Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια μ ετυχε κ μενα αυτη η λαλακια με το 8χ!!!

Τοσο καιρο το gpu z εδειχνε 16χ@16χ 2.0.Αλλα σημερα π το τσεκαρα εδειχνε 16χ@8χ 2.0!!!!!!!!!!!!Τι γινεται ξερει κανεις???Ειμαι σιγουρος οτι πριν καιρο εδειχνε 16χ!!!!!!!:hm:

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέος στο forum αλλά και στο o/c.

Το PC μου αποτελούταν μέχρι πρότινος από έναν επεξεργαστή Q6600, μητρική msi p31 neo-f, μνήμες a-data 4gb 1066 κάρτα γραφικών XFX 8800GT, σκληρό δίσκο Western Digital 640GB HDD και τροφοδοτικό corsair 550W.

Προχθές αγόρασα μια μητρική DFI DK P45-T2RS και έχασα την μπάλα.:to_pick_ones_nose3:

Καταρχάς τοποθέτησα όλα τα κομμάτια, το pc δούλεψε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, και είπα σιγά-σιγά να τον πειράξω .

Βάζοντας το fsb 333 (από 266 που είναι ο Q6600) το pc δεν έμπαινε στα windows, όποτε το ξανά έβαλα στο 266, το πρόβλημα τώρα είναι ότι για να ανοίξω το pc πρέπει κάθε φορά να βγάζω την μπαταρία και να την ξαναβάζω!!

Έκανα και Clear COMS Data αλλά τίποτε !!! HELPPPP!!:bye:

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η συγκεκριμενη μητρικη εχει μερικα κουλα...Και σε μενα μου κανει λαλακιουλες οπως να μην ανοιγει κλπ...αλλα με ενα clear cmos απο ΠΙΣΩ!!!<<< οχι μπαταριας,δολευει μια χαρα...!

Οταν λεσ πειραξω τι εννοεις..?Πες καμια λεπτομερεια απο το ocing σου...Εμενα παντως πιανει 470 για πλακα με ελαχιστο ρευμα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

εμενα συνεχιζει να μου τα σπαει... αφου ειχα συμβιβαστει με τα κουλα που μου εκανε που και που, οπως να κανει reboot 1-2 φορες τη βδομαδα ενω επαιζε το winamp, μετα αρχισε να κολλαει αραια και που στα WinXP και παρατηρουσα οτι εχανε τον ενα σκληρο. Τι εγινε λεω ρε π.... nvidia680 εχω και χανει το σκληρο;

Τελως παντων χθες μου εκανε νεες τρελιτσες και πεταξε μεχρι και checksum error στην αρχη. Εκει συγκρατησα το χερι μου απο το να πεσει σαν βαριοπουλα πανω στην οθονη. Αλλωστε η οθονη δουλευει τελεια η καημενη, τι φταιει; Παρατηρησα κι οτι το Vcore στο BIOS ηταν πολυ χαμηλο 1.05V. Με CLR_CMOS και λιγα restart δουλεψε. Βαζω το τελευταιο BIOS απο τη DFI το παιρνει... ολα ωραια. Μετα με το ζορι μπηκε επειτα απο 2 Clear CMOS. Παντως παρατηρησα οτι το Vcore ηταν παλι πολυ χαμηλο μεχρι να δουλέψει κανονικα οποτε ξανανεβηκε στο 1.21V.

Αλλη ορεξη δεν ειχα να ξαναπερασω οτι ειχα παθει το Δεκεμβριο με RMA και καμια 10αρια βαλε-βγαλε στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

τεκιλα, το καλυτερο tweak, τελος:yes4:

boot απο bios @ 650mhz:

superpi1m

650_spi1m2.jpg

everest

650everest2.jpg

λιγο setfsb μεχρι τα 655mhz:shifty:

655_spi1m.jpg

και τελος ενα validation στα 660mhz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=516704:dance3:

παιζει να εχει και αλλο, ειναι κανα δυο πραγματακια που θελω να δοκιμασω ακομα

p.s. σορρυ που βγηκαν μικρες οι εικονες, αμα θελετε να τις ανεβασω παλι:tomato:

Link to comment
Share on other sites

thx:D ολη τη δουλεια τη εκανε το fsb vref στα 2b/2c και η... τεκιλα:laughing: (cuervo κατα προτιμηση)

τι ρυθμισεις εχεις δοκιμασει με το quad? πιστευω οτι η μητρικη μπορει, αλλα θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο

Εγω δεν εχω αυτην την mobo αλλα rampage formula.. απλα ρωταω ποσο παει το P45:fun:

Link to comment
Share on other sites

Την τεκίλα την ήπιες εσύ η motherboard?!? :worship:

εχω cold bug στους ~10c, με τεκιλα benchαρω ανετα μεχρι τους -5c:laughing:

Εγω δεν εχω αυτην την mobo αλλα rampage formula.. απλα ρωταω ποσο παει το P45:fun:

ναι το ειδα το RF.

δεν εχω δει πολλα dfi με quad, οι gigabyte βαρανε 540+ απ' οτι εχω δει αλλα αυτες ειναι πολυ χαλαρες απο τη μανα τους--- νομιζω οπιοαδηποτε αξιοπρεπης p45 μητρικη μπορει να παει ψηλα quad, αρκει να μη χτυπα τοιχο το cpu

Link to comment
Share on other sites

may day! may day!

dfi DK P45-T2RS PLUS

Τα έπαιξε το RAID0 του ανηψιού και έπεσε format. Με την ευκαιρία είπα να βαλω και το latest bios. Έφτιαξα λοιπόν τη δισκέτα, και την ωρα που εγραφε το bios (από κάτω έγραφε να μην σβήσω το pc και να μην κάνω reset) το floppy μούγκρισε 4-5 φορές όπως όταν δεν μπορεί να διαβάσει και σταμάτησε εκεί (το έχω αφήσει εκεί και περιμένω... - τι άραγε....). Το ωραίο είναι ότι το tool που φτιάχνει το floppy κάνει και verify, κτλ.

Τι κάνουμε τώρα? Αν κάνω reset θα είναι πτώμα ? (εννοείται ότι παίζει σε default - δεν το κατεχω το sport του o/c).

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια σταματησε πριν ολοκληρωθει το γραψιμο του bios? Αν ναι... κατα 99% οταν κανεις reset θα μεινει εκει... Βεβαια δεν μπορεις να κανεις και τπτ αλλο... Καλα γιατι δεν εκανες την ολη διαδικασια με flashακι? Η dfi δινει και αναλυτικο οδηγο για το πως να το κανεις....

Παντως περιμενε λιγο μηπως κανενα απο τα παιδια εχουν καμια καλυτερη ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Βάσει μηνυμάτων, ναι, σταμάτησε λίγο μετά το ξεκίνημα του γραψίματος..... ^@%#$^$%^ :mad:

Πάντα με floppy έκανα updates. Τι να πω... κάηκα μια φορά με μια ASUS με win-bios-update και έμεινα στη δισκέτα.

meanwhile, αν έχεις, δώσε κανένα link με τη διαδικασία του flash από dfi.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.