Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

I R not έι στόρετζ (α)γκούρου, μόνο με ssd ασχολούμαι καρντιά μου.

Από γενικότερη εμπειρία όμως, δεν θα κοιμόμουν ήσυχος με κανένα component του υπολογιστή να παίζει στους 70+ βαθμούς.

Πολύς κόσμος έχει βρει την υγειά του με αυτά τα ψυκτράκια για NB/SB της Zalman. Ψάξτο πρώτα να δεις αν θα χωράει με τις γειτονικές κάρτες και άλλα πιθανά εμπόδια.

Μια χαρα χωραει, το εχω σκεφτει απο την 1η μερα που τον πηρα (οταν το 1 κομματι που ειχα παρει πεθαινε μετα απο 5 λεπτα λειτουργιας)

Απλως βαριεμαι (και περιμενα ενα ''δεν χρειαζεται'' :p)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση: γινεται cascading με αυτον τον controller ( πχ να βαλω δυο τετοιους controllers, με καποιον αριθμο δισκων σε καθε controller και να μπορω να φτιαξω raid arrays με δισκους spanned και στους δυο controllers );

Link to comment
Share on other sites

XLV,

Όχι, δεν γίνεται αυτό που λες. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και τα 2 κανάλια του perc για αυτή τη δουλειά.

Μπορει να λειτουργησει ο controller αυτος ως απλος sata controller; Εαν θελω να χρησιμοποιησω software raid εννοώ, απο το λειτουργικό;

Όσο αφορά το 1ο σκέλος της ερώτησης, όχι. 'Oπως σωστά είπε ο Jaco, αν δεν φτιάξεις virtual disks το λειτουργικό δεν μπορεί να δει τι έχει πάνω του ο controller. Το trick σε αυτή την περίπτωση είναι να φτιάξεις raid 0 με το κάθε δίσκο μόνο του.

Με αυτό τον τρόπο θα δεις τον δίσκο στο λειτουργικό σαν virtual disk.

Όσο αφορά το 2ο σκέλος, ναι, το software raid δουλέυει με volumes, ότι είναι διαθέσιμο στο disk management μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για software raid.

Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να επενδύσεις στον perc αν δεν έχεις σκοπό να φτιάξεις hardware-based raid volumes.

Έγινε επεξεργασία από RootX
typo σfixed.
Link to comment
Share on other sites

XLV,

Όχι, δεν γίνεται αυτό που λες. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και τα 2 κανάλια του perc για αυτή τη δουλειά.

Όσο αφορά το 1ο σκέλος της ερώτησης, όχι. 'Oπως σωστά είπε ο Jaco, αν δεν φτιάξεις virtual disks το λειτουργικό δεν μπορεί να δει τι έχει πάνω του ο controller. Το trick σε αυτή την περίπτωση είναι να φτιάξεις raid 0 με το κάθε δίσκο μόνο του.

Με αυτό τον τρόπο θα δεις τον δίσκο στο λειτουργικό σαν virtual disk.

Όσο αφορά το 2ο σκέλος, ναι, το software raid δουλέυει με volumes, ότι είναι διαθέσιμο στο disk management μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για software raid.

Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να επενδύσεις στον perc αν δεν έχεις σκοπό να φτιάξεις hardware-based raid volumes.

Επειδη εχω ξεμεινει απο sata ports ( η μητρικη εχει 4 ακομα αλλα ειναι πανω στο pci αντι στο chipset ), γι'αυτο κοιτω να βρω καποιον pci-e το δυνατον οικονομικοτερο controller με αρκετες sata ports .. το software raid5 βολευει γιατι ειναι ηδη στημενο, οποτε απλα ενας-ενας οι 640 αντικαθιστανται με τους 1.5 χωρις καν να βγαλεις offline το array, και γιατι αν αργοτερα τα φτυσει η μητρικη η ο controller, στην επομενη μητρικη θα ειναι συμβατο.. και απο αποδοση παει καλα, 230MB/s write εχει.. αλλα αν ειναι να ειναι απαραιτητοι οι οδηγοι του perc τοτε δωρον αδωρον, θα το στησω hardware raid στον perc, και απο οτι φαινεται καθως ειναι dell server part, θα υπαρχει ικανη διαθεσιμοτητα στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άρα προχωράω άφοβα στην αγορά των δίσκων ( 8* 1TB ) για την δημιουργία ενός 7TB GPT RAID5 partition.

Δεν ισχύει ότι το όριο των 2TB υπάρχει για μονούς δίσκους ή για λειτουργικό και όχι για raid που δεν έχει πάνω λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Άρα το GPT είναι υποχρεωτικό αν θέλουμε να δούμε πχ 5 δίσκους των 2TB (σύνολο 10TB) με raid σε Vista ως ένα basic disk σε NTFS, ανεξάρτητα από το cluster size και αν θάχει λειτουργικό.

EDIT

(Τώρα αυτή η πρόταση είναι σωστή ή λάθος?).

Δηλαδή αν αυξήσουμε το cluster size στα 16ΚΒ πάλι δεν θα δουλέψει το RAID με MBR? Χρειαζόμαστε GPT?

Άλλη μια ερώτηση. Ποιοι άλλοι controllers παίζουν σε PCIe για RAID5 με πολλούς δίσκους σε προσιτή τιμή?

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

How NTFS Works

In theory, the maximum NTFS volume size is 264 clusters minus 1 cluster. However, the maximum NTFS volume size as implemented in Windows Server 2003 is 232 clusters minus 1 cluster. For example, using 64-KB clusters, the maximum NTFS volume size is 256 terabytes minus 64 KB. Using the default cluster size of 4 KB, the maximum NTFS volume size is 16 terabytes minus 4 KB.

Partition Tables on MBR and GUID disks

Master boot record (MBR) disks use both basic and dynamic volumes. Because partition tables on MBR disks support partition sizes only up to 2 terabytes, you must use dynamic volumes to create NTFS volumes over 2 terabytes. Windows Server 2003 manages dynamic volumes in a special database instead of in the partition table; therefore dynamic volumes are not subject to the 2-terabyte physical limit imposed by the partition table. Dynamic NTFS volumes can be as large as the maximum volume size supported by NTFS. Itanium-based computers that use GUID partition table (GPT) disks also support NTFS volumes larger than 2 terabytes.

Reviewing Storage Limits

Στα παραπάνω υποτίθεται ότι γίνεται να έχουμε περισσότερα από 2TB με raid hardware ή με dynamic disks και MBR. Λέει και για το ρόλο που παίζει το cluster size.

Καντους 1,5 Τ αλλιώς θα το μετανοιώσεις σύντομα.... / ''Ακούτε Εμένα'' tm

Αντί για 1.5TB καλύτερα 2ΤΒ δίσκοι... / ''Μην Ακούτε Εμένα'' tm (τιμή 265Euro!)

WD Caviar Green

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Παίδες με 8 Hdd σε raid5 πόσο εχει read/write , κατα μεσο όρο ας πουμε?

Έχω 6 σε 0 και σύντομα θα προσθέσω 2 , να πάω σε 5

αν σε νοιάζει κ ασφάλεια και ταχύτητα μπορείς να πας σε raid50 αν το υποστηρίζει ο controller σου... (2*raid5 σε eaid0 μεταξύ τους).

Link to comment
Share on other sites

@Voudas

Μήπως είδες τα παραπάνω link? Στην πράξη πώς τα βλέπεις από την εμπειρία σου? Είναι μπαρούφες ή παίζει τίποτα να μπορούμε να φτιάξουμε raid5 σε κάποιες περιπτώσεις με MBR σε Vista - Seven? πχ μετατροπή σε dynamic ή κάποιοι hardware controllers που ίσως και να το υποστηρίζουν.

Δεν έχω βάλει ποτέ GPT και δεν ξέρω τι φασόλια μπορεί να βγάλει σε κοινά μηχανάκια.

Ούτε έχω προσπαθήσει ακόμα να στήσω πολλούς δίσκους πάνω από 2ΤΒ σε raid.

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω πολύ απλό.

Έστω ότι αγοράζω δύο δίσκους 2ΤΒ και θέλω να τους βάλω στο σύστημα μου, που έχει ήδη λειτουργικό με δύο Mtron RAID-0.

Η ερώτηση είναι αν μπορώ και με ποιους τρόπους, να τους κάνω raid-0 συνολικά 4TB, με MBR και όχι με GPT.

Σκέφτηκα ότι ίσως ο raid controller που έχει η μητρική να μην μπορεί να το υποστηρίξει, γιατί δεν είναι καθαρός hardware και να απαιτεί GPT.

Σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος άλλος hardware controller να μπορεί να το υποστηρίξει.

Το τελευταίο που σκέφτηκα είναι ότι ίσως αν φτιάξω software raid-0 να μπορώ να τους κάνω dynamic raid-0.

Σε τίποτα από τα παραπάνω δεν ξέρω τις απαντήσεις για το δικό μου controller ή για τον perc5.

Με λίγα λόγια είμαι υποχρεωμένος να έχω GPT και όχι MBR?

Δεν αναφέρομαι σε boot και λειτουργικό, όπου το link που μας έδωσε ο Chosen είναι εξαιρετικό και λύνει σε μεγάλο βαθμό τις απορίες.

Αυτά για αρχή, γιατί οι απορίες μου δεν τελειώνουν εδώ.

Μετά πάμε σε περισσότερους δίσκους, αν πρέπει να αλλάξουμε το cluster size.

Μετά πάμε στο θέμα RAID5 κτλ.

Μετά πάμε σε διαφορές επιδόσεων με κάθε λύση.

Πχ GPT vs MBR, software NTFS raidx vs γιαλαντζί hardware raid vs Perc5 κτλ.

Να συνεχίσω με τις απορίες μου?

Και θα δουλέψει με το δικό μου nforce γιαλαντζί hardware raid controller το GPT?

Μήπως θα μπορεί να κάνει και boot λειτουργικό με 4ΤΒ mbr ο δικός μου ή κάποιος άλλος raid controller?

Τα ερωτήματα που έχω είναι πάρα πολλά, οπότε δεν έχω την απαίτηση να απαντηθούν όλα από άλλους.

Έστω λίγα βασικά από τη δική σας εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο περιορισμός είναι των δίσκων οι οποίοι ορίζονται σαν basics και έχουν mbr, οπότε ξεχνάς το mbr και >2TB για ένα partition...

Μετά σου μένει το GPT και το dynamic...

To GPT υποστηρίζει άνετα πάνω από 2TB όπως και ένας dynamic δίσκος...

Ο controller δεν έχει σχέση με τις παραμέτρους το filesystem... είτε είναι basic/mbr, είτε gpt ή dynamic για τον controller είναι το ίδιο... δηλαδή controller =/= filesystem...

Τα dynamic disks λειτουργούν όπως στο Linux (ή τουλάχιστον θα έπρεπε), αλλά σε κάποιες εκδόσεις των xp δεν παίζει καλά ή και καθόλου, λεπτομέρειες γι' αυτό θα βρεις στο net...

Από την άλλη όταν το dynamic disk υποστηρίζεται σωστά από το λειτουργικό, τότε είναι ότι πιο ευέλικτο και παραμετροποιήσιμο υπάρχει, φτιάχνεις ότι θες, όπως θες και όταν το θες...

Όσων αφορά για το mbr υπάρχει μια διαδικασία να έχεις dynamic disk και mbr, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν έχει τον περιορισμό των 2ΤΒ, αλλά καλό θα ήταν όταν έχεις dynamic disks να μην υπάρχει mbr...

Επομένως ότι controller και να χρησιμοποιήσεις, αν δεν έχει κάποιο περιορισμό από τον κατασκευαστή του, δεν τον νοιάζει αν το partition θα είναι 1 ή 10TB, ούτε το fs, ούτε τίποτα... αυτά είναι θέματα του λειτουργικού... αν υπάρχει περιορισμός είναι του κατασκευαστή της κάρτας και συγκεκριμένα αδυναμία του controller...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.