Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

Έχω μπερδευτεί τελείως... όντως οι OCZ δείχνουν καλύτεροι, αλλά απ'ότι κατάλαβα ο Levelone ήδη κανονίζει για Mtron και εδώ λέει 229 EUR ο 64GB OCZ και έχει και paypal και 3-4 μέρες παράδοση... damn... δεν κρατιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Να πω εδώ ότι το ιρλανδικό μαγαζί μου έπαιξε π00τιά και ανεβάζοντας τις τιμές €40 στους 32άρηδες, όταν του είπα για τις τιμές που μου είχε πει για την ομαδική, μου έλεγε παραμύθια, ότι δεν τον νοιάζουν πλέον οι γκέιμερς και οι ομαδικές κλπ και ότι πλέον στοχεύει μόνο σε εταιρικά περιβάλλοντα.

Οπότε και γω τον έγραψα κανονικά και ακύρωσα την παραγγελία που είχα κάνει για 2 Pro...

H OCZ απλά ήρθε την πιο κατάλληλη στιγμή :D

Link to comment
Share on other sites

υγ. το ριβιου λεει για τους ocz 1 χρονο...

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8182&Itemid=1

Αυτοί είναι καινούριοι SDD από την OCZ, στο review είναι οι παλιοί, μην μπερδεύεστε.

Οι πρώτοι ήταν 100/80, αυτοί λένε 150/90 :D

Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ ότι το ιρλανδικό μαγαζί μου έπαιξε π00τιά και ανεβάζοντας τις τιμές €40 στους 32άρηδες, όταν του είπα για τις τιμές που μου είχε πει για την ομαδική, μου έλεγε παραμύθια, ότι δεν τον νοιάζουν πλέον οι γκέιμερς και οι ομαδικές κλπ και ότι πλέον στοχεύει μόνο σε εταιρικά περιβάλλοντα.

Οπότε και γω τον έγραψα κανονικά και ακύρωσα την παραγγελία που είχα κάνει για 2 Pro...

Ετσι κι αλλιως OCZ θα παιρναμε...:p

Ας κρατησει τους Mtron ο Ιρλανδος,να δω τι θα τους κανει με τις τιμες που εχει η OCZ

Απο το λινκ που εδωσε ο Jaco,στον 64GB@230E aka OCZSSD2-1C64G αναφερει

- 120-143 MB/s Lesen(read)

- 80-93 MB/s Schreiben(write)

και πανω πανω στην περιγραφη του προιοντος

"Zusammen mit der zweijährigen Garantie..." δηλαδη "Μαζι με τη διετη εγγυηση..."

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα για τους SSD της OCZ, στο site τους δίνει με part number OCZSSD2-1S64G, οι οποίοι είναι MLC και η φάτσα τους είναι αυτή...:

SSD_side_smoothB.jpg

Ενώ οι πιο γρήγοροι, οι οποίοι δεν υπάρχουν στο site της OCZ έχουν part number OCZSSD2-1C64G και βάση του γερμανικού site έχουν την φάτσα αυτή...:

19080.jpg

Τώρα δεν ξέρω τι παίζεται... μήπως είναι μούφα το site των Γερμανών... δεν ξέρω... πάντως ψάχνοντας στο google με keyword το "OCZSSD2-1C64G", επιστρέφει μόνο 10 αποτελέσματα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα για τους SSD της OCZ, στο site τους δίνει με part number OCZSSD2-1S64G, οι οποίοι είναι MLC και η φάτσα τους είναι αυτή...:

Mlc αποκλείεται. Με τέτοια ταχύτητα που βλέπω στα διάφορα review

Kαι αν προσέξεις εδώ τους παλιούς τους έχει πολύ πιο ακριβούς. Τι μπορεί να παίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι 2χ32 σε raid0 είναι καλύτερη επιλογή
Νομιζω καλυτερα ενας 64αρης για αρχη χωρις raid. Ηδη θα ειναι πολυ γρηγοροτερος, δε θα χανεις τα 32gb και θα βγαινει πιο φτηνα.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!

υγ. το ριβιου λεει για τους ocz 1 χρονο...

Συμφωνώ με τον Georgesod οτι 2x32 είναι καλύτερη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Σε IDE όμως (που έχει το laptop μου) δεν βλέπω κάτι σε OCZ.

Προσωπικά θεωρώ πολύ καλή τιμή για ένα 2.5drive 64GB με δυνατότητα να διαβάζει/γράφει ~100MB/sec τα 200 ευρώ. Για την ακρίβεια είναι ληστεία!

Μην ξεχνάτε ότι τα 2.5άρια (των λαπτοπιών) είναι αρκετά ακριβότερα, και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αυξήσεις την ταχύτητα του πιο γρήγορου 7200 (που είναι πολύ μικρότερη από desktop).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Σωτήρη.

Αλλά κάτι δεν πρέπει να πάει καλά γιατί δεν βλέπω να προχωράει ομαδική.

Οι δίσκοι αυτοί είναι ήδη πολύ γρήγοροι ακόμα και χωρίς RAID-0.

Νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι ένας 2.5" στη μεγαλύτερη χωρητικότητα ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτουμε.

Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσουμε να τους χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικά σε κάποιο laptop αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Μαριο,καλυτερα τωρα ενα 64/128(τα 32GB μαλλον ειναι λιγα) αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος και στο προσεχες μελλον(λογικα θα πεσουν λιγο ακομα οι τιμες) αλλο ενα ιδιο για RAID-0.

Ετσι κι αλλιως αν αποδιδει οπως υπολογιζουμε,η διαφορα θα ειναι πολυ μεγαλη και χωρις το RAID

Link to comment
Share on other sites

8α γινει ομαδικη η φρυδια ?

Για τους mtron από Ιρλανδία έφαγε άκυρο, λόγο του ότι ο τύπος το έπαιζε κυρία στον Chosen... πρέπει να βρούμε έναν προμηθευτή ο οποίος θα δεχθεί την ομαδική, να είναι όσο το δυνατός έμπιστος και τέλος (και κυριότερο) να βρούμε ποιος ριμαδο-δίσκος αξίζει όσων αφορά κόστος/απόδοση/χωρητικότητα... είμαστε παγωμένοι όπως η ίδια η αγορά...

αυτό πχ το γερμανικό site που έχει υποθεί παραπάνω, πως γίνεται να δίνει τόσο φθηνά έναν δίσκο και να τον έχει σε διαθεσιμότητα, όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής δεν τον έχει στον κατάλογο των προϊόντων του...? :nerd:

cptkoulis, δεν τους στέλνεις κανά γερμανικό, γιατί τα δικά μου είναι χειρότερα και από Κινέζου μετανάστη...? Ich spreche seisse... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

cptkoulis, δεν τους στέλνεις κανά γερμανικό, γιατί τα δικά μου είναι χειρότερα και από Κινέζου μετανάστη...? Ich spreche seisse... :hehe:

Τωρα σωθηκες!Δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα :p

Κι ελεγα οτι καποιος θα κατεχει τη γερμανικη επαρκως για να μιλησει μαζι τους,να μαθουμε τι παιζει

Παντως αν ειναι σοβαρο "μαγαζι" (γιατι ετσι φαινεται) λογικα μπορουμε να μιλησουμε μαζι τους στα αγγλικα :baby:

Επισης μπορουμε να παραγγειλουμε 1 τμχ σαν ομαδα,να δουμε αν θα ερθει κανονικα κι αν ειναι το μοντελο που θελουμε και μετα προχωραμε σε μεγαλυτερη παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

jaco παντως πιστευω οτι δεν πρπει να τσιτωσουμε για να τους παρουμε γιατι καθε μερα και φθηνοτερα για τα ssd . Σε λιγο θα βγαλει τιμοκαταλογο και η ιντελ οποτε πιστευω οτι σε εκεινο το σημειο και μετα θα εχουμε καθαρη εικονα τιμης αποδοσης.

για μενα παντως επι της παρουσης 2χ32 ειναι οτι καλυτερο αν ειναι να γινει μονο μια αγορα, γιατι αργοτερα κ αργοτερα ...τοτε θα θελουμε 260῎200 και δεν θα μας κανει το 120 64αρι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.