Jump to content



[Mini-Review] Sony MicroVault Usb Stick 120GB


psilos

Recommended Posts

Τι ωραίο να ξυπνάς το πρωί και η πρώτη κλήση που δέχεσαι στο κινητό να είναι η είδηση ότι ένα τέτοιο διαμαντάκι θα φτάσει στα χεράκια σου εντος ολίγων ωρών...:upside:

Sony USB 120GB???

2008-06-02_233447.png

ΝΑΙ :flag: είναι όντως 120 GB...

Και το μέγεθός του?

DSC02387.jpg

Εκπληκτικό...:o

Πάμε στα ενδότερα σε περισσότερες φωτογραφίες και δοκιμές...

Γενική του stick

DSC02386.jpg

Ανοιχτό

DSC02388.jpg

Κάθεται και όρθιο :p

DSC02390.jpg

Δοκιμές Μετρήσεις

Ενα HD Tach

2008-06-03_002335.png

Και τώρα πάμε στο Everest που σαν προγραμματάκι έχει κάτι καλά υποπρογράμματα για μετρήσεις.

Buffered Read

2008-06-03_001053.png

Buffered Write

2008-06-02_234554.png

Average Read Access

2008-06-03_000514.png

Average Write Access

2008-06-02_233849.png

Random Read

2008-06-03_001705.png

Random Write

2008-06-02_235249.png

Και μερικά info

2008-06-03_001952.png

Απο οσο εψαξα δεν πολυκυκλοφορεί παρα μόνο απο εκεί που το βρήκαμε και εμείς..

Η πηγή μας ειναι η Sanghai και οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον GPRHELLAS ο οποίος μου έδωσε το συγκεκριμένο στικάκι για την παρουσίαση...:hug:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Info...? Από που το ψωνίζουμε...? :blink:

Το γέμισες με data να δεις ότι όντως είναι 120GB...?!? μετά τα ξανα-διάβασες σε ένα άλλο pc να δεις ότι όντως τα δεδομένα ήταν γραμμένα μέσα...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο στην φωτό, κάποια τυπάκια όμως σχολιάζουν πως είναι fake και κάποια άλλα λένε πως έχουν 120άρια και 64άρια και είναι κανονικές οι χωρητικότητες...

--> Rumor - 128GB Sony Micro Vault Selling in China? - Gizmodo.com

Και το ίδιο λέει και εδώ για Sandisk του 1ΤΒ...

Ελπίζω πάντως να μην ισχύει κάτι τέτοιο με αυτό του δικού μας review...και να έρθουν τέτοια προϊόντα και στη δική μας αγορά στο κοντινό μέλλον... :)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ηρθε απο πολύ σοβαρό ατομο γνωστό του Gprhellas οταν πήγε στην Sanghai σε επαγγελματικό ταξίδι και ηταν στην Sony..

Ειναι οντως 120..Θα προσπαθησω να το ξαναπαρω να κρατήσω φωτογραφιες οτι εινια 120 γτ το γεμισα με 45GB και με 110 και τα επαιρνε κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

μα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την αξιοπιστία του Gprhellas... ο άνθρωπος το αγόρασε δεν το έφτιαξε, προσπαθούμε να καταλάβουμε αν αυτό το stick είναι πραγματικά αυτό που λέει ότι είναι ή απλά οι κινέζοι παίζουν μαζί μας...

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο... μιλάμε για cmos με πολύ μεγάλη πυκνώτητα για να χωρέσουν 128GB σε ένα τόσο μικρό stick, δεν (νομίζω) ότι μπορεί να γίνει ακόμα...

Σίγουρα μπορούν να κάνουν ένα usb να φαίνεται ότι χωρητικότητα θέλουν, επίσης μπορούν να το κάνουν να φαίνεται ότι είναι γρήγορο (αυτά δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί ο κατασκευαστής ορίζει τα descriptors και τα endpoints του usb)... εκεί όμως που μπορείς να καταλάβεις αν όντως είναι fake ή όχι είναι στο αν έχουν γραφτεί τα δεδομένα μέσα στο stick σε ένα άλλο pc και όχι σε αυτό που έκανες το copy... Για παράδειγμα αν κάνεις copy από τον δίσκο στο stick μπορεί, αντί να γράφει τα δεδομένα να δημιουργεί symbolic links και να φαίνεται ότι πράγματι τα δεδομένα είναι μέσα στο stick και όταν κάνεις διπλό click ή properties να φαίνεται ότι είναι εντάξει... αλλά όταν το βάλεις το stick σε ένα άλλο pc τότε αυτά τα symbolic links δεν έχουν αντίκρισμα οπότε θα φανεί αν είναι fake ή όχι... για να το κάνεις αυτό το test θα πρέπει να γεμίσεις όλο το usb με 128GB και να δοκιμάσεις ότι δουλεύουν όλα σε ένα διαφορετικό μηχάνημα από αυτό που έκανες το copy...

Ίσως ο Gprhellas, μπορεί να κάνει αυτό το test... είμαι πραγματικά περίεργος...

Link to comment
Share on other sites

χμ...θέλω καλούς λογισμούς..σας έχω πει μέχρι τώρα ποτέ ψέματα?

Το στικάκι μαμάει...υπάρχει και 250G.

Ηδη κανονίζω να φέρω 50 κομμάτια για τους Labήτες...αλλά αυτοί που έγραψαν μαϊμού και τα σχετικά δεν θα πάρουν:fun:

Τιμή δεν την λέω γιατί τότε σίγουρα δεν θα με πιστέψει κανένας.

Α...μιας και υπάρχουν αμφιβολίες το έδωσα και για τεστ σε άτομο που θα αποκαλύψω σε pm γνωστό στον χώρο και απλά έπαθε την πλάκα του (να ξέρετε πόσα στοιχήματα έχω κερδίσει.....):whistling

Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω....και φρόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

@gprhellas, δεν λέει κανείς ότι λες ψέμματα και δεν καταλαβαίνω γιατί πάει εκεί η συζήτηση, δεν σε αμφισβητεί κανείς...

απλά το θέμα είναι αν λέει το stick "ψέμματα"... το οποίο απεύχομαι γιατί θέλω και εγώ ένα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ είναι Sony. Η Sony δεν θα έβαζε ποτέ αυτό το κακόγουστο και στραβό αυτοκόλλητο με την ένδειξη 120G.

DSC02390.jpg

Επίσης θα υπήρχε στο site της, δεν υπάρχει όμως :)

Παρόλα αυτά, δεν μας νοιάζει τη μάρκα είναι, αν δουλεύει θέλω κι εγώ 2-3, ε??? Θα είμαι καλό παιδί :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.