Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

xexe το βρηκα το προβλημα μαλλον.. Αφηνα τα cpu skews sto 0.. Εδωσα απο 100 στο καθενα και πηγα 450.. Τωρα θελω να δω γιατι ενω με 400χ9.5 βγαζω 3dmark με 450χ8 γεμιζει artifacts ο τοπος.. Το 812 εχω παντως..

Link to comment
Share on other sites

Kαλα το smart guardian ειναι οτι ναναι.. Εμενα μου βγαζει 23-24 στη cpu..:tomato: Λογικα θα θελει καμια ρυθμιση στο thermal managment..

Έχει μια επιλογή στο bios "adjust CPU temperature". Αυτή την ανεβάζεις όσο χρειάζεται για να έρθει στα ίσια του το smartguardian. Εγώ την ανέβασα 7 βαθμούς, όσο και η διαφορά που μου έδειχνε το SG από coretemp, realtemp κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αλλαξα το setup γιατι ο ενας δισκος εβγαλε SMART.. Γιατι ειναι επικινδυνο?? Τωρα εχω δυο δισκους RAID 0 και καθε εβδομαδα περναω image του συστηματος σε εναν 640GB δισκο που εχω για ασφαλεια..

Link to comment
Share on other sites

@bleo8onhs: Ναι εγω κλοκαρω με RAID!! Αυτη τη στιγμη ειμαι σταθερος στα 3,6ghz 400x9 με +350mv στον Q6600.. Ισως το σηκωνει και με ελαφρως λιγοτερα δεν το εχω ψαξει οσο θα επρεπε ακομα.. Πανω απο 400fsb δεν εχω καταφερει ακομα να μπουταρω..

Με το 812 bios δεν μπορουσα να περασω το 389fsb.. Τωρα με το Α03 επιασα 400.. Αντε να δουμε..:D:turn:

Δεν κουβεντιάζω για τέτοιο oc. Στα 3,κάτι και γώ έφτανα. Έφτασα μέχρι 424 fsb. Μπούταρα και με 500 αλλά τα windows κόλλαγαν αμέσως. Χωρίς raid όμως, είμαι στα 505 και συνεχίζω. Με το 812. Για την JR δεν έχει βγεί πιο νέο...:nothing:

xexe το βρηκα το προβλημα μαλλον.. Αφηνα τα cpu skews sto 0.. Εδωσα απο 100 στο καθενα και πηγα 450.. Τωρα θελω να δω γιατι ενω με 400χ9.5 βγαζω 3dmark με 450χ8 γεμιζει artifacts ο τοπος.. Το 812 εχω παντως..

Τα παθαίνω και γώ αυτά τα παλαβά. Μπαίνω κανονικά με 500 και με 480 ούτε ξεκινάει. Μου έχει δώσει το μυαλό στα χέρια. Μπαίνει με 450 και με 400 ούτε λόγος.

Έγινε επεξεργασία από bleo8onhs
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις 100 και στα δύο, ή 200. Για quad. Για Ε διάβασα στο XS ότι καλό είναι να δώσεις 100 στο ένα και 0 στο άλλο.

Το ΝΒ δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα στη μητρική. Δοκίμασε και ψηλότερα, 1,35 ή παραπάνω.

Για το raid έχει θέμα στο DFI Club Forum και ακριβώς τα ίδια με τα δικά μου προβλήματα υπάρχουν.

Επίσης, για την μητρική σας, υπάρχουν αρκετά έτοιμα ABS αρχεία με ρυθμίσεις, καθώς και πολλά ss. Κοίτα εδώ για ρυθμίσεις..

http://csd.dficlub.org/forum/showthread.php?t=8079

Link to comment
Share on other sites

1.3 για 400? Πολυ μου φαινεται.. Εγω βγαζω 3dmark χωρις προβλημα στα 400 με ολα στοκ (1.18 nb, 0 skews, 0.67 gtls).. Για τα 410 θελω πειραγμα (μονο gtl τουλαχιστον για να μπει windows και να τρεξω supepi - για 3dmark δεν εχω δοκιμασει).. Παντως εβαλα 500 να δω τι θα γινει με τα settings που bootαρε στα 450 και αρχιζε να σφυριζει το speaker.. :p

Θα κανω περισσοτερες δοκιμες μολις βρω λιγο χρονο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο CPU Vtt voltage ποσο δινετε?? Εγω δινω 1.309 για 400fsb.. Δοκιμασα με τις ρυθμισεις 63 67 61 στα gtl και 100ps στα skew και παλι δεν μπουταρε στα 410.. Στον επεξεργαστη δινω +350mv αν και το πραγματικο ειναι πολυ μικροτερο, 1,4volts δινει σε full load..

Με 1,2 vid η cpu..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο καμποσα reboot και αλλα τοσα καντηλια (βοηθεια μας) ο σκοπος επετευχθη:

e8400 Q746A616

600x 6 boot απο bios

ας αρχισουμε απο τα ευκολα

600x6 validation

superpi 1m

fsb600spi1m2dh9.th.jpgthpix.gif

everest

fsb600everestoy1.th.jpgthpix.gif

superpi 32m

fsb600spi32myg4.th.jpgthpix.gif

3dmark06

fsb6003dmark062jl9.th.jpgthpix.gif

(σορρυ που δε δειχνει σκορ, ειχα απενεργοποιημενο το lan:red: αλλα το ετρεξε:))

οπως ειπα αυτο ηταν boot απο bios ως εχει, και τα ετρεξα στη σειρα χωρις να κανει κιχ

settings [/clears throat]

cpu features: ολα disable εκτος απο το multiproccesing

dram settings: οτι βλεπετε απο cpuz/memset και

enhanced data transmittion - fast

enhanced addressing - fast

T2 dispatch - disabled

clock settings fine delay

dll - rcomp - auto (0-0-2)

ch1 cross - nominal

ch2 cross - nominal

ch1ch2 - common clock - nominal

voltage οτι βλεπετε απο cpuz/smart guardian και

pll - 1.55

vdroop - enable

cpu gtl ref 0/2 - 0.63x

cpu gtl ref 1/3 - 0.62x

nv gtl ref - 0.58x

fsb Vref - 2A

cpu clock amplitude - auto

clock 0 sckew - 0ps

clock 1 skew - 0ps

strap/dram 400/800

οτι δεν αναφερω ή δε φαινεται στις εικονες (timings κτλ) ειναι στο auto ή default του bios

δοκιμασα και μια στα 633mhz οπως ειναι, εκανε post αλλα δεν φορτωσε windows:tomato: την αλλη φορα

το βγαλαμε το μεροκαματο σημερα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

xexexe τελικα ετρεξα 3dmark κανονικα και με το νομο στα 450.. Ηθελαν οι μνημες 0.1ν.. Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι με την DFI θελουν 2.1ν για 900mhz με 5-5-5-15 ενω παλια ηταν οκ στα 1080mhz με 5-5-5-15 στα 2.0ν..:dots:

Απο την αλλη μολις εβγαλα 3dmark στα 450x9 με 1.25 στη cpu (που μου φαινεται λιγο..) :p

Edit: και 432χ9,5 :D

Παντως ακομα στα 420 δεν ανοιγει καν το pc :tomato: Kαι στα 456 το ιδιο.. Που θα παει ομως.. :p

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν ανοίγει το pc αν δεν δώσεις 2.1 στις μνήμες ούτε default. Μόνο μετά από clear cmos που πάει ο πολλαπλασιαστής στο 8(και όχι 8,5) ανοίγει. Αν το βάλω 8,5 και δεν δώσω 2,1 δεν ξεκινά. Επίσης, διαπίστωσα στην μικρή και το ίδιο διάβασα, ότι αν δεν είναι enabled ο κοντρόλερ των ata δεν ξεκινά επίσης! Και έλεγα τόσο καιρό, γιατί φτάνει στις μνήμες και σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

καποιοι στο xs μου ζητησανε περισσοτερα τεστ στα 600mhz, οποτε ετρεξα τα εξης:

1 thread prime large fft παραλληλα με superpi32m:

αρχη

spri1dd2.jpg

w1680.png

στα μισα

spri2co2.jpg

w1680.png

τελος

spri3ts8.jpg

w1680.png

μετα λεω δε ριχνω και και ενα crysis cpu bench?:hehe:

fsb600crysiscpuqz5.jpg

w1680.png

επισης,

625x6 validation

625x6 superpi1m

fsb625superpi1mic1.jpg

w1680.png

καλα παει:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.