Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

δώσε μου 2 λεπτάκια........

μαζεύω τη μασέλα από το πάτωμα.:victory:

πεντακάθαρη δουλειά και φαίνεται και προσανατολισμένη η σκέψη σου για κάτι απλό πρακτικό και όμορφο.

αν και έχω εκφράσει τα συγχαρήκια μου στον Κοπρίτη για τα αντίστοιχα project του να πω και σε σένα 2 φορές γιατί έσκασες φοβερό (κατά πως προχωράει) project-άκι από το πουθενά και είναι πάντα ωραίο να βλέπεις νέες δουλειές από νέα μέλη.

αναμένουμε εναγωνίως τη συνέχεια φίλε.

μπράβο σου και πάλι.

μόνη ένστασή μου οτι γουστάρω μονοχρωμία και θα θελα και το υπόλοιπο πίσω μέρος στο ίδιο κόκκινο χρώμα καθώς το απλό αλουμινένιο χρώμα το κάνει να μοιάζει με κουτιά του κιλού.

άξιος και πάλι...keep it up:cool:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος......Μπράβο παιχταρά....

Έγραψες απλά.Custom Made κουτί και μάλιστα τόσο προσεγμένο δεν βλέπεις εύκολα.

Πανέμορφο το χρώμα )θα μου άρεσε πολύ αν το απλό μεταλικό φινότατε μαύρο)

Ανυπομονώ για τη συνέχεια.

ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΑΞΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Lakisss :T:

προσεγμενη και ομορφη δουλεια ο σκελετος σου φιλε μου

και με δεδομενο οτι διαβασα για ρασπα και σεγα χειρος

ειλικρινα χαρα στο κουραγιο σου και ξανα μπραβο για το καθαρο αποτελεσμα

εχε υποψιν για την επομενη φορα οτι μπορεις να βρεις μεγαλη ποικιλια απο διακοπτες leds κτλ

σε καταστηματα με ηλεκτρονικα (Φανος, Ακτινιο, Κατουμας κτλ)

Επισης καλο θα ηταν να στηριζες το plate της μητρικης λιγο καλυτερα

(κανα-δυο λαμακια στο τελειωμα του θα το σταθεροποιησουν αρκετα πιστευω)

καθως και να ανοιγες εξαρχης (πριν το βαψιμο) οτι τρυπες και σπειρωματα θα χρειαστουν

για την μετεπειτα στηριξη των φυλλων που θα ντυσουν το σκελετο (αν εχω καταλαβει καλα το concept)

α! και συμφωνω με τον αλλεργικο πιπινολαγνο απο πανω

οτι το backplane θα ηταν καλυτερο να ηταν βαμμενο κι αυτο στο κοκκινο χρωμα του σκελετου

γυαλιστικο tip:

μπορεις να γλυτωσεις αρκετο χρονο ντουκοχαρτου και γυαλισματος με ενα απλο φλογιστρο

"γλυφεις" τα σοκορα με γρηγορα περασματα και γλυτωνεις πολυ ογκο δουλειας με εξισου καλο αποτελεσμα

(καλο ειναι να εχουν φυγει τα χοντρα γρεζια για να μην αρπαξουν και κανουν λεκε βεβαια)

για οτι βοηθεια/συμβουλη/υλικο χρειαστεις μη διστασεις...

καλη συνεχεια και κρατα μας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι που λέμε να πιάνουν τα χέρια σου!

Ωραία δουλειά και με το πλέξυ και με το αλουμίνιο, το χρώμα δείχνει εντυπωσιακό... αναμένουμε την συνέχεια και το τελικό αποτέλεσμα.

εγώ δεν βλέπω τις φωτογραφίες πάντως...

Μόλις σχολάσεις και γυρίσεις σπίτι θα τις δείς :p

Link to comment
Share on other sites

Απλά καταπληκτική η δουλειά σου.

Τρομερά καθαρή και χωρίς ψεγάδια (τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια).

Θα μου άρεσε και εμένα να βάψεις κόκκινο το backpanel, το ασημί το χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα σας λογια, και τις παρατηρησεις σας!

Εχετε δικιο για την διχρωμια του backplane, το ειδα και εγω στην πορεια αλλα τωρα εγινε.....

Λιγα λογια τωρα για το project για να μπειτε στο πνευμα μου.

Σκοπος η δημιουργια ενος απλου ομορφου διαφανου κουτιου, χωρις σχεδιαστικες ακροτητες.

Φαντασια και ιδεες δοξα τον θεο εχω αλλα....εχω και ενα σοβαρο προβλημα!

Ειμαι τοσο νεος στα PC, που απεκτησα τον 1ο μου υπολογιστη (Pentium4) πριν 8 μηνες παρακαλω

(ειχα για δυο χρονια εναν Mac...εκει δεν βαζεις χερι!) και ασχοληθηκα πρωτη φορα με

Windows τωρα!

Ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ και το δηλωνω, σε τετοιο βαθμο που πρωτη φορα επιασα στα χερια μου

motherboard, cpu, psu, καρτα γραφικων κτλ.

Οπως καταλαβαινετε ξεκινησα δειλα-δειλα με οπλο την φαντασια μου και τα χερια μου,

χωρις να μπορω να φτιαξω το κουτι σε καποιο σχεδιαστικο προγραμμα, ωστε να

αποφυγω τις στραβες.

Ενα αλλο μειον που με προσγειωσε, ηταν η ελλειψη χωρου εργασιας και εργαλειων.

Δεν εχω εναν καταλληλο παγκο και βασικα εργαλεια για την δουλεια.

Χρησιμοποιησα μονο για οτι θα δειτε μια σεγα, ενα δραπανο ρευματος και ενα μπαταριας.

Προς Κοπριτη.

-Φιλε μου κοπριτη την ηξερα την διαδικασια γυαλισματος με φλογιστρο (και σε ευχαριστω για το tip)

αλλα χωρις μεγκενη να σου κρατησει τα μικρα κομματια, το καψιμο το εχεις σιγουρο!

-Οσον αφορα την ρασπα και την σεγα που σου εκανε εντυπωση, αναγκαστικα και αυτη.... αφου δεν εχω Dremmel.(εφαγα δαχτυλα με την σεγα....)

-Τα ηλεκτρονικαδικα τα ξερω, εχω απο μικρος προιστορια με κολλητηρια...(Tridimas ψωνιζω)

-Το Plate εχει ηδη στηριχτει οπως ειπες (στο μυαλο μου εισαι?:worship:)

-Σπειρωματα δεν κανω, ανοιγω τις τρυπες με 1,5 νουμερο μικροτερο τρυπανι, και το κανει η βιδα μονη της.

Στα σχεδια μου ειναι πλεον η δημιουργια ενος χωρου, και η αγορα ενος κολονατου δραπανου,

ενος παγκου και ενος σταθερου πριονιου γιατι ειναι απαραιτητα τωρα που πηρα φορα...:laughing:

Παμε part-2!

Link to comment
Share on other sites

Part-2. Ψυξη.

Τα plexi που θα ντυσουν το κουτι ηδη υπαρχουν στα χερια μου, και ηρθε η ωρα επιλογης των fans.

Τρεις οι στοχοι μου, μεγαλη παροχη, χαμηλη σταθμη θορυβου και ''κατευθυνομενη'' ψυξη.

Σαν κεντρικος πλαινος επιλεχθηκε αυτος http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805133

ωστε να πιανει ολοκληρη την μητρικη.

Στο πατωμα του κουτιου για την καρτα γραφικων και τους δισκους(!?!) θα μπουν 2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809414 με ροη προς τα πανω.

Στο plexi της μητρικης αυτος http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805695.

Στην εξαγωγη αυτος http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809416 και ενας

noname 80αρης στο backpanel.

Αρθροιστηκα θα εχω περιπου 170 cmf αερα εισαγωγη, ενω στην εξαγωγη μονο 110 cmf.

Αυτο σημαινει πλεονασμα αερα μεσα στο κουτι, (θετικη πιεση δηλαδη) και εδω ερχεται ο ορος

''κατευθυνομενη'' ψυξη οπως την ονομασα.

Κανοντας τρυπες στο plexi στα σημεια που θελω μπορω να εκτονωσω τον πλεοναζων αερα,

και να ψυξω επιλεκτικα οποια σημεια χρειαζονται εκει που τα fans δεν φτανουν.

Η τεχνικη μου απεδωσε αλλα λεπτομερειες στα επομενα επεισοδια...

Εδω τοποθετημενος ο fan της καρτας γραφικων (Gigabyte 9500gt 512mb)

1000656.jpg

Ο κεντρικος ο οποιος αν και ειναι για εξωτερικη τοποθετηση, τον βιδωσα απ'την εσωτερικη μερια του plexi 1000657.jpg

Γενικο πλανο, διακρινονται και τα ποδαρακια που μπηκαν στο πατωμα του κουτιου.

Τα πηρα απο το tuner της Pioneer του στεροφονικου μου....το ερημο παταει σε αφρολεξ τωρα!!!:hehe:

1000655tw.jpg

Ο Βενιαμιν της παρεας που μπηκε στην βαση της μητρικης, πισω ακριβως απο το cpu.

Πλεονασμος θα πειτε και εχετε δικιο, αλλα φωτιζει ωραια την βαση το ατιμο το βραδυ!

1000662.jpg

Αυτα προς το παρον με τους fans, γιατι δεν εχω τελειωσει ακομα με το πατωμα αν και το pc

δουλευει κανονικα.

Μου καρφωθηκε μια νεα ιδεα.....θα το ξηλωσω παλι, οποτε εκκρεμει.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η μονη βλακεία με το pelxi είναι ότι έχει τρομερό στατικό ηλεκτρισμό και ότι σκόνη και χνούδια υπάρχουν κολλάνε πάνω στο πλαστικό και θέλει καθάρισμα συνεχεια :to_pick_ones_nose:

Αν και με ένα blower πιστεύω όταν τα φυσάς να φεύγουν και να μη χρειάζεται κάτι παραπάνω !

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.