Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

μουμπλε μουμπλε...:hmm:

212Ε ο 64GB και 367Ε ο 128GB απο US με τα μεταφορικα,αμεσα διαθεσιμοι :hmm:

232Ε και 372Ε (πριν 2 μέρες έλεγε 410Ε) αντίστοιχα από memoryc.com από 30-Ιουλ. ΜΕ τον ΦΠΑ, +5Ε μεταφορικά. Μπορεί να μην λέει το USA αν υπολογίσεις και τον "κίνδυνο του τελωνείου".
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Γειά σας και από εμένα,μιας και είναι το πρώτο μου post εδώ.Λέω να αγοράσω τον OCZ 64GB Core Series SATA II 2.5" SSD από το memoryc.com όταν τον φέρουν.Θέλω να ρωτήσω αν είναι αξιόπιστο σαν μαγαζί,σε ποιά χώρα βρίσκεται και αν έχει αγοράσει κάποιος από εκεί.Παίζει καμιά ομαδική παραγγελία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα review για τους core. Άντε να τους δούμε και σε raid0 πως τα πάνε. Στο write μια χαρά τους κόβω εγώ

There have been an above-average number of reports indicating data corruption on the OCZ Core SSD. The problem is primarily attributed to the ACHI feature being enabled in the BIOS, even though the manual suggests that this feature is disabled to preserve stability. Benchmark Reviews received our sample unit directly from OCZ and was asked to return it after only a few days, and because of this arrangement were unable to complete long-term stability testing for product reliability.

Link to comment
Share on other sites

There have been an above-average number of reports indicating data corruption on the OCZ Core SSD. The problem is primarily attributed to the ACHI feature being enabled in the BIOS, even though the manual suggests that this feature is disabled to preserve stability. Benchmark Reviews received our sample unit directly from OCZ and was asked to return it after only a few days, and because of this arrangement were unable to complete long-term stability testing for product reliability.

ACHI ACHI τι είναι αυτό; Εγώ μόνο από raid ξέρω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο στο forum της OCZ και όλοι λένε ότι είναι απαραίτητο να απενεργοποιηθεί το AHCI στο BIOS, σε Intel chipset, διαφορετικά θα υπάρχει corruption.

Το AHCI είναι η SATA υλoποίηση της Intel.

Οι SSD Core OCZ θέλουν τους legacy IDE οδηγούς.

Πιθανότατα ο λόγος είναι οι SATA προδιαγραφές NCQ, που όπως είπαμε δεν παίζουν στους δίσκους SSD και δεν χρειάζονται, λόγω του πολύ μικρού χρόνου αναζήτησης που έχουν. Το NCQ βάζει σε μια σειρά τις εγγραφές και τις αναγνώσεις, ανάλογα με τη θέση τους πάνω στο σκληρό δίσκο και δεν τις εκτελεί άμεσα. Με αυτό τον τρόπο, δεν έχουμε συχνές μετακινήσεις των κεφαλών στους κοινούς σκληρούς δίσκους. και έτσι αυξάνονται οι ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης.

Θα έλεγα ότι ίσως γίνεται να απενεργοποιηθεί το NCQ μέσα από το λειτουργικό, στους SSD δίσκους, ώστε να μπορούμε να έχουμε τους AHCI που είναι γρηγορότεροι, αντί για τους IDE οδηγούς. Επίσης, οι SSD δεν θέλουν ούτε defrag, ούτε read cache, ούτε write cache.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον βιαστήκαμε να χαρούμε με δαύτους. Το forum της ocz είναι γεμάτο από αγανακτισμένους χρήστες με συνεχή corruptions. Επίσης raid0 μέσω του bios του controller γιοκ (ich9-10R). Επίσης απ'ότι είδα στο xtreme δεν την παλεύουν καθόλου με αντιγραφή μικρών αρχείων. Όχι σε bench-οπρογράμματα αλλά σε real-world δοκιμές. Επίσης στο forum της ocz τα ocz-όπουλα έχουν μάθει ένα ποίημα και το λένε ανελλιπώς σε όσους έχουν προβλήματα: disable ahci & disable write caching. Όσοι βιαζόταν να τους αποκτήσουν (me 2) καλύτερα να περιμένουν. Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως... κ γω ψηνομουν για εναν 128αρη.

Πιστευω σε οτι αφορα το λειτουργικο θα το φτιαξει η MS γρηγορα με καποιο fix.

Σε οτι αφορα το hardware θα περιμενουμε καμια αλλη εταιρεια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα,μιας και είναι το πρώτο μου post εδώ.Λέω να αγοράσω τον OCZ 64GB Core Series SATA II 2.5" SSD από το memoryc.com όταν τον φέρουν.Θέλω να ρωτήσω αν είναι αξιόπιστο σαν μαγαζί,σε ποιά χώρα βρίσκεται και αν έχει αγοράσει κάποιος από εκεί.Παίζει καμιά ομαδική παραγγελία?

Ευχαριστώ.

Στην Ιρλανδία βρίσκεται και έχουμε αγοράσει, μια χαρά μαγαζί είναι. chosenas for moar info.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη βδομάδα θα έχω στα χέρια μου έναν Samsung 128Gb MLC και θα σας πω αν το πρόβλημα βρίσκεται μεταξύ MLC & ICH/Vista/AHCI ή αν φταίει η υλοποίηση της OCZ.
Αν έχεις πληροφόρηση, πες μας αν γίνεται RAID-0 με δύο δίσκους Core σε Intel και σε Nforce (790) chipset. Υπάρχει πιθανότητα να μη γίνεται RAID σε Intel chipset. Επίσης υπάρχουν αναφορές για διακοπές κατά τη διάρκεια λειτουργίας με SSD Core OCZ και μεγάλη μείωση της ταχύτητας όταν γράφουμε αρχεία μεγαλύτερα από 2GB ή ίσως 4GB. Αυτό μπορείς να το ελέγξεις και με τον 128άρη δισκο που θα έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Και μια ειδησούλα.

Είχαμε αναφέρει σε προηγούμενα ποστ τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι δίσκοι SSD σε λειτουργικά που αναπτύχθηκαν με στόχο τους συμβατικούς σκληρούς δίσκους. Επίσης εκφράστηκε η άποψη ότι αναμένεται τα Windows Seven να υποστηρίζουν καλύτερα τους SSD, με νέο file system, που θα είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες των ssd.

Η Samsung λοιπόν αποκάλυψε ότι είναι σε επαφή με τη Microsoft, με σκοπό την καλύτερη υποστήριξη των SSD στα Vista. Είναι γνωστό ότι τα Vista, είναι optimized για τους κοινούς δίσκους. Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για βελτίωση των επιδόσεων των SSD και η συνεργασία των δύο εταιριών προς την κατεύθυνση αυτή είναι ευπρόσδεκτη.

Η δεύτερη συνεργασία της Samsung, αφορά τη SUN και το ZFS (Zettabyte File System), που επίσης αναπτύσσεται με στόχο τις καλύτερες επιδόσεις των SSD.

http://www.techworld.com/news/index.cfm?RSS&NewsID=102311

Link to comment
Share on other sites

ετσι για να εχουμε να συγκρινουμε...

2xVelocis Raid0

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 65536> Disk Performance.104.71 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 65536 > Disk Performance..16.87 MB/s

A-Data Xporter 200X 4gb

C:\>winsat disk -ran -write -drive I -count 1 -iocount 256 -ransize 65536> Disk Performance..2.45 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive I -count 1 -iocount 256 -ransize 65536 > Disk Performance.32.31 MB/s

Οι Velociraptors σε μένα πάνε κατά διαόλου. Χάλια.

2xVelocis Raid0

C:\>winsat disk -ran -write -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 65536> Disk Performance.34.58 MB/s

C:\>winsat disk -ran -read -drive c -count 1 -iocount 256 -ransize 65536 > Disk Performance..11.67 MB/s

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.