Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα περιθωρια για καλυτερη τιμη... υπολογιζω 10-15 ευρω κατω στην καλυτερη των περιπτωσεων.Μακαρι να βγω ψευτης

Τωρα για το θεμα της αξιοπιστιας και αν θα αντεξουν 20 ή 140 χρονια...σε 18 μηνες θα κυκλοφορει SSD 320GB με 99Ε και υπερδιπλασιες ταχυτητες.

Προσωπικα με ενδιαφερει να κανω καλα τη δουλεια μου σημερα κι οταν (και αν) χαλασουν...βλεπουμε.Ετσι κι αλλιως οι τιμες θα πεφτουν και οι ταχυτητες/χωρητικοτητες θα ανεβαινουν διαρκως

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που λες ισχυει, οι ταχυτητς θα ανεβαινουν και οι τιμες θα πεφτουν, οι δισκοι αυτοι πεφτουν στο νομο του Μουρ..

Αλλα αν δεν κανω λαθος σε μαχ 2 εβδομαδες θα ανακοινωθουν τιμες, μεχρι να κανουμε την συνταξη της ομαδικηςθα εχουνε βγει.

Οποτε πιστευω ο καθενας μας να πει τι θελει, η ομαδικη να προχωρα και να δωσουμε στο τελος ενα αερα 5 ημερων για να δουμε τις ανακοινωσεις. Δεν λεω οτι τα ιντελ θα ειναι καλυτερα, αλλα σιγουρα θα οριοθετησουν τιμες-ἆγορα. αποψη μου παντα ..

εδιτ» πχ, εγω θελω 2χ32 ραιδ 0 , αλλα αν τελικα το 64αρι ειναι στα 200 μαχ δεν αξιζει να περιμενω 5 μερες και να εχω 2χ64;

Link to comment
Share on other sites

Με το defrag περιμένουμε να έχουμε καλύτερο access time.

Αλλά το access time στους SSD είναι της τάξης του 0.1ms (ο σημερινός μου δίσκος έχει 12.8ms). Δηλαδή δεν πρόκειται να κερδίσουμε τίποτα αν ενεργοποιήσουμε το defrag. Αντίθετα θα χάσουμε αρκετή ταχύτητα, επειδή το defrag στηρίζεται στην τυχαία εγγραφή μικρών αρχείων στο δίσκο, που αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα των SSD.

Το θέμα του NTFS πάλι έχει σχέση με εγγραφές και είναι καθαρά θέμα ταχύτητας.

Δηλαδή με ένα καλύτερο file system, ειδικό για SSD, θα είχαμε ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες. Από τα γνωστά συστήματα το FAT16 είναι το πιο γρήγορο. Η Samsung έχει δημοσιεύσει μια μελέτη όπου προτείνεται ένας τρόπος για να αυξηθεί η ταχύτητα τυχαίας εγγραφής μικρών αρχείων. Κάθε όμως εταιρία εφαρμόζει δικές της τεχνικές για να λύσει το πρόβλημα και τις κρατάει μυστικές.

Πάντως πουθενά δεν είδα ότι υπάρχει πρόβλημα με το NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω να περιμενουμε στατικα.. να κανουμε κανονικα τον σχεδιασμο της ομαδικης, ποιος θα ειναι ο οργανωτης, ποσα κομματια ο καθενας και τοτε χτυπαμε!

εδιτ> αν καποιος παρει ενα 64αρι 150῎90 και μετα απο 3 μηνες θελει αλλον ενα 260῎160 πχ. τι τρανσφερ θα εχει σε ραιδ; θα μπορει να κανει ραιδ η θα παιζει ασυμβατοτητα; αυτες ειναι καποιες θεμελιωδεις ερωτησεις για το τι θα αγορασουμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

@hwbox : OCZ SSDs are MLC -> http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=1716 topic 12

ΟΚ το χάσαμε το τραίνο για SLC. Είπα κι εγώ. Τόσο φθηνά SLC είναι χάρισμα. Δεν πειράζει. Καλύτερα να περιμένουμε τώρα να δούμε που θα πάνε τα πράγατα.

Θα χρειαστεί κι άλλο διάβασμα για τους MLC και τις νέες τεχνολογίες - τιμές.

Η νέα τεχνολογία MLC της Samsung (αυτή πήρε η OCZ αφού συνεργάζονται) είναι ακόμα άγνωστη και πιθανόν να έχει προβλήματα διάρκειας ζωής ή ακόμα και ταχύτητας.

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μην είμαστε οι πρώτοι που θα τη δοκιμάσουμε.

Αναφέρθηκε να περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει η Intel.

Έψαξα τι νέα μας έχει η Intel στα SSD και το μόνο που βρήκα με ημερομηνία 3 Ιουν. 2008 είναι για τα Z-P230 PATA Solid-State Drive

Αυτά τα SSD θα είναι PATA MLC σε χωρητικότητες μέχρι 16GB, για nettops και άλλες μικροσυσκευές, θα έχουν χρήσιμο χρόνο ζωής (Useful Life) τρία χρόνια (MTBF1.000.000 ώρες) και γενικά μας είναι άχρηστα.

Αντίστοιχα τα OCZ δίνουν μεν MTBF 1.500.000 ώρες λειτουργίας, αλλά δεν ξέρω αν αυτό μεταφράζεται αντίστοιχα σε χρήσιμο χρόνο ζωής 4,5 χρόνια. Δηλαδή μετά ο δίσκος είναι άχρηστος. Η εγγύηση είναι δύο χρόνια πάντως.

Links

http://www.intel.com/design/flash/nand/z-p230/index.htm

Στην παραπομπή αυτή θα βρείτε και δύο link με τις πλήρεις προδιαγραφές των Intel.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα τεχνολογία MLC της Samsung (αυτή πήρε η OCZ αφού συνεργάζονται) είναι ακόμα άγνωστη και πιθανόν να έχει προβλήματα διάρκειας ζωής ή ακόμα και ταχύτητας.

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μην είμαστε οι πρώτοι που θα τη δοκιμάσουμε.

με αυτό το θέμα τι γίνετε?

θα αντεχουνε η θα χάνουμε τα data μας έτσι εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να χάνουμε data. Δεν παίζει τέτοια περίπτωση.

Από τους δίσκους που έχουμε πάλι είναι πολύ καλύτεροι.

Αλλά το να ξέρεις ότι μετά από 5 χρόνια πρέπει να τους πετάξεις ... δεν ξέρω.

Θα μου πεις κράτησες ρε μεγάλε πάνω από 5 χρόνια δίσκο και το σκέφτεσαι?

Τι να πω. Θα ήθελα να δω μετρήσεις κι από αυτούς πριν το αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.