Jump to content



Project Leviathan - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Την ημέρα που πήρα το τροφοδοτικό της Zalman στα χέρια μου ήρθε η ιδέα να κάνω ένα συνδυασμό μπλε-μαυρο στο εσωτερικό του κουτιού.

100_0709.jpg

Έτσι οι μαύροι σωλήνες της υδρόψυξης θα ντυθούν με μπλε coil της PrimoChill. Ακόμα για σφικτήρες επέλεξα τους μπλε πλαστικούς της ίδιας εταιρίας που είναι στο ίδιο χρώμα. Ορίστε και ένα teaser για το πώς δείχνει ο συνδυασμός αυτός.

100_1249.jpg

Στην συνέχεια αποφάσισα ότι όντως πρέπει να γίνει sleeving στα καλώδια. Το σπιράλ αν και εύκολο στην τοποθέτηση δεν είχε το αισθητικό αποτέλεσμα που περίμενα. Τελικά παρήγγειλα κάμποσα μέτρα braid σε διάφορες διαστάσεις καθώς και heatshrink (θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι). Το braid είναι από τo Chilled-Pc και είναι ακριβώς όπως το ήθελα για να ταιριάξει με το υπόλοιπο σύστημα.

100_1127.jpg

100_1122.jpg

Η διαδικασία του sleeving δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη αλλά είναι αρκετά χρονοβόρα. Παρακάτω θα παρουσιάσω την μέθοδο που ακολουθώ εγώ για το sleeving των καλωδίων. Θα φτιάξω λοιπόν μια μικρή προέκταση για έναν από τους ανεμιστήρες.

100_1200.jpg

Ξεκινάω αφαιρώντας το θηλυκό header. Εδώ χρειάζεται ένα μικρό κατσαβιδάκι για να πιέσουμε ελάχιστα τα ακροφύσια και να βγει το καλώδιο.

100_1204.jpg

100_1206.jpg

Τυλίγω με λίγη μονωτική ταινία τα ακροφύσια. Πρέπει να τυλιχτούν έτσι ώστε να έχουν το μικρότερο δυνατό πάχος για να περάσει εύκολα το braid αλλά και το heatshrink.

100_1208.jpg

Και τώρα είναι το “special” μέρος. Κόβω ένα κομμάτι μονωτική ταινία μήκους όσο και το καλώδιο περίπου. Το

απλώνω στον πάγκο και στην συνέχεια κολλώ τα καλώδια το ένα δίπλα στο άλλο.

100_1212.jpg

Διπλώνω την μονωτική για να τα τυλίξει. Έτσι έχω σαν αποτέλεσμα ένα ενιαίο μαύρο καλώδιο.

100_1214.jpg

Με την διαδικασία αυτή επιτυγχάνουμε 2 πράγματα. Έχουμε ένα πιο λεπτό και ομοιόμορφο αποτέλεσμα και εξασφαλίζουμε ότι δεν θα φαίνονται τα κόκκινα και κίτρινα καλώδια μέσα από τα κενά του braid.

Ήρθε η ώρα λοιπόν να περαστεί το braid. Για το καλώδιο αυτό θα χρησιμοποιήσω braid διαμέτρου 4mm. Μετράω και κόβω το μήκος που χρειαζόμαστε. Καίω λίγο με έναν αναπτήρα τα δύο άκρα του braid που έκοψα. Αυτό το κάνω για να μην ξεφτίσει το braid καθώς το θα το περνάω στο καλώδιο.

100_1219.jpg

Αφού περάσω το braid κόβω δύο κομμάτια heatshrink μήκους περίπου 2cm και τα περνάω πάνω από το braid.

100_1225.jpg

100_1226.jpg

Στην συνέχεια φοράω πάλι το header στο άλλο άκρο και είμαι έτοιμος να φτιάξω το heatshrink. Για να ζεστάνω το heatshrink χρησιμοποιώ έναν αναπτήρα. Εδώ χρειάζεται προσοχή να μην κάψουμε το braid και να μην αλλοιώσουμε το heatshrink. Αυτό που κάνω είναι να κρατάω τον αναπτήρα αρχικά σε μεγάλη απόσταση και να τον πλησιάζω σιγά-σιγά μέχρι να αρχίσει να μαζεύει το heatshrink . Η απόσταση που ξεκινά να μαζεύει το heatshrink είναι περίπου 3cm από την φλόγα.

100_1227.jpg

Έτοιμο λοιπόν το καλώδιο.

100_1229.jpg

Εδώ μια φώτο δίπλα σε ένα απλό sleeving χωρίς μονωτική όπου φαίνονται τα καλώδια.

100_1236.jpg

Αυτά για τώρα. Περισσότερα σύντομα. Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια καταρχας για το project σου.

Μια ερωτηση...γιατι δεν βαζεις εσωτερικα μακαρονι και παιδευεσαι με την ταινια?

Γιατι το μακαρονι ειναι σκληρο πολυ και δεν θα ειναι ευκαμπτα τα καλωδια. Ακομα και αν δεν το ζεστανει, μεσα στο συστημα θα ζεσταθει με τον καιρο και θα σκληρυνει.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ετοίμασα τους σκληρούς δίσκους. Συνολικά, όπως έχω ξαναπεί είναι 10 HDD και 2 SSD. Αγόρασα λοιπόν 2 expansion kit της Lian Li. To ΕΧ-23 μετατρέπει 2 θύρες 5,25” σε 3 θύρες 3,5” ενώ το μεγάλο του αδελφάκι το EX-34 μετατρέπει 3 θύρες 5,25” σε 4 θύρες 3,5”.

Ξεκινάω λοιπόν με το EX-23.

100_0909.jpg

100_0914.jpg

100_0917.jpg

Το kit έχει έναν 8cm ανεμιστήρα με φίλτρο για την ψύξη των δίσκων. Ακόμα στις θέσεις των δίσκων οι βίδες μπαίνουν σε λαστιχένια υποδοχή για μείωση των κραδασμών. Ο 8cm ανεμιστήρας αντικαταστήθηκε από έναν Zalman ZM-F1BL. Επίσης μπήκε πλαίσιο σιλικόνης στον ανεμιστήρα για μείωση των κραδασμών.

100_0924.jpg

Αργότερα έγινε sleeving στο καλώδιο του ανεμιστήρα αλλά δεν έχω κρατήσει φώτο.

Στη συνέχεια οι 2 SSD τοποθετήθηκαν σε ένα Scythe Twin Mounter. Έτσι καταλαμβάνουν πλέον μια θέση 3,5.

100_0925.jpg

100_0929.jpg

Σειρά έχουν οι velociraptors που παίρνουν και αυτοί την θέση τους στο κουτί.

100_0934.jpg

100_0941.jpg

Τα λαστιχένια mounts του Lian Li μπορεί να είναι άχρηστα για τους SSD αλλά στους velociraptors θα δείξουν αν αξίζουν. Ορίστε και το τελικό αποτέλεσμα.

100_0944.jpg

100_0948.jpg

Συνεχίζω λοιπόν με το ΕΧ-34. Είναι ίδια φιλοσοφίας με το μικρό του αδελφάκι. Απλά εδώ έχουμε έναν 12cm ανεμιστήρα.

100_1175.jpg

100_1176.jpg

100_1182.jpg

100_1183.jpg

Και πάλι αντικαταστάθηκε ο ανεμιστήρας. Χρησιμοποίησα έναν Scythe Kamakaze. Είναι ίδια σειρά με τους 9cm ανεμιστήρες που έχω βάλει στο πλαϊνό του κουτιού.

100_1153.jpg

100_1154.jpg

Ο ανεμιστήρας αυτός θα μπει σε fan controller οπότε του αφαίρεσα το ποτενσιόμετρο που είχε ενσωματωμένο.

100_1188.jpg

100_1190.jpg

Λίγο sleeving στο καλώδιό του και έτοιμος.

100_1157.jpg

Μπήκε και σε αυτόν πλαίσιο σιλικόνης.

100_1192.jpg

100_1194.jpg

Οι 4 Seagate Barracuda 7200.11 1Tb έτοιμοι να μπουν στο Lian Li. O αριθμός στο πίσω μέρος αντιστοιχεί στην σειρά με την οποία εμφανίζονται στον Perc 5/i. Έτσι αν κάποιος εμφανίζει πρόβλημα (φτου-φτου μακριά από εδώ :p) να ξέρω εύκολα και γρήγορα ποιος είναι.

100_1195.jpg

Μπήκαν οι δίσκοι στην θέση τους και είναι πλέον έτοιμο και αυτό.

100_1199.jpg

100_1198.jpg

Το Chieftec έχει συνολικά 6 θέσεις 5,25”. Με τα kit της Lian Li έχω καλύψει τις 5 από αυτές. Την έκτη θα καλύψει το Blu-ray της LG.

Οι υπόλοιποι 4 δίσκοι θα μπουν στο πίσω μέρος του κουτιού, πάνω από το τροφοδοτικό. Για την στήριξη των δίσκων σε εκείνο το σημείο θα χρησιμοποιήσω ένα bay που έχει ξεμείνει από ένα Stacker της Coolermaster. Το bay αυτό είναι κάτι αντίστοιχο με το ΕΧ-34 που έδειξα πιο πάνω. 4 θέσεις 3,5” και ένας 12cm ανεμιστήρας.

100_1138.jpg

Πέρασα 4 Μ4 βίδες με ροδέλα σιλικόνης από τις τρύπες που υπάρχουν για τον ανεμιστήρα.

100_1146.jpg

100_1149.jpg

Ο ανεμιστήρας που θα χρησιμοποιήσω είναι ίδιος με αυτόν που έβαλα στο ΕΧ-34. Έχω πάλι αφαιρέσει το ποτενσιόμετρο και έχει γίνει sleeving στο καλώδιο. Τοποθέτησα ένα πλαίσιο σιλικόνης εκεί που εφάπτεται ο ανεμιστήρας με το bay και ένα ακόμα εκεί που θα εφάπτεται με το κουτί.

100_1159.jpg

100_1163.jpg

Τα παξιμάδια μπήκαν προσωρινά. Την Δευτέρα θα έχω παξιμάδια κλειστού που θα δείχνουν πιο όμορφα όταν βιδώσουν στο πίσω μέρος του κουτιού.

Έτοιμοι και αριθμημένοι και οι 4 WD Caviar Blue 640GB.

100_1164.jpg

Θα βιδωθούν με βίδες που έχουν λαστιχένια ροδέλα

100_1167.jpg

100_1169.jpg

Όλοι λοιπόν οι δίσκοι είναι έτοιμοι να τοποθετηθούν στο κουτί.

Περισσότερα σύντομα. Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους χτες κατάφερα να ξεκινήσω να δουλεύω πάνω στο κουτί. Αρχικά το έλυσα και το καθάρισα όλο. Προσοχή ακολουθούν γυμνές φώτο! :p

100_1255.jpg

100_1261.jpg

Ακολούθησε ένα μικρό test fit αντλίας, τανκ και ψυγείου για να πάρω κάποιες μετρήσεις.

100_1265.jpg

Στην συνέχεια αφαίρεσα το κάτω μέρος του κουτιού για να εγκαταστήσω τα ροδάκια της Lian Li.

100_1271.jpg

Άνοιξα λοιπόν τις συνολικά 8 τρύπες που χρειάζονται για την εγκατάσταση. Πρώτα βέβαια είχε πέσει πολύ μέτρημα για να σιγουρευτώ ότι θα μπουν σωστά.

100_1274.jpg

100_1286.jpg

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

100_1287.jpg

Τα ροδάκια στο πίσω μέρος έχουν και φρένο.

100_1291.jpg

Μιας που είχα αφαιρέσει τον πάτο τον έντυσα και με ηχομονωτικό. Μοιάζει πλέον με ένα ηχομονωμένο πατίνι. :p

100_1292.jpg

Έπειτα μπήκε στην θέση του.

100_1298.jpg

Ντύθηκε και ο ουρανός.

100_1283.jpg

Και μετά από μερικές ώρες και αρκετό μέτρημα-κόψιμο κτλ τελείωσα με το μεγαλύτερο μέρος της ηχομόνωσης.

100_1328.jpg

100_1329.jpg

Η εμπρός εισαγωγή καταργήθηκε τελείως μιας και το ψυγείο θα χρησιμοποιεί την πλαϊνή εισαγωγή του κουτιού.

Αυτά για τώρα. Stay tuned για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω το ιδιο που ειπα και στο project του ''Plexi'' του Lakisss, κριμα να πεφτει τοση δουλεια και χρημα και να μην εχει βαση ενα πραγματικα ποιοτικο κουτι. Εκτος και αν σου αρεσει εμφανισιακα τοσο περισσοτερο το chieftec απο lianli/silverstone κλπ.:)

Link to comment
Share on other sites

@kezm: Tο κουτι ειναι το chieftec που λεω στο πρωτο ποστ.

@unstoppable: To συγκριμενο κουτι μπορει να μην ειναι οτι πιο ποιοτικο κυκλοφορει, αλλα ειναι μια στιβαρη ατσαλινη κατασκευη με πολύ χωρο και διακριτικη εμφανιση που εμενα προσωπικα με ικανοποιει. Σιγουρα θα μπορουσα να ειχα κατι πολυ καλυτερο με 2-3 φορες την αξια του Chieftec. Aλλα την εξτρα αξια θελω να του την δωσω εγω με την προσωπικη μου δουλεια. Αυτη ειναι και η χαρα του modding. Ενα Lian Li και οπως ειναι να το αφησεις παλι ομορφο θα ειναι και πρακτικο.

Δεν θεωρω λοιπον οτι εγω και ο Lakiss, η οποιοσδηποτε αλλος, κανουμε κατι που δεν εχει νοημα και ειναι κριμα οπως λες.

Παντα φιλικα, my two cents.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ασχολήθηκα λίγο με τα καλώδια τροφοδοσίας των 2 συστοιχιών του Perc. Αγόρασα 2 καλώδια που μετατρέπουν ένα Molex τετράπινο σε 4 sata.

100_1371.jpg

Τα καλώδια αυτά επιλέχτηκαν λόγο του τύπου των connectors που έχουν. Η χρησιμότητα τους θα φανεί παρακάτω.

100_1387.jpg

Με ένα μικρό κατσαβίδι αφαιρώ το καπάκι στο πίσω μέρος του sata.

100_1388.jpg

Στην συνέχεια αφαιρώ τα καλώδια από τις «δαγκάνες» που τα συγκρατούν. Βγάζω και το sleeving έτσι ώστε να μείνει γυμνό το καλώδιο. Κάνω το ίδιο για όλα τα sata.

100_1390.jpg

100_1393.jpg

Τοποθετώ τα connectors πάνω στους δίσκους.

100_1351.jpg

Περνάω τα καλώδια για να σημαδέψω τις θέσεις των sata.

100_1360.jpg

Βγάζω πάλι τα connectors από τους δίσκους αφήνοντας μόνο το τελευταίο. Κόβω ένα κομμάτι heatshrink ίσο με το μήκος των καλωδίων ανάμεσα στα connectors.

100_1362.jpg

Τοποθετώ το αμέσως επόμενο connector και ζεσταίνω το heatshrink.

100_1364.jpg

Κάνω το ίδιο και για τα υπόλοιπα sata και ξαναβάζω τα καπάκια τους.

100_1367.jpg

Τέλος κάνω sleeving στο υπόλοιπο καλώδιο και είναι έτοιμο.

100_1376.jpg

100_1381.jpg

Η ίδια δουλειά έγινε και για την άλλη συστοιχία.

100_1386.jpg

Stay tuned for more. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.