Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

spri2co2.th.jpg

noctua nu6 στο nb, στην παραπανω εικονα ηταν με ενα 'μικρο' δωδεκαρι fan πανω απο τις μνημες, κατι φυσαγε και προς τα εκει

ειχα και λιγο ανοιχτο το παραθυρο να μπαινει πρωινη δροσουλα:):shifty:

edit:

dfiultimareadyzr1.th.jpg

σε Tt shark κουτακι:)

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. 38 με 1.4, καλη δουλεια κανει.. Εχω μια HR05 στο συρταρι αλλα βαριεμαι να τη βαλω.. :tomato: Τα ψυκτρακια στα mosfet κανουν δουλεια?

Εγω με 1.33 εχω γυρω στα 52-53 με stock στα 560 μεχρι στιγμης.. Νομιζω εχω ενα περιθωριο να δωσω λιγο ακομα.. (βεβαια πρωτα πρεπει να βρω τροπο να ανοιξει το pc πανω απο τα 570 :p Που θα παει ομως.. Θα πεσει και αυτο το καστρο.. :) )

Link to comment
Share on other sites

Τα ψυκτρακια στα mosfet κανουν δουλεια?

:oτελικα τις default ψυκτρες εβαλα για τα fet

edit:

Εγω με 1.33 εχω γυρω στα 52-53 με stock στα 560 μεχρι στιγμης.

τουλαχιστον εβαλες αλλη παστα? κοιτα πως ηταν η δικη μου οταν αφαιρεσα τη stock ψυκτρα

defaultpastewd8.th.jpgthpix.gif

:slap:

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι στοκ ειμαι... Δε το σκεφτηκα γμτ οταν το εστηνα και τωρα ειναι πολυ βαβουρα να βγει απο το κουτι (παιζει να θελει 3 χερια.. :p ).. Θα δω τι θα κανω.. Μολις βρω λιγο χρονο να ξανασχοληθω και να δωσω 1.4 για να δω τι θερμοκρασιες ανεβαζει.. Υποθετω μεχρι 60 δεν υπαρχει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μιας και πρόκειται να αλλάξω μητρική, και στην κατηγορία των 100€ δεν βλέπω και πολλές επιλογές (στο Πλαίσιο), έχω καταλήξει στην συγκεκριμένη μητρική (όχι την plus, την απλή).

Το θέμα είναι αν την προτείνετε για καθημερινή χρήση μιας και απ'ότι διαβάζω έχει πολλές ρυθμίσεις στο BIOS. Από την άλλη δεν με ενδιαφέρει αρκετά το overclocking και ούτε θέλω να δαπανήσω πολύ χρόνο πάνω από το BIOS. Το πολύ πολύ να βάλω τις μνήμες στα 1066Mhz.

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από Q6600 ,4GB Dominator 8500 και μία 8800GT.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.. Αν δε θες να κανεις o/c ολες ιδιες ειναι.. Στα stock ολες σταθεροτατες θα ειναι.. Απο εκει και περα αν θες να ασχοληθεις με το O/c αλλα λιγο η DFI δεν ειναι για σενα.. Γιατι πολυ απλα θα πρεπει να κατσει αρκετες ωρες απο πανω.. :p Αν εχεις ορεξη για ψαξιμο (εμενα πx μου αρεσει - ειμαι και λιγο DFI fanboy.. :tomato: ) go for it!

Για τις 1066 δε ξερψ 800αρες εχω, υπαρχει μεν προβλημα αλλα δε ξερω τι παιζει με τα BIOS..

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να πάω τη cpu 2.7GHz το max 3GHz (παραπάνω όχι λόγω θερμοκρασιών) πειράζοντας ουσιαστικά κανα δυο πραγματακία, όπως τάση cpu και chipset. Αν αφήσω όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις στο auto, θα έχω προβλήματα σταθερότητας;

Για τις 1066 δε ξερψ 800αρες εχω, υπαρχει μεν προβλημα αλλα δε ξερω τι παιζει με τα BIOS..

Μπορείς να μου πεις λίγο πιο αναλυτικά τί εννοείς; Δηλαδή μπορεί να έχω προβλήματα ασυμαβατότητας με τις προαναφερθείσες μνήμες;:secret:

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να πάω τη cpu 2.7GHz το max 3GHz (παραπάνω όχι λόγω θερμοκρασιών) πειράζοντας ουσιαστικά κανα δυο πραγματακία, όπως τάση cpu και chipset. Αν αφήσω όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις στο auto, θα έχω προβλήματα σταθερότητας;

Με τόσο μικρό O/C, πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα με το δικό σου...

εκτός την 8800Gt

ποιο εύκολο overclock δεν έκανα ποτέ στην ζωή μου

απλά θα μπεις στο bios και θα βάλεις 9*333

τίποτα άλλο...

επίσης τις μνήμες τις αναγνωρίζει σαν 1066,

οπότε και εκεί δεν παίζει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κανενα καινουριο BIOS θα μας βγαλει η DFI ή μας ξεχασε??:(

Τα 3,6 δεν μπορω να τα περασω μου κρασαρει το RAID.....

Υπαρχει καποια λυση για αυτο?? Εκτος του οτι να δοκιμασω με απλο δισκο δε θελω να χαλασω το RAID τωρα..

Και κατι ασχετο το PCIe clock ποσο το βαζετε??

Link to comment
Share on other sites

100 προς το παρον εδω.. Ειχα δοκιμασει 105 και κολλησε το 3dmark.. Στην αρχη βεβαια που δε το ειχα ψαξει καθολου.. Αμα βρω λιγο χρονο (βγηκε και το red alert 3 τωρα.. :p ) θελω να κατσω να το ψαξω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε8500 και 2χ2GB CORSAIR 8500.Μονο 2.1ν και 333/1066 στις μνημες αλλαζω γιατι στο auto μου τις βλεπει 800mhz και ολα τα αλλα μαμα και δεν bootαρει καν.

9.5χ333 παιζει με το τελευταιο bios.μαμα ψυκτρα.

οποιος μπορει ας στειλει καμια ρυθμιση γιατι αμα δεν bootαρει ουτε μαμα τι o/c να παρει?

Link to comment
Share on other sites

skew mode δεν υπαρχει πουθενα.σιγουρα εχουμε ιδια μητρικη?εγω εχω την plus.

Δεν bootαρει καν εννοω κολλαει στην αρχη στο bios και δεν ακουει ουτε del ουτε f1 ουτε τιποτα

ετσι δεν μπορω να μπω να αλλαξω τιποτα και αναγκαστικα δουλευει jumperακι καθε φορα(τουλαχιστον στην asus μετα απο 2 κλεισιματα μου εβγαζε τις default ρυθμισεις)

κωδικο μου βγαζει 52 το οποιο δεν υπαρχει στο βιβλιο που εχει τους κωδικους.

(Αυτο το abs τι το βγαλανε:fist:?δεν υπαρχει κανενας με αυτη τη μητρικη και Ε8500 και 1066 μνημες?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.