμαστε αυτοι που παμε και καθομαστε ολη μερα στην καφετερια...κτλπ....

Εαν ΔΕΝ κανουμε ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ η Ακριβεια θα συνεχισει....ΔΥΣΤΗΧΩΣ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply
Στέκει η πρόταση. Κέρδισε χρονιά στο σχολείο, μπήκε με την πρώτη, έβγαλε τη σχολή σε 4 χρόνια, βγαίνει στα 21.

ειμαι περιεργος να μαθω ποια ειναι αυτη η σχολη παντως..

οχι οτι ειναι αδυνατο να εχεις τελειωσει στα 21.5-22 αλλα θα πρεπει να εισαι στη τσιτα συνεχεια να πουμε..(εφοσον εχει κερδισει χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό παράδειγμα, 4ό έτος καταλήψεις.Αμέσως +1 χρόνος. Βάλε και μια φυσιολογική καθυστέρηση (ΜΟ σχολής μου 7.5), είσαι στα 6 χρονια χωρίς να πηγαίνεις για καφεδάκι κάθε μέρα, για μπανάκι πριν την εξεταστική κτλ.

Το σενάριο είναι αρκετά φυσιολογικό κατ εμε, δε σου λεω καν για παιδια που αναγκαζονται να δουλεύουν, ή για παιδιά που τα βρίσκουν μπαστούνια κτλ.

Μιλας εκ του ασφαλούς τη στιγμή που εσύ τελειώνεις στα 4 χρόνια (φαντάζομαι καλοκαιράκι ε;).Αν κλείσει η σχολή και χάσεις μισό χρόνο+τη δουλειά έξω;Θα είσαι απ αυτούς που πηγαίνουν για καφεδάκι κάθε μέρα και για μπανάκι;

Οι γενικότητες δε βοηθάνε.

Και το θέμα δεν είναι ότι ο κόσμος ζητάει μερτσεντε και βιλες, ζητάει αξιοπρεπές επίπεδο ζωης.

Link to comment
Share on other sites

@astolabos : Θα συμφωνήσω μαζί σου... Αυτό βέβαια πρέπει να αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Γιατί αν αποτελεί τον κανόνα τότε δεν λειτουργούν σωστά κάποιοι θεσμοί και κάποιες βασικές λειτουργίες της κοινωνίας και θα πρέπει να το κοιτάξουμε γιατί κρύβει από κάτω του πολλά σοβαρά προβλήματα

@unkown : η σχολή είναι αυτή.(το 2004 που πέρασα είχε βάση λίγο πάνω από 18k μόρια) Από όλες τις σχολές (όλες του ΕΜΠ, Ιατρική, Νομική) υπάρχουν άτομα που αποφοιτούν με άριστα και στο χρόνο τους. Έτσι είναι και έτσι πρέπει. Αλλιώς είτε υπάρχει πρόβλημα στις σχολές είτε στην βασική και μέση εκπαίδευση στο να προετοιμάζει του μαθητές για να γίνουν φοιτητές.

@Stiffler (aka Stifmaister, cool nickname dude :) ) Όλα με μέτρο. Και γυναίκες και βόλτες και σπορ και όλα. Να ασχολείσαι με κάτι δεν σημαίνει πως παρατάς όλα τα άλλα. Με σωστό προγραμματισμό χρόνου καταφέρνεις πολλά πράγματα. Το να βγαίνεις κάθε μέρα και να γυρνάς 7 το πρωί δεν είναι "ασχολείσαι με γυναίκες" αλλά "σε τρώει η κρεπάλη και εσύ τα λεφτά του μπαμπά" (άσε που σε τέτοια ρουτίνα δεν κάνεις τίποτα άλλο την ημέρα). Τα πράγματα είναι πιο εύκολα μέσα στο εξάμηνο. Ε, απλά όταν θα είναι καιρός εξεταστικής θα μειώσεις λίγο τις εξόδους (ιδίως τις παραμονές) ή την διάρκεια τους. Για 3 βδομάδες δεν παθαίνεις και τίποτα, μετά έχεις όλο το χρόνο δικό σου. Το κόλπο είναι να τα συνδυάζεις όλα και να μην σου μαζεύονται. Δεν μπορείς να πεις "ένα χρόνο διασκέδαση, 2 χρόνια σπουδές κλπ"

Θα συμφωνήσω πως τις μεγάλες περιουσίες δεν τις κάνεις δουλεύοντας μεροκάματο....

Υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες και για εξάμηνα στο εξωτερικό... αν ενδιαφέρεσαι και είσαι φοιτητής ψάξ' το.... Και αν δεν υπάρχει ενημέρωση από τη σχολή ψάξε στο ϊντερνετ..

@Tsakona : εννοείται ενημέρωση και επαφή με την πραγματικότητα. Αλλιώς ξυπνάς και είσαι ένας nerd. Αλλά πόση ώρα σου παίρνει να ενημερωθείς για την καθημερινότητα; 1 ώρα την ημέρα είναι αρκετή. Σοβαρές πηγές (εφημερίδες ελληνικές και διεθνείς που φιλοξενούν έγκριτους αρθρογράφους κλπ) και όχι κουτσομπολίστικες εκπομπές...Άσε που όταν βγεις θα συζητήσεις και για τα θέματα αυτά με τους γνωστούς και φίλους.. (εννοείται και για μπασκετάκι)

@ΚοΜΜ : Τα τελευταία χρόνια (δεν ξέρω τι έγινε το φθινόπωρο του 2003, που είχαν οι καθηγητές απεργία για μήνες) εξεταστική δεν έχει χαθεί. Τουλάχιστον όχι στο Τμήμα μου και σε αρκετές σχολές που έχω ρωτήσει. Συνήθως μεταφέρεται για Σεπτέμβρη και γίνεται "διπλή". Άρα δεν δικαιολογείται το +1. 2 φορές έχω αναγκαστεί να δώσω διπλή. Δεν με καθυστέρησε στο χρονο σπουδών αλλά μπορώ να πω πως κουράζει πάρα πολύ (ιδίως γιατί μετά ξεκινάς στο καπάκι το χειμερινό εξάμηνο). Α, και όταν γίνονταν πορείες και καταλήψεις συμμετείχα και γω...ούτε μπανάκι μετά γιατί είχε διάβασμα για διπλή εξεταστική, λίγες μόνο μέρες ξεκούραση. Θέλω να πιστεύω πως είμαι από αυτούς που στηρίζουν το δικαίωμα της εύκολης πρόσβασης όλων στην δημόσια δωρεάν εκπαίδευση.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα "ο μ.ο. φοίτησης είναι 7,5 χρόνια άρα με 6 θεωρούμαι οκ...". 4+1 να πω οκ.. αλλά 7,5 για μέσο όρο τότε κάτι πάω στραβά και πρέπει να ρυθμιστεί. Φοιτητές μιας σχολής 4ετούς διάρκειας δεν μπορούν να βγαίνουν κατά μέσο όρο (κάποιοι πολύ πάνω από το μέσο όρο) σε διπλάσιο χρόνο... μεγάλο ζήτημα, θα το συζητήσουμε άλλη φορά...

Ας σταματήσουμε τα offtopic και ας συζητήσουμε γιατί οι μισθοί στην Ελλάδα είναι τόσο χαμηλοί

.

Μάγκες, πείτε εμπειρίες, σκηνικά, τάσεις αγοράς (για όσους είναι στα κόλπα) να διαμορφώσει ο καθένας μια όσο το δυνατόν πιο σφαιρική άποψη..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη σχολή πάει το θέμα με τις καταλήψεις.Αλλού χάσανε, αλλού δε χάσανε. Όσοι χάσανε όμως (εγώ π.χ. 2 κανονικές 2 πτυχιακές +1 στο 1ο έτος).

Το "επιχείρημα" για το ΜΟ είναι απλό: δε είναι φυσιολογικό να είναι ο ΜΟ σχεδόν διπλάσιος απ τα χρόνια της σχολής.Κάτι προφανώς πάει στραβά και δε φταίνε μόνο οι φοιτητές σ αυτό.

Είναι κάτι αλχημίες της σχολής του στυλ "αν δε περάσεις τα υποχρεωτικά δεν μπορείς να πάρεις επιλογής (3ο-4ο έτος αποκλειστικά επιλογής)", αν το συνδυάσεις με χαμένη εξεταστική , περνάνε τα χρόνια ανετότατα.Και μετά το θέμα των καθηγητάδων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε μπεμπης ο κολλητος μου ειναι στη σχολη σου στο τμημα σου και ειναι 5ο ετος και αλλιως τα ξερω...anyway μπραβο για τη προσπαθεια σου απλα οπως σου ειπανε και οι υπολοιποι το ιδανικο δηλαδη πτυχιο στα 4 χρονια σε δυσκολο τμημα ειναι η εξαιρεση του κανονα για πολλους λογους και επειδη εχουμε ξεφυγει ας μη το αναλυσουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τα μάθατε τα νέα για το νέο ευρωπαϊκό εργασιακό καθεστώς... :hehe:

- 65ωρο

- Κόψιμο υπερωριών

- Τέλος συλλογικών συμβάσεων και άρα κατώτατου μισθού

- Θα μας πληρώνουν ΑΝ έχουν δουλειά

κτλ κτλ...

Θα λιώσουμε... :banging:

ή θα τα σπάσουμε όλα... :devil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα, απλά απόφαση των υπουργών εργασίας είναι. Πρέπει να περαστεί από το ευρωκοινοβούλιο και δε νομίζω να είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της από όλα τα κράτη μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψηφίσει η ευρωπαϊκή ένωση, τότε οι εργοδότες, αν δεν το επιτρέψουν τα εδώ δικαστήρια, θα μπορούν να προσφύγουν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια και να ζητήσουν την επιβολή του νόμου μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Επιβολη του νομου, xaxa ωραιο αστειο... Οπως επιβαλεται ο νομος για να μην περνανε τελωνειο απο EU και αυτο ισχυει για ψιλοπραγματα... Αμαξια κτλ περνανε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψηφίσει η ευρωπαϊκή ένωση, τότε οι εργοδότες, αν δεν το επιτρέψουν τα εδώ δικαστήρια, θα μπορούν να προσφύγουν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια και να ζητήσουν την επιβολή του νόμου μου φαίνεται...

μου στελνει κανας ανθρωπος και μενα το λινκ που τα λεει αυτα ???:jump::jump:

Link to comment
Share on other sites

μου στελνει κανας ανθρωπος και μενα το λινκ που τα λεει αυτα ???:jump::jump:

Δεν γνωρίζω που μπορεί να βρει κανείς τέτοια λινκ... όσο έψαξα το πρωϊ με τον καφέ δεν κατάφερα να βρω ολόκληρο το ψήφισμα, παρά μόνο μερικά από από αυτά που αποφάσισαν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω που μπορεί να βρει κανείς τέτοια λινκ... όσο έψαξα το πρωϊ με τον καφέ δεν κατάφερα να βρω ολόκληρο το ψήφισμα, παρά μόνο μερικά από από αυτά που αποφάσισαν...

Χωρίς τον καφέ δοκίμασες;:hehe:

Link to comment
Share on other sites

20 euro αύξηση ΚΑΘΕ μήνα ?????????????

Μήπως εννοείς το χρόνο ?

Η ερώτηση σου αφορά τα 30-50 παραπάνω για τις επιπλέον ευθύνες ή γενικότερα για «τέτοιου» είδους θέσεις σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα ?

Nα σε ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου πόσες ώρες εργάζεσαι την εβδομάδα και αν πληρώνεσαι υπερωρίες κλπ κλπ ?

Καθυστερημένη απάντηση...

Κατ' αρχήν ενοούσα 20 ευρώ το μήνα ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΑ αύξηση. Δηλαδή 250 με 300 ευρώ το χρόνο. Σαφώς κάτω ακόμα και από τον επίσημο πληθωρισμό, πόσο μάλλον από τον πραγματικό... Άρα ουσιαστικά πρόκειται για μείωση της αγοραστικής ικανότητας από χρόνο σε χρόνο.

Η ερώτησή μου αφορούσε τα 30-50 για ένα κάρο περισσότερες ευθύνες και χαρτοδουλειά, που έχει μια "θέση ευθύνης" στο δημόσιο. Βέβαια πολλές έχουν και "τυχερά", αλλά όχι όλες. Πρέπει να είσαι και λίγο αμοραλιστής για να τα τσιμπήσεις... Παρά τη γενική αντίληψη, δεν είναι όλοι έτσι.

Τη βδομάδα "εργάζομαι" τυπικά 35 ώρες, ουσιαστικά αρκετές λιγότερες... Εντάξει, μην πυροβολείτε!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και τη δική μου ιστορία... Το 2000 έπιασα δουλειά σαν χημικός (πτυχιούχος Πατρών) σε εργοστάσιο στην επαρχία όπου ζω και εργάζομαι. Τότε συγκατοίκησα για πρώτη φορά και εκτός της πατρογονικής εστίας με την τωρινή μου σύζυγο, (άρα είχα νοίκια κλπ κλπ). Έπαιρνα 230000 δρχ η γυναίκα 170000 και ζούσαμε βασιλικά. Σε 4 χρόνια οπότε και απολύθηκα από τη δουλειά μου (όχι επειδή δεν την έκανα, όπως άλλωστε παραδέχτηκε και το πρώην αφεντικό μου) έπαιρνα 980 ευρώ. Στην πραγματικότητα απολύθηκα γιατί θα υπερέβαινα το "ψυχολογικό" όριο των 1000 ευρώ τότε.

Από τότε δουλεύω σε φροντιστήριο της περιοχής μου και παίρνω σήμερα 410 ευρώ για 15 ώρες δουλειά την εβδομάδα. Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να ζήσει με αυτά τα λεφτά ας μου πει πώς να καταλάβω. Και να εξηγούμαι... Αν δεν υπήρχαν τα μαύρα δεν ζούσα.

Στο δημόσιο τώρα ο καθηγητής (νεοδιόριστος) παίρνει 1000 ευρώ το μήνα για 21 ώρες την εβδομάδα, τα οποία τα παίρνει και το καλοκαίρι.

Δεν λέω να μην τα παίρνει και ίσα ίσα να πάρει και παραπάνω αλλά γιατί να μην τα πάρω και γω στον ιδιωτικό τομέα. Γιατί να μην ελέγχεται το αφεντικό μου αν μου δίνει λοιπόν αυτά που θα έπρεπε να παίρνω σύμφωνα με το πτυχίο μου. Είναι λοιπόν να μην θέλεις να μπεις στο δημόσιο;

Και όσον αφορά αυτούς που λένε ότι θα κάνουν μεταπτυχιακό και θα φύγουν έξω κλπ κλπ...

Ε λοιπόν εγώ δεν θέλω να φύγω από τον τόπο που με γέννησε γιατί τον αγαπάω.

να μην μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς σ'αυτόν;

Και τέλος ναι bebis η κοινωνία μας έχει σοβαρό πρόβλημα. Το πρόβλημά μας είναι θέμα παιδείας, όπου πάσχουμε. Και το πρόβλημα δεν ξεκινάει στο πανεπιστήμιο. Περνάει από κει. Το πρόβλημα ξεκινάει από το νηπιαγωγείο. Μπράβο σου που τα κατάφερες όσα λες απλά νομίζω ότι είσαι στη τσίτα όλη σου τη ζωή μέχρι τώρα. Και αυτό από ένα παράλογο άγχος που μας επιβάλλει η πιο παράλογη χώρα του κόσμου.

Πρέπει να μπορούμε να χαλαρώνουμε πού και πού για να αναθεωρούμε τις ζωές μας όπως έκανε ένας φίλος παραπάνω (δεν θυμάμαι ποιος είναι πολλές οι σελίδες).

Συγγνώμη αν μερικά κομμάτια είναι ασύνδετα απλά μετά από 11 σελίδες διάβασμα... ε δεν είμαι και συγγραφέας (στην έκθεση δεν είχα καλό βαθμό :p ).

Sorry επίσης για το μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Το 2000 έπιασα δουλειά σαν χημικός...και επαιρνα 230000 δρχ η γυναίκα 170000 και ζούσαμε βασιλικά.

230+170=400.000δρχ ή 1173Ε

Δεν νομιζω να υπαρχει εν ετει 2008,ζευγαρι με μηνιαιο εισοδημα 1173Ε,οχι να περναει καλα,απλα να τα φερνει βολτα

Γιατί να μην ελέγχεται το αφεντικό μου αν μου δίνει λοιπόν αυτά που θα έπρεπε να παίρνω σύμφωνα με το πτυχίο μου.

Απευθυνθηκες στην Επιθεωρηση Εργασιας ? Θεωρητικα,ολες οι συμβασεις ελεγχονται και δεν μπορει να σε πληρωνει ο εργοδοτης κατα βουληση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.