Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά

πείρα και εγώ αυτή την μητρική και έχω ένα μεγάλο πρόβλημα… την μητρική την αγόρασα πριν 1 μήνα σχεδόν, την συνέδεσα, έβαλα πάνω όλα, αλλα δεν ανοίγει με τίποτα ο υπολογιστής, και σφυράει συνεχώς με το που πατάω το κουμπί Power ON του υπολογιστή… έβαλα μία-μία τις ram για να δώ αν δουλεύει αλλα τίποτα(δοκίμασα τις ram μου και στου φίλου μου τον υπολογιστή και δουλεύουν μια χαρά), έβαλα πάλι την κάρτα γραφικών πάνω μήπως δεν έκατσε καλά, ξαναέβαλα τον επεξεργαστή, αλλα και πάλι τίποτα

πείρα τηλέφωνο στο πλαίσιο από όπου το πείρα, και μου είπαν να το στείλω Αθήνα. Το στέλνω Άθήνα, και μου έρχετε το κουτί εχθές… ο τεχνικός μου είπε που το έφτιαξε, ότι δούλευε μια χαρά, αλλα δυστυχώς ακόμα δεν ανοίγει ο υπολογιστής και ακόμα σφυράει η μητρική.

Θέλω τα φώτα σας παιδία, τι άλλο μπορώ να κάνω για να δουλέψει??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις συνδέσει όλα τα ρεύματα? Μηπως κάπου βραχυκυκλώνει η μητρική? Οι σκληροί και τα ρευματα τους ειναι στην θέση τους?

όλα είναι στην θέση τους, και μόλις δοκίμασα και τα έβγαλα όλα απο τον πύργο και τα έστεισα πάνω στο γραφείο μου αλλα και πάλι σφυράει

Link to comment
Share on other sites

thx man, ναι τα axeram ειναι:happy2:

βασικα settings

Enhanced data transmitting: fast

enhanced address: fast

t2 dispatch: auto

dll rcomp: auto (0-0-2)

ch2/ch2 crossetting και ch1 ch2 common clock: nominal

strap 400/800

ολα τα αλλα οπως φαινονται στην εικονα, ή auto

επισησ, για να παω πανω απο 625mhz πρεπει οπωσδηποτε να αυξησω το pll στα 1.75v

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΚ να σε ρωτησω και εγω κατι... Πως εχεις τετοιες temps σε northbridge και system (το VRM εννοει?)? Με αερα δεν εισαι? Ρωταω επειδη πηρα την μητρικη πριν λιγες μερες, δεν την εχω ψαξει ιδιαιτερα, αλλά, εγω έχω περιπου 39 και 34 αντιστοιχα.... Την ενδειξη του cpu να υποθεσω οτι απλα δεν την εχεις ρυθμισει...

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο πανω στο nb, και ενα scythe slipstream (110cfm) πανω σε αυτο και στη ram.

το vrm (αυτο εννοει το 'system') με τη μαμα ψυκτρα, με αλλα δυο scythe στο cpu και στην πισω μερια του κουτιου, παιρνει αρκετο αερα

φυσικα βοηθησε τα μαλα™ το ανοιχτο side-panel και ακομα περισσοτερο η ανοιχτη μπαλκονοπορτα:laughing:

(συν το οτι ετσι και αλλιως, οι τασεις δεν ειναι τιποτα τρομερο)

η ******* ειναι οτι δεν μου περασε το validation, θα το προσπαθησω παλι

Link to comment
Share on other sites

το 10/03, εγγυηση:T: (το λεει και στο screen:P)

btw να συμπληρωσω τα πιο πανω, ναι το cpu temp που δειχνει το SG μην το λαμβανετε υπ'οψην, χρησιμοποιω speedfan για αυτο

edit: (το μπερδεψα με το τελευταιο beta) δεν το εχω δοκιμασει το 01/09

αμα θες το 10/03 δωσε μου ενα mail να στο στειλω αν δεν το βρισκεις στο site

ξαναedit: http://img.lanparty.tw/Upload/BIOS/CM/D45PDA03.zip δουλευει ενταξει εδω

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

δώσε ένα λινκ :p

are you talking to me? εδωσα ηδη;)

Γιατι ρε παιδια καμμια φορα οταν παει να μπει στο BIOS μου βγαζει κατω μια μπλε γραμμη και παπαλα? ακομα και στοκ το κανει

:mamba: και στοκ? εδω το παθαινει μονο οταν θελει κι αλλη ταση στο nb ή εχω τη μνημη πολυ σφιχτη/λαθος rcomp dll

Link to comment
Share on other sites

1/9/08 bios ειχε και η δικια μου απο την μανα της... Εβαλα τον τελευταιο beta... Ξαναλεω, χωρις να την εχω ψαξει, μια χαρα μου φαινεται. Εβαλα τον quad στα 3.0 με 1.3v και επαιξε χωρις πολλα πολλα. Λογικα θα κανω καποιες δοκιμες μεσα στο σ/κ. Αυτο που μου εκανε ασχημη εντυπωση ηταν το εξης. Με το αρχικο bios, αν εκανα disable τον Jmicron controller (τα 2 sata και τον ide) η μητρικη δεν εκανε καν post. 1ο boot, μπαινω bios κανω τις βασικες ρυθμισεις, save, και τσουπ... Εκανα reset και ανακαλυψα τελικα τι φταει... Με το beta bios η κατασταση βελτιωθηκε καπως... Βοοταρε κανονικα, αλλα πεταγε hard disk failure (δεν χρησιμοποιω τις κιτρινες sata) :p

ΝΙΚΚ, για να βαλεις την noctua εκοψες τα heatpipes? Εχω και εγω μια enzotech που καθεται, αλλα λυπηθηκα να κοψω τα heatpipes σε ολοκαινουρια μητρικη. Επισης σκεφτηκα οτι αν τα κοψω, θα αυξηθουν οι temps στα vrm. Εκανες καμια πατεντα? Εγω απλα εβαλα ενα 40χ40χ20 στις 3k rpm να φυσαει το north.

Εχει κανενας αλλος quad στην mobo να μας πει temps?

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΚ, για να βαλεις την noctua εκοψες τα heatpipes? Εχω και εγω μια enzotech που καθεται, αλλα λυπηθηκα να κοψω τα heatpipes σε ολοκαινουρια μητρικη. Επισης σκεφτηκα οτι αν τα κοψω, θα αυξηθουν οι temps στα vrm. Εκανες καμια πατεντα? Εγω απλα εβαλα ενα 40χ40χ20 στις 3k rpm να φυσαει το north.

το πρωτο που εκανα μολις πηρα τη μητρικη ηταν να κοψω τα heatpipes, μου τη δινουν τα heatpipes:devil:

πιο σοβαρα, με το ανεμηστηρι αν αλλαξεις τη στοκ παστα (βαζουνε υπερβολικα πολλη) δεν ειναι αναγκαιο να αλλαξεις την στοκ ψυκτρα στο nb.

βεβαια αφου εχεις ηδη καλυτερη ψυκτρα καλυτερα θα ηταν να την εβαζες, θα εχεις καλυτερες θερμοκρασιες, ενα φανακι λιγοτερο να σε ζαλιζει και φυσικα απωλεια της εγγυησης :p (αν κοψεις τα pipes)

οι θερμοκρασιες στο vrm γιατι να ειναι χειροτερες? ισα ισα που με το heatpipe επανω ειχε να 'αντιμετωπισει' και τη θερμοτητα του nb

Link to comment
Share on other sites

zalman 9700nt#silent. prime stable (ετσι φαινεται δλδ) load temps ~51.

ΝΒ: 1.42V

VTT: 1.30

GTL: 63/63/61

Fast

fast

T2 disable

clock setting fine delay 3.3.1 <- πολυ μεγαλο ρολο

το mobo ειναι κρυο , ambient 21C

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.