Jump to content



SSD συγκριτικό #3: Mtron-age!


Chosen

Recommended Posts

Τι ζωή έχουν chosen αυτοί οι δαίμονες? Για 24/7 κάνουν? Φαντάζομαι ότι θα ήταν φοβερός ένας τέτοιος στο car pc. Προβλήματα με κραδασμούς έχει? Δεν πιστεύω αλλά μήπως ξέρεις τίποτα συγκεκριμένο ρωτάω.

Πολύ καλή παρουσίαση btw!

EDIT: Το link με αυτό που θα ήθελες από Ευρώπη δεν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply
Τι ζωή έχουν chosen αυτοί οι δαίμονες? Για 24/7 κάνουν? Φαντάζομαι ότι θα ήταν φοβερός ένας τέτοιος στο car pc. Προβλήματα με κραδασμούς έχει? Δεν πιστεύω αλλά μήπως ξέρεις τίποτα συγκεκριμένο ρωτάω.

Πολύ καλή παρουσίαση btw!

EDIT: Το link με αυτό που θα ήθελες από Ευρώπη δεν δουλεύει!

Όσο για το reliability, η Mtron λέει απεριόριστα reads, ενώ writes μιλάει για 140 χρόνια με 5Gb εγγραφή την ημέρα!

Όσο για τους κραδασμούς, δεν ξέρω τι παίζει από specs, απλά ξέρω ότι δεν έχει μηχανικά μέρη οπότε δεν παίζει ρόλο αν τον σκουντήξεις εν ώρα λειτουργίας ή αν τον κάνεις tap με το δάχτυλο από πάνω. Αλλά δεν θα τον έριχνα κι από τον 2ο όροφο, εννοείται :D

Πήγαινε στο www.startech.com και ψάξε στο site για:

SATABAY425BK

Έρωτας λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο review κύριε Chosen :D

το κακό είναι ότι μας βάζει σε πειρασμό για ακριβές αγορές (κι άντε να δικαιολογήσεις τα έξοδα στους χορηγούς...) :p

ΥΓ Όταν λές ότι δεν πρόκειται να ξαναματαπληρώσεις για μηχανικό δίσκο, να υποθέσω ότι εννοείς στυλ raptor, rite? Γτ αν έχεις βρει τη λύση και για mp3, ταινίες, savegames κλπ, καλό θα ήταν να τη μοιραστείς μαζί μας :p

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικότερη αναβάθμιση σε ένα υπολογιστή είναι ο σκληρός δίσκος, γιατί είναι το μόνο πλέον κομμάτι που φρενάρει τις επιδόσεις (bottleneck). Τόσο το συγκριτικό αυτό λοιπόν, όσο και η εμπειρία σου πάνω στους SSD μας είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

O mtron ποιος από όλους είναι?

Αν είναι SATA 1.0a, τότε δικαίως δεν μπορείς να πας πάνω από 150MB/s στα Vista, αφού αυτό είναι το όριο του SATA 1.0.

Θα έπρεπε να είχες το SATA 2.0 μοντέλο για να δεις παραπάνω.

Το πρόβλημα με αυτούς τους δίσκους αυτούς είναι ότι ΟΚ θα βάλουμε πάνω το λειτουργικό και θα μπαίνουμε σφαιράτοι.

Μετά όμως όλα τα προγράμματα παιχνίδια κτλ, θα τα εγκαταστήσουμε στον χψζ δίσκο και θα καθυστερούν.

Αλλά θα έχουμε και ένα σωρό ασυμβατότητες λόγω μικρής χωρητικότητας, αφού όλα τα προγράμματα και τα αρχεία μας θέλουν να εγκατασταθούν στο δίσκο που έχει το λειτουργικό. Έτσι τα τεστάρουν τα Windows όταν τα φτιάχνουν και δεν τους νοιάζει αν εμείς δεν θέλουμε βρε αδερφέ να μπαίνουν στο D.

Όσο για την τιμή, θεωρώ ότι δεν δικαιολογείται. Να δώσω 500€ για έναν SATA 2 στα 64GB το καταλαβαίνω.

Θα βάλω δύο από δαύτους σε RAID-0 με ένα χιλιάρικο και θα έχω αρκετό χώρο για λειτουργικό και προγράμματα.

Αυτό νομίζω ότι είναι το όριο για να πετύχουν οι SSD.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τα λεφτά του;...Η αναβάθμιση του αποθηκευτικού συστήματος ενός Η/Υ με κάποιο ποιοτικό SSD σαν τον Mtron Mobi/Pro ή το Memoright GT, σίγουρα δίνει περισσότερες επιδόσεις και σε όλες τις εφαρμογές, σε αντίθεση με την αναβάθμιση που είχα κάνει πηγαίνοντας σε μια 8800GTX, που είδα τα οφέλη μόνο στο 3dΜark και στα 2 παιχνίδια που παίζω.

Οταν πρωτοβγηκε το 3DMark06 τα καλα σκορ ηταν ~5000.2+ χρονια μετα,με τετραπυρηνους,DDR3,γομαρο-VGA κλπ κλπ τα 20Κ εχουν γινει ψωμοτυρι.Ε και?

Το λειτουργικο και οι εφαρμογες ακομα και σημερα απαιτουν τον ιδιο σχεδον χρονο για να φορτωσουν,η "αισθηση" στο PC ειναι παρομοια ενος 939 συστηματος,γιατι οι (μηχανικοι)δισκοι που χρησιμοποιουμε προκαλουν τεραστιο bottleneck στα PC μας

Καλοι οι Yorkfield,τα 4GB RAM και οι νεες Nvidia/ATI,αλλα μηπως ειναι καλυτερα πριν προχωρησουμε στην επομενη αναβαθμιση να δουμε με τα ματια μας τις πραγματικες δυνατοτητες του συστηματος μας,αναβαθμιζοντας το κομματι που μας καθυστερει τοσα χρονια?

Link to comment
Share on other sites

6. Χλωμό για πολλούς λόγους. 1ον δεν έχω τρόπο να μετρήσω το μισό ή ένα δευτερόλεπτο που παίρνει στον SSD να φορτώσει ένα UT2004 map των 80-100 Mb

:cry: :cry: :cry: νιώθω ένα ρίγος στην σπονδυλική μου...

Θα περιμένω 1, το πολύ 2 εβδομάδες για την ομαδική... μετά την κάνω μόνος μου...

Sorry, Chosen... αλλά μέχρι να μου έρθουν οι δίσκοι σε κάνω ignore από το vBulletin... δεν έχω το κουράγιο να διαβάζω άλλο τα post σου... :bye:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε ακόμα ώριμοι για τα SSD. Οι γνώσεις μας είναι ελάχιστες ακόμα και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να αγοράσουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να κλαίμε τα λ7 μας.

Για SSD με SATA υποδοχές και όχι IDE και για ταχύτητες στα 100MB/s θέλουμε μια περιουσία. 1200€ για 32GB Mtron είναι πάρα πολλά για 32GB SATA 1 mtron σειράς 7. Υπάρχουν και SATA II Mtron, αλλά σε ποια τιμή ούτε θέλω να το ψάξω.

Κοίταξα λίγο και τα gSkill. Δίνουμε για 32GB SATA II 600€, που σίγουρα είναι πιο δελεαστική τιμή, αλλά και πάλι δεν κάνουμε τη δουλειά μας, λόγω μικρής χωρητικότητας. Και γιατί έχουν μισή τιμή με θεωρητκά καλύτερα χαρακτηριστικά (SATA II)?

Έχω τόσα κενά γνώσης, που δεν τολμάω να σκεφτώ μια τέτοια αγορά.

EDIT

Ώπα, τώρα το είδα.

Για ποια ομαδική μιλάτε, που το γράψατε, για ποιο σγκεκριμένα μοντέλο και για ποια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

mariosalice: ή δεν διάβασες αυτά που γράφω, ή έγραψες τα posts αυτά πριν από 1 χρόνο.

1. Mtron Mobi 32Gb SATA = €299 αν πάμε με ομαδική στα 20+ κομμάτια. €329 κανονική τιμή για ένα κομμάτι. Μαγαζί που τα παρήγγειλα

2. Το SATA1 ή SATA150 δεν είναι πρόβλημα για κανέναν SSD γιατί οι επιδόσεις τους είναι καρφωμένες στο 100/80. Εγώ μίλησα για πρόβλημα σε RAID0 με 2 ή 3 από αυτούς, που σε όλα τα μετροπρογράμματα η αύξηση απόδοσης φαίνεται γραμμική, εκτός από το HDTach 3.04 που μένει κολλημένο στα 140Mb/sec. Ξαναδιάβασε το review μου (και τα λόγια :p )

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα το είδα.

Για ποια ομαδική μιλάτε, που το γράψατε, για ποιο σγκεκριμένα μοντέλο και για ποια τιμή?

:hehe:

Γειά σου ρε Μάριε... μ'αρέσει που λες, λες για ωριμότητες και μετά... :p

δες εδώ... είναι από αυτό το thread... γύρω στα 300 ευρώ το εμτρόνι πάει... αρκετά μεν, αλλά...

Edit: είπαμε είμαι αργός στο πληκτρολόγιο, αλλά όχι και έτσι... wtf...

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω ότι σε 18 μήνες, 128GB χωρητικότητας SSD ταχύτητας 200mb/sec και αξιοπιστίας 280 χρόνια με 10gb/sec*day θα το πληρώνουμε 150 ευρώ σε ομαδική.

Τότε θα -ήθελα να- ψωνίσω.

Μέχρι τότε, το κοινό των ssd είναι οι κάτοχοι 9800gtx :)

Πιστεύω ότι θα αντέξω μέχρι τότε ρε γαμώτο. . . :cry:

Link to comment
Share on other sites

mariosalice: ή δεν διάβασες αυτά που γράφω, ή έγραψες τα posts αυτά πριν από 1 χρόνο.

1. Mtron Mobi 32Gb SATA = €299 αν πάμε με ομαδική στα 20+ κομμάτια. €329 κανονική τιμή για ένα κομμάτι. Μαγαζί που τα παρήγγειλα

2. Το SATA1 ή SATA150 δεν είναι πρόβλημα για κανέναν SSD γιατί οι επιδόσεις τους είναι καρφωμένες στο 100/80. Εγώ μίλησα για πρόβλημα σε RAID0 με 2 ή 3 από αυτούς, που σε όλα τα μετροπρογράμματα η αύξηση απόδοσης φαίνεται γραμμική, εκτός από το HDTach 3.04 που μένει κολλημένο στα 140Mb/sec. Ξαναδιάβασε το review μου (και τα λόγια :p )

Κι εγώ για RAID-0 μίλησα. Όταν η μέγιστη διαμεταγωγή στο SATA 1 είναι μέχρι 150, πώς περιμένεις να πάρεις μεγαλύτερο νούμερο από δύο ή τρεις δίσκους σε SATA?

Ας είναι ο δίσκος και 800MB/s, απλά θα τον κόψει το BUS.

Αν πάλι σου τα δώσει τα 800MB/s κάποιο πρόγραμμα, προφανώς είναι σφάλμα του συγκεκριμένου προγράμματος.

Όσο για το τι διάβασα ΟΚ, έχει πολύ ζέστη και πιθανόν να χτυπάει, αλλά ακόμα δεν το βλέπω πού γράφεις για ομαδική και για τιμή σε αυτό το thread. Εκ των υστέρων μου δώσατε τα link της ομαδικής.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για RAID-0 μίλησα. Όταν η μέγιστη διαμεταγωγή στο SATA 1 είναι μέχρι 150, πώς περιμένεις να πάρεις μεγαλύτερο νούμερο από δύο ή τρεις δίσκους σε SATA?

Ας είναι ο δίσκος και 800MB/s, απλά θα τον κόψει το BUS.

Αν πάλι σου τα δώσει τα 800MB/s κάποιο πρόγραμμα, προφανώς είναι σφάλμα του συγκεκριμένου προγράμματος.

Όσο για το τι διάβασα ΟΚ, έχει πολύ ζέστη και πιθανόν να χτυπάει, αλλά ακόμα δεν το βλέπω πού γράφεις για ομαδική και για τιμή σε αυτό το thread. Εκ των υστέρων μου δώσατε τα link της ομαδικής.

To SATA1 είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας ενός δίσκου με τον controller του Nforce. Αν βάλω 2 Mobi SATA150 σε έναν controller SATA300, παίρνω 185Mb/sec (2x200Mb/sec μείον κάτι ψιλά γιατί ο Nforce είναι για τα κλάματα) σε σχεδόν όλα τα μετροπρογράμματα εκτός από το HDTach.

Αυτό είναι το πρόβλημα, όχι ότι άν βάλεις 2, 3 δίσκους πρωτοκόλλου SATA150 δεν θα περάσουνε τα 150Mb/sec. Αυτό είναι εντελώς άτοπο, θα τα περάσουνε και θα κοπούνε μόνο από το cap του controller.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως με 4 raptors 36άρηδες παλιούς sata1 σε uli controller έβλεπα 235-240MB/sec, και φοβερή ταχύτητα, θυμάμαι έπαιζα online cod2 και δεν υπήρχε περίπτωση να μην μπω 1ος στη πίστα, ακόμα και με 30-40 άτομα μέσα :-)

Οι nforce είναι μούφα όλοι, πάνω από 2 δίσκους μπερδεύουν τα μπούτια τους. Γι αυτό, με το που πήγα σε nforce 4 και 570 μετά, κράτησα μόνο τους 2.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, η τιμή του transfer rate στο raid πάει "αθροιστικά" (εντός εισαγωγικών, καθώς συνήθως είναι λιγότερο από το άθροισμα της ταχύτητας διαμεταγωγής του κάθε δίσκου)

Τhe fragments are written to their respective disks simultaneously on the same sector. This allows smaller sections of the entire chunk of data to be read off the drive in parallel, giving this type of arrangement huge bandwidth. RAID 0 does not implement error checking so any error is unrecoverable. More disks in the array means higher bandwidth, but greater risk of data loss
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως με 4 raptors 36άρηδες παλιούς sata1 σε uli controller έβλεπα 235-240MB/sec, και φοβερή ταχύτητα, θυμάμαι έπαιζα online cod2 και δεν υπήρχε περίπτωση να μην μπω 1ος στη πίστα, ακόμα και με 30-40 άτομα μέσα :-)

Οι nforce είναι μούφα όλοι, πάνω από 2 δίσκους μπερδεύουν τα μπούτια τους. Γι αυτό, με το που πήγα σε nforce 4 και 570 μετά, κράτησα μόνο τους 2.

Κάτι δεν θα έκανες καλά, γιατί το δικό μου σύστημα έχει 4 δίσκους πάνω και δεν είναι μούφα.

Κατά καιρούς έχω βάλει και 6 δίσκους.

Για τις επιδόσεις των 4 raptors, πάνω σε δύο controllers θα μπορούσες να πιάσεις μέχρι το πολύ 300MB/s.

Μάριε, η τιμή του transfer rate στο raid πάει "αθροιστικά" (εντός εισαγωγικών, καθώς συνήθως είναι λιγότερο από το άθροισμα της ταχύτητας διαμεταγωγής του κάθε δίσκου)

Στο raid 0 πάει ας πούμε αθροιστικά, αλλά μέχρι το όριο διαμεταγωγής των controller. Παραπάνω δεν μπορεί να πάει. Το ζητούμενο είναι αν ένας controller μπορεί να μεταφέρει παραπάνω από 150MB/s, όταν συνδέσουμε πάνω του έναν ή δύο (δεν έχει σημασία) super duper γρήγορους SATA 1 δίσκους.

Αν έχεις τέσσερις sata 1 δίσκους πάνω σε δύο controllers, ας είναι και sata3, θα φτάσουν συνολικά διαμεταγωγή 150+150=300MB/s γιατί πέφτουν σε ρυθμό sata1. Αν βάλεις πάνω sata II θα μπορέσεις να δεις και παραπάνω, μέχρι 300+300=600MB/s.

Επίσης, πολλές μητρικές έχουν δύο controllers για 4 sata και άλλες τρεις controllers, για 6 sata.

Έχω την εντύπωση ότι κάποιες μητρικές μοιράζουν τα ίδια 600 σε τρεις controllers αντί για δύο.

EDIT

Δεν επιμένω ότι έχω δίκιο, αν και έχω διαβάσει αρκετά για τα sata. Εξηγείται όμως γιατί βλέπουμε το όριο των 140MB/s, όταν θα μπορούσε να είναι 170-180mb/s η διαμεταγωγή και κατ' επέκταση το average read του HDTach.

Αν βάλουμε τον έναν δίσκο στον πρώτο controller και τον δεύτερο στο δεύτερο και φτιάξουμε raid-0, ίσως μπορέσουμε να παρακάμψουμε τον περιορισμό αυτό.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά είναι μια πρόταση για έλεγχο, τώρα που έχουμε τόσο γρήγορους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.