Jump to content



Project Leviathan - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

....

@unstoppable: To συγκριμενο κουτι μπορει να μην ειναι οτι πιο ποιοτικο κυκλοφορει, αλλα ειναι μια στιβαρη ατσαλινη κατασκευη με πολύ χωρο και διακριτικη εμφανιση που εμενα προσωπικα με ικανοποιει. Σιγουρα θα μπορουσα να ειχα κατι πολυ καλυτερο με 2-3 φορες την αξια του Chieftec. Aλλα την εξτρα αξια θελω να του την δωσω εγω με την προσωπικη μου δουλεια. Αυτη ειναι και η χαρα του modding. Ενα Lian Li και οπως ειναι να το αφησεις παλι ομορφο θα ειναι και πρακτικο.

Δεν θεωρω λοιπον οτι εγω και ο Lakiss, η οποιοσδηποτε αλλος, κανουμε κατι που δεν εχει νοημα και ειναι κριμα οπως λες.

Παντα φιλικα, my two cents.

Το ειχα και εγω το κουτι οποτε εχω και εγω αποψη απο πρωτο χερι. Φυσικα και οτι κανετε εχει νοημα και πολυ μαλιστα. Αυτο που λεω ειναι οτι παρολο που θα μπορουσατε να εχετε το τελειο τελικο αποτελεσμα τελικα δεν το φτανετε λογω καποιων τετοιων επιλογων.

Ενα lian li modded σωστα ειναι απειρως καλυτερο απο ενα προχειρα στημενο. Απλα εχουμε διαφορετικες αποψεις οπως και στα compression fittings προηγουμενως.

Ποτε δεν απαξιωσα μια σωστη και προσεγμενη δουλεια, αν ακουστηκε ετσι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply
@kezm: Tο κουτι ειναι το chieftec που λεω στο πρωτο ποστ.

@unstoppable: To συγκριμενο κουτι μπορει να μην ειναι οτι πιο ποιοτικο κυκλοφορει, αλλα ειναι μια στιβαρη ατσαλινη κατασκευη με πολύ χωρο και διακριτικη εμφανιση που εμενα προσωπικα με ικανοποιει. Σιγουρα θα μπορουσα να ειχα κατι πολυ καλυτερο με 2-3 φορες την αξια του Chieftec. Aλλα την εξτρα αξια θελω να του την δωσω εγω με την προσωπικη μου δουλεια. Αυτη ειναι και η χαρα του modding. Ενα Lian Li και οπως ειναι να το αφησεις παλι ομορφο θα ειναι και πρακτικο.

Δεν θεωρω λοιπον οτι εγω και ο Lakiss, η οποιοσδηποτε αλλος, κανουμε κατι που δεν εχει νοημα και ειναι κριμα οπως λες.

Παντα φιλικα, my two cents.

Μαζί σου Δαίδαλε, όλη η ουσία είναι στο να διαλέξεις ένα κουτί που θα παρέχει τη βάση για την υλοποίηση των ιδεών και της φαντασίας σου. Οποσδήποτε κάτι τέτοιο προϋποθέτει την ύπαρξη κάποιων βασικών προδιαγραφών (καλή ποιότητα κατασκευής, ευκολία αποσυναρμολόγησης, χώροι, δυνατότητα τοποθέτησης εξαρτημάτων υδρόψυξης, κ.α.). Το ποιες είναι πιο σημαντικές για τον "καλλιτέχνη" είναι αυτό που θα καθορίσει την επιλογη....

Π.Χ. Εγώ θέλω ενα Mountain MOD Case.....γιατί να διαλέξω ένα Lian Li ?

Link to comment
Share on other sites

ευγε καλλιτεχνη

προχωραει μια χαρα το project

εχεις μελετησει τα απαιτουμενα parts και φαινεται στην προοδο που κανεις

keep it up

και σου ευχομαι συντομα ολοκληρωμενο και με boot με την πρωτη :T:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω όλους για τα καλα σας λογια.

@tzitzibp: Εχω και άλλες ιδες για cable managent που θα παρουσιαστουν εδώ. Μετά το τελος του project αν θα υπαρχει ενδιαφερον μπορει να γραψω ένα πιο αναλυτικο guide.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει από την αρχή του project σκοπός μου είναι να εξασφαλίσω ότι όλο το hardware θα ψύχεται σωστά. Αυτό μαζί με την ανάγκη καλής ηχομόνωσης, κυρίως λόγω του μεγάλου αριθμού των σκληρών δίσκων, οδήγησαν στην ιδέα να χωρίσω το κουτί σε 3 τμήματα. Το πάνω τμήμα θα περιλαμβάνει τους δίσκους ενώ κάτω θα έχω χωρίσει το διπλό ψυγείο από το χώρο της μητρικής. Ένα πολύ απλοϊκό σχέδιο είναι παρακάτω. (σκίζω στο paint :p)

100_1254.jpg

Για τον διαχωρισμό των τμημάτων θα χρησιμοποιήσω χαρτόνι 3mm για μακέτες. Ο λόγος για αυτή την επιλογή είναι απλός. Εργαλεία για επεξεργασία υλικών όπως πλέξυ ή αλουμίνιο δεν διαθέτω. Το χαρτόνι μπορεί να κοπεί με ένα απλό κοπίδι. Ακόμα προσφέρει καλή μόνωση και δεν θα ανησυχώ για κραδασμούς στα μέρη που θα τοποθετηθεί. Όλες οι προσθήκες θα ντυθούν με το ηχομονωτικό της Akasa για να είναι όμορφο το αποτέλεσμα.

Ξεκίνησα με τον χώρο που θα φιλοξενήσει το διπλό ψυγείο. Αρχικά θα μπει μια προσθήκη κάτω από το bay του floppy.

100_1304.jpg

Έκοψα ένα κομμάτι χαρτόνι στις διαστάσεις που ήθελα.

100_1302.jpg

Έβαλα ταινία διπλής όψης για να στο στερεώσω.

100_1313.jpg

100_1311.jpg

Και ντύθηκε με ηχομονωτικό.

100_1550.jpg

Ετοίμασα και την προσθήκη που θα χωρίζει το ψυγείο από την μητρική.

100_1555.jpg

100_1554.jpg

100_1556.jpg

Αυτή προς το παρόν μένει στην άκρη και θα τελειώσει αργότερα μιας και δεν έχω λάβει ακόμα κάποια υλικά που χρειάζομαι.

Στην συνέχεια ετοίμασα κάποιες προσθήκες που σκοπό έχουν να επεκτείνουν τις δύο κολώνες του κουτιού. Έτσι όταν κλείνουν τα πλαϊνά εφάπτονται στις κολώνες βοηθώντας στο διαχωρισμό των τμημάτων. Το υλικό εδώ είναι ένα αφρολέξ από μια συσκευασία… Περίεργη επιλογή μεν αλλά ιδανική για την θέση λόγω της ελαστικότητας του.

100_1521.jpg

100_1524.jpg

100_1527.jpg

Ντύθηκαν και με ηχομονωτικό.

100_1544.jpg

100_1535.jpg

Το τροφοδοτικό πλέον ακουμπά πάνω στο μαλακό ηχομονωτικό που απορροφά μέρος των κραδασμών.

100_1534.jpg

Ετοιμάστηκε και μια προσθήκη που θα μπει ανάμεσα στο Blu-ray και το τροφοδοτικό έτσι ώστε πλέον να χωρίζουν εντελώς τα δύο τμήματα.

100_1499.jpg

Θα γίνουν τρύπες για να περαστούν μερικά καλώδια και θα μπει εδώ και το fillport της danger-den.

Τώρα λοιπόν στο πάνω τμήμα του κουτιού θα έχουμε συγκεντρωμένους όλους τους σκληρούς δίσκους. Στο εμπρός τμήμα δυο ανεμιστήρες (ένας 12άρης και ένας 8αρης) από τα bay της Lian Li θα αναλάβουν το ρόλο της εισαγωγής αέρα ενώ ο 12άρης στο πίσω μέρος θα είναι η εξαγωγή. Ο πίσω 12άρης θα δουλεύει σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα από τον εμπρός για να καλύψει την έξτρα ροή του 8άρη στην είσοδο. Το τροφοδοτικό δεν έχει τρύπες περιφερειακά οπότε δεν επηρεάζει την ροή.

Σιγά-σιγά λοιπόν το κουτί αρχίζει να παίρνει μορφή αλλά έχει αρκετό δρόμο ακόμα μέχρι την ολοκλήρωση.

Stay tuned για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

μαστορα

βαλε φιλτρα σε καθε εισαγωγη και απλη οπη του κουτιου

το paxmate ρουφαει σκονη σα μαγνητης

και λεκιαζει με τετοιο τροπο που ουτε με φυσημα κομπρεσερ δεν καθαριζει τελειως

για μικρες επιφανειες ειναι μικρο το κακο...

αλλα για το φουλ εσωρουχο που βλεπω οτι του φορεσες

πιστευω οτι καλο ειναι να παραμεινει μαυρο για οσο το δυνατον περισσοτερο καιρο

οποτε βουρ για σητες, φιλτρα, καλσον, κλαπετα και οτι αλλο σκεφτεις

Καλη συνεχεια

αναμενουμε updates και φωτο σε γενναιοδωρες δοσεις

:D

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αρκετή πρόοδος μέσα στην εβδομάδα, δυστυχώς όμως δεν είχα χρόνο να γράψω κάποιο update. Έτσι σήμερα θα σας δώσω ένα διπλό update με όλη την πρόοδο της εβδομάδας.

Αρχικά ετοίμασα το διπλό ψυγείο της υδρόψυξης. Μπήκαν και σε αυτό frames της Thermochill από Neoprene όπως και στο μονό ψυγείο.

100_1433.jpg

Ακόμα αγοράστηκαν δυο αλουμινένια πλαίσια της Thermochill. Τα πλαίσια αυτά χρησιμοποιούνται από την Thermochill για να δημιουργούν απόσταση 15mm ανάμεσα στους ανεμιστήρες και το ψυγείο. Εγώ θα τα χρησιμοποιήσω ως air ducts για τους ανεμιστήρες αλλά ταυτόχρονα και ως βάση για το ψυγείο.

100_1423.jpg

Οι ανεμιστήρες που θα χρησιμοποιήσω είναι οι Scythe Slip Stream120. Αρκετά δυνατοί και με μικρό “νεκρό σημείο” λόγω μικρού μοτέρ.

100_1437.jpg

100_1431.jpg

100_1441.jpg

Ακόμα αγόρασα αλουμινένια φίλτρα για τους ανεμιστήρες για να προφυλάξω το ψυγείο από την σκόνη.

100_1460.jpg

Τοποθέτησα και ένα σετ μαύρα fan grills και έτοιμο το εμπρός τμήμα.

100_1486.jpg

Στο πίσω τμήμα το πλαίσιο της Thermochill θα μπει λίγο διαφορετικά.

100_1470.jpg

100_1475.jpg

Τοποθέτησα και τους ανεμιστήρες και έτοιμο και το πίσω μέρος.

100_1484.jpg

Στην συνέχεια 4 ποδαράκια σιλικόνης για pc case θα μπουν στις 4 γωνίες της κατασκευής. Έτσι έχουμε μια σταθερή βάση για το ψυγείο που θα απορροφά και τους κραδασμούς του.

100_1488.jpg

Τέλος μάζεψα τα καλώδια των ανεμιστήρων έτσι ώστε να τροφοδοτούνται όλοι από ένα κοινό header. Και έτσι είναι έτοιμο το τέρας.

100_1602.jpg

100_1601.jpg

Έκανα και μερικές αλλαγές στο μονό ψυγείο. Μπήκε και σε αυτό αλουμινένιο φίλτρο, μαύρες βίδες και έγινε sleeving στα καλώδια.

100_1610.jpg

Σειρά είχε η αντλία. Αρχικά προετοίμασα την βάση της. Αγόρασα ένα PT Gel-Stuff Vibration Absorption Block. Τεράστιο όνομα για ένα αρκετά απλό προϊόν. Είναι ένα κομμάτι από μία ουσία σαν ζελέ που μπαίνει ανάμεσα στην βάση της αντλίας και το κουτί και απορροφά τους κραδασμούς της αντλίας.

100_0737.jpg

Μπορούμε εύκολα να το κόψουμε στις διαστάσεις μου θέλουμε και να ανοίξουμε και τρύπες για να περάσουν οι βίδες της βάσης.

100_0746.jpg

100_0747.jpg

Ακόμα άλλαξα τις βίδες της βάσης με μαύρες και έγινε sleeving στο καλώδιο της αντλίας.

100_1634.jpg

Είχα πει σε προηγούμενο post ότι όλα τα ρακόρ αντικαταστάθηκαν με high flow της dangerden. Αυτό έγινε γιατί τα ρακόρ αυτά δουλεύουν καλύτερα με τα πλαστικά σφικτηράκια της Primochill. Οπότε άλλαξα και στο τανκ όλα τα ρακόρ.

100_1648.jpg

Ενώθηκε προσωρινά το τανκ με την αντλία για να γίνουν κάποιες απαραίτητες μετρήσεις.

100_1652.jpg

Ορίστε και δυο φώτο από ένα ακόμα test fit που έγινε.

100_1490.jpg

100_1503.jpg

Λόγω θέσης όπου θα μπει το κουτί έχω πάρει ένα Sharkoon Jump Start. H συσκευή αυτή δίνει εύκολη πρόσβαση στο power button, έξοδο ακουστικών, είσοδο μικροφώνου και 2 USB.

100_1617.jpg

Το κακό είναι ότι συνοδεύεται από ένα χάος καλωδίων το οποίο έπρεπε να συμμαζέψω και έτσι έκανα.

100_1621.jpg

Ακόμα έγινε sleeving σε μερικά από τα καλώδια που θα χρειαστούν.

100_1624.jpg

100_1627.jpg

100_1630.jpg

Αυτά για τώρα. Περισσότερα σύντομα, stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.