Jump to content



Θελετε να κάνω worklog απο το καινούριο μου 200SX;


LevelOne

Θέλετε να δείτε worklog απο το καινούριο 200SX μου;  

51 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για να στο θεσω αλλιώς. Αν ο καλος μας καταλύτης ειχε ενα λογικο ποσό τοτε ναι, θα τον εβαζα. Αλλα δυστυχως δεν μου περισσευει αυτο το χιλιαρικο... Δεν δικαιολογεί τα λεφτά του, απλά. Ακομα και τρις-εκατομμυριουχος να ημουν, παλι δεν θα τα δικαιολογουσε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

ρε μήτσο.

Τι ήθελες και το ανέφερες?

Ρε παιδιά...

Πόσοι από εσας έχετε κατεβαστήρια?

Πόσοι έχετε τροφοδοτικά με 90+ efficiency?

Πόσα watt είναι ο υπολογιστής σας?

Πλένετε όλοι στους 30°C?

Σβήνετε το φώς με το που φύγετε απ το δωμάτιο?

Κλείνετε την οθόνη απ τον διακόπτη?

Βγάζετε τον φορτιστή απ την μπρίζα?

Βγάζετε τους μετασχηματιστές απ την μπρίζα κάθε βράδυ?

Ανακύκλωση κάνετε?

Όλα αυτά έχουν πολλαπλάσια αποτελεσματικότητα απ τον μαμημένο καταλύτη του μήτσου που κουνάει το αυτοκίνητο τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Για να στο θεσω αλλιώς. Αν ο καλος μας καταλύτης ειχε ενα λογικο ποσό τοτε ναι, θα τον εβαζα. Αλλα δυστυχως δεν μου περισσευει αυτο το χιλιαρικο... Δεν δικαιολογεί τα λεφτά του, απλά. Ακομα και τρις-εκατομμυριουχος να ημουν, παλι δεν θα τα δικαιολογουσε...

Προφανώς, δε θα κάνω εγώ κουμάντο στην τσέπη σου. :)

Απλώς θεωρώ ότι το να θέλεις να κάνεις το κέφι σου βελτιώνοντας το αυτοκίνητό σου, δε σημαίνει ότι πρέπει να επιβαρύνεις και το περιβάλλον, έστω κι αν αυτή η επιβάρυνση είναι μικρή.

Περιμένουμε αναλυτικό worklog :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δε θα κάνω εγώ κουμάντο στην τσέπη σου. :)

Απλώς θεωρώ ότι το να θέλεις να κάνεις το κέφι σου βελτιώνοντας το αυτοκίνητό σου, δε σημαίνει ότι πρέπει να επιβαρύνεις και το περιβάλλον, έστω κι αν αυτή η επιβάρυνση είναι μικρή.

Περιμένουμε αναλυτικό worklog :)

Προστασία περιβάλλοντος VS Tunning σημειώσατε 2

Ή το ένα η το άλλο.

Και η κατανάλωση βενζίνης κακό στο περιβάλλον κανει.

Μόνο πρόγραμμα να βάλεις ή φίλτρο να βάλεις

Περισσότερους ρύπους βγάζεις και καις παραπάνω βενζίνη.

Άρα κάνεις κακό στο περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

1)ψοφαω για κατι τετοια dragstamothah****ah αυτοκινητα

2)σκεφτεσαι να το ελαφρωσεις κλπ?

3)για το θεμα του καταλυτη φανταζεσαι τι θα πω,οποτε ας μην κουραζω αδικα τα αριστοκρατικα μου δαχτυλα,απλα προειδοποιω πως σε μερικες περιπτωσεις ο μπλε πεφτει κατω απο το αυτοκινητο να δει και η τιμωρια ειναι βαρυτατη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελαφρώσω, ισα ισα που θελω να διατηρήσω τον καθημερινό του χαρακτήρα (A/C, ελαστικότητα κινητηρα, ετοιμοτάξιδο)...

Τωρα αν κατσει και ο μπλες δει τα αποκρυφα του, κατι που δεν εχει τυχει να δω ή να ακούσω μεχρι στιγμης, χαλάλι του...

Link to comment
Share on other sites

1)ψοφαω για κατι τετοια dragstamothah****ah αυτοκινητα

2)σκεφτεσαι να το ελαφρωσεις κλπ?

3)για το θεμα του καταλυτη φανταζεσαι τι θα πω,οποτε ας μην κουραζω αδικα τα αριστοκρατικα μου δαχτυλα,απλα προειδοποιω πως σε μερικες περιπτωσεις ο μπλε πεφτει κατω απο το αυτοκινητο να δει και η τιμωρια ειναι βαρυτατη...

Και να μπεί απο κάτω δεν μου λέει κάτι.

Μόνο και κινητή μονάδα καυσαερίων μπορεί να το αποδείξει.

Ο λόγος?

Εμένα το mazda έχει τον καταλύτη πάνω στο χταπόδι.

Απο κάτω δεν έχει καταλύτη..μόνο το μεσαίο.

Το 1300cc φαντάσου δεν έχει ούτε μεσαίο.Δλδ απ το χταπόδυ/καταλύτη μέχρι το τελικό έχει ένα σωλήνα απ την μάνα του.

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε όσοι μιλάτε για τους καρκινογόνους καταλύτες, να βλέπετε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μορφή μηχανοκίνητου αθλητισμού ΤΩΡΑ.

Αν εννοείτε ειλικρινά ότι είστε κατά της μη-χρήσης καταλυτών, αυτό πρέπει να κάνετε. Το τι άκαυστο βγαίνει από τα αγωνιστικά δε λέγεται, αλλά όλοι μας τα ζηλεύουμε/χαζεύουμε, χωρίς να λέμε τίποτα.

My opinion φυσικά, κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες βγαζει ο Μητσομ τον καταλυτη (καλως η κακως το κανει )

Ολα αυτα τα :pleasantry:"αγροτικα" :pleasantry:πετρελαιοκινητα JEEP πολυτελειας (3000 κυβικα και βαλε που οταν πατανε το γαζι ψαχνεσαι στα μαυρα συνεφφα που αφηνουν πισω τους )

αυτα που κυκλοφορανε ακομα και στους δρομους της Αθηνας

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν πολυ περισσοτερο απο ενα nissan χωρις καταλυτη :rubik:

Και να ηταν μονο αυτό... ποσες χιλιαδες οχήματα και οι ιδιοκτήτες τους που το παίζουν συνειδητοποιημένοι, έχουν περάσει κατα πολύ τα χιλιόμετρα αλλαγής του καταλύτη αλλα ΟΟΟΟΟΧΙ, δεν τον αλλάζουν γιατι "μια χαρα είναι ακομα" και γιατι "ξερεις ποσο έχει ο καινούριος;;;"... Την ιδια ζημιά κάνουνε...

Ρε παιδιά...

Πόσοι από εσας έχετε κατεβαστήρια?

Πόσοι έχετε τροφοδοτικά με 90+ efficiency?

Πόσα watt είναι ο υπολογιστής σας?

Πλένετε όλοι στους 30°C?

Σβήνετε το φώς με το που φύγετε απ το δωμάτιο?

Κλείνετε την οθόνη απ τον διακόπτη?

Βγάζετε τον φορτιστή απ την μπρίζα?

Βγάζετε τους μετασχηματιστές απ την μπρίζα κάθε βράδυ?

Ανακύκλωση κάνετε?

Όλα αυτά έχουν πολλαπλάσια αποτελεσματικότητα απ τον μαμημένο καταλύτη του μήτσου που κουνάει το αυτοκίνητο τα βράδια.

Σταματήστε όσοι μιλάτε για τους καρκινογόνους καταλύτες, να βλέπετε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μορφή μηχανοκίνητου αθλητισμού ΤΩΡΑ.

Αν εννοείτε ειλικρινά ότι είστε κατά της μη-χρήσης καταλυτών, αυτό πρέπει να κάνετε. Το τι άκαυστο βγαίνει από τα αγωνιστικά δε λέγεται, αλλά όλοι μας τα ζηλεύουμε/χαζεύουμε, χωρίς να λέμε τίποτα.

My opinion φυσικά, κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς ;)

Αυτά είναι παραδείγματα προς μίμηση; !!

Η μήπως οι πράξεις αυτών δίνουν συχωροχάρτι στις δικές μας;

Ο καθένας κρίνετε για τις πράξεις του, χωρίς να συνυπολογίζονται οι πράξεις των άλλων.

Και το δικό μου αυτοκίνητο υπερσυμπιεστή έχει, και αν το σηκώσω στο μαγαζί μια χαρά κόβω τον καταλύτη, για τσάμπα άλογα. Αλλά δεν αντέχει η συνείδηση μου στη σκέψη ότι υπάρχει μια πιθανότητα στο δισεκατομμύριο να βλάψω κάποιον.

Εκείνο που πρέπει να σκεφτείς LevelOne είναι ότι το θέμα σου έχει 1700 επισκέψεις, και τι είδους παράδειγμα θέλεις να γίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παραδείγματα προς μίμηση; !!

Η μήπως οι πράξεις αυτών δίνουν συχωροχάρτι στις δικές μας;

Ο καθένας κρίνετε για τις πράξεις του, χωρίς να συνυπολογίζονται οι πράξεις των άλλων.

Και το δικό μου αυτοκίνητο υπερσυμπιεστή έχει, και αν το σηκώσω στο μαγαζί μια χαρά κόβω τον καταλύτη, για τσάμπα άλογα. Αλλά δεν αντέχει η συνείδηση μου στη σκέψη ότι υπάρχει μια πιθανότητα στο δισεκατομμύριο να βλάψω κάποιον.

Εκείνο που πρέπει να σκεφτείς LevelOne είναι ότι το θέμα σου έχει 1700 επισκέψεις, και τι είδους παράδειγμα θέλεις να γίνεις.

και για αυτό έκανα κάποιες ερωτήσεις στο quote Που μου έκανες.

Τα τηρείς ΟΛΑ αυτά που έχουν πολλαπλάσιες επιπτώσεις στο περιβάλλον απ τον καταλύτη του μήτσου με το Datsun??

Αν όχι είναι τραγικό απλά να τον κρίνεις(όχι προσωπικά εσύ) για αυτήν του την πράξη.

Και όπως γνωρίζουμε όλοι, Μην κρίνεις για να μην κριθείς

Link to comment
Share on other sites

Για να στο θεσω αλλιώς. Αν ο καλος μας καταλύτης ειχε ενα λογικο ποσό τοτε ναι, θα τον εβαζα. Αλλα δυστυχως δεν μου περισσευει αυτο το χιλιαρικο... Δεν δικαιολογεί τα λεφτά του, απλά. Ακομα και τρις-εκατομμυριουχος να ημουν, παλι δεν θα τα δικαιολογουσε...

Δηλαδη, αγορασες αυτοκινητο, θα το καραφτιαξεις, και δεν εχεις λεφτα για καταλυτη;

Για ποσα αλογα διαφορα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια το thread ανοιχτηκε για να δουμε ενα worklog.....

οχι για να κριτικαρουμε το αν θα μπει καταλυτης ή οχι.

ο Δημητρης ετσι κρινει οτι θελει να το φτιαξει και οπως νομιζει εκεινος θα το ολοκληρωσει.

Τα περι σεβασμου στο περιβαλλον τα θεωρω πολυ λογικα και σωστα αλλα πιστευω οτι δεν χωρανε στη συγκεκριμενη περιπτωση........αγωνιστικο αυτοκινητο φτιαχνει για να μπει σε πιστα και να λιωσει λιγο λαστιχο........οχι οικολογικο-υβριδικο με κυψελες ηλιακης ενεργειας.........:coax:

για τα everyday needs εχει ενα συμβατικο καταλυτικο που καιει 10 φορες λιγοτερο απο το 200sx.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παραδείγματα προς μίμηση; !!

Η μήπως οι πράξεις αυτών δίνουν συχωροχάρτι στις δικές μας;

Ο καθένας κρίνετε για τις πράξεις του, χωρίς να συνυπολογίζονται οι πράξεις των άλλων.

Και το δικό μου αυτοκίνητο υπερσυμπιεστή έχει, και αν το σηκώσω στο μαγαζί μια χαρά κόβω τον καταλύτη, για τσάμπα άλογα. Αλλά δεν αντέχει η συνείδηση μου στη σκέψη ότι υπάρχει μια πιθανότητα στο δισεκατομμύριο να βλάψω κάποιον.

Εκείνο που πρέπει να σκεφτείς LevelOne είναι ότι το θέμα σου έχει 1700 επισκέψεις, και τι είδους παράδειγμα θέλεις να γίνεις.

Δεν ειναι παραδειγματα απλαααααα : μεχρι να σταματησουν αυτα και αυτα το αν θα βγαλει ο Μητσομ το καταλυτη του η οχι δεν με ενδιαφερει ! και για να το πω πιο απλα σκασιλα μου ;)

Μεχρι να σταματησουν να κυκλοφορουν οι μπαρμπαδες με σαπια datsun 100ετιας (πως περνανε κτεο αραγε?) ας κανει ο Μητσος οτι θελει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστω ολους οσους έχουν εκφέρει την αποψη τους, ειναι εκτιμητέες. Αλλα εχω πάρει τις αποφάσεις μου, και εχω την συνείδηση μου καθαρή. Ναι, αντεχω, το μπορω, και κοιμάμαι ησυχος τα βράδια. Εκανα ενα worklog για το δικο μου αυτοκινητο, δεν εκανα The Hitchhikers Guide to Tuning χωρις καταλύτη. Let it be. Αν σας ενοχλεί τόσο, το κλειδωνω ως έχει, σβηνω οποιοδήποτε πόστ εχει σχέση με καταλύτες κλπ (και τα δικα μου εννοείται) και συνεχίζω απρόσκοπτα το έργο μου. Δεν ειμαι υπεράνω κριτικής, οποιος θέλει μπορεί να σχεδιάσει την δικη του αποψη για εμενα. Αλλα ουτε και πρότυπο, και, ΓιάγκΤ, δεν νομίζω να εχω προλάβει να δημιουργήσω ακομα δικο μου κινημα κατα των καταλύτων. Το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι ενα disclaimer στο αρχικο ποστ για αποφυγη παρεξηγησεων... ;) Τα σέβη μου!

Εδιτ: Disclaimer οπερ και εγεννετω...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα πάντα, ο καταλύτης ειναι ο πιο μεγάλος πνιχτης. Σε ενα υπερτροφοδοτούμενο αυτοκίνητο, μπορείς να δείς μεγάλες διαφορές, 10 αλογα ισως και παραπάνω. Λεω στα υπερτροφοδοτούμενα, γιατι στα ατμοσφαιρικά οπου χρειάζεται και κάποιο backpressure στο σύστημα, υπάρχουν περιπτώσεις που βγάζωντας τον καταλύτη, κρέμαγε ο κινητήρας...

Link to comment
Share on other sites

IMHO, αν θα βολτάρεις κυρίως τα βράδια, και δεν κάνεις μεγάλα ταξίδια, δεν θα κάνεις και μεγάλη ζημιά...

Όσο για τις παραθέσεις του ΓιαγκΤ, η Greenpeace θα πας πάρει με τις πέτρες γιατί overclocking και ecoliving δεν συμπίμτουν...Οι πιο οικολογικοί υπολογιστές είναι τα laptop, και δεν βλέπω και πολλούς εδώ μέσα να benchάρουν με VAIO...:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.