Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Ένας Μόμπι 32άρης:

Read 4k -> 33.90

Read 512k -> 78.96

Write 4k -> 38.66

Write 512k -> 58.04

Αλλά δεν έχω βρει χρόνο για επανεγκατάσταση, οπότε τον έχω ξέμπαρκο (άδειος) πάνω στον ICH10R σε Compatible mode, που η Intel έχει κόφτη στα 80Mb/sec.

Από βδομάδα που θα τον βάλω μόνο του σε RAID mode και θα χτυπήσει τα 110Mb/sec, ξαναβάζω νούμερα.

Edit:

Και το -v


> Running: Storage Performance Assessment via Profiling v1.0.0.0 '-ran -read -dr
ive m -count 1 -iocount 256 -ransize 4096 -v'
Mode Flags = 0x01000002
Disk Number = 0
Iterations = 1
IO Count = 256
Sequential IO Size = 65536
Random IO Size = 4096
Run[1] Type[0x01000002] Zone[0] - 34.233790 MB/s
Run[1] Type[0x01000002] Zone[1] - 34.276980 MB/s
Run[1] Type[0x01000002] Zone[2] - 34.330400 MB/s
Run[1] Type[0x01000002] Zone[3] - 34.161994 MB/s
Run[1] Type[0x01000002] Zone[4] - 34.290935 MB/s
Run[1] Type[0x01000002] Zone[5] - 34.308848 MB/s
> Run Time 00:00:03.67
> Disk Performance 34.46 MB/s
> Total Run Time 00:00:04.84
> The System processor power policy was restored

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δύναμη των SSD. To read δεν χαμπαριάζει και το write πάει πολύ καλά για μονό δίσκο SSD. Σε raid πιστεύω ότι θα πιάσει τα 110 στο write.

Πάντως στο θέμα της κατανάλωσης, αυτά που έλεγε ο Θωμάς τα πήρε εν μέρει πίσω, γιατί αποδείχθηκε ότι είχε ακολουθήσει λάθος μεθοδολογία.

Άντε να δούμε τι θα κάνουν και οι καινούργιοι OCZ και σε τι τιμή θα εμφανιστούν.

Μένει το θέμα της χωρητικότητας.

Έψαξα στα Vista αν μπορώ να αλλάξω τα default dirs για τα program files και για τα users files και δεν γίνεται. Πρέπει να είναι στο σκληρό που έχει το λειτουργικό. Παράξενο. Ή δεν βλέπω καλά ή δεν το έψαξα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στους σκληρούς δίσκους. Διάβασες τι γράφουν σχετικά στο Tom's?

Ένας δίσκος SSD δεν υπερέχει παντού και πάντα. Πρόσεξε το write 512K που δίνει το RAID-0 με SSD, στο Crystal Diskmark. Δείχνει 76.25MB/s. Το write 512 που έβγαλε το δικό μου RAID-0 είναι 87.79MB/s, μόνο που δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμα τα δύο bench.

Νομίζω ότι είναι ευκολότερο να τρέξει κανείς το bench της M$ στα Vista και το εμπιστεύομαι.

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 4096 > Disk Performance 12.84 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 4096 > Disk Performance 0.79 MB/s

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 524288 > Disk Performance 87.79 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 524288 > Disk Performance 37.81 MB/s

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ μονο και μονο για το access time που ειναι μερα-νυχτα η συγκριση αξιζουν οι SSD.

Ειδικα αν τρεχεις ΧΡ, οπως εγω, και σου φτανουν τα 32GB ειναι απλα θεμα χρονου να φτασουν στα ραφια

και κατα προτιμηση με τις τιμες που αναφερει ο Chosen :D

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στους σκληρούς δίσκους. Διάβασες τι γράφουν σχετικά στο Tom's?

Ένας δίσκος SSD δεν υπερέχει παντού και πάντα. Πρόσεξε το write 512K που δίνει το RAID-0 με SSD, στο Crystal Diskmark. Δείχνει 76.25MB/s. Το write 512 που έβγαλε το δικό μου RAID-0 είναι 87.79MB/s, μόνο που δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμα τα δύο bench.

Νομίζω ότι είναι ευκολότερο να τρέξει κανείς το bench της M$ στα Vista και το εμπιστεύομαι.

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 4096 > Disk Performance 12.84 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 4096 > Disk Performance 0.79 MB/s

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 524288 > Disk Performance 87.79 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 524288 > Disk Performance 37.81 MB/s

Δεν εμπιστεύομαι το benchmark των Vista γιατί τα νούμερά του είναι λίγο άλλα αντ'άλλων, μα κυρίως γιατί δεν υπάρχει προϊστορία σε benchmarks, πέραν του παιδιαστικου performance benchmark των Vista (ο Θεός να το κάνει benchmark...)

Αν προσέξεις τις μετρήσεις που έκανα με τον PERC5 που έχει onboard cache:

dell3xmobiraid0crystaldui7.jpg

θα δεις ότι το συγκεκριμένο software μετράει buffered read & write, και ουχί random.

Αν θες να δεις random reads, δες το προγραμματάκι του Roadkil (Diskspeed), εκεί φαίνεται η διαφορά.

Αλλά όπως είπε κι ο από πάνω, και όπως έχω πει κι εγώ 100 φορές, την μεγάλη διαφορά την κάνει το random access time. Γιατί καλές όλες αυτές οι μετρήσεις στα websites με τα reviews, αλλά όλοι έχουνε φρέσκιες εγκαταστάσεις Windows.

Για πες τους να κάνουν τις μετρήσεις τους σε εγκατάσταση Vista 10 μηνών (πιο ρεαλιστικές συνθήκες για τους περισσότερους χρήστες, που δεν εγκαθηστούν φρέσκα Windows κάθε πρωί), που τα hives είναι σωσμένα σε 20 διαφορετικά σημεία του δίσκου, να δεις τι ωραία που είναι τα 7 milliseconds του Raptor από το ένα σημείο στο άλλο, σε σύγκριση με τα 0.1 του SSD ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπιστεύομαι το benchmark των Vista γιατί τα νούμερά του είναι λίγο άλλα αντ'άλλων, μα κυρίως γιατί δεν υπάρχει προϊστορία σε benchmarks, πέραν του παιδιαστικου performance benchmark των Vista (ο Θεός να το κάνει benchmark...)

Αν προσέξεις τις μετρήσεις που έκανα με τον PERC5 που έχει onboard cache:

θα δεις ότι το συγκεκριμένο software μετράει buffered read & write, και ουχί random.

Αν θες να δεις random reads, δες το προγραμματάκι του Roadkil (Diskspeed), εκεί φαίνεται η διαφορά.

Αλλά όπως είπε κι ο από πάνω, και όπως έχω πει κι εγώ 100 φορές, την μεγάλη διαφορά την κάνει το random access time. Γιατί καλές όλες αυτές οι μετρήσεις στα websites με τα reviews, αλλά όλοι έχουνε φρέσκιες εγκαταστάσεις Windows.

Για πες τους να κάνουν τις μετρήσεις τους σε εγκατάσταση Vista 10 μηνών (πιο ρεαλιστικές συνθήκες για τους περισσότερους χρήστες, που δεν εγκαθηστούν φρέσκα Windows κάθε πρωί), που τα hives είναι σωσμένα σε 20 διαφορετικά σημεία του δίσκου, να δεις τι ωραία που είναι τα 7 milliseconds του Raptor από το ένα σημείο στο άλλο, σε σύγκριση με τα 0.1 του SSD ;)

To Roadkil δεν το έτρεξες με write. Μόνο read βλέπω.

Τεσπα. Έχουμε διαφορετικές απόψεις σχετικά με το ποιο benchmark εμπιστευόμαστε.

Για μένα έχουν μεγαλύτερη σημασία οι μετρήσεις που θα δω στα Vista.

Θα μου δείξουν πόσο καλύτερες επιδόσεις θα πάρω, σε σχέση με τους δικούς μου δίσκους.

Για παράδειγμα, είδα ότι οι veloci θα μου δώσουν διπλάσιες επιδόσεις σε όλες τις περιπτώσεις.

Δεν είδα ακόμα τι κάνουν οι δύο SSD σε raid-0.

Ο μονός SSD, συγκρίνεται με κοινό RAID-0 512GB ως εξής:

............. SSD 32G .. RAID0 ..... Ταχύτερος

Read 4ΚΒ ..... 33,90 .... 0,79 ..... SSD x43

Read 512ΚΒ ... 78,96 ... 37,81 ..... SSD x2

Write 4ΚΒ .... 38,66 ... 12,84 ..... SSD x3

Write 512ΚΒ .. 58,04 ... 87,79 ..... RAID0 x1,5

Σε σχέση με τους Veloci RAID-0 ο μονός SSD 32GB δίνει τα παρακάτω.

Read 4ΚΒ ..... SSD x21

Read 512ΚΒ ... Veloci RAID-0=SSD μονός

Write 4ΚΒ .... SSD x1,5

Write 512ΚΒ .. Veloci RAID-0 x3

Δηλαδή κατά τη γνώμη μου οι SSD υπερέχουν κυρίως στην τυχαία ανάγνωση μικρών αρχείων.

Αυτός είναι ο λόγος που στα Vista έχουμε τεχνολογίες αυτόματου αποκερματισμού των μικρών αρχείων και το readyboost.

Και τα δύο είναι άχρηστα στους δίσκους SSD.

Στην πράξη βέβαια η διαφορά είναι σημαντική υπερ των SSD, αφού ένας χτυπάει άνετα δύο veloci σε RAID-0, με εξαίρεση το write.

Link to comment
Share on other sites

Μου αναφέρετε συνέχεια το πόσο μικρός είναι ο χρόνος seek time. Χαίρω πολύ. Μάριος. Δεν με ενδιαφέρει. Ας είναι και ακαριαίος. Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή δηλαδή που θα αρχίσει να γράφει στο κελί που θέλει τα δεδομένα, μπορεί να περάσουν και δύο λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί μια εγγραφή.

Το σύνολο του χρόνου που απαιτείται για να ψάξει να βρει το κελί που θέλει μέχρι να ολοκληρώσει μια εγγραφή ή μια ανάγνωση και να πάει στην επόμενη για να κάνει το ίδιο, περιλαμβάνει και το access time.

Δηλαδή όταν μετράμε το συνολικό χρόνο που θέλει να ολοκληρώσει ο υπολογιστής μια συγκεκριμένη εργασία random read ή random write, όπως γίνεται στην πράξη με τα bench που έδωσα, περιλαμβάνει και το access time.

Ακόμα περισσότερο στα Vista, δεν θα δούμε τρομακτικές βελτιώσεις για πολλούς λόγους.

Τα bench δεν μετράνε αναγνώσεις από cache, αλλά πραγματικές αναγνώσεις από τον ίδιο το δίσκο.

Αν έχουμε πολύ μνήμη, υπάρχει το cache και οι αναγνώσεις γίνονται από τη RAM που είναι πολύ γρήγορη και όχι από το δίσκο.

Μπορούμε να βάλουμε ένα USB flash και να επιταχύνουμε σε σημαντικό βαθμό την τυχαία ανάγνωση μικρών αρχείων.

Τα Vista κάνουν αυτόματο defragmentation, οπότε το seek time παίζει μικρότερο ρόλο, αφού με αυτό τον τρόπο μετατρέπονται οι random reads, σε σειριακές αναγνώσεις.

Το NCQ στους σκληρούς δίσκους SATA, μειώνει σημαντικά την ανάγκη για πολύ μικρό seek time.

Υπάρχουν υβριδικές υλοποιήσεις στους σκληρούς δίσκους, που έχουν και SSD, για να επιταχύνουν σημαντικά την ανάγνωση μικρών αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε.

Όταν πολλοί έστησαν τους Raptors σε RAID, τα ίδια έλεγες, στηρίζοντας τους Hitachi σου, αν θυμάμαι καλά.

Στο ξαναλέω, όπως στο είπα και τότε. Αυτό που κάνει τους δίσκους να καθυστερούν ΟΛΟ το σύστημα, είναι το access time.

Απλά πάρε 4 δίσκους του 1ΤΒ και στήστους σε RAID0 με random access στα 13ms και τερματισμένες τις ταχύτητες Read-Write στο SATA2.

Και δίπλα πάρε βάλε έναν καλό SSD.

Πίστεψέ με, θα γελάμε. Τα αρχεία ΟΛΩΝ των πραγμάτων, του OS, των παιχνιδιών, των προγραμμάτων, είναι εκατοντάδες χιλιάδες (απλά ξεπάκαρε το Half-Life 2 ή το Oblivion και δες π.χ.) ΜΙΚΡΑ αρχεία, που δεν χρειάζονται το transfer rate. Με ένα σταθερό 200 MB/Sec είναι απόλυτα καλά.

Απλά κάντο όταν σου δωθεί η ευκαιρία, και βάλε ταυτόχρονα να ανοίξουν 15 προγράμματα μαζί. Θεωρώ πως ο SSD όχι απλά θα κερδίσει, θα ΞΕΤΙΝΑΞΕΙ τους απλούς μηχανικούς.

Αυτή είναι η δουλειά του.

Μακάρι να μη βγω λάθος, γιατί ελπίζω αρκετά σε αυτή την τεχνολογία. Έχοντας δει όμως με τους 4 Raptor-X τι κέρδος είχα σε αίσθηση με την πτώση των ms, πιστεύω πως έχω δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε.

Όταν πολλοί έστησαν τους Raptors σε RAID, τα ίδια έλεγες, στηρίζοντας τους Hitachi σου, αν θυμάμαι καλά.

Στο ξαναλέω, όπως στο είπα και τότε. Αυτό που κάνει τους δίσκους να καθυστερούν ΟΛΟ το σύστημα, είναι το access time.

Απλά πάρε 4 δίσκους του 1ΤΒ και στήστους σε RAID0 με random access στα 13ms και τερματισμένες τις ταχύτητες Read-Write στο SATA2.

Και δίπλα πάρε βάλε έναν καλό SSD.

Πίστεψέ με, θα γελάμε. Τα αρχεία ΟΛΩΝ των πραγμάτων, του OS, των παιχνιδιών, των προγραμμάτων, είναι εκατοντάδες χιλιάδες (απλά ξεπάκαρε το Half-Life 2 ή το Oblivion και δες π.χ.) ΜΙΚΡΑ αρχεία, που δεν χρειάζονται το transfer rate. Με ένα σταθερό 200 MB/Sec είναι απόλυτα καλά.

Απλά κάντο όταν σου δωθεί η ευκαιρία, και βάλε ταυτόχρονα να ανοίξουν 15 προγράμματα μαζί. Θεωρώ πως ο SSD όχι απλά θα κερδίσει, θα ΞΕΤΙΝΑΞΕΙ τους απλούς μηχανικούς.

Αυτή είναι η δουλειά του.

Μακάρι να μη βγω λάθος, γιατί ελπίζω αρκετά σε αυτή την τεχνολογία. Έχοντας δει όμως με τους 4 Raptor-X τι κέρδος είχα σε αίσθηση με την πτώση των ms, πιστεύω πως έχω δίκιο.

Τότε που έλεγα ότι είναι καλύτερα να βάλει κανείς δύο 250GB δίσκους σε RAID-0 και σε τελική ανάλυση δεν υστερούσε εκείνη η λύση από τους ράπτορες της εποχής (δεν υπήρχαν τότε ούτε οι 150αρηδες), όλοι μου λέγατε ότι είχα λάθος. Είχα?

Έλα να δεις πώς ανοίγουν τα δικά μου αρχεία στα Vista, με τους ίδιους Hitachi που είχα πριν από δύο χρόνια και βάλε.

Είναι η αίσθηση που σου αφήνει ένα λειτουργικό σε τελική ανάλυση, πέρα από τις μετρήσεις.

Και η αίσθηση που έχω είναι ότι όλα γίνονται ακαριαία, χωρίς καθυστερήσεις.

Είναι σαφής η τάση να μειωθεί η χρήση των Desktop, της πειρατείας και των μεγάλων δίσκων. Όλα τα αρχεία και τα προγράμματα μας θα μας τα φυλάνε στο Internet, ώστε να τα έχουμε διαθέσιμα από κάθε netbook ή άλλη συσκευή που διαθέτουμε, άμεσα, χωρίς μεταφορά αρχείων και χωρίς εγκαταστάσεις. Μόνο κλειδιά DRM θα εγκαθιστούμε.

Το μέλλον είναι τα SSD, ιδίως στις μικρές συσκευές. Μεγάλους δίσκους θα έχουν μόνο οι εταιρίες και τα επαγγελματικά PC. Το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, ναι είχες άδικο. Και ακόμα έχεις.

2 36ρηδες Raptor είναι πιο γρήγοροι από τους 2 250ρηδες που έχεις. Σε αίσθηση, ακριβώς όπως το αναφέρεις. Και χωρίς καν να τους βάλεις σε σπαστό RAID0, μόνο που θα έχουν ένα random access 5 ms κάτω, θα είναι ταχύτεροι.

Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να καταννοήσω γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ ΟΛΗ την τεχνολογία των πολύστροφων SCSI δίσκων - γιατί τους έχουν οι εταιρείες??? Για το transfer rate? Που πιάνουν με 2 πάμφθηνους δίσκους σε RAID0?

Εγώ σου προτείνω το εξής: Αν βρεις σε κάποιο ελληνικό κατάστημα τώρα (αλλιώς όποτε τους φέρουν - δε θα αργήσει και ΤΟΣΟ πολύ), πάρε έναν SSD και δοκίμασέ τον. Αν δε σου αρέσει, στείλτον πίσω και πάρε τα λεφτά σου πίσω.

Αλλά κάντο - μην το κάνεις σαν τους Raptors που δεν τους δοκίμασες καν. Το random access είναι που μετράει, γι αυτό τώρα προτείνω για φτηνή λύση 2x ή και 4x 320ρηδες WD Single Platter, με σπαστό RAID0. Τα νούμερα που πιάνουν είναι εφάμιλλα με αυτά των Raptor και είναι σχεδόν τζάμπα σε τιμή.

Άλλωστε, ο Chosen βλέπεις τι λέει - ο Πέτρος μιλάει για μεταμόρφωση του συστήματος ολόκληρου, εσύ γιατί δεν το πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει?

Και πραγματικά, δεν ξέρεις τι είναι το "ακαριαία" που λες. Ακαριαίο ήταν το Photoshop όταν άνοιξε με το που το εγκατέστησα λες και άνοιξα το Mozilla ή το My Computer, με τους 4 Raptor-X. Όχι αυτό που θα γίνει όταν δοκιμάσεις εσύ (πιάνει μόνο την πρώτη φορά, μετά θέλει reboot γιατί τα χώνει όλα στη μνήμη).

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να νομίζεις ότι σου κάνω κάποια επίθεση ή οτιδήποτε, απλά σε βλέπω απόλυτο σε κάτι το οποίο δε θα πρεπε. Άλλωστε είναι σα να βγάζεις τον Πέτρο ψεύτη...

Link to comment
Share on other sites

Έλα να δεις πώς ανοίγουν τα δικά μου αρχεία στα Vista, με τους ίδιους Hitachi που είχα πριν από δύο χρόνια και βάλε.

Είναι η αίσθηση που σου αφήνει ένα λειτουργικό σε τελική ανάλυση, πέρα από τις μετρήσεις.

Και η αίσθηση που έχω είναι ότι όλα γίνονται ακαριαία, χωρίς καθυστερήσεις.

Δεν ξέρω τι δίσκοι είναι αυτοί που έχεις αλλά προσωπικά με τετραπλό raid0 σπασμένο κιόλας και μ' αυτά τα νούμερα με λειτουργικό ενός μήνα μου φαίνεται ότι σέρνεται το σύμπαν. Οι δικοί σου μάλλον πρέπει να ναι on steroids :-O

HDTACH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, ναι είχες άδικο. Και ακόμα έχεις.

2 36ρηδες Raptor είναι πιο γρήγοροι από τους 2 250ρηδες που έχεις. Σε αίσθηση, ακριβώς όπως το αναφέρεις. Και χωρίς καν να τους βάλεις σε σπαστό RAID0, μόνο που θα έχουν ένα random access 5 ms κάτω, θα είναι ταχύτεροι.

Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να καταννοήσω γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ ΟΛΗ την τεχνολογία των πολύστροφων SCSI δίσκων - γιατί τους έχουν οι εταιρείες??? Για το transfer rate? Που πιάνουν με 2 πάμφθηνους δίσκους σε RAID0?

Εγώ σου προτείνω το εξής: Αν βρεις σε κάποιο ελληνικό κατάστημα τώρα (αλλιώς όποτε τους φέρουν - δε θα αργήσει και ΤΟΣΟ πολύ), πάρε έναν SSD και δοκίμασέ τον. Αν δε σου αρέσει, στείλτον πίσω και πάρε τα λεφτά σου πίσω.

Αλλά κάντο - μην το κάνεις σαν τους Raptors που δεν τους δοκίμασες καν. Το random access είναι που μετράει, γι αυτό τώρα προτείνω για φτηνή λύση 2x ή και 4x 320ρηδες WD Single Platter, με σπαστό RAID0. Τα νούμερα που πιάνουν είναι εφάμιλλα με αυτά των Raptor και είναι σχεδόν τζάμπα σε τιμή.

Άλλωστε, ο Chosen βλέπεις τι λέει - ο Πέτρος μιλάει για μεταμόρφωση του συστήματος ολόκληρου, εσύ γιατί δεν το πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει?

Και πραγματικά, δεν ξέρεις τι είναι το "ακαριαία" που λες. Ακαριαίο ήταν το Photoshop όταν άνοιξε με το που το εγκατέστησα λες και άνοιξα το Mozilla ή το My Computer, με τους 4 Raptor-X. Όχι αυτό που θα γίνει όταν δοκιμάσεις εσύ (πιάνει μόνο την πρώτη φορά, μετά θέλει reboot γιατί τα χώνει όλα στη μνήμη).

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να νομίζεις ότι σου κάνω κάποια επίθεση ή οτιδήποτε, απλά σε βλέπω απόλυτο σε κάτι το οποίο δε θα πρεπε. Άλλωστε είναι σα να βγάζεις τον Πέτρο ψεύτη...

Τι μου λες να πάρω SSD και να δω τι ταχύτητες πιάνουν?

Δεν το ξέρω? Δεν είδα τις μετρήσεις του Chosen?

Δέχθηκα τόσο τη γνώμη του όσο και τις μετρήσεις του.

Έβαλα και συγριτικό πινακάκι για το πόσο πραγματικά γρήγοροι είναι.

Δεν διαφώνησα σε αυτό. Αλλά δεν στηρίχθηκα στο access time.

Στηρίχθηκα στις μετρήσεις και στη γνώμη του Chosen για την αίσθηση που του άφησαν οι δίσκοι.

Συμφωνώ ότι μετράει το access time. Δεν είπα ότι δεν μετράει.

Αλλά δεν είναι το μόνο που μετράει.

Έδωσα το παράδειγμα αλλά δεν το κατάλαβες και δεν μου απαντάς σε αυτό.

Αν ένας δίσκος πάει ακαριαία σε ένα σημείο και μετά κάνει ένα λεπτό για να γράψει 5bytes, τότε μου είναι άχρηστο το random access.

Δεν ακυρώνω τους πολύστροφους δίσκους.

Για τους Veloci έγραψα ότι έχουν διπλάσια ταχύτητα από τους δικούς μου στα πάντα, εξ αιτίας του random access, αλλά και της πυκνότητας εγγραφής, του αριθμού των Platters, του NCQ που επίσης έχουν, σε αντίθεση με τους παλιούς raptors που δεν είχαν και ήταν SATA 1.

Με εκείνους τους παλιούς ράπτορες ήμουν αντίθετος και έκανα τις συγκρίσεις μου πριν από δύο χρόνια.

Πόσοι προτιμούν σήμερα δύο 36άρηδες ράπτορες SATA 1 TCQ στα Vista?

Στο κάτω κάτω, έχεις την άποψη σου έχω τη δική μου.

Δεν σου την αλλάζω, δεν μου την αλλάζεις.

Τι να λέμε?

Δεν χωράει ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι σε εκείνο το παλιό θέμα.

Οι SSD θα πετύχουν. Ότι και να λέμε εμείς.

Αρκεί να έχουμε ανοικτά τα μάτια μας και να μην παρεξηγούμαστε όταν διατυπώνουμε αντίθετες απόψεις.

Ας είμαστε λίγο σκεπτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.