Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Ανεβασε μας και κανενα αποτελεσμα απο υπερχρονισμο να δουμε ποσα πιανει με τον 9550..

http://s125.photobucket.com/albums/p73/spH3RiCal/?action=view&current=18663.jpg

Με 1.4 ανετα πηγαινε παραπανω αλλα με τις ζεστες και αερα για ψυξη ξεφευγουν οι θερμοκρασιες..

ΒΙΟS 29/12/2008

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

Τουμπανοοοοοοοοοοοοοοο!!! Ποπο και τον επεξεργαστη και της καρτας τους εχεις δωσει να καταλαβουν ε?? :devil: 18,6k στο 06 απλα respect..

Συγκεκριμενα βγαζω ιδιο score με το PC της υπογραφης..:mamba:

Και υποτιθεται οτι η 3870x2 ειναι διπλη καρτα ας πουμε κλπ λολ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαι λιγακι γκαντεμακος...???:laughing::laughing:

Σε παρακαλω... ο τιτλος μου ανηκει οσον αφορα την T2RS+

Με την ευκαιρια...βρηκα αυτα τα screenshot... στο core temp το VID εμφανιζεται 1.25 και την ΕΠΟΜΕΝΗ μερα 1.1 οπως και μεχρι τωρα

e840038ghz4gbadata55515.th.jpg

e84003814ghz4gbadata555.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για ολους τους φιλους του φορουμ αν η μητρικη δεν εκκινει δεν ειναι παντα απαραιτητο να κανουμε clearcmos ,αν πατησουμε home στο πληκτρολογιο αμεσως μετα το ανοιγμα του PC το FSB παει αυτοματα στο standard του επεξεργαστη π.χ 333 MHz διχως να μεταβαλει τις υπολοιπες παραμετρους, και στην επομενη εκκινηση μπορουμε να μπουμε στο BIOS

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια και ασχολούμαι 5 μηνες με αυτην την μητρικη και εχουν περασει απο τα χερια μου 2 απ αυτες αποφασησα να γραψω εναν μικρο οδηγο.

Ο οδηγος αφορα εναν Ε8500 Ε0 steping και συμπερασματικα πρεπει να ισχυει για ολους τους διπυρηνους στα 45 νανομετρα.

Κατ αρχην η μητρικη ΔΕΝ θελει υψηλες τασεις μπορει να μην δουλεψει γι αυτον τον λογο.

Ειναι επιλεκτικη με τα τροφοδοτικα!!!το παλιο μου enermax 620 δεν της αρεσει παρολο που η μητρικη δουλευει κανονικα....μου εβγαζε prime custom test σπανια και μετα απο 3 μηνες αποφασησα να το αντικαταστησω με ενα corsair 620 HX που κατα γενικη ομολογια απο αλλους χρηστες ξενογλωσσου site(και μηλαμε για τυπους κολλημενους που ηδη πανε για 6η ενοτητα στο φορουμ που γραφουν,η καθε ενοτητα εχει 85!!! σελιδες) κολαει καλητερα οπως και τα τροφοδοτικα της Coba Nitrox http://smartcomputer.gr/view_product.php?productid=3675&idcat=27&idsubcat=100&idsubsubcat=306&key=b01d92ff9b44f34afac3a0982ce7428c&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

Η μητρικη ειναι βιτσιοζα!και οταν π.χ αλλαζουμε παραμετρους οπως FSB,FSBvref,διαιρετη μνημων.....θα ηταν καλο να ειχαμε φορτωσει πριν setup default στο BIOS και μετα να προβουμε σε βασικες αλλαγες.

Ειναι κουραστικη γιατι οταν βγαζει C1 error δυσκολα φευγει εχει 2 τεχνικες γι αυτο.

Ας παμε στον υπερχρονισμο .....το κλειδι ειναι να βρουμε τον συνδιασμο FSBvref μαζι με το GTL ΝΒ και το NB Voltage το βαζουμε ενα βημα η μερικες φορες και δυο πιο πανω απο την ταση που μπουταρει με δεδομενο το FSB που θελουμε να πετυχουμε.

Αν το prime βγαλει error αμεσως ειμαστε πιθανοτατα σε λαθος GTL NB.

Π.χ εγω την δουλευω με FSB vref 00 και GTL NB 0.58 αν βαλω 0.61 το prime δεν τρεχει βγαζει γρηγοροτερα errors.

Στο φορουμ που ανεφερα http://www.hardwareluxx.de/community/showthread.php?t=621236&page=6 ενας χρηστης την πηγε 735 FSB με εναν Ε8600 και εσπασε το προηγουμενο παγκοσμιο ρεκορ που ειχε η ιδια μητρικη

Θα τα ξαναπουμε αλλη ημερα ειναι αργα....καληνυχτα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχησουμε παλι το.......τ-ρ-ο-π-α-ρ-ι-ο

Το Ρ45 chipset ειναι σχεδιασμενο για επεξεργαστες στα 45nm οποτε η μητρικη δεν τα παει μαλλον καλα με επεξεργαστες στα 65nm(μαλλον το Ρ35 ειναι καλυτερο....κάποιοι που εχουν Q6600 κ.λ.π ας ενημερώσουν..

Ας μηλησουμε για το C1 error κατ αρχην ειναι bug και εκδηλωνεται ως εξης(πτωση τασειως undervolting στο Vdim της τασης των μνημων δηλ.) την στιγμη που το κανει και εχετε ενα FSB 510 π.χ καντε επανεκκινηση και πατηστε(διαρκες) το κουμπι Home στο πληκτρολογιο, και μετα το del(αφηστε το home οταν ακουσεται το χαρακτηριστικο μπιπ οταν μπουταρι ο υπολογιστης και εκεινη την στιγμη πατατε το del) ο υπολογιστης θα μπει λογικα στο BIOS με FSB 333 η 266 αναλογα με τον επεξεργαστη που εχουμε επανω οταν θα παμε στις τασεις θα αντιληφθουμε οτι ενω το Vdimm το εχουμε π.χ 2,0 Volt αυτο εχει πεσει στα 1,85 αν θυμαμαι καλα το τελευταιο (1,85) στα ΑΧΝΑ(menu voltage settings) που ειναι τα τρεχοντα με στανταρτ FSB 333 η 266 πλεον, απλα με τοσο χαμηλο fsb οι μνημες δουλευουν.

Και εχει και αλλα χαρακτηριστηκα μεταβαλει το Clock fine delay (menu clock settings fine delay) απο 2360 σε 1430 οι τιμες ειναι στο περιπου δεν τις εχω στο μυαλο μου με αποκληση και για τις δυο 20 η 100 ps +/- δηλ εχουμε αλλαγη στις χρονικες καθηστερησεις των μνημων (μετριουνται σε picosecond)

Τουλαχιστον σε εμενα αυτην την κλινικη εικονα παρουσιαζει και μια και μηλαμε για μνημες ασ πουμε και κατι για τα skew των μνημων ειναι καλυτερο να τα ορισουμε και να μην τα αφησουμε στο auto διαπιστωθηκε οτι μνημες με D9 micron chippakia GMH η GKX πρεπει να βαλουμε model 0-0-2 ασ αναφερουμε ομως οτι η DFI στο pdf που εχει στην ιστοσελιδα στης συνιστα 3-3-1 για διαιρετη μνημων 333/667 αυτο το τελευταιο ειναι ισως και λιγο σχετικο αυτο μπορουμε να το τεστερουμε με In-place large FFT s με το prime.

Α και κατι τελευταιο για τις μνημες το Performance LVL ΜΗΝ το βαζετε μικρο εγω το εχω στο 10 για 513 FSB δουλευει και με 9 αλλα πρεπει να ανεβασουμε δραματικα το NB voltage ισως και 150mV πραγμα που δεν συμφερει, ενω στο P35 τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα η μητρικη ειναι ευαισθητη στα timings των μνημων

Και κατι για να εχετε να πεζετε οι εχοντες C1 error πως το διωχνουμε...

α)πολυωρο clear cmos 10 ,12 ωρες αφου ΠΡΙΝ και κατα την ΔΙΑΡΚΕΙΑ εκφωρτησουμε τους πυκνωτες αυτο γινεται πατωντας πολλες φορες το ον, οφ του υπολογιστη (το τροφοδοτικο ειναι παντα κλειστο σ αυτην την φαση)

Η

β)βγαζουμε ολα τα dimmακια των μνημων κανουμε εκκινηση(διχως μνημες) τον κλεινουμε και βαζουμε αρχικα μονο ενα(βεβαια τον αφαιρουμε απο το ρευμα για να τα βαλουμε ενα ενα αργοτερα)και μετα τα αλλα.Για τυχον ΒΛΑΒΕΣ δεν φερω καμια ευθηνη!!!

Η

γ)Αυτο που κανω εγω (μετα απο τις παρατηρησεις μου)ο διαιρετης μνημων στο auto αρχικα και μετα στο 1προς1 δηλ 333/666 και αφου εχουμε το στανταρτ fsb του επεξεργαστη και στην επομενη επανεκκινηση αυξανουμε το fsb

Καλα παιχνιδια....και θελω να μου πειτε τα αποτελεσματα και ευχαριστω για τα ευχαριστω αλλα θα πρωτιμουσα περισσότερη δραση εχει πολλα να δωσει η μητρικη ελατε να αναθερμανουμε αυτο το τοπικ

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

θυμάστε που είχα πει οτι θα πάρω q9550 ? Ε τελικά ήρθε αυτή η μέρα και έβαλα τελικά ενα 9650 στην dfi μου..

Η διαφορά είναι αισθητή τον έχω στα 3.6 τώρα θα τον σηκώσω και άλλο το βράδυ και θα ποστάρω. boot challenge 16sec. super pi 1mb 13 sec ξερό. πιστεύω εχει πολλά περιθώρια για o/c ακόμα είναι και E0 stepping

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι τελευταιο για τις μνημες το Performance LVL ΜΗΝ το βαζετε μικρο εγω το εχω στο 10 για 513 FSB δουλευει και με 9 αλλα πρεπει να ανεβασουμε δραματικα το NB voltage ισως και 150mV πραγμα που δεν συμφερει, ενω στο P35 τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα η μητρικη ειναι ευαισθητη στα timings των μνημων

Το PL9 δεν συμφερει..Παιζει αναλογα με τον διαιρετη,αν το σφιξεις μονος σου συνηθως δεν το παιρνει.Πιο γρηγορο ειναι οταν εχεις τις μνημες 900 με pl6 παρα 1000 και pl9.Φαινεται κατευθειαν κ σε superPI και στο winrar.Συμφερει ακομα και να ριξεις fsb (αν η cpu εχει μεγαλο multi)προκειμενου να παιζεις με γρηγορο διαιρετη.

Τα ιδια ειδα κ στην Χ48 κ στην P45 με την τελευταια να ειναι πιο σφιχτη.

Έγινε επεξεργασία από Astakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συναντησε κανεις αυτο το bug με το VID?Αλλαζει τυχαια μετα απο restart..

Ιδια cpu και ρυθμισεις απο BIOS φυσικα..

Βιοs το τελευταιο official.Cmos,Vdrop en/dis κτλ δεν το εστρωσαν....(btw με vdrop disable το Vcore ειναι βραχος).

post-620-1416074055,5065_thumb.jpg

post-620-1416074055,5562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστακε το vdrop παντα enabled γιατι στις κορυφες των τασεων που τραβαει ο επεξεργαστης μπορει να τραβηξει υψηλοτερο vcore απο αυτο που βαζεις στο bios σαν μεγηστο,να το πουμε διαφορετικα λεγεται οτι το vdrop εινει ηθελημενο απο την intel και ειναι ενας μηχανισμος προστασιας απο υπερτασεις του επεξεργαστη.

Και η dfi το enable και το disable τα εννοει αντηστροφα απ οτι η asus.

Πιθανοτατα αυτη να ειναι και η αιτια για την πτωση της αποδοσης των επεξεργαστων με την παροδο του χρονου και την απαιτηση υψηλοτεριυ vcore για το ιδιο fsb.

Ασε που μερικοι παρατηρησαν οτι με Vdrop θελουν λιγοτερο vcore τουλαχιστον για τα 45nano του μετρου

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι,φιλτραρει υποτιθεται τα επαγωμενα ρευματα που δημιουργουνται οταν τραβας αποτομα φορτιο κ "κινδυνευει" λιγοτερο η cpu να φαει spikes υψηλοτερης τασης.Δεν διαφωνω με αυτο που λες απλα δεν το θεωρω τοσο σημαντικο.

Σε μενα προσωπικα βοηθησε.θελω 1.34 για εκει παιζει με dis ενω 1.376 με en.Λιγο με νοιαζει αυτο γιατι ουτως η αλλως περα απο την ταση λειτουργιας παιζουμε τα συστηματα μας κ θεωρητικα παντα υπαρχει κινδυνος.

Στο θεμα παντως με το VID με εχει τρελανει.Παιζει απο 1.1025 μεχρι 1.2875.Ετοιμος ειμαι να την στειλω..Απο οτι ειδα κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε φιλε μου με την P45T2RS plus εναν 8500 και 2χ2gb corsair dominator 1066 δεν μπορω να το εχω σταθερο το συστημα ουτε με ολα μαμα.πρωτα απο ολα αμα βαλω 333/1066 και 2.1ν ρευματα στις μνημες και ολα τα αλλα οπως ειναι δεν μπουταρει καν.αλλα και στα 800 να τις αφησω που τις βλεπει με το τελευταιο βιος παλι σκαει μπλε οθονες κτλ.ειμαι με μαμα αερα.απλα μαμα ρυθμισεις αμα μπορεις δωσε μου να παιζει 1066 τις μνημες μηπως κανω εγω κατι λαθος.ευχαριστω εκ των πρωτερων

Λοιπον μπαινεις στο μπαιος πατας F9 και βαζεις χειροκηνητα ολες σχεδον τις ρυθμησεις για τους χρονισμους των μνημων δηλ.

enhance data transmitting fast

enhance addressing fast

T2 dispatch disabled

clock setting fine delay -> by menu 4-4-1 η 3-3-1

flex memory mode auto

απο εδω και κατω βαζεις με την σειρα που θα σου γραψω 5-5-5-18-6-60-10 η 11 το περφορμανς λεβελ ειναι πολλη σημαντικο οσο ποιο πολλη υπερχρονιζεις τοσο μεγαλητερο π.χ για fsb 550 βαζουμε 11 η 12 αυτο ειναι παντα σχετικο και εξαρτατε απο τις μνηνες αλλα με τιμες 9η10 για fsb 333 και dram sped 333/1066 πιστευω θα δουλεψει

Να ξερεις οτι η μητρικη ειναι πολλυ επιλεκτικη με τις μνημες και δοκιμασε να δουλεψεις dram speed 333/667 που τρεχει καλητερα α ναι και τελευταια ρυθμηση στους χρονισμους 10 ολα τα υπολοιπα auto. Μην ξεχνας αυτη η μητρικη ΔΕΝ συμπαθει τις ρυθμησεις που ειναι στο αυτοματο οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα

Φιλε μου MORBID21 συγνωμη αλλα δεν μπορω να σου αποστειλω προσωπικο μηνυμα δεν εχω 10 post που απαιτηται γι αυτο το δημοσιευω σ αυτο το τοπικ μηπως βοηθησει και κανενας αλλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα παντως με το VID με εχει τρελανει.Παιζει απο 1.1025 μεχρι 1.2875.Ετοιμος ειμαι να την στειλω..Απο οτι ειδα κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα εδω μεσα.
Παίζει σε 2-3 τιμές ή μεταβάλεται συνέχεια ?
Link to comment
Share on other sites

Παίζει σε 2-3 τιμές ή μεταβάλεται συνέχεια ?

ο θεος κ η ψυχη της..

Οταν για καποιο λογο χρειαστει να κανει απο την αρχη initialize το bios (cmos,flash bios,ή τρελα λουλες ρυθμισεις),διαλεγει τυχαια για το vid μια τιμη απο 1.1 μεχρι 1.2875 ασχετα με την πραγματικη vid της cpu.

Οσο ανεβαζω ταση για να την φερω εκει που θελω αλλαζει και αυτη το vid μεχρι να βρουμε μια τιμη που θα συμφωνησουμε κ οι δυο.(εγω κ η dfi).

Απο εκει κ περα αν κανω boot χωρις να μπω στο βιος αυτη ανεβαζει ενα κλικ πανω το vid σαν να εχω δωσει 1 κλικ ταση.Αν μπω bios,απλα περαστικος,χωρις να αλλαξω κατι κραταει την αρχικη τιμη που ειχαμε συμφωνησει.

Οπως καταλαβαινεις εχω βολευτει με το να δωσω 1 κλικ χαμηλοτερη ταση απο αυτη που θελω κ αν δεν μπω στο bios αυτη μου την παει εκει που θελω. :) ...end of strory και ζησαμε εμεις καλα..

Παραδειγμα της κουλαμαρας της ειναι η cpu του ea6gka που η dfi διαλεξε 1.16 vid ενω στα ποστ του που ειδα ειχε 1.25.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.