Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

Κι εγώ για RAID-0 μίλησα. Όταν η μέγιστη διαμεταγωγή στο SATA 1 είναι μέχρι 150, πώς περιμένεις να πάρεις μεγαλύτερο νούμερο από δύο ή τρεις δίσκους σε SATA?

Κι εγώ έτσι νόμιζα, άλλα οι Raptors που είναι SATA-1 πιάνουν πραγματικά πολύ πάνω από το SATA-1 σε transfer rates, αν τους βάλεις σε RAID-0...

Ψήνομαι κι εγώ για την ομαδική γμτ, μαζεύω φράγκα :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply
Κάτι δεν θα έκανες καλά, γιατί το δικό μου σύστημα έχει 4 δίσκους πάνω και δεν είναι μούφα.

Κατά καιρούς έχω βάλει και 6 δίσκους.

Για τις επιδόσεις των 4 raptors, πάνω σε δύο controllers θα μπορούσες να πιάσεις μέχρι το πολύ 300MB/s.

Στο raid 0 πάει ας πούμε αθροιστικά, αλλά μέχρι το όριο διαμεταγωγής των controller. Παραπάνω δεν μπορεί να πάει. Το ζητούμενο είναι αν ένας controller μπορεί να μεταφέρει παραπάνω από 150MB/s, όταν συνδέσουμε πάνω του έναν ή δύο (δεν έχει σημασία) super duper γρήγορους SATA 1 δίσκους.

Αν έχεις τέσσερις sata 1 δίσκους πάνω σε δύο controllers, ας είναι και sata3, θα φτάσουν συνολικά διαμεταγωγή 150+150=300MB/s γιατί πέφτουν σε ρυθμό sata1. Αν βάλεις πάνω sata II θα μπορέσεις να δεις και παραπάνω, μέχρι 300+300=600MB/s.

Επίσης, πολλές μητρικές έχουν δύο controllers για 4 sata και άλλες τρεις controllers, για 6 sata.

Έχω την εντύπωση ότι κάποιες μητρικές μοιράζουν τα ίδια 600 σε τρεις controllers αντί για δύο.

EDIT

Δεν επιμένω ότι έχω δίκιο, αν και έχω διαβάσει αρκετά για τα sata. Εξηγείται όμως γιατί βλέπουμε το όριο των 140MB/s, όταν θα μπορούσε να είναι 170-180mb/s η διαμεταγωγή και κατ' επέκταση το average read του HDTach.

Αν βάλουμε τον έναν δίσκο στον πρώτο controller και τον δεύτερο στο δεύτερο και φτιάξουμε raid-0, ίσως μπορέσουμε να παρακάμψουμε τον περιορισμό αυτό.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά είναι μια πρόταση για έλεγχο, τώρα που έχουμε τόσο γρήγορους δίσκους.

Οο

Ορίστε λοιπόν μερικές αλήθειες:

- Το πρωτόκολλο SATA είναι ανεξάρτητα κανάλια πάνω στον ελεγκτή, με κάθε δίσκο να απασχολεί ένα κανάλι από μόνος του.

- Στην επικοινωνία ενός δίσκου με έναν ελεγκτή, το cap το ορίζει το πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ τους (SATA150/SATA300)

- Όταν βάλεις X δίσκους σε ένα RAID0 πάνω σε έναν ελεγκτή, για το όριο του κάθε δίσκου ισχύει το από πάνω ^^, ενώ για το συνολικό όριο του array με το Southbridge ευθύνεται το interface του ελεγκτή (PCI/PCIX/PCIE), αλλά και παράγοντες όπως ο επεξεργαστής, η cache και η μπαταρία του ελεγκτή (που στους περισσότερους ελεγκτές καθορίζει το αν θα ενεργοποιηθεί το write through ή το write back cache).

- Δεν μπορείς να κάνεις RAID array με έναν δίσκο σε έναν ελεγκτή και έναν δίσκο σε κάποιον άλλο ελεγκτή. Απλά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=752959&postcount=31

Δεν νομίζω τα ssd's να καταργήσουν το νόμο του Moore :D

@Marios

Αυτό που λέει ο Chosen ισχύει, ανεξάρτητα κανάλια + συνολικό bandwidth = άθροισμα των επιμέρους sata channels.

Το "μειονέκτημα" είναι ότι στους average τσίπικους controller το μέγεθος μπορεί να είναι μικρότερο από το θεωρητικό των 150*n καναλιών. (ακόμη και 150 σκέτο που λες).

Για παράδειγμα->

http://www.hpcwire.com/offthewire/17869214.html

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό λέει ο Chosen, το ίδιο λέω κι εγώ με μια μικρή διαφορά.

Ότι δεν πάει ανά sata port, αλλά ανά controller.

Στις μητρικές, έχουμε συνήθως 4-6 SATA ports, χωρισμένα σε ομάδες, ανά δύο.

Κάθε ομάδα, έχει έναν φαινομενικό controller. Δείτε τους στο λειτουργικό σας. Αν έχετε 6 SATA ports, θα δείτε τρεις controllers. Μα έχουμε πραγματικά τρεις controllers? Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι στην πραγματικότητα είναι ένας, που σπάει στα τρία με διάταξη port multiplier.

Με ένα κανάλι (controller) που έχει δύο SATA 1, πιάνουμε 150MB/s.

Αν βάλουμε τέσσερις SATA 1 δίσκους, από δύο σε δύο controllers, πιάνουμε μέχρι 300MB/s.

Αν βάλουμε έξη δίσκους, σε τρεις controllers, είναι πιθανόν ο κεντρικός controller που είναι κάτι σαν port multiplier, να έχει όριο 300MB/s και για τους τρεις επιμέρους controllers και να μείνει στα 300MB/s η συνολική διαμεταγωγή με SATA 1 ενώ με SATA II δίσκους πάει στα 600MB/s.

Δεν είναι τυχαίο το νούμερο 600MB/s που λέω. Η εντύπωση μου είναι ότι αυτό είναι το συνολικό όριο των controllers που έχουν όλες οι σημερινές μητρικές.

Έτσι το είχα καταλάβει τόσα χρόνια και μου είναι δύσκολο να χωνέψω τώρα κάτι διαφορετικό.

Πολύ γρήγορα θα δούμε τι συμβαίνει.

Αν με sata 1 δίσκους SSD που έχουν 100MB/s read, πιάνουμε 140 σε raid-0 και με δύο SATA II δίσκους με 100MB/s read πιάσουμε 180MB/s, τότε έχω δίκιο.

Αν δεν το πιάσουμε ούτε με sata II SSD, τότε φταίνε τα Vista ή και το HDTach.

Αν πιάσουμε από δύο sata I ssd δίσκους 180MB/s στα XP, τότε πρέπει να στρωθώ να διαβάσω να δω τι συμβαίνει γιατί καταρρέει όλο το σκεπτικό που είχα χτίσει τόσα χρόνια.

EDIT

Κάποιες μητρικές, έχουν έναν δεύτερο SATA controller, πέρα από τον controller του chipset.

Δεν αναφέρομαι καθόλου σε συνδυασμό δύο πραγματικών controllers, αλλά στο επί μέρους σπάσιμο του SATA Controller που έχει το chipset.

Δηλαδή ναι μεν δεν μπορεί να γίνει raid ανάμεσα στον Nforce controller και στον controller XYZ που έχουν επιπλέον κάποιες μητρικές, αλλά γίνεται να βάλουμε 6 δίσκους πάνω στους τρεις controllers που φαίνονται στο chipset. Η πρόταση μου ήταν να μπει ένας δίσκος στο SATA 1 και ο δεύτερος στο SATA 3. Μια ιδέα είναι, για να ξεπεραστεί το εμπόδιο και να μας δείξει παραπάνω από 140MB/s read ο συνδυασμός των δύο SATA. Είναι πιθανόν να δουλέψει, γιατί στην πραγματικότητα είναι ένας ο controller και με αυτό τον τρόπο, ίσως τον ξεγελάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε λάθος το έχεις καταλάβει.

Έχω 2 controller pci, έναν silicon image 3112 και έναν 3114, οι

οποίοι έχουν τα σχεδιαγράμματα που φάινονται στην φωτογραφία.

Και οι δύο κάρτες είναι single chip design, και όλα αυτά που φαίνονται είναι εσωτερικά στο ένα τσιπάκι. Δεν βλέπω να έχουν "port multiplier", υπάρχει και αυτό πάντως σε κάποιες άλλες εφαρμογές.

Οι συγκεκριμένοι controller μπορεί να μη βάζουν "φωτιά στην άσφαλτο", αλλά είναι πολύ φτηνοί και μου παίζουν απροβλημάτιστα στις χαμηλές ταχύτητες διαμεταγωγής των απλών δίσκων, στα ssd δεν ξέρω προφανώς το πώς συμπεριφέρονται.

Τα σχετικά pdf από όπου πήρα τις εικόνες είναι αυτά:

http://www.verbatim.com.au/technotes/SiI-PB-0023.pdf

http://www.sci-worx.com/docs/SiI3114_PB_090103.pdf

Την καλημέρα μου :)

edit: και μια παρατήρηση: στα pdf αυτά, σε άλλο σημείο, φαίνεται η ταχύτητα του pci bus να είναι 266MB/sec. Οπότε με τέτοια ταχύτητα, και δεδομένου ότι στο pci δεν δουλεύει μόνο ο sata controller, είναι λογικό όταν ζητάμε 2x150 MB/sec να μην τα παίρνουμε με τίποτα. Το pci bus, ως bus, έχει μια ταχύτητα που μοιράζεται σε όλες τις συσκευές, οπότε πιστεύω όταν μιλάμε για τόσο γρήγορους δίσκους πρέπει να παίξουμε σε pci-e διαύλους (λογικά όλες οι σύγχρονες μητρικές βάζουν τα sata τους στο pci-e bus). Αν όμως η δοκιμή έχει γίνει σε κάτι που βρίσκεται σε απλό pci, είναι λογικές οι αποκλίσεις. (αντί για 220 δηλαδή να έχει ταβάνι στα 180 ή και στα 150MB/sec, καθ'ότι δύσκολα ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι γίνεται στο pci).

post-1085-1416073561,1966_thumb.jpg

post-1085-1416073561,2457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο καιρό δεν έχω δει το ΑΤΤΟ και το τι μας δίνει?

Δεν ήταν προφανές ότι μιλούσα για HDTach read?

Και το burst του HDTach μας δείχνει εξωπραγματικά αποτελέσματα.

Μάριε λάθος το έχεις καταλάβει.

Έχω 2 controller pci, έναν silicon image 3112 και έναν 3114, οι

οποίοι έχουν τα σχεδιαγράμματα που φάινονται στην φωτογραφία.

Και οι δύο κάρτες είναι single chip design, και όλα αυτά που φαίνονται είναι εσωτερικά στο ένα τσιπάκι. Δεν βλέπω να έχουν "port multiplier", υπάρχει και αυτό πάντως σε κάποιες άλλες εφαρμογές.

Οι συγκεκριμένοι controller μπορεί να μη βάζουν "φωτιά στην άσφαλτο", αλλά είναι πολύ φτηνοί και μου παίζουν απροβλημάτιστα στις χαμηλές ταχύτητες διαμεταγωγής των απλών δίσκων, στα ssd δεν ξέρω προφανώς το πώς συμπεριφέρονται.

Τα σχετικά pdf από όπου πήρα τις εικόνες είναι αυτά:

http://www.verbatim.com.au/technotes/SiI-PB-0023.pdf

http://www.sci-worx.com/docs/SiI3114_PB_090103.pdf

Την καλημέρα μου :)

edit: και μια παρατήρηση: στα pdf αυτά, σε άλλο σημείο, φαίνεται η ταχύτητα του pci bus να είναι 266MB/sec. Οπότε με τέτοια ταχύτητα, και δεδομένου ότι στο pci δεν δουλεύει μόνο ο sata controller, είναι λογικό όταν ζητάμε 2x150 MB/sec να μην τα παίρνουμε με τίποτα. Το pci bus, ως bus, έχει μια ταχύτητα που μοιράζεται σε όλες τις συσκευές, οπότε πιστεύω όταν μιλάμε για τόσο γρήγορους δίσκους πρέπει να παίξουμε σε pci-e διαύλους (λογικά όλες οι σύγχρονες μητρικές βάζουν τα sata τους στο pci-e bus). Αν όμως η δοκιμή έχει γίνει σε κάτι που βρίσκεται σε απλό pci, είναι λογικές οι αποκλίσεις. (αντί για 220 δηλαδή να έχει ταβάνι στα 180 ή και στα 150MB/sec, καθ'ότι δύσκολα ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι γίνεται στο pci).

Αυτοί είναι δύο SATA 1 controllers που υποστηρίζουν δύο SATA ports ο ένας και 4 ο άλλος όπως είδα από το σχεδιάγραμμα.

Το ερώτημα είναι πόσους controllers βλέπεις στα windows?

Αν βλέπεις δύο στον έναν και τέσσερις στον άλλον, τότε δεν είναι το ίδιο πράγμα με τους nforce sata controllers.

Εκεί σε κάθε controller που βλέπουμε στα Windows, έχουμε δύο sata ports, που μοιράζονται τα 150MB/s.

Εδώ κάθε controller είναι ξεχωριστός και τα δίνει τα 150.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο καιρό δεν έχω δει το ΑΤΤΟ και το τι μας δίνει?

Δεν ήταν προφανές ότι μιλούσα για HDTach read?

Μάριε, δεν είναι κακό να μην ξέρεις. Κακό είναι να μην ξέρεις και να κάνεις ότι ξέρεις αγνοώντας και τα δεδομένα.

Μιας και μόλις έβαλα λοιπόν πάνω τον Areca, πάρε ένα HDTach με 2x Mtron Mobi (SATA1) πάνω σε έναν Areca RAID controller. Παρατηρείς κάτι; Εκτός του ότι το 222 είναι μεγαλύτερο από το 150.

arecahdtach3232aa0.jpg

Να σε βοηθήσω: με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (2x Mobi, Vista64, κλπ) και με μόνη διαφορά τον ελεγκτή (Nforce Vs Areca) το πρόβλημα εντοπίζεται στον ανάπηρο Nforce controller, ούτε bug του HDTach, ούτε των Vista.

Και το burst του HDTach μας δείχνει εξωπραγματικά αποτελέσματα.

Είπαμε, είναι λόγω cache, τα πρώτα δεδομένα του test έρχονται κατευθείαν από τα 256Mb DDR του Areca, ψάξτο λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, να βοηθήσω ήθελα λέγοντας ότι δεν μπορείς βάζοντας και τους δύο δίσκους σε έναν controller να πιάσεις πάνω από 150. Έβαλες τους δίσκους στα 1&3 στον nforce controller?

Τώρα τι μου δείχνεις? Έβαλες από έναν sata δίσκο σε δύο 150άρηδες controllers.

Φυσικό είναι να μπορείς να πιάσεις μέχρι 300MB/s σε raid-0.

Τώρα το συμπέρασμα σου ότι ο nforce controller χάνει, θέλει τεκμηρίωση.

Πρέπει να βάλεις τους δίσκους στα 1,3 ή αν επιμένεις να μείνεις στα 1&2, οι δίσκοι πρέπει να είναι sata II.

Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε. Αλλά όταν ζητάω εδώ και πολλά ποστ την τεκμηρίωση και δεν μας τη δίνεις θα πρέπει να περιμένουμε στο μέλλον να μας τη δώσει κάποιος άλλος.

Και τότε θα επανέλθουμε με συμπαγή πλέον συμπεράσματα.

Ένας παραπάνω λόγος είναι ότι όσοι θα αγοράσουν αυτούς τους δίσκους, κατά τη γνώμη μου, το πιθανότερο είναι ότι δεν χρειάζονται έναν extra controller για να πετύχουν την ίδια ταχύτητα.

Επειδή είναι SATA 1 οι δίσκοι αυτοί, απαιτούν να μπουν σε δύο ξεχωριστούς controllers.

Στο nforce (και πιθανότατα στους Intel) είναι σε ζεύγη, τα 1&2, 3&4, 5&6. Συνολικά η ταχύτητα και για τα δύο ports κάθε ζεύγους σε SATA 1 είναι 150MB/s και σε SATA II 300MB/s.

Διαλέξτε όποιο ζευγάρι θέλετε από τα 1&3, 2&4, 1&4, 3&5, 4&5, 3&6, 4&6 και μετρήστε την ταχύτητα read με το HDTach.

Όσο για τον περιορισμό του PCI bus των 266MB/s δεν υφίσταται στις υλοποιήσεις southbridge, που στην περίπτωση του Nforce επικοινωνεί με HT με το ΝΒ.

Αυτή είναι η άποψη μου και μέχρι τώρα δεν είδα να καταρρίπτεται. Αλλά είναι άποψη και όχι βεβαιότητα. Μένει να το δούμε στην πράξη αν ισχύει. Δεν ξέρω.

Υπάρχει κάποιος που το ξέρει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι μου δείχνεις? Έβαλες από έναν sata δίσκο σε δύο 150άρηδες controllers.

Φυσικό είναι να μπορείς να πιάσεις μέχρι 300MB/s σε raid-0.

Ρε συ Μάριε, για όνομα. Κατάλαβες τι είπες τώρα;

Ο Areca είναι 1 (ένας, ΕΝΑΣ, one) controller. Του έβαλα πάνω 2 150άρηδες δίσκους και πήρα 222Mb/sec. Έκανα το ίδιο και με τον Nforce και πήρα 140Mb/sec. Τι λέω στραβά;

Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του πρωτοκόλλου SATA είναι ότι κάθε δίσκος είναι στο δικό του κανάλι, τι 1-2 και 3-4 μου λες τώρα;

Τα SB της NV όπως και της Intel έχουνε έναν SATA controller και αναλόγως το SB από 4 εώς 8 ports. Όλες πάνω στον ΕΝΑΝ controller, και κανένα μοίρασμα καναλιών.

Nforce SATA controller με 4 SATA300 ports = 1 controller, 4 ports, 4 ξεχωριστά κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

lol, κι όμως ο Μάριος έχει δίκιο!!!!!

Ο nvidia controller όντως είναι ό,τι πιο απατεώνικο κυκλοφορεί στη SATA αγορά.

Επισυνάπτεται η φωτό παρακάτω όπου φαίνεται του λόγου το αληθές, ότι ένα κανάλι sata με διαμεταγωγή 3gbps έχει δοθεί σε 2 drives.

Η φωτό είναι από τη σελίδα 6 αυτού του pdf!

Η προδιαγραφή υπάρχει, είναι αυτή!

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η nvidia σε καμία ρεκλάμα δεν λέει ότι τα sata της στο southbridge είναι κομμένα στα 2, η λέξη port multiplier δεν υπάρχει πουθενά και το μόνο που βρήκα είναι αυτό το γράφημα!!!!! Πάλι ο Μάριος ξέθαψε την απάτη :)

Την καλημέρα μου :)

edit@chosen: κι όμως, για να έχει ένα τσιπάκι 4 ή 8 sata πρέπει να έχει άλλο εσωτερικό design. Οι controller που παρέθεσα πιο πάνω της silicon image, είναι 2 διαφορετικά τσιπάκια, το ένα έχει 4 ελεγκτές μέσα, το άλλο 2. Δεν πιστεύω ότι βγάζουν 2 εκδόσεις chipset, λογικά είναι ή 4 ανεξάρτητα full speed ή 8 με port multiplier, το λέει και η ίδια η nvidia στο γράφημα που παραθέτω παρακάτω. Βέβαια θα μου πεις με 3gb/sec θεωρητικά φτάνουν να περνάνε 222mbytes/sec και για τα 2 drives. Πρακτικά όμως, εξαρτάσαι μάλλον από το port multiplier (ή έστω τον τρόπο που μοιράσανε το bw) οπότε απ'ότι φαίνεται δεν παίζει και τόσο καλά στην πράξη :p. Όντως αν τα βάλεις στις θέσεις 1-3 και τα κάνεις raid, θα πρέπει να παίξει full speed. Επιστήμονας (Μάριος) vs Κομπιουτερατζής (Chosen) : 1 - 0 :hehe:

edit2: έκανα κι ένα λάθος χθες, ο pci 33 MHz έχει 133MB/sec bandwidth ενώ τα 66MHz έχουν 266MB/sec. Οπότε το ταβάνι στα κοινά pci είναι τα 133MB/sec!

post-1085-1416073561,9961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απατεωνιά ακριβώς. Με τρεις "controllers" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ένας είναι ο controller αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω) μας δίνεται η δυνατότητα λόγω port multiplier να συνδέσουμε 6 sata συσκευές, αντί για τρεις, που είναι καλό. Η διαμεταγωγή επαρκεί για όλες τις περιπτώσεις, ιδίως αν βάλουμε πάνω sata II συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απατεωνιά ακριβώς. Με τρεις "controllers" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ένας είναι ο controller αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω) μας δίνεται η δυνατότητα λόγω port multiplier να συνδέσουμε 6 sata συσκευές, αντί για τρεις, που είναι καλό. Η διαμεταγωγή επαρκεί για όλες τις περιπτώσεις, ιδίως αν βάλουμε πάνω sata II συσκευές.

Στο ide πάντως με 2 συσκευές δεν περνάνε ούτε 10 mbyte (όταν βάλω να γράψω dvd από δίσκο που τα έχω στο ίδιο κανάλι, πεθαίνω στα underrun).

Στο sata δεν ξέρω πώς είναι, αλλά και πάλι δεν είναι να το εμπιστεύεσαι, ιδιαίτερα όταν θες αξιόπιστη 1:1 επικοινωνία.

Το βασικό πλεονέκτημα του sata που χαιρόμασταν όλοι όταν βγήκε ήταν ότι 1 sata = 1 κανάλι, πράγμα που απ'ότι βλέπω θυσιάστηκε στο βωμό του . . . κέρδους (πόσα γλιτώσανε πια οι τσιφούτηδες!).

Είχα πληρώσει το 2000 την A7V ~ 80.000δρχ, για να έχω τα 4 καναλάκια ide (2 του via kt-133 και 2 του promise). Θα ήθελα 8 χρόνια μετά, με 250 ευρώ να αγοράζω όχι 8 αλλά 32 ανεξάρτητα κανάλια!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές στην αίσθηση σε σχέση με τον nvidia? Πόσο κάνει αυτός;

Τον πήρα €228 τελική, αλλά σκοπεύω να δοκιμάσω τα Mobi πάνω σε ICHxR γιατί έχω την υποψία ότι όλη η αναπηρία βρίσκεται στους Nforce controllers.

Εν ολίγοις από άποψη σβελτάδας, αυτά τα έχεις και με έναν Mtron σε οποιονδήποτε controller. Από άποψη transfer rate, δεν μπορώ να πω ότι ένας RAID controller είναι "must", αλλά ο hardware RAID controller με την cache του και τον επεξεργαστή του είναι άλλη φάση. Όπως είπα, μένει να δοκιμάσω και σε ICH, πρωτού πω με σιγουριά ότι μόνο ο Nforce είναι ανάπηρος.

Link to comment
Share on other sites

Τον πήρα €228 τελική, αλλά σκοπεύω να δοκιμάσω τα Mobi πάνω σε ICHxR γιατί έχω την υποψία ότι όλη η αναπηρία βρίσκεται στους Nforce controllers.

Εν ολίγοις από άποψη σβελτάδας, αυτά τα έχεις και με έναν Mtron σε οποιονδήποτε controller. Από άποψη transfer rate, δεν μπορώ να πω ότι ένας RAID controller είναι "must", αλλά ο hardware RAID controller με την cache του και τον επεξεργαστή του είναι άλλη φάση. Όπως είπα, μένει να δοκιμάσω και σε ICH, πρωτού πω με σιγουριά ότι μόνο ο Nforce είναι ανάπηρος.

Ναι, chosen αυτό το περιμένω και εγώ... είμαι περίεργος τι πουλιά πιάνει ο ich... ποτέ βλέπεις να έχεις χρόνο να το δοκιμάζεις...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.