Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ψήφισα....βγάζω 380 το μήνα με μερική απασχόληση...εντάξει το οικονομικό μου πρόβλημα δεν μπορούν να το λύσουν αλλά για πρωτοετή φοιτητή καλά είναι(για μένα) τουλάχιστον δεν παίρνω λεφτά απ τους δικούς μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply
εγω παντως μετα τη σχολη φευγω για αστυνομια...θελω να κανω κατι και να πληρωνομαι, εχω βαρεθει να καθομαι ετσι....

Είχα την εντύπωση ότι και στην αστυνομία ...κάθονται (η πλειοψηφία).

Αυτή την περίοδο κάπου στα 3Κ αλλά δεν είναι πάντα έτσι :-(

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος giorgos th. αν και εγω εχω διπλωμα personal trainer (ISSA) δεν εχω ασχοληθει πολυ ... γνωριμιες ειναι βασικα και να αρχισεις να φτιαχνεις εναν κυκλο ...

Μαλλον πρεπει να παρατησω το ΙΤ κομματι και να αρχισω να κανω το hobby επαγγελμα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να προστεθει και μια επιλογη "δεν εχω δουλεια γιατι δεν εχω αναγκη/ορεξη να δουλεψω"?

Ουσιαστικα οι φοιτητες κτλ που δεν δουλευουν εκει ανηκουν και δεν ειναι το ιδιο με ανεργος (θελω να δουλεψω αλλα δεν βρισκω).

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα πιο πάνω, δεν εξετάζουμε το λόγο. Η επιλογή καλύπτει απλά αυτούς που δεν έχουν εργασία, είτε λόγω συνθηκών είτε επιλογών. Αν είναι θέμα διατύπωσης, το αλλάζουμε.

fixed

Link to comment
Share on other sites

voted, αλλά δυστυχώς το poll δεν θα φανερώσει την πραγματικότητα του μέσου έλληνα μισθωτού, γιατί ναι μεν εγώ δεν παίρνω 700, όπως άλλωστε και οι περισσότεροι που ασχολούνται με την τεχνολογία, αλλά το 90% των ανθρώπων που γνωρίζω στο φιλικό μου περιβάλλον με ίδια περίπου ηλικία (~30) παίρνουν 700-800 ευρώ...

Επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά στους μισθούς από αυτούς που δουλεύουν Ελλάδα και από τα παιδιά εδώ μέσα που δουλεύουν εξωτερικό... με την ίδια δουλειά που κάνω πχ εδώ, ο αντίστοιχος του εξωτερικου θα έπερνε τα διπλά ή και τριπλά...

υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και ο μοναδικός λόγος που δεν έχουμε ακόμα εξεγέρσεις σε αυτή τη χώρα είναι η μακακία μας και η οικογενειακή ιδιοκτησία (ή οικογένεια)... το να μην μπορείς στα 30+ να μείνεις μόνος σου λόγο του ότι δεν μπορείς να συντηρήσεις ένα σπίτι, είναι αμιγώς ελληνικό φαινόμενο... για να μείνει ένας άνθρωπος μόνος του χωρίς να ξοδεύει τίποτα πέρα από τα αναγκαία, με νοίκι (+κοινόχρηστα, πετρέλαια), αυτοκίνητο (+βενζίνες, service, ασφάλεια), ρεύμα, νερό, τηλέφωνα, κοινωνικές-οικονομικές υποχρεώσεις σε τρίτους, θέλει 1200 ~ 1300 ευρώ... δηλαδή σχεδόν τα διπλά από τον βασικό μισθό... αν κάνεις δε οικογένεια και παιδί το ποσό εκτοξεύεται στα ύψη... μόνο το μαιευτήριο πχ κοστίζει 5000~7000 ευρώ (μαζί με τον γιατρό) και συνολικά μια γέννα από την αρχή της μέχρι το πρώτο έτος του παιδιού πάνω από 15.000 ευρώ (στην καλύτερη)... ποιός μπορεί να τα δώσει αυτά...? ποιοι τα έχουν για να "ανοίξουν" σπίτι...?

Αν και οι περισσότεροι φοιτητές απ' ότι βλέπω, δεν τα έχετε δει ακόμα ή αν τα έχετε δει δεν τα έχετε νιώσει στο πετσί σας... τι είναι να φτάνει 10 του μήνα και να μην υπάρχει φράγκο και ένα σωρό έξοδα από πίσω να περιμένουν να σου πάρουν το κεφάλι...

Γι'αυτό μάγκες όσοι σπουδάζετε, ότι κάνετε, κάντε το καλά και όχι σαν αγγαρεία, μάθετε τώρα που μπορείτε όσα περισσότερα γίνεται και όταν έρθει η ώρα, αν μπορέσετε κάντε την στο εξωτερικό, όπου ο ανταγωνισμός είναι πιο υγιής και πληρώνει τις γνώσεις και όχι τις γνωριμίες... και όσοι νομίζετε ότι είστε "πιασμένοι" και θα πάτε καρφωτοί σε μια θεσούλα στο δημόσιο, ξανασκεφτήτε το, γιατί η σχεδία έχει ήδη γεμίσει τίγκα και θα πάει άπατη σε λίγο (όσο είναι αυτό)...

Να έχετε ιδέες, φιλοδοξίες, όνειρα και όρεξη για δουλειά και ενέργεια να τα πραγματοποιήτε (και τύχη), αλλιώς G700... όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό τους... αυτά εν ολίγης... :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε στον IT χώρο, οπότε κάτι παραπάνω θα δείξει το Poll..

Απλά ελπίζω να ψηφίσουν αρκετά άτομα ώστε να πάρουμε μία καλή άποψη του τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.