Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Βγάλε ρεύμα, μπαταρία, και δοκίμασε να ξεκινήσεις τη μητρική με τον επεξεργαστή μόνο πάνω.

καπως καλυτερα , δεν εβγαλε το error αλλα κολησε στο boot screen ( logo) σε επομενο restart εβγαλε παλι το error .

Να πω οτι στο μηχανημα υπαρχουν 7 δισκοι σε raid0 και στο ξεκινημα του δεν βγαζει το μηνυμα που εβγαζε για το raid (δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο )

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα δεν το βγάζει γιατί προφανώς με το bios reset ξέχασε ότι έχεις RAID ενεργό - πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά η επιλογή αυτή και θα δει κανονικά τους δίσκους, εάν και εφόσον λειτουργήσει και σου επιτρέψει να αλλάξεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα δεν το βγάζει γιατί προφανώς με το bios reset ξέχασε ότι έχεις RAID ενεργό - πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά η επιλογή αυτή και θα δει κανονικά τους δίσκους, εάν και εφόσον λειτουργήσει και σου επιτρέψει να αλλάξεις κάτι.

εβαλα αλλη μνημη και δουλεψε , μπηκε στο bios menu , αυτο που δεν ξερω ειναι πως να ενεργωποιησω το raid :(

το μηχανημα κολλαει στο logo των windows .

τους δισκους στο bios τους βλεπει ολους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ελπίζω ο χρόνος αδράνειας του thread να σημαίνει ότι όλες οι DFI σας λειτουργούν τόσους μήνες σταθερά και απροβλημάτιστα και όχι ότι τις πετάξατε...:p

Για να να μπω στο ψητό, αγόρασα τη μητρική του τίτλου (απλή, όχι Plus) και έχω κάποιες απορίες.

Κατ'αρχάς να αναφέρω ότι για επεξεργαστή έχω έναν Q6600 στα 3.6GHz( 9x400MHz) ενώ για RAM έχω 6GB (2x2 + 2x1) Crucial Ballistix με μαμά συχνότητα στα 800MHz με 4άρια timings.

Το πρόβλημα μου είναι ότι η μητρική δεν τρέχει με τίποτα τις μνήμες στα 800MHz (divider 1:1) με CL4. Αν τυχόν πάω να αλλάξω τα χρονισμούς, δεν θα boot-άρει με τίποτα. Δίνω μέχρι 1.45V στο NB αλλά και πάλι τίποτα. Από την άλλη, αν αφήσω τα timings στο auto (CL5), το σύστημα περνάει IntelBurnTest με τάση μόλις 1.35V στο NB. Στις μνήμης έχω δώσει μέχρι 2.1V τάση, ενώ η μαμά τάση για τα 800MHz με CL4 είναι 2.0V.

Καμμία ιδέα;

Επίσης, παρατήρησα ότι (σύμφωνα με το CPU-z), η τάση του επεξεργαστή σε idle καταστάσεις είναι 1.42V, ενώ μόλις ζορστεί (IntelBurnTest) πέφτει στο 1.33V! Το Vdroop το έχω αφήσει στο BIOS "Enabled"...

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά;

Αυτά προς το παρόν, κι ελπίζω να μην χρειαστώ κι άλλα...:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά επειδή μου έβγαζε πολλά κιχ και αποσταθεροποιούσε και το raid 0, την έχω αφήσει "μαμά".. αν υπάρχει κάποιος υπομονετικός γκουρού να βοηθήσει καλώς, αλλιώς δεν την πολυπειράζω! :confused:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5733]alfa156[/MENTION]

btw οσον αφορα για το vdroop που αναφερεις στους τετραπυρηνους συνηθως υπηρχε μεγαλω vdroop.Ενας λογος που μονταρουνε τις μητρικες ειναι για να δινει παντα σταθερη ταση στους επεξεργαστες.

σε c2d δε θα ειχες τοσες μεγαλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας.δεν ξερω εαν ειμαι εκτος θεματος αλλα εχω μια τετοια dfi UTP45T2T3RS1 οταν μπουταρει ορισμενες φορες δεν βλεπει το ενα απο τα 2 dvd rom βγαζει ερρορ ξεχασα να σας πω οτι ειναι σε ahci.νομιζω οτι θελει ρυθμισμα καποιο delay αλλα δεν ξερω πως γινεται.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1ον δοκιμασε εναλαξ τα dvd πρωτα και ενα-ενα να δουμε πρωτα αν φταιει καποιο απο αυτα

η αν φταιει η sata επαφη

2 ον κοιταξε τα sata καλωδια συμβαινει πολλες φορες να μην δουλευουν σωστα

3ον δεν υπαρχει κανενα delay για να κανεις καποια ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα λίγο χρόνο χθες κι είπα να την πειράξω.. τι το'θελα;;; :wall::wall::wall:

Ανέβασα fsb και υπάκουσε μια χαρούλα. 8x375 έπαιξε χωρίς άλλη αλλαγή. Ανέβηκα ως τα 8x400 χωρίς να αλλάξω ΤΙΠΟΤΑ άλλο.. ή μάλλον οκ άλλαξα και μια ρύθμιση για να μείνει η ταχύτητα της μνήμης 800mhz. Χαρές και πανηγύρια, λέω οκ έκανε το απολύτως βασικό, αυτό που λένε όλοι πως κάνει. Ανεβαίνει ως τα 3,2 τον q9450 για πλάκα. Βοοtάρουν τα seven και σε 30 δευτερόλεπτα κολλάει το σύστημα κι αρχίζει και σφυρίζει η μητρική λες και στρίγγλιζε. Κλείνω, ανοίγω πάλι με λιγότερο fsb που ήταν πριν σταθερό και με το που bοοtάρουν πάλι τα seven, μετά από 30 sec BSOD με μήνυμα REGISTRY ERROR! :wall::hang3::wall::hang3::wall::hang3: To μηχάνημα τώρα δεν bοοtάρει ούτε με default fsb κλπ και προφανώς μου άφησε χοντρή ζημιά. Πρέπει να αρχίσω repairs κλπ. Κι όλα αυτά επειδή είπα να την πειράξω λιγάκι! Τόσο γκαντεμιά; Προχθές έβγαλα ένα καλώδιο από το cd-rom και ξαφνικά δεν άνοιγε. Με τίποτα. Ούτε με το κουμπάκι που έχει πάνω της! Άνοιξε αφού έβγαλα τη μπαταρία του bios και την έβαλα ξανά. ΓΙΑΤΙ είναι τόσο ευαίσθητη; Γιατί με κάνει να θέλω να πετάξω το pc από το παράθυρο; Είναι αυτή μητρική για τρελό overclocking;; :wall:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει βρει εκείνη το κουμπί μου.. ξέρεις φορές γυρνάω λιώμα από δουλειά, πάω να κάνω κάτι απλό και ξαφνικά μένω χωρίς pc για 1-2 μέρες; Έχει βρει εκείνη το κουμπί μου! Μέχρι τώρα τα είχα όλα μαμά γιατί έχω νευριάσει άπειρες φορές. Έχει τύχει να περάσει φίλος μου δίπλα και να σκουντήξει το κουτί και σε επόμενο restart να μου λέει overclocking failed. Δηλαδή αρχίζω και ανησυχώ μήπως που έχουν δώσει χαλασμένο motherboard. Φαίνεται πως παίζει μαμά όποτε θέλει και την παρακαλάω κιόλας! Το σ/κ μετέφερα το raid μου από 2 σε 3 σκληρούς (raid 0) και πιο πολύ παιδεύτηκα από δικά της καπρίτσια. Και τώρα πάλι, αντί να μου πειράξει το raid, μου χάλασε την εγκατάστασή μου και θέλω repairs.. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια μητρική απροβλημάτιστη, δε θα σου πρότεινα DFI. Έχει πολλές παραξενιές. Δεν έχει βγει τυχαία το ανέκδοτο που κυκλοφορεί στο Λάμπη ότι πρέπει να προσέχεις να μην ανάβεις το θερμοσίφωνο όταν δουλεύει ο υπολογιστής:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.