Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Αν ανεβασεις κιαλλο τι σου κανει? Δεν εισαι σταθερος η δεν ανοιγει?

NIKK ωραιος ρε:T: Για 3dm06 ειναι σταθερες? ΝΑ δουμε τωρα που ερχονται Χριστουγεννα μπας φτασουν και οι δικες μου :p

Ειναι ευκολο να ποσταρεις και τα memory settings απο το bios? :)

Link to comment
Share on other sites

Με καποιες ρυθμισεις ανοιγει σε 450x8.. Αλλα δεν ειναι σταθερο κρασαρει ευκολα.. Κολλαει το RAID λογικα.. Γενικα με ενδιαφερει να ανεβω ΜΕ το RAID, γιατι παιχνιδια με RAID παιζω..

Αραγε σηκωνει πανω απο 3,6ghz σε Quad με RAID 0?? Εκανα ενα image backup σε αλλο δισκο το RAID πριν λιγο να εχω το κεφαλι μου ησυχο..:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβασεις κιαλλο τι σου κανει? Δεν εισαι σταθερος η δεν ανοιγει?

NIKK ωραιος ρε:T: Για 3dm06 ειναι σταθερες? ΝΑ δουμε τωρα που ερχονται Χριστουγεννα μπας φτασουν και οι δικες μου :p

Ειναι ευκολο να ποσταρεις και τα memory settings απο το bios? :)

δεν ετρεξα 06, αλλα πιστευω δε θα χει προβλημα. μετα τα 600 την παλεψα για 640, εμπαινε windows αλλα ετρωγα μπλε οθονη μολις φορτωνα το cpuz---

δεν το εψαξα και πολυ ομως με strap, nb volts etc, οσο για τα timings, ολα auto εκτος απο τα βασικα (και DLL RCOMP auto, νομιζω 0-0-2, αλλα ηταν λιγο αργαμιση και μπορει να κανω και λαθος)

edit: δεν ξερω αν ισχυει για ολες τις μητρικες, στη δικια μου καλυτερα ramslot για oc ειναι τα πορτοκαλι btw

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επεσα στην περιπτωση. Απολαμβανω τις δοκιμες σας εφοσον η δικια μου με λυσσαξε στα "88"αρια (στο LED) απο την πρωτη στιγμη. Την ειχα παρατησει μες στο κουτι της για 3 βδομαδες και ειπα να κατσω να την σεταρω στο κουτι με τα υπολοιπα κομματια περιμενοντας και την καρτα gfx που ειχα παραγγειλει. Με την παλια καρτα πανω τελικα μου αρχιζει κατι ξεγυρισμενα loop σε reset και με εζωσαν αμεσως τα φιδια... κοιταω και βλεπω το φοβερο κοκκινο "88" στο LED. Αντε με αφησε μια φορα να μπω στο BIOS αλλα δε μασησε... δεν κρατησε κανενα setting και συνεχισε τα τρελά του(κολληματα στο boot, reset και BIOS checksum error). Την εβγαλα αμεσως νευριασμενος αφου δεν επιασε τπτ απο clear cmos και τετοια.

Τη στελνω στο μεγαλο "Π" (ξερετε... τη γνωστη αλυσιδα) και τελικα μου κανουν update στο BIOS αντι για να την αλλαξουν λες κι εγω δεν μπορουσα. Μολις την ξαναβαζω πανω τωρα βγαζει "88" τουλαχιστον στο 95% των περιπτωσεων και ουτε λογος για BIOS ή ABS. Περιμενω να δω τι ωραιο θα μου πουν... οτι οι Mushkin 1066 ειναι σαπιες ή οτι φταιει η καρτα ή ο 8400... Φυσικα μου ειχαν πει οτι σε αυτους δουλευε πλεον...Η πλακα ειναι οτι μονο εγω ζημιωνομαι αφου εγω μονο εχω νευριασει και συνειδητοποιω οτι σχεδον ΟΛΑ τα κομματια μεσα στο κουτι τα εχω παρει απο αυτους.

Βεβαια παντα ελεγα οτι η ASUS ειναι ποιοτητα. Τι ηθελα κι εμπλεκα...:upside:

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Στήνω την PLUS της υπογραφής (κοκκινο). Με τα βασικά (κοκκινη RAM, CPU, PSW και μια απλή ΑΤΙ) απλωμένα στο τραπέζι, bootaρε ok, μπήκα στο bios, έριξα μια ματιά, γύρισα τους δίσκους σε RAID (ακόμη δεν έχω συνδέσει δίσκους) και βγήκα από το bios (save).

Μετά δεν bootaρε. Βγάζει 75 στο led (ότι δε βρίσκει δίσκους) αλλά αυτό το έβγαλε και στην πρώτο boot. Καμμιά ιδέα τι παίζει? Δεν θα έπρεπε να μπορώ να ξαναμπώ στο bios ?

Οι μνήμες είναι οι Dominator (2+2 στα 1066) και στο πρώτο boot είδα ότι τις είχε στα 800 (αναμενόμενο) και στα 1.9 Volt. Μήπως πρέπει να τις βάλω στα 2.1 (μόλις είδα ότι τόσο γράφουν πάνω τα dimmάκια)

edit: οκ, τα βολτ στη ραμ εφταιγαν.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

done already (έχω καιρό -2 χρόνια - να πιάσω καλώδια, επανέρχομαι σιγά σιγά :wassat:)

Τώρα το δύσκολο. Πάμε σε δόσεις:

1. Αν βγάλω τον ένα δίσκο από το σύστημα της υπογραφής (όχι τα κόκκινα) που είναι σε RAID1, το παλιό το σύστημα θα εξακολουθήσει να παίζει, σωστά? Είναι σα να χάλασε ο ένας ο δίσκος - αν τον ξαναβάλω, θα ξαναφτιάξει το mirror. Σωστά μέχρι έδω? Είναι βασικό, να μην σκίσω το working PC.

2. Παίρνω τον δίσκο αυτό και τον βάζω στο κόκκινο μηχάνημα που στήνω. Τι ελπίδες έχει να παίξει (κουτσά - στραβά)? Έστω σε safe mode για να του καταργήσω όλες τις συσκευές και να του βάλω τα καινούρια. Παλιό και νέο σύστημα είναι DFI με Intel (975X/G το παλιό, P45 το καινούριο). ICH7R στο παλιό ICH10R στο νέο. WinXP Pro SP3.

Γιατρέ μου, τι ελπίδες έχω?

ΣΕΝΑΡΙΟ 2

Στήνω Vista 64 στο νέο, και μεταφέρω το παλιό σε Virtual PC. Γίνεται? Γίνεται εύκολα? θα δουλεύουν όλα στο virtual - τουλάχιστον αυτά που δεν εξαρτώνται από hardware, μέχρι να ξαναστηθούν όλα στο Vista64 PC. Βασικά το στήσε από την αρχή τα πάντα προσπαθώ να αποφύγω....

edit

Μπήκε latest bios - so far so good.

Γιατί όμως δεν μπορώ να bootάρω με τις μνήμες στα 1066 (που υποτείθεται ότι είναι)?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

η μητρική είναι ελατωματική... απλά...

RMA και γρήγορα...

Εγινε... Μετα απο 5 μερες παρε-δωσε. Τουλαχιστον δουλευει η καινουρια. Κακως ασχολουμαι τοσο αλλα πως γινεται να θεωρησαν την προηγουμενη "για πεταμα" αφου με αμφισβητησαν την πρωτη φορα και μετα υποτιθεται την ειχαν φτιαξει... τελος καλο.....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, I am up and running (με την PLUS και με XP Pro τελικά - δεν είναι για εμένα το PC).

Ερώτησεις:

1. Υπάρχει λύση για boot με 1066 στις μνήμες (Dominator 2x2GB 1066) ? Δοκίμασα τα 333/1006 και 266/1066 από το bios αλλά απόσο κατάλαβα τα θεωρεί o/c settings. Στο 333/1066 καταφέρνει μετά από 2-3 προσπάθειες να κάνει post στα 1001 (αντί 1066).

2. Στο Smart Guardian μου βγάζει κόκκινο το VDIMM με τιμή 2.09. Υπάρχει πρόβλημα? Τις μνήμες τις έχω στα 2.1 Volt από το bios (όσο λένε τα stickers πάνω στα dimmάκια).

thanks

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε Clock setting fine delay και βαλε στα δυοπ πρωτα 3-3-1 η 0-0-2 εμενα σε καποια ρολογια επαιζε το ενα σε αλλα το αλλο, αλλιως δεν εβγαζε ουτε 1M.. Δωσε χειροκινητα timmings. To smart guardian μου φαινεται οτιδηποτε πανω απο 2v το βγαζει κοκκινο.. Το αν υπαρχει προβλημα θα το δεις ακουπωντας τις μνημες ενω δουλευουν στο φουλ για καποια ωρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο beta bios 2008-12-19 :) (το συγκεκριμμενο για plus, τσεκαρετε αν υπαρχει και για τις αλλες)

http://www.dfi.com.tw:8080/portal/CM/cmproduct/XX_cmproddetail/XX_WbProdsWindow?action=e&downloadType=biosTab&windowstate=normal&mode=view&downloadFlag=true&itemId=527

http://img.lanparty.tw/Upload/BIOS/CM/D45PDC19.zip

Major Reasons of Change:

The BIOS enhanced the memory compatibility issue for OCZ modules

εχουμε κανενα ινδικο χοιριδιο εδω?

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να αναφωνίσω:

Εκεί στην DFI/Taiwan δεν έχουν έναν άνθρωπο να φτιάξει ένα site της προκοπής?

Χίλιες φορές το προηγούμενο. Και δε μιλάω για την αισθητική του. Στα Updates π.χ. δεν μπορούν να βάλουν μια ημερομηνία, πότε βγήκε το εκάστοτε update? Kι αυτά τα κινέζικα Αγγλικά στα manuals και στο BIOS.... ήμαρτον! Η λογική των ερμηνιών των χαρακτηριστικώ στο bios είναι η ακόλουθη (άσχετο παράδειγμα αλλά αυτό μου έρχεται τώρα):

feature: Επιλογέας ταχυτήτων

επεξήγηση: O Επιλογέας ταχυτήτων είναι για να επιλέγετε ταχύτητες.

Μπράβο ρε μάγκα! κι εγώ νόμιζα ότι είναι για να φτιάχνεις καφέ.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

feature: Επιλογέας ταχυτήτων

επεξήγηση: O Επιλογέας ταχυτήτων είναι για να επιλέγετε ταχύτητες.

Μπράβο ρε μάγκα! κι εγώ νόμιζα ότι είναι για να φτιάχνεις καφέ.

:rofl::rofl::rofl: οντως σε αυτα τα θεματα ειναι λιγο απαραδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά ένα φιλαράκι μου πρόσφατα εστησε ενα καινουργιο pc και έχει βάλει την συγκεκριμένη μητρική.

Από την πρώτη μέρα έχανε τις ρυθμίσεις στο bios στα ξαφνικά και του έλεγε στην αρχή να πατήσει f1 ή del για να μπεί στο bios να ξαναρυθμίσει(σαν να έβγαζε την μπαταρία).

Ετσι λοιπόν του έκανα bios update στο τελευταίο (3-10-08) και σταμάτησε να το κάνει αλλά ξεκίνησε άλλο κουλό, μόλις πάει να bootαρει του λέει <<DISK BOOT FAILURE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER>> το κλασσικό μνμ, και το κάνει αρκετές φορές και ξαφνικά ξεκινάει πάλι.

Μπαίνωντας στο bios παρατήρησα ότι στα στοιχεία του δίσκου έγραφε zzZZzzz λές και κοιμάτε ο δίσκος:getlost: κάποιες φορές όταν το έκανε ή έλεγε διαφορετική χωρητικότητα.

Τον δίσκο τον checkαρα με hdtune,hd regenarator και τέτοια και δείχνει μια χαρά.

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο με την συγκεκριμένη μητρική? πιθανότατα στο bios να είναι το θέμα, τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Mήπως είναι βραχυκυκλωμένο το bios (ξεχασμένο σε bios reset)?

Μήπως η μπαταρία της μητρικής δεν είναι καλά φορτισμένη? Άστο αναμένο καμιά 10ριά ώρες (το είχα σε ένα laptop toshiba - έχανε ημ/νία ώρα κτλ - εστρωσε μετά απο 48 ώρες συνεχούς λειτουργίας (όχι sleep mode, ετρεχε screensaver).

Link to comment
Share on other sites

Το νεο beta bios το δοκιμασε κανεις??? Εγω το περασα αλλα δεν καταφερα να ανεβω πανω απο τα 3,6ghz με τον Quad.. Βασικα δεν ανεβαινει το fsb πανω απο 400..!! Με τιποτα...

Δοκιμασα και με εναν δισκο χωρις raid..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με την μπαταρια και το clear cmos καθώς όπως είπα διορθώθηκε με το Bios update αλλά δημιούργησε άλλο πρόβλημα.

Εσείς δεν αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα στη μητρική αυτή?

Λέτε να έχει πρόβλημα ή να φταίει το bios?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.