Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν έχεις και backplane hot-swap μπορείς να πας σε άλλους δίσκους χωρίς καν επανεκκίνηση.

Κάθε φορά που θα προσθέτεις έναν δίσκο του 1TB στο raid 5 array, θα σου δίνει μόνο 640GB χώρο.

Αφού προσθέσεις έναν δίσκο, περιμένεις να ολοκληρωθεί το rebuild του array πριν προχωρήσεις.

Αν θες να αντικαταστήσεις έναν δίσκο 640GB με δίσκο 1TB, απλά αφαιρείς τον ένα και βάζεις τον άλλο. Περιμένεις να ολοκληρωθεί το rebuild.

Αφού αναβαθμίσεις όλους τους δίσκους σε 1ΤΒ, πας στην επιλογή expand (ή κάπως έτσι) ώστε να χρησιμοποιήσει όλο τον χώρο.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα βλέπει την ίδια χωρητικότητα, αλλά μην ανησυχείς. Μένει ένα βήμα ακόμα.

Με κάποιο πρόγραμμα για διαχείριση δίσκων (partition manager) , θα επεκτείνεις το υπάρχον partition ώστε να χρησιμοποιήσει τον επιπλέον χώρο, ή θα δημιουργήσεις ένα νέο partition.

Το καλό με τον perc 5 είναι ότι όλα αυτά τα βήματα μπορούν να γίνουν και online, δηλαδή μέσω από τα windows χωρίς να σταματήσεις την δουλειά σου.

αν γινεται οπως λες, με σωζεις και δε χρειαζεται να τρεχω να αλλαζω τους 640 απο τωρα...

Σχετικα με το partitioning, μπορουμε αφου φτιαξουμε ενα τεραστιο raid5 να το κοψουμε σε 2 partitions ενα για boot και ενα για data? και αν ναι, μας επηρεαζει στο expansion αυτο?

Αυτη τη στιγμη με το intel raid, επειδη δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, το setup μου ηταν :

6x640 raid5 και ενας εβδομος 640 μοιρασμενος σε 1 partition για boot και ενα για downloading.

Ο περιορισμος του ICH9R με περιορισε στο να κανω ετσι το setup, αλλα απο την αλλη δε με χαλασε κιολας που ετσι το raid5 δεν ζοριζε τους δισκους ολη μερα (το PC αυτο ειναι 24/7 ανοικτο και για downloading) και μαλιστα το λειτουργικο τους εσβηνε μετα απο 20 λεπτα αδρανειας...

Τωρα κρινετε καλυτερο το να βαλω και τον 7ο 640 πανω στο raid5 του perc και μετα να χωρισω 2 partitions ενα boot 100gb και ολο το υπολοιπο downloading+αποθηκευση? Η λογικη λεει οτι μπορω να εκμεταλευτω ετσι στο boot partition το τεραστιο read απο τους 7 δισκους, αλλα ποσα μειονεκτηματα θα προκυψουν?

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται οπως λες, με σωζεις και δε χρειαζεται να τρεχω να αλλαζω τους 640 απο τωρα...

Σχετικα με το partitioning, μπορουμε αφου φτιαξουμε ενα τεραστιο raid5 να το κοψουμε σε 2 partitions ενα για boot και ενα για data? και αν ναι, μας επηρεαζει στο expansion αυτο?

Αυτη τη στιγμη με το intel raid, επειδη δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, το setup μου ηταν :

6x640 raid5 και ενας εβδομος 640 μοιρασμενος σε 1 partition για boot και ενα για downloading.

Ο περιορισμος του ICH9R με περιορισε στο να κανω ετσι το setup, αλλα απο την αλλη δε με χαλασε κιολας που ετσι το raid5 δεν ζοριζε τους δισκους ολη μερα (το PC αυτο ειναι 24/7 ανοικτο και για downloading) και μαλιστα το λειτουργικο τους εσβηνε μετα απο 20 λεπτα αδρανειας...

Τωρα κρινετε καλυτερο το να βαλω και τον 7ο 640 πανω στο raid5 του perc και μετα να χωρισω 2 partitions ενα boot 100gb και ολο το υπολοιπο downloading+αποθηκευση? Η λογικη λεει οτι μπορω να εκμεταλευτω ετσι στο boot partition το τεραστιο read απο τους 7 δισκους, αλλα ποσα μειονεκτηματα θα προκυψουν?

Το λειτουργικό βλέπει virtual disks. Δεν ξέρει αν πρόκειται για ένα δίσκο ή για πολλούς σε raid .

Μπορείς να κάνεις κατά βούληση partition, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Για boot υπάρχει πρόβλημα!

Ένας φίλος είχα κάνει 2 ή 4TB array (Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα) και δεν μπορούσε να εγκαταστήσει Vista! Τελικά υπάρχει περιορισμός για το boot partition, και πήρε άλλον ένα δίσκο γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιορισμος στα 2tb για boot partition, το εμαθα ηδη απο την δικη μου περιπτωση με το 3tb raid5.

Εχει ο perc δικο του partitioning software? Γιατι αν πχ φτιαξω με τους 7x640 ενα μεγαλο raid5 me 3.5tb χωρο, μετα για να φτιαχτει partition 100gb πχ, πανω του πρεπει να γινει χωρις windows κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Από το bios του controller φτιάχνεις το raid 5 και επιλέγεις όλους τους δίσκους.

Στο capacity του raid δηλώνεις την χωρητικότητα που θες για να στήσεις windows (30 GB πχ - τυχαίο νούμερο) αντί να αφήσεις την default τιμή που είναι το max.

Το υπόλοιπο capacity θα το δεις στο κεντρικό μενού του bios, κάτω από το Virtual Disk 0 και θα σου έχει επιλογή να φτιάξεις 2ο Virtual Disk με την διαθέσιμη χωρητικότητα.

Οπότε στήνεις το λειτουργικό στο VD 0 και έχεις το VD 1 για δεδομένα.

Αύριο θα προσθέσω και screenshots αν χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια λογική μην αποθηκεύεις σε δίσκους, μπορεί να μην παίρνουν δίσκους τα μελλοντικά pc;)

Δεν είναι το ίδιο. Συνήθως βρίσκουμε συμβατό hardware.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχουμε ένα παλιό backup, δεν θυμόμαστε με ποιο πρόγραμμα έγινε, γιατί ως έξυπνοι δεν το γράψαμε πάνω στο μέσο (πχ ταινία).

Ακόμα και με Windows XP να κάναμε το backup, αν το βάλουμε σε vista ή seven, δεν θα το δει.

Αν όμως είχαμε γράψει απ' έξω Windows XP Backup, εγκαθιστούμε τη σχετική εφαρμογή στα Vista και το βλέπουμε.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που τα μέσα είχαν δικά τους backup και άντε να τα βρούμε μετά από χρόνια, ώστε να ανασύρουμε εκείνα τα αρχαία αρχεία που ξαφνικά απέκτησαν μεγάλη αξία εκεί που δε το περιμέναμε και τα είχαμε παγώσει.

Link to comment
Share on other sites

κ εμένα το ίδιο σχεδόν. τη βλέπει αλλά δε τη φορτίζει... έχω δοκιμάσει 2 μπαταρίες κ 2 καλώδια... εμένα πρέπει να φταίει ο ίδιος ο controller... το θέμα είναι να σου πάρει τη ρύθμιση να παίζει write through ακόμα κ χωρίς αυτήν... ειδικά αν έχεις ups δε σε απασχολεί κ πολύ που δε τη βλέπει... αν πάντως ο πωλητής στην αλλάξει δε σε χαλάει... αν κ χλωμό...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα, περιμένω απάντηση. Παράγγειλα και άλλη για να το τεστάρω, αλλά μου σπάει τα νεύρα να μην έχω write back cache (το κάνω force αλλά και πάλι δεν πιάνει τις επιδόσεις που μιάνει με BBU)

Έχω διαβάσει διάφορα σε forum και στα manual οπότε ρωτάω μια δεύτερη γνώμη να δω τι ισχύει.

Πόσες ώρες χρειάστηκε για την πρώτη φόρτιση σε εσάς;

κ εμένα το ίδιο σχεδόν. τη βλέπει αλλά δε τη φορτίζει... έχω δοκιμάσει 2 μπαταρίες κ 2 καλώδια... εμένα πρέπει να φταίει ο ίδιος ο controller... το θέμα είναι να σου πάρει τη ρύθμιση να παίζει write through ακόμα κ χωρίς αυτήν... ειδικά αν έχεις ups δε σε απασχολεί κ πολύ που δε τη βλέπει... αν πάντως ο πωλητής στην αλλάξει δε σε χαλάει... αν κ χλωμό...

Στην περίπτωσή σου, χρειάζεσαι νέο firmware. Είναι γνωστό bug. Μπορείς να κάνεις και force το learn.

http://support.bull.com/ols/product/platforms/ns/uline/common/tid/g/tid0612071320

Στην δικιά μου περίπτωση, δεν βλέπει την μπαταρία, ούτε με το MegaCLI

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και δεύτερη μπαταρία και ούτε αυτή φόρτιζε.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Οι μπαταρίες ήταν εντελώς αφόρτιστες και δεν τις έβλεπε ο Perc.

Η dell προτείνει να αφήσης την μπαταρία συνδεδεμένη και να κλείσεις για 48 ώρες τον server για να γίνει η αρχική φόρτιση (δεν θέλω απορίες, η dell το λέει) αλλά που να αποκτήσω τόση υπομονή...

Άνοιξα την μία μπαταρία, την σύνδεσα με καλώδια σε φορτιστή παρακάμπτωντας το κύκλωμα φόρτισης για μερικές ώρες και την έβαλα ξανά στον Perc. Είχε φορτίσει αρκετά ώστε να την δει. Η πλήρης φόρτιση έγινε πάνω στον Perc.

Περιμένω το σαββατοκύριακο που θα λείπω να κλείσω το PC και να δοκιμάσω να φορτίσω την δεύτερη μπαταρία. Για να δούμε...

SOS !!! SOS !!! SOS !!!

Η φόρτιση μπαταρίας παρακάμπτωντας το κύκλωμα προστασίας ή η σύνδεση των πόλων ανάποδα είναι πολύ επικίνδυνη! Μην το επιχειρήσετε, διαφορετικά η ευθύνη δικιά σας! Μπορεί και να εκραγεί με αρκετή δύναμη ώστε να σπάσουν και τζάμια! (καλά, υπερβάλω λίγο αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς.

)

Στην περίπτωσή μου, τα καλώδια ήταν αρκετά μακριά, η μπαταρία στο μπαλκόνι, η μπαλκονόπορτα κλειστή, εγώ από μέσα και μετά έβαλα τον φορτιστή στην πρίζα! Κατόπιν αφού έβγαλα τον φορτιστή περίμενα μερικά λεπτά για παν ενδεχόμενο πριν την πιάσω.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

FW Version: 1.03.50-0461

Ποια είναι η τελευταία?

Αν πάω σε lsi fw κερδίζω κάτι?

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μην τ' αλλάζεις...

Διάβασε το change log του νέου και δες αν αναφέρει την επίλυση κάποιου προβλήματος που έχεις...

Γενικά ότι δουλεύει δεν το πειράζεις, αλλά αν είσαι σε φάση πειραματισμού, βάλε lsi και dell και ότι θες...

Το μόνο "θέμα" με τα τελευταία fw από dell και lsi είναι ότι δεν αναγνώριζαν ορισμένα mobo τον controller ή όταν έκαναν reboot τον έχαναν...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "θέμα" με τα τελευταία fw από dell και lsi είναι ότι δεν αναγνώριζαν ορισμένα mobo τον controller ή όταν έκαναν reboot τον έχαναν...

Με της LSI γίνεται αυτό σε μένα.Με της Dell είναι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει pattern, είναι ανάλογα με το m/b και το fw...

Σε ένα m/b που είχε περάσει από τα χέρια μου το .0051 της lsi (που είναι πιο παλιό) δεν έχει πρόβλημα με το reboot, ενώ της dell έχει, ενώ σε άλλο m/b ισχύει το αντίθετο...

Τον perc μου το έχω αφήσει με το .0051, το οποίο έπαιξε στα περισσότερα m/b που δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου, χρειάζεσαι νέο firmware. Είναι γνωστό bug. Μπορείς να κάνεις και force το learn.

http://support.bull.com/ols/product/platforms/ns/uline/common/tid/g/tid0612071320

Στην δικιά μου περίπτωση, δεν βλέπει την μπαταρία, ούτε με το MegaCLI

been there... done that...

από fw όταν το έστηνα πρέπει να δοκίμασα τα πάντα... με τις εντολές θα δω το pdf αν μου ξέφυγε τπτ αλλά δεν ελπίζω κ σε πολλά... ούτε με καίει κιόλας... thx πάντως;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μην τ' αλλάζεις...

Διάβασε το change log του νέου και δες αν αναφέρει την επίλυση κάποιου προβλήματος που έχεις...

Γενικά ότι δουλεύει δεν το πειράζεις, αλλά αν είσαι σε φάση πειραματισμού, βάλε lsi και dell και ότι θες...

Το μόνο "θέμα" με τα τελευταία fw από dell και lsi είναι ότι δεν αναγνώριζαν ορισμένα mobo τον controller ή όταν έκαναν reboot τον έχαναν...

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με dfi nf4, αλλά με την asus έχω. Δεν bootαρει καθόλου το pc.

UPDATE: Το pc ξεκινούσε αλλά δεν είχα εικόνα (με dvi). Δοκίμασα με vga καλώδιο και έχω και εικόνα. Καμιά ιδεά?

(Όταν δεν είχα επάνω τον perc, είχα κανονικά εικόνα απο το dvi)

Έγινε επεξεργασία από tomtoub
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Το pc ξεκινούσε αλλά δεν είχα εικόνα (με dvi). Δοκίμασα με vga καλώδιο και έχω και εικόνα. Καμιά ιδεά?

(Όταν δεν είχα επάνω τον perc, είχα κανονικά εικόνα απο το dvi)

Τώρα που το λες... το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Και νόμιζα ότι χάλασε η κάρτα μου (ΑΤΙ 4870) ή το DVI μου. Με VGA converter της ΑΤΙ παίζει κανονικά.

Ο PERC φταίει λοιπόν; Δεν τα είχα συνδυάσει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι θέμα του m/b ή της κάρτας γραφικών...

Ο perc είναι enterprise class controller, δεν παίζει να έχει θέματα με το pci-x ή το πρωτόκολλο...

Το πρόβλημα αυτό ίσως δημιουργείται όταν η gpu και ο perc είναι στο ίδιο pci-x bus, οπότε αν η m/b έχει και άλλο κανάλι και ας είναι πχ 4x, βάλτε τον controller εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.