Jump to content



Project Leviathan - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Όπως είπα και στο προηγούμενο update σήμερα θα έφτιαχνα το χώρο που θα φιλοξενήσει το διπλό ψυγείο. Πριν το κάνω αυτό όμως έπρεπε να τελειώσω με το πλαϊνό καπάκι του κουτιού που το παλεύω από τις πρώτες μέρες του project. Η έλλειψη κάποιων εξαρτημάτων είχε καθυστερήσει την ολοκλήρωσή του.

Στο εσωτερικό έγινε sleeving που αντικατέστησε το σπιραλ που είχα βάλει αρχικά.

100_2313.jpg

Εξωτερικά τοποθέτησα ένα σετ φίλτρα-γρίλιες αλουμινίου.

100_2302.jpg

Τα συγκεκριμένα φίλτρα έχουν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα. Αφαιρώντας 4 βίδες το φίλτρο χωρίζει από την γρίλια και μπορεί να καθαριστεί.

100_2367.jpg

Ακόμα έβαλα επιτέλους ένα καπάκι στο ποτενσιόμετρο που θα ελέγχει την ταχύτητα των δυο ανεμιστήρων.

100_2310.jpg

Οι δυο ανεμιστήρες του πλαϊνού είναι σε πολύ βολικές θέσεις. Ο επάνω ανεμιστήρας βρίσκεται δίπλα στο μονό ψυγείο και το τροφοδοτεί με φρέσκο αέρα. Ο κάτω ανεμιστήρας ψύχει τις κάρτες επέκτασης.

Στην συνέχεια ασχολήθηκα με τον χώρο του διπλού ψυγείου. Όπως έχω ήδη πει ένα κομμάτι χαρτόνι μακέτας πάχους 5mm θα χρησιμοποιηθεί για να διαχωρίσει τον χώρο του ψυγείου από το υπόλοιπο κουτί. Εδώ είναι και μια φώτο από δοκιμές του χωρίσματος που είχαν γίνει πριν μερικές μέρες.

100_1500.jpg

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνω ήταν να φτιάξω υποδοχές για τα ρακόρ εισαγωγής και εξαγωγής του ψυγείου. Αγόρασα λοιπόν 2 fittings με εσωτερική διάμετρο σπείρας 1/4 όσο δηλαδή και όλα τα ρακόρ που χρησιμοποιώ.

100_2270.jpg

Μέτρησα σε ποιο ύψος ήθελα να είναι οι υποδοχές και άνοιξα τις κατάλληλες τρύπες για να μπουν.

100_2272.jpg

100_2274.jpg

Στην συνέχεια έντυσα το χώρισμα με ηχομονωτικό και το προσάρμοσα στο κουτί. Έτοιμος λοιπόν ο χώρος του ψυγείου.

100_2277.jpg

100_2280.jpg

Τοποθέτησα και το ψυγείο.

100_2285.jpg

100_2292.jpg

Για την σύνδεση του ψυγείου με τις υποδοχές του χωρίσματος χρησιμοποίησα ένα συνδυασμό γωνιακών ρακόρ και συνδέσμων της bitspower.

100_2336.jpg

Τοποθέτησα δοκιμαστικά και την αντλία με το τανκ για να βεβαιωθώ ότι όλα είχαν μετρηθεί σωστά.

100_2330.jpg

Ουσιαστικά μένει μόνο το πέρασμα των σωλήνων για ολοκληρωθεί η υδρόψυξη.

Αυτά για τώρα. Stay Tuned για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά man, το μόνο που με χαλάει είναι η αντίθεση που κάνουν οι γρίλιες των ανεμιστήρων με το χρώμα της πόρτας. Λειτουργικά είναι πολύ σωστό αλλα αφού κάνεις τοσο κόπο ας έχει και ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Daidalos, να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις δοκιμάσει ότι όλα τα parts δουλεύουν; Ρωτάω γιατί φαντάζομαι δεν θα έχεις διάθεση μετά από τόση δουλειά να ξηλώνεις κομμάτια...

Όπως και να΄χει εγώ προσωπικά ανυπομονώ να το δω σε λειτουργία (ελπίζω σε video, γιατί εκεί θα φανούν σωστά αν με εννοείς ;) οι άπειρες εργατοώρες που έχουν πέσει στο project). ;)

Υ.Γ. Μια προσωπική ερώτηση (αν επιτρέπεται σε public). Με τι ασχολείσαι;

Link to comment
Share on other sites

@Jerry007: Θελω να βρω μαυρη σιτα για να αντικαταστησω την ασημενια, με χαλαει και εμενα καπως. Απλα ηταν η καλυτερη λύση απο αποψη εργονομιας.

@Candyman: Φυσικα και εχουν δοκιμαστει ολα. Πχ. προχτες δοκιμαζα τις προεκτασεις με το πολυμετρο για να δω αν δουλευουν σωστα. Ωραια η ιδεα για το video. Οσο για το με τι ασχολουμε, ειμαι στο πτυχιο ως φυσικος(πτυχιακη στα ηλεκτρονικα) και δουλευω ως τεχνικος Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο? http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002631

Μια ερωτηση... το καθετο διαχωριστικο χαρτονι πως το στηριξες?

Κατα τ' αλλα αψογος απο χωροταξικη μελετη και εκτελεση!!!:worship:

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss: Καταρχην ειναι 92mm οι ανεμιστηρες. Κατι τετοιο που δειχνεις εχω στα 12αρια αλλα δεν βολευει στην πορτα γιατι θα ειναι μανουρα να τα καθαρισω.

Το χαρτονι εχει στηριχτει με μεγαλη πατεντα. Καταρχην ειναι στο χιλιοστο μετρημενο αναμεσα στο πατωμα και το πανω μερος που εχει τις 3,5 συσκευες. Στην επάνω πλευρα αν προσεξεις ενα μερος του ηχομονωτικου εχει πιασει στο "χειλος" του 3,5 bay. Τωρα οταν μπενει το ψυγειο το κραταει και η εξαγωγη του. Αν δεις στην προτελευταια φωτο βιδωνει πανω στο fitting που εχει πανω το χωρισμα. Γενικα ειναι στηριγμενο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα για το χαρτονι, γιατι πρεπει να παιδευτηκες αρκετα να βιδωσεις το ψυγειο με τις υποδοχες του στηριγματος λογω χωρου.

Αν χρειαστει να βγαλεις το ψυγειο?

Μηπως να στηριξεις το χαρτονι μονιμα πανω στο ψυγειο, και να μπαινουν και τα δυο

συρταρωτα για πιο ευκολα?

Εννοω να κοντινει το χαρτονι σε υψος, και να μπουν πανω-κατω δυο σιδηροδρομοι - οδηγοι.

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss: Βγαίνει πολύ εύκολα το ψυγείο. Απλά ξεβιδώνεις τις υποδοχές από το χώρισμα και βγαίνει.

Μην σε μπερδεύει η φωτο που εχω το χώρισμα με τις υποδοχές περασμένες. Πριν περασω το ψυγειο τις ειχα βγαλει. Εβαλα το ψυγειο και τις βιδωσα πάνω στα ρακορ.

Link to comment
Share on other sites

@kezm: Μονο ψυγεια και αντλια ειναι δοκιμασμενα. Για ολα τα υπολοιπα έχω παρει όλες τις απαραιτητες προφυλαξεις. Απο εκει και πέρα ο θεος βοηθος που λεει. :p

Δεν ειχα ποτε διαρροη σε υδροψυξη εδω και 5-6 χρονια που ασχολουμε, ελπιζω να μην γινει τωρα η στραβη.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

φοβερη δουλεια.....αν κ με το adw2009 δεν ειχα χρονο να postaρω, συνεχιζα να τσεκαρω την δουλεια, φιλε!

Ευχαριστω φιλε μου!

Off Topic: Συγχαρητηρια και για την δευτερη θεση. Δυστυχως λογω υποχρεωσεων δεν μπορεσα να περασω να το θαυμασω απο κοντα. Απο οτι ακουω ομως ηταν εντυπωσιακοτατο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου!

Off Topic: Συγχαρητηρια και για την δευτερη θεση. Δυστυχως λογω υποχρεωσεων δεν μπορεσα να περασω να το θαυμασω απο κοντα. Απο οτι ακουω ομως ηταν εντυπωσιακοτατο!

ευχαριστώ κι εγω με τη σειρα μου!

κριμα που δεν τα κατάφερες... ηταν ευκαιρια να τα πουμε απο κοντά!

καλη συνέχεια με Leviathan....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων είχα φοβερή έλλειψη χρόνου τις τελευταίες μέρες και έτσι δεν έχω ποστάρει κανένα update τελευταία. Σήμερα θα σας παρουσιάσω την μέχρι τώρα πρόοδο του project.

Αρχικά έγινε μια μικρή αλλαγή στην ψύξη του perc. Μπήκε ένα ανεμιστηράκι 4cm της Akasa στο πλάι της ψήκτρας για καλύτερη ψύξη. Το παλιό ανεμιστηράκι έφτανε πολύ κοντά στο πάτωμα του case και ήταν και αρκετά θορυβώδες.

100_2425.jpg

Ακόμα άλλαξα τα φίλτρα που είχα βάλει στους 9αρηδες του πλαϊνού. Αυτά που είχα βάλει ήταν μεν πολύ πρακτικά στο καθάρισμα αλλά ήταν κάπως άσχημα και δημιουργούσαν ένα πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν ότι περιορίζουν πολύ την ροή αέρα με αποτέλεσμα να κάνουν πολύ περισσότερη φασαρία οι ανεμιστήρες. Αποφάσισα να πάω σε κάτι πολύ πιο ελεύθερο. Έτσι αγόρασα δυο φίλτρα σαν αυτά που είχα βάλει στα ψυγεία σε διάσταση 9cm και μερικές λαστιχένιες βίδες.

100_2433.jpg

Οι λαστιχένιες βίδες κάνουν τον καθαρισμό του φίλτρου πολύ εύκολο. Ο ανεμιστήρας πλέον κουμπώνει στην θέση του μαζί με το φίλτρο και η αφαίρεση τους είναι θέμα δευτερολέπτων. Επιπλέον οι βίδες αυτές μειώνουν τους κραδασμούς από τους ανεμιστήρες.

Το τελικό οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από πριν. Ορίστε και μία σύγκριση πριν και μετά.

100_2427.jpg

Σειρά είχε ο φωτισμός του κουτιού. Το κουτί όπως έχω πει δεν θα έχει παράθυρο αλλά θέλω να εκπέμπει έναν μπλε φωτισμό από τις οπές που έχει για τους ανεμιστήρες. Θα είναι ένα ωραίο εφέ για το βραδινό gaming. ;)

Ξεκίνησα με την αγορά 2 σετ Blue Cold Cathodes της Sharkoon. Το σετ είναι μήκους 30cm και το άλλο 10cm. Έγινε sleeving στα καλώδιά τους και ετοιμάστηκαν να πάρουν θέση μέσα στο κουτί.

100_2391.jpg

Οι δυο μικρές λάμπες μπήκαν στο χώρο του διπλού ψυγείου.

100_2416.jpg

100_2464.jpg

Η μία μεγάλη μπήκε στο χώρο των σκληρών δίσκων.

100_2396.jpg

Και η άλλη στο χώρο της μητρικής.

100_2419.jpg

Οι μετασχηματιστές τους βρήκαν θέση στο πίσω μέρος του κουτιού.

100_2468.jpg

Στην συνέχεια αγόρασα 2 σετ μπλε led που βρήκα στο eBay για να φωτίσω την πρόσοψη.

100_2441.jpg

Μπήκαν εκεί που η πρόσοψη είχε κανονικά την υποδοχή για το φίλτρο της εισαγωγής το οποίο εγώ έχω καταργήσει μαζί με την εισαγωγή. Τα led ντύθηκαν με μονωτική ταινία για να κατευθύνω λίγο καλύτερα την δέσμη τους.

100_2451.jpg

100_2446.jpg

100_2455.jpg

Το κουτί είχε στην πρόσοψη ένα πορτάκι πίσω από το οποίο υπήρχαν 2 USB, 1 firewire και audio in/out. Λόγω του panel της scythe και του remote της Sharkoon αυτά πλέον δεν μου ήταν χρήσιμα και έτσι τα κατάργησα. Την θέση τους θα πάρει ένας μικρός πίνακας ελέγχου που θα φτιάξω για τις λάμπες.

Τα συστατικά για τον πίνακα είναι 2 διχρωματικά led (πράσινο/κόκκινο), 2 βάσεις για τα led και 2 διακόπτες on/on.

100_2609.jpg

Άνοιξα λίγο τις τρύπες στο panel για να μπουν οι διακόπτες και οι βάσεις των led.

100_2378.jpg

100_2374.jpg

Αργότερα η πρόσοψη τρίφτηκε και ντύθηκε με μαύρο βινύλιο. Φώτο σύντομα.

Μερικές Φώτο από το κύκλωμα.

100_2503.jpg

100_2513.jpg

Η λειτουργία του πινάκα ελέγχου είναι απλή. Ο ένας διακόπτης είναι συνδεδεμένος με τις μεγάλες λάμπες και ο άλλος με τις μικρές. Όταν οι λάμπες είναι αναμμένες τα led είναι πράσινα και όταν είναι σβηστές κόκκινα.

100_2496.jpg

Εδώ φαίνεται η υποδοχή για την τροφοδοσία της πρόσοψης καθώς και τα καλώδια που θα πάνε στους μετασχηματιστές για τις λάμπες.

100_2517.jpg

Τέλος άλλαξα τα power και HDD led στην πρόσοψη του κουτιού. Αρχικά το κουτί είχε πράσινο power led και κίτρινο HDD led.

100_1609-1.jpg

Το power led έγινε λοιπόν μπλε και το HDD led έγινε κόκκινο. Και τα δύο είναι διάφανα υψηλής φωτεινότητας led.

100_2534.jpg

100_2619.jpg

Μιας που περίσσευαν μερικά led άλλαξα και αυτό του floppy με ένα κόκκινο.

100_1576.jpg

Έτοιμη πλέον η πρόσοψη να μπει πάνω στο κουτί. Εδώ φαίνεται και η χρησιμότητα της προέκτασης τροφοδοσίας που είχα αφήσει σε παλαιότερο update.

100_2516.jpg

Αυτά για τώρα. Στόχος μου είναι να ολοκληρωθεί το project μέσα στις επόμενες 3-4 μέρες. Stay tuned λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Τα "διάφανα υψηλής φωτεινότητας led" που έχεις βάλει... μήπως σου σπάσουν τα νεύρα? Εγώ δε θα τα άντεχα... Εδώ το λαπτοπ μου έχει μερικά που δεν είναι και πολύ φωτεινά και μου τη δίνουν. (ή μήπως είμαι ψυχάκιας :happy2:)

Πάντως συγχαρητήρια για τη δουλειά σου. Φτιάχνεις ένα ΕΡΓΑΛΕΙΟ χωρίς πολλά φρουφρού κι αρώματα. Άψογος:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Χτες έστησα επιτέλους την υδρόψυξη. Μάλιστα την ώρα που έγραφα το χθεσινό update είχα ήδη ξεκινήσει την διαδικασία της εξαέρωσης. Ας δούμε όμως πως στήθηκε η υδρόψυξη.

Ξεκίνησα από το δύσκολο κομμάτι που ήταν οι ενώσεις μεταξύ των block και του μονού ψυγείου. Χρειάστηκαν πολλές μετρήσεις και δοκιμές είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

100_2406.jpg

100_2411.jpg

Μια μικρή λεπτομέρεια, με ένα πανάκι έτριψα και έσβησα τα άσπρα γράμματα που είχαν οι σωλήνες πάνω τους, για ένα πιο όμορφο οπτικό αποτέλεσμα.

Στην συνέχεια ένωσα το τανκ με το fillport.

100_2475.jpg

Στην φώτο φαίνεται και η γωνία της Dangerden που χρησιμοποίησα για να ενώσω την αντλία με το ψυγείο.

100_2437.jpg

Στην έξοδο του block της κάρτας γραφικών μπήκε ένα T connector, επίσης της Dangerden. Στο connector υπάρχει μια τάπα που θα χρησιμοποιηθεί σαν drain port. Στο άλλο άκρο έχω τοποθετήσει ένα snake fitting της Bitspower που θα βοηθήσει με την καμπή που χρειάζεται για την σύνδεση με το τανκ.

100_2440.jpg

Τελείωσα και με τις υπόλοιπες σωληνώσεις και το αποτέλεσμα φαίνεται παρακάτω.

100_2491.jpg

Και μια με φλας.

100_2483.jpg

Στις φωτογραφίες έχω ήδη ξεκινήσει να γεμίζω την υδρόψυξη με νερό. Το γέμισμα γίνεται με την βοήθεια ενός χωνιού που μπήκε στο fillport.

100_2479.jpg

Το υγρό που χρησιμοποιώ είναι WFI με 5% Pentosin G11. Ακόμα για να αποφύγω την δημιουργία άλγης τοποθέτησα Silver Coil στο κομμάτι σωλήνα που ενώνει το τανκ με την εισαγωγή της αντλίας. Ορίστε και μια φώτο του coil.

07092009178-1.jpg

Για να γίνει η εξαέρωση της υδρόψυξης τροφοδότησα την αντλία από εξωτερική τροφοδοσία. Η εξαέρωση του συστήματος θα διαρκέσει αρκετές ώρες. Ιδιαίτερη προσοχή θέλουν τα ψυγεία που εξαερώνονται με αρκετή δυσκολία. Χρειάζεται αρκετό κούνημα το κουτί για να φύγει ο αέρας από τα ψυγεία. Στην εξαέρωση βοήθησε πολύ το τανκ με το anti cyclone εγκατεστημένο. O αέρας από την είσοδο του τανκ πήγαινε κατευθείαν στην επιφάνεια και όχι στην είσοδο της αντλίας.

Ταυτόχρονα με την εξαέρωση γίνεται και έλεγχος για διαρροές. Μόλις ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία θα μπορώ να βάλω σε λειτουργία το σύστημα με ασφάλεια.

H συνέχεια στο αυριανό update. Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό που χρησιμοποιώ είναι WFI με 5% Pentosin G11. Ακόμα για να αποφύγω την δημιουργία άλγης τοποθέτησα silver coil στο κομμάτι σωλήνα που ενώνει το τανκ με την εισαγωγή της αντλίας. Ορίστε και μια φώτο του coil.

τι ακριβως ειναι το Pentosin G11 και τι κανει το silver coil;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.