Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Καταρχήν ο περιορισμός είναι των δίσκων οι οποίοι ορίζονται σαν basics και έχουν mbr, οπότε ξεχνάς το mbr και >2TB για ένα partition...

Θα μείνω σε αυτό. Μου απαντάει ότι δεν μπορώ να βάλω δύο δίσκους 1.5TB raid-0 MBR σε κανένα hardware controller και να φτιάξω δύο partitions 1.5TB. Δεν μιλάω για λειτουργικό αλλά ως δεύτερο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βάλω δύο δίσκους 1.5TB raid-0 MBR σε κανένα hardware controller και να φτιάξω δύο partitions 1.5TB.

Μπορείς, γιατί θα έχεις 2 x partitions του 1.5ΤΒ...

Edit: Η κουβέντα δεν μπορεί να γίνει γενική... το παραπάνω ισχύει για τον perc, γιατί υποστηρίζει τα vd...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο FLO Εμφάνιση μηνυμάτων

Άρα προχωράω άφοβα στην αγορά των δίσκων ( 8* 1TB ) για την δημιουργία ενός 7TB GPT RAID5 partition.

Δεν ισχύει ότι το όριο των 2TB υπάρχει για μονούς δίσκους ή για λειτουργικό και όχι για raid που δεν έχει πάνω λειτουργικό?

Άρα είναι θέμα partitions και όχι θέμα αναγνώρισης του δίσκου ως MBR?

Δηλαδή, αν βάλω 5 δίσκους 1.5TB raid-0 MBR και τους φτιάξω 5 partitions 1.5ΤΒ θα δουλέψει, αρκεί να μη θέλω λειτουργικό πάνω τους.

Η απάντηση του vouda όμως είναι ότι δεν ισχύει.

Δεν μιλάμε ούτε για boot ούτε για partitions.

Μετά φτιάχνουμε όσα partitions θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν σαφής , γιατί έχω στο μυαλό μου έναν raid controller και κακώς εννόησα σαν partiton το vd...

Αν δεν έχεις controller που φτιάχνει virtual disks, τότε όσων αφορά το mbr είναι θέμα δίσκου, οπότε ο δίσκος δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από 2ΤΒ... επειδή όμως στους raid controllers φτιάχνεις virtual disks, μπορείς να έχεις 10ΤΒ δίσκους, αλλά για mbr και μόνο θα πρέπει να είναι χωρισμένοι σε vds των 2ΤΒ... ο περιορισμός είναι του λειτουργικού και όχι του controller...

Οπότε οι 5 δίσκοι του 1.5ΤΒ από τον controller θα πρέπει να σπάσουν σε <2ΤΒ... ο controller μπορεί να τους δει και σαν 7.5ΤΒ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά, θα δω 7,5TB με πέντε δίσκους 1,5ΤΒ raid-0 κι ας είναι MBR, αρκεί να μην έχω το λειτουργικό πάνω και βάζω ότι partitions θέλω.

Ή να το πω όπως αρχικά, αν πάω και αγοράσω τέσσερις δίσκους 2TB ή 1.5TB, για να τους προσθέσω στο δικό μου σύστημα, που έχει ήδη δύο mtron με λειτουργικό, θα δουλέψουν ως raid-0 ή ως raid-5 με MBR.

Τότε πού κολλάει το GPT με raid και γιατί θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω αν δεν θέλω πάνω λειτουργικό?

Το GPT θα είναι απαραίτητο για να δούμε δίσκους μεγαλύτερους από 2ΤΒ, ή για να βάλουμε πάνω λειτουργικό.

Ή μήπως μπορούμε να βάλουμε και λειτουργικό Vista ή Seven πάνω σε ήδη φορμαρισμένο δίσκο (πχ 4x2TB Raid-0) με partitions όπου το πρώτο partition έχει μέγεθος μικρότερο από 2TB και cluster size 4K?

Link to comment
Share on other sites

1. το λειτουργικό* (xp) δεν μπορεί να δει δίσκους (επομένως και partitions) πάνω από 2ΤΒ, όταν είναι basic/mbr...

2. o απλός τρόπος για να δει, είναι όπως είπε ο Βούδας το GPT...

3. Επίσης μπορεί να δει >2ΤΒ αν είναι dynamic

4. Όταν μιλάμε τώρα την πλευρά των controller, o controller μπορεί να δει όσα TB δίσκους θες, απλά για να τους δει το λειτουργικό θα πρέπει να τα σπάσεις μέσα από τον controller σε virtual disks των <2TB, αν είναι basic/mbr...

5. To mbr είναι περιορισμος του λειτουργικού που κουβαλάει από την εποχή που τα πρωτόκολλα για τα partition tables ήταν συμβατά με τα παλιά BIOS... τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει και το default πρωτόκολλο για το layout θα έπρεπε να είναι το GPT, το γιατί δεν είναι, νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε, λίγο m$, λίγο ότι τα xp υπάρχουν ακόμα μετά από 20χρόνια...

6. Το ξαναλέω, είναι περιορισμός του os και όχι του controller...

*το mbr και το μεγεθος δεν έχουν να κάνουν με το αν θα είναι boot o δίσκος και αν θα εγκατασταθεί εκεί το λειτουργικό... και δίσκος που δεν έχει windows αν είναι >2ΤΒ και προσπαθήσεις να τον κάνεις basic/mbr, σε άλλα windows xp, που είναι εγκατεστημένα σε άλλον δίσκο (πχ των 30GB), δεν θα δουν τον >2ΤΒ...

Δε νομίζω ότι μπορώ να το απλοποιήσω περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο δικός μου nforce raid controller έχει 32-bit LBA addressing και όχι 48-bit, οπότε εκ των πραγμάτων νομίζω ότι δεν ανεβαίνει πάνω από 2TB ότι και να του βάλω GPT ή MBR.

Αν λοιπόν θελήσω να φτιάξω raid 0 ή 5 με τους νέους μεγάλους δίσκους των 2TB πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσω έναν 48-bit PCIe raid controller ή να καταφύγω σε software λύση.

Οι Mtron όμως δεν δουλεύουν σε Raid-0 αν τους βάλω σε 48-bit raid controller, αλλά μόνο σε 32-bit LBA (τουλάχιστον έτσι λέει η Mtron στις ερωτήσεις απαντήσεις), οπότε θα πρέπει να τους αφήσω στη μητρική.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο δικός μου nforce raid controller έχει 32-bit LBA addressing και όχι 48-bit, οπότε εκ των πραγμάτων νομίζω ότι δεν ανεβαίνει πάνω από 2TB ότι και να του βάλω GPT ή MBR.

Αν λοιπόν θελήσω να φτιάξω raid 0 ή 5 με τους νέους μεγάλους δίσκους των 2TB πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσω έναν 48-bit PCIe raid controller ή να καταφύγω σε software λύση.

Οι Mtron όμως δεν δουλεύουν σε Raid-0 αν τους βάλω σε 48-bit raid controller, αλλά μόνο σε 32-bit LBA (τουλάχιστον έτσι λέει η Mtron στις ερωτήσεις απαντήσεις), οπότε θα πρέπει να τους αφήσω στη μητρική.

Αν θυμαμαι καλα το 48bit lba ηταν για να ξεφυγουμε απο το οριο των 128GB, αρα σιγουρα ο nforce controller θα πρεπει να βλεπει 2TB http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_block_addressing οπως φαινεται εδω το 48bit lba εχει οριο 128PiB ( pebibyte ) αρα δεν σε κοβει αυτο... εγω απο οτι καταλαβα τα XP 32bit δεν μπορουν να δουν boot & root partitions πανω απο 2ΤΒ, αλλα τα αλλα partitions μπορεις να τα κανεις dynamic και να δουν πανω απο 2ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

O Perc 5i υποστηρίζει 48-bit LBA?

Έχει κάποια σημασία για GPT ή δεν μασάει από όρια?

Υποστηριζει 48bit lba, τα ορια ειναι τοσο μεγαλα που δεν παιζουν ρολο ουτως η αλλως.. επισης δες εδω http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT_FAQ.mspx απο οτι φαινεται, ουτε μεσω μετατροπης του μεγαλυτερου απο 2GB partition σε dynamic, θα τον βλεπουν τα XP 32.. για να μπουταρει συστημα απο gpt partition , πρεπει να υποστηριζει EFI, εκτος και αν γινεται καμια χακια με φορτωση ενος generic EFI bios, αφου εχει μπουταρει απο BIOS...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν σε νοιάζει κ ασφάλεια και ταχύτητα μπορείς να πας σε raid50 αν το υποστηρίζει ο controller σου... (2*raid5 σε eaid0 μεταξύ τους).

Για τον Perc αναφέρομαι .Ετσι ενδεικτικές τιμές ρώτησα , για το τί να περιμένω από 8 Hdd σε raid5

Link to comment
Share on other sites

Για τον Perc αναφέρομαι .Ετσι ενδεικτικές τιμές ρώτησα , για το τί να περιμένω από 8 Hdd σε raid5

θα σου ποστάρω ως το μεσημέρι benches από 4x640gb@raid5 στον perc και από 8χ320gb@raid5 σε έναν promise ex8350 (θεωρητικά λίιιγο πιο αργός από τον perc)

edit1:

44a2e520a9c923.jpg

edit2. άλλαξα την pic γτ ήταν από παλιά bugged έkδοση του crystal...

edit3: κ μια με 50mb να δεις την cache του perc

44a2e520aaea06.jpg

edit4: τσέκαρα το άλλο array (8x320gb@raid5) αλλά το έχω 97% full (70gb free από τα 2Tb) κ σέρνεται... δεν έχω αντιπροσωπευτικά benches να σου δείξω...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.