Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... Θέλω να μεγαλώσω τον διαθέσιμο χώρο που έχω στο RAID μου με τον Perc 5/i. Άλλαξα λοιπόν όλους τους δίσκους μου (και τους 8) με άλλους μεγαλύτερους (ίδιους) αλλά δεν με αφήνει να μεγαλώσω το volume αλλά ούτε και να φτιάξω καινούριο volume... τι κάνουμε τώρα; :wall:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σε αφήνει; Με τί έκδοση Windows είσαι; Αν είσαι με windows 7 λογικά μέσα από το disk management γίνεται. Απλά θα πρέπει από MBR να τον κάνεις GPT.

Ναι με Windows 7 είμαι αλλά το πρόβλημα δεν είναι ότι τα Windows δεν μεγαλώνουν το volume - το πρόβλημα είναι ότι το MegaRAID Storage Manager δεν μου δίνει την δυνατότητα να εκμεταλλευτώ τον επιπλέον διαθέσιμο χώρο μετά την αντικατάσταση των δίσκων... Που είναι το online capacity expansion??? Άλλαξα τους δίσκους με νέους διπλάσιας χωρητικότητας και δεν μπορώ να κερδίσω ούτε ένα μεγκαμπάιτ σε χώρο... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το πρόβλημα που έχω να οφείλεται σε αδυναμία του Perc... Όπως λένε οι περισσότεροι, το online capacity expansion αφορά στην προσθήκη δίσκων και όχι στην αντικατάσταση με μεγαλύτερους - άντε να δω τώρα πως θα πάρω Backup 7Tb για να ξαναφτιάξω το Volume :wall:

Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον ελεγκτή RAID PCI-Express σε περίπτωση που αποφασίσω να αναβαθμίσω τον Perc με κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κάνει με τον Perc και αλλαγή δίσκων και προσθήκη χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια σε Linux (Fedora )....

Πες μου πως το έκανες να το παλέψω με κανένα Boot CD Linux - έχω σοβαρό θέμα. Δεν έχω που να πάρω backup και έχω τον μισό χώρο χαμένο.... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του MegaRAID System Manager ...

Στην αρχή είχα 2-3 δίσκους του 1ΤΒ και τους άλλαξα με 1.5ΤΒ και στην συνέχεια πρόσθετα δίσκους μέχρι που τον γέμισα...

Το μόνο θέμα που είχα ήταν με το LVM του Linux το οποίο δεν μπορούσα να μεγαλώσω, το γύρισα σε απλό με GPT και δεν είχα μετά πρόβλημα. (Γιατί ήθελα ένα Volume μονοκόμματο )

Λογικά και στα Windows θα πρέπει να γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του MegaRAID System Manager ...

Στην αρχή είχα 2-3 δίσκους του 1ΤΒ και τους άλλαξα με 1.5ΤΒ και στην συνέχεια πρόσθετα δίσκους μέχρι που τον γέμισα...

Το μόνο θέμα που είχα ήταν με το LVM του Linux το οποίο δεν μπορούσα να μεγαλώσω, το γύρισα σε απλό με GPT και δεν είχα μετά πρόβλημα. (Γιατί ήθελα ένα Volume μονοκόμματο )

Λογικά και στα Windows θα πρέπει να γίνεται....

Δηλαδή για να το καταλάβω καλύτερα... άλλαξες τους δίσκους με μεγαλύτερους και μέσα από linux το MegaRAID System Manager σου έδωσε την δυνατότητα να εκμεταλλευτείς τον επιπλέον χώρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και παραπάνω αν θυμάμαι καλά είχα 2-3 δίσκους του 1ΤΒ και τους άλλαξα με αντίστοιχους του 1.5ΤΒ. Μάλιστα θυμάμαι έκανα και μετατροπή από RAID 1 σε RAID 5.

Δεν θυμάμαι όμως με ποια σειρά ... Δηλ. πρώτα την αλλαγή των δίσκων και μετά την μετατροπή σε RAID 5 ή το ανάποδο...

Πάντως θυμάμαι ότι τον extra χώρο τον έβλεπα στο MegaRAID S.M. μετά το Rebuild που έπρεπε να γίνει... Η δυσκολία που είχα αντιμετωπίσει και τελικά λύση δεν βρήκα ήταν από για το Resize του LVM της Fedora που χρησιμοποιώ και που τελικά κατάργησα και το γύρισα σε απλό Partition και GPT.

Εσύ δηλαδή αν κατάλαβα καλά, άλλαξες όλους τους δίσκους έναν - έναν από 1ΤΒ σε 1.5ΤΒ, έγινε κάθε φορά το Rebuild του RAID 5 και στο τέλος δεν σου εμφάνισε τον Extra χώρο ?

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και παραπάνω αν θυμάμαι καλά είχα 2-3 δίσκους του 1ΤΒ και τους άλλαξα με αντίστοιχους του 1.5ΤΒ. Μάλιστα θυμάμαι έκανα και μετατροπή από RAID 1 σε RAID 5.

Δεν θυμάμαι όμως με ποια σειρά ... Δηλ. πρώτα την αλλαγή των δίσκων και μετά την μετατροπή σε RAID 5 ή το ανάποδο...

Πάντως θυμάμαι ότι τον extra χώρο τον έβλεπα στο MegaRAID S.M. μετά το Rebuild που έπρεπε να γίνει... Η δυσκολία που είχα αντιμετωπίσει και τελικά λύση δεν βρήκα ήταν από για το Resize του LVM της Fedora που χρησιμοποιώ και που τελικά κατάργησα και το γύρισα σε απλό Partition και GPT.

Εσύ δηλαδή αν κατάλαβα καλά, άλλαξες όλους τους δίσκους έναν - έναν από 1ΤΒ σε 1.5ΤΒ, έγινε κάθε φορά το Rebuild του RAID 5 και στο τέλος δεν σου εμφάνισε τον Extra χώρο ?

Άλλαξα όλους τους δίσκους από 1ΤΒ σε 2ΤΒ έναν έναν και όλα πήγαν μια χαρά... Έκανα φυσικά rebuild μετά από κάθε αντικατάσταση δίσκου και έλπιζα στο τέλος να μου δώσει τον διαθέσιμο χώρο για χρήση... Όπως βλέπεις όμως στην εικόνα δεν είναι διαθέσιμος και δεν έχει κάποιο τρόπο για να τον εκμεταλλευτώ.

Δεν είναι διαθέσιμος από τον controller ούτε για να φτιάξω δεύτερο Virtual Disk αλλά ούτε και για να μεγαλώσω αυτό που ήδη έχω... απλά ο παραπάνω χώρος πάει χαμένος εκτός και αν ξαναφτιάξω φυσικά από την αρχή όλα τα Volumes που σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να βρω τρόπο να πάρω backup 7ΤΒ :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι capture από το Physical του δίσκου, οπότε φαίνεται ότι αναγνωρίζει τον μεγάλο δίσκο αλλά δεν τον δίνει διαθέσιμο. Έτσι είναι σε όλους τους δίσκους ?

Αν μπορείς ανέβασε και ένα capture από τα Properties του Perc5 στο Physical μήπως βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι capture από το Physical του δίσκου, οπότε φαίνεται ότι αναγνωρίζει τον μεγάλο δίσκο αλλά δεν τον δίνει διαθέσιμο. Έτσι είναι σε όλους τους δίσκους ?

Αν μπορείς ανέβασε και ένα capture από τα Properties του Perc5 στο Physical μήπως βοηθήσει...

Ναι το ίδιο είναι σε όλους τους δίσκους.... και δεν δίνει πουθενά κάποια επιλογή να χρησιμοποιήσω με κάποιο τρόπο τον επιπλέον χώρο...

Ανεβάζω και την εικόνα από τα propertier του controller...

post-13372-1416074773,939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φτάσει στο όριο της απόγνωσης κάθε ιδέα ή πρόταση θα την εκτιμούσα... :wall:

Επίσης σε περίπτωση που τελικά πράγματι ο controller δεν έχει αυτή τη δυνατότητα, θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει να προτείνει άλλον ο οποίος να μπορεί να το κάνει - π.χ. ο Perc 6/i μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μου χτύπησε δίσκος στο RAID και τον έχω εκτός λειτουργίας μέχρι να γίνει η αντικατάσταση του!

Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα ο Perc 5 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ φαίνεται ο παραπάνω χώρος δεν στον δίνει διαθέσιμο...

Μήπως σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις RAID Expand - Migrate (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λέει) όπως όταν προσθέτουμε έναν ακόμη δίσκο.... ?

Αν κάποιος άλλος έχει καμιά άλλη ιδέα ....

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μου χτύπησε δίσκος στο RAID και τον έχω εκτός λειτουργίας μέχρι να γίνει η αντικατάσταση του!

Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα ο Perc 5 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ φαίνεται ο παραπάνω χώρος δεν στον δίνει διαθέσιμο...

Μήπως σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις RAID Expand - Migrate (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λέει) όπως όταν προσθέτουμε έναν ακόμη δίσκο.... ?

Αν κάποιος άλλος έχει καμιά άλλη ιδέα ....

Από τις επιλογές που μου δίνει δεν έχω τίποτα τέτοιο... Από MegaCLI δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι... Εσύ θυμάσαι πως το έκανες; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς και τώρα δυστυχώς όπως σου είπα είναι τον Η/Υ με τον Perc τον έχω εκτός....

Αλλά θυμάμαι ότι ήταν στο Logical τμήμα που ορίζεις τα Virtual Disks κλπ με δεξί πλήκτρο νομίζω στον VD ή στον δίσκο...

Και μου είχε βγάλει να κάνω μετατροπή το RAID 1 σε RAID 5 καθώς και από RAID 5 Extend με τον νέο δίσκο όταν του έβαζα καινούργιο.

Για να σου βγάζει πάντως την χωρητικότητα στο Physical κάπου μέσα από το Logical πρέπει να γίνεται...

Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.