Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Έχω πάρει την ίδια μητρική σε ανηψιό και εδώ και πολύ καιρό κάνει περίεργα κολλήματα, σε άσχετο χρόνο. Δουλεύει σε default με 2χ2 GB dominator και XP32.

Επειδή δεν παρακολουθώ τα σχετικά με αυτή τη μητρική, υπάρχει κάποιο κουσούρι ή γενικά έχει αναφερθεί/παρατηρηθεί κάποιο θέμα που ίσως είναι η αιτία για τα κολλήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω 4χ1gb teamgroup αν βάλω 2 από αυτά όλα οκ

αν βάλω και τα 4 σε 4-5 λεπτά crash.

Επίσης με μόνο δύο μνήμες και όλα στα default οι μνήμες είναι κρύες

με όλα default και τις 4 στην μητρική ζεματάνε

έχετε να προτείνετε settings gia 4 dimms?

είναι όλες 800 5-5-5-15 1.8v

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να δωσεις +0.1v στο northbridge και δωσε στις μνημες 1.9v-2.0v με τα stock timings

Δεν χρειαζεται να πειραξεις τπτ αλλο, αν ουτε ετσι παιξει RMA την μητρικη ειναι γνωστο προβλημα που εχει αυτο δυστυχως... :(

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω οταν ειχα την DFI επαιζα με 4χ1 axeram GMH χωρις κανενα απολυτως θεμα. Το οτι ζοριζεται ο memory controller δεν το καταλαβα ποτε. Πιστευω οτι ισχυει αν παιζεις σε μεγαλες ταχυτητες >1200.

Το οτι ζεσταινονται περισσοτερο, απο την μια ειναι φυσιολογικο, γιατι υπαρχει ελαχιστος χωρος αναμεσα τους να παιρνουν αερα. Βεβαια το να "ζεματανε" δεν ειναι φυσιολογικο. Δοκιμασε να βαλεις εναν 12αρι να τις φυσαει, μηπως το instability προερχεται απο θερμοκρασιες. Αν δεν νιωσει, σωσε λιγο ρευμα στο nb, οπως προτεινε και ο anthis

Link to comment
Share on other sites

thanks, ξέρει κανείς μήπως και αν της adata τα 2gb είναι συμβατά?

κανονικα παιζουν(το κοκκινο κιτ-1066).Απλα θελουν πιο πολυ ταση,τοσο στην p45-t2rs οσο και στην αντιστοιχη με το χ48 που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

thanks qbiefox και anthis αλλά δεν παίζει με τίποτα με 4 dimms,

δοκίμασα και ένα beta bios από την σελίδα της dfi το 925 αλλά δεν

μου φαίνεται θα την στείλω για rma

πραγματικά love or hate

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια πηρα το φτυαρι και βρηκα το θεμα αυτο

Τι θα κανω ρε παιδια ; Δεν λεει με τπτ να τρεξει χ16 το pcie.

εχω δοκιμασει τα Jumpers εχω δοκιμασει αλλα bios στην vga , η μητρικη εχει last bios τπτ

Μια μου το δειχνει χ16 , μια χ8.Τις περισσοτερες φορες χ8

blood iron p45 t2rs

Link to comment
Share on other sites

περασα bios για GB αντι για evga και εδωσα SB Voltage 1.75 αντι για 1.55 και φαινεται να δουλευει μεχρι στιγμης ολα οκ

Επισης αν περασω το evga bios (και πιο προσφατο) παλι γινεται παει χ8

edit : τι ηθελα και μιλησα?????

edit2 : αν δωσω vtt 1.22 το γυρναει χ8 , αν το ριξω χ16

Ολα αυτα μονο με το bios της Gigabyte

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να ρωτησω κατι ρε παιδια ....

εχω την συγκεκριμενη μητρικη σχεδον 1 χρονο , το λειτουργικο που εχει πανω ειναι windows data storage server με 2 γιγα μνημες και επεξεργαστη dual core , στα καλα καθουμενα πεταξε error c1 και οτι και αν εχω κανει δεν περνει μπροστα . Αλλαξα μνημες , αλλαξα θεση στις μνημες , εβγαλα μπαταρια ... τιποτα ...

καμια ιδεα κανεις /?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.