Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Ρε παιδια ξερει κανεις πως γινεται ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη να ειναι μεταβαλομενος,αναλογα με τη θερμοκρασια του?

Εχω δοκιασει ολες τισ επιλογες στο βιος αλλα ολες κρατανε στις 980κατι...Με την ds4 ηταν μια χαρα...Τωρα ομως δεν...Ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Καημο το εχω να ποσταρω μια φορα με καλα λογια για τη μητρικη μου. Εχω που τη βριζω απο το Δεκεμβριο... καθε φορα που γραφω εδω εμφανιζει και νεο προβλημα... Πρωτα την εκανα RMA και η αλλαγη της δεν τα καταφερε καλα στη συνεχεια. Τωρα επειδη ειχα προβληματα με τους σκληρους (ATAPI, Disk controller error) τουλαχιστον ειχα εξασφαλισει οτι περνουσε τα τεστ (prime,memtest) στα 3.8GHz.

Εβαλα το τελευταιο BIOS. Μετα απο καιρο αρχισε να μη δεχεται το OC κατα το boot. Αφου το συνεχιζει μεχρι τωρα αυτο εκατσα 1 μηνα περιπου σε stock ταχυτητες να δω τι θα εφτιαχνε. Ολως τυχαιως δεν ειχα προβληματα με τους σκληρους σε αυτο το διαστημα στους οποιους ειχα αλλαξει και καλωδια. Μολις πηγα να ξαναρχισω στα 3.800 παλι τα ιδια. Αφου λοιπον μπω και φορτωσω το profile που δουλευε παλιοτερα απο BIOS μπαινει στα XP και δουλευει κανονικα. Τυχαια δοκιμασα prime παλι και τα φτυσε το 1 thread απο τα 2 σε μονο μια ωρα. Το memtest δεν παει κι αυτο καλα. Μηπως εχω green pc με μητρικη που αποικοδομειται βιολογικα μετα απο λιγους μηνες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tσιμησα και εγω μια Ρ45Τ2RS+ σημερα.

Τρομερα πολλες επιλογες για oc αλλα και performance.

Τις μισες επιλογες ουτε που τις καταλαβαινω, υπαρχει καποιο link με tips n tricks για καλο oc;

Link to comment
Share on other sites

To ειδα και αυτο αλλα δεν ειναι αλανιαρικο :p

Ενδεχομενως να καταλαβαινω πολλα πραγματα τι κανουν, αλλα δεν ξερω ποσο εππηρεαζουν τη σταθεροτητα του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Tσιμησα και εγω μια Ρ45Τ2RS+ σημερα.

plus ε?:cry:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=191950

γενικα δε θελει πολλα ρευματα nb, vtt, θελει υπομονη με τα gtl (συνηθως οσο ανεβαινει το vtt θελει χαμηλοτερα gtl) για τις μνημες παιζεις με dll rcomp 0-0-2 ή 3-3-1 (και 5-5-1)

vfsbref σε μενα τουλαχιστον παιζει καλα απο 2Α μεχρι 2C

αμα κολλησει σβηστη απ'τον διακοπτη του κουτιου, μετα απο λιγα δευτερολεπτα πατα on και Home (κρατα το πατημενο) και θα μπουταρει στα 333mhz (default fsb)

αν μετα το on πατησεις Insert θα κανει clear cmos

αν δε ξεκινησει ετσι, κανε το ιδιο αλλα κλεισε και το τροφοδοτικο

αυτα σε γρηγορη:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να ανεβαινει αρκετα, και με αερα.

Εχω 2 επεξεργαστες να δοκιμασω, εναν Ε8200 και εναν Q9550, θα κρατησω οποιον μου δωσει καλυτερη αποδοση.

Ευχαριστω για τα info, θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια!

Κσερει κανεις πως θα κανω τον 6300 να πιασει 100% OC?

Τωρα τον εχω στο 88% @500FSB και μεχρι τα 533 φαινεται ατελειωτος ο δρομος...:cry:

8 ωρες prime95 sto small FTTs βγαζει στα 3,5 αλλα στα 510 κολλαει σε 30 sec....

Κυριως καμια συβουλη για GTL θελω αλλα κ καμια αλλη καλοδ:happy2:εχουμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια!

Κσερει κανεις πως θα κανω τον 6300 να πιασει 100% OC?

Τωρα τον εχω στο 88% @500FSB και μεχρι τα 533 φαινεται ατελειωτος ο δρομος...:cry:

8 ωρες prime95 sto small FTTs βγαζει στα 3,5 αλλα στα 510 κολλαει σε 30 sec....

Κυριως καμια συβουλη για GTL θελω αλλα κ καμια αλλη καλοδ:happy2:εχουμενη!!!

αυτο το ΣΚ παιζει να δοκιμασω το παλιο μου e6300

3920ghzSpi1m.jpg

αμα καταφερω τιποτα θα ποσταρω (μπηκαν και οι ζεστες:rant:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ βλεπω εδωσες ρευμα ΚΑΛΟ...;)

Εγω μεχρι 1.44 ειχα δωσει...Θα δοκιμασω και με τοσο μιας που μεχρι χθες δεν περναγε τουσ 70 με ωωωωωωωρες πολλες prime 95 οποτε θα επιβιωσει αν μη τι αλλο...!

ΦΙΛΕ ΠΑΙΞΕ PLEASE ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΧΡΟΝΟ!!!ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 FSB ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΡΕΛΑ!!!:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Oι μνημες παιζουν και με 4-4-1 στα skews.. Ακομα παντως δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει αυτο το πραγμα.. Οποτε δε δουλευει το ενα, βαζω το αλλο - τι κανει πως και γιατι, μαυρα μεσανυκτα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μυστηριωδως ξεκολλησε και η δικια μου T2RS+. Μεχρι τωρα μονο προβληματα αναφερα στο thread. Περιεργως ξαναδοκιμασα λιγο ελαφρυ OC και παρατηρησα οτι το Vcore εμφανιζοταν πολυ χαμηλο στο CpuZ σε σχεση με παλιοτερα με το ιδιο saved ABS profile. Aποφασισα να του δωσω παραπανω μεχρι να παει ~1.27-1.28 μεσα στο OS. Ισως αυτο δεν ειχα προσεξει οτι ειχε αλλαξει μετα το update στο BIOS που εκανα πριν 2-3μηνες.

Εβαλα πανω κατι ADATA μνημες που ειχα στο ραφι. Δοκιμασα παλι στα 3.8 και μετα 4GHz και δεν εβγαλε προβλημα στο Prime. Τελος παντων μια βδομαδα τωρα δεν εμφανισε προβληματα (οπως αυτα που ειχα ως τωρα με σκληρους). Θυμαμαι οτι στο CoreTemp εμφανιζε ανωτερο VID όποτε εκανα O/C (1.225) και τωρα συνεχεια 1.1000. Ελπιζω να αντεξει αυτη τη φορα και αμα δε βαριεμαι να το σπρωξω λιγο παραπανω(...παροτι γλυτωσε στο τσακ αντικατασταση με P5Q Premium).

e8400401ghz4gbadata5551.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο ΝΙΚΚ!Εγω πριν λιγο καταφερα αυτο...

Αλλα οπως φαινεται κατω δεξια,δεν αναγνωριζει την καρτα ηχου...Αυτο τωρα πως να λυνεται...???Να βαλω το pcie στα 100?Το εχω 101?

(ξερω οτι ισα π φαινονται οι εικονες+επισης ειναι προχειροτατες οι ρυθμισεις...)

Τελικα ηθελε στα 105 το pcie!!!Θα βαλω cod4 να δοκιμασω σταθεροτητα τωρα...

3.57GHz

GTL 67 65 61 2Α εφαγα κολλημα σε μιση ωρα cod4

68 64 58 ουτε boot

67 67 63 τωρα εβγαλα 16 122 spi...Βαζω να παιξω να δουμε...

post-4592-1416073981,3374_thumb.jpg

post-4592-1416073981,6183_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Theo.rw
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.