Jump to content



Ποιόν απο τους 3 CPU για GAMES καθαρά???


kataraman

Recommended Posts

Ο Ε8400 δεν θέλει νερό για τα 4g. Με αέρα τον είχα κάθε μέρα στα 4.2 και τώρα για 247 παίζω ανάμεσα στα 4.6 και 4.8GHz με νεράκι.

Και σαφώς καλύτερα ένας διπύρηνος στα 4.5 απ'ότι ένας τετραπύρηνος στα 3.5 για παιχνίδια. Σε κανα δυο χρόνια μπορεί να αλλάξει η κατάσταση, αλλά με τα σημερινά δεδομένα η κατάσταση είναι αυτή :)

Σωστοοςςς,ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.Χτυπα εναν Ε8400 και εισαι οκ,οσο για το μεταχειρισμενο ψαξτο καλα & με εγγυηση, οχι απο την γουατεμαλα αλλα ελληνικο καταστημα:getlost: !!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Τετραπύρηνο για games?

Απο πότε τον εκμεταλεύονται...?

Ότι λένε οι απο πάνω, στον φθηνότερο 8***

:suicide2:

Όπως λέει και ο kallileo, εδώ και πολύ καιρό. Οι τετραπυρηνοι είναι πολυ καλυτεροι για υψηλα και σταθερά frames στα παιχνιδια που βγηκαν απο τη μεση του 2007 περιπου μεχρι και σημερα.

Τεράστια διαφορα αναμεσα σε διπυρηνους και τετραπυρηνους μπορει να δει κανεις με το GTA IV.

Link to comment
Share on other sites

:suicide2:

Όπως λέει και ο kallileo, εδώ και πολύ καιρό. Οι τετραπυρηνοι είναι πολυ καλυτεροι για υψηλα και σταθερά frames στα παιχνιδια που βγηκαν απο τη μεση του 2007 περιπου μεχρι και σημερα.

Τεράστια διαφορα αναμεσα σε διπυρηνους και τετραπυρηνους μπορει να δει κανεις με το GTA IV.

οταν λεμε τεραστια διαφορα...δηλαδη??5??-10??15??50??100??fps?? ποσα??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο GTA όμως και σε άλλα 2-3 παιχνίδια...

Εγώ με το σύστημα της υπογραφής μου τα παίζω σχεδόν όλα στο full, με 2πύρινο 2,5 ετίας.

Ποιος το λεει αυτο; Σε ολα απο περιπου mid-2007 μεχρι σημερα...

Και εγω με το δικο μου συστημα τα παιζω ολα στο full με Q6600 (τετραπυρηνος) @ 3.0Ghz (Overclocked) το οποιο αλλωστε ειναι και πλεονασμος γιατι και χωρις overclocking ειναι πολυ δυνατος επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε τεραστια διαφορα...δηλαδη??5??-10??15??50??100??fps?? ποσα??

Η διαφορά πέρα απο 5 fps που δινει παραπανω ο τετραπυρηνος, βρισκεται κυριως στο STABILITY. Αμα δεις ακομα και βιντεο στο youtube (ή διαβάσεις και σε αλλα forum), οι περισσοτεροι με διπυρηνο έχουν πολυ lag-stuttering που δυσχεραινει το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πέρα απο 5 fps που δινει παραπανω ο τετραπυρηνος, βρισκεται κυριως στο STABILITY. Αμα δεις ακομα και βιντεο στο youtube (ή διαβάσεις και σε αλλα forum), οι περισσοτεροι με διπυρηνο έχουν πολυ lag-stuttering που δυσχεραινει το παιχνιδι.

εσυ αυτην την στιγμη μου συγκρινεις εναν 2πυρηνο 3ghz με εναν 4 πυρηνο που δουλευει και αυτος στα 3ghz , ειναι φυσικο οτι σε αυτην την περιπτωση ο τετραπυρινος ειναι πιο δυνατος...αν καποιος δεν κλοκαρει ομως τι γινεται??τι ειναι προτιμοτερο σε παιχνιδια ??ενας μαμα 8400??η ενας μαμα q6600??

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις την CPU και εχεις δυνατοτητα να την αλλαξεις σε κανα εξαμηνο...ισως θα μπορουσες να δοκιμασεις και διπυρηνο αλλα αν κανεις επενδυση σε βαθος χρονου ο quad μετραει...αλλη αισθηση σε οτι και αν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εσυ αυτην την στιγμη μου συγκρινεις εναν 2πυρηνο 3ghz με εναν 4 πυρηνο που δουλευει και αυτος στα 3ghz , ειναι φυσικο οτι σε αυτην την περιπτωση ο τετραπυρινος ειναι πιο δυνατος...αν καποιος δεν κλοκαρει ομως τι γινεται??τι ειναι προτιμοτερο σε παιχνιδια ??ενας μαμα 8400??η ενας μαμα q6600??

Και χωρίς overclock ο τετραπυρηνος q6600 @ 2.40Ghz ειναι καλυτερος. Ειναι ηδη παραπανω απο οτι χρειαζεται επαρκης για να ξεπερασει τις επιδοσεις του dual core.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς overclock ο τετραπυρηνος q6600 @ 2.40Ghz ειναι καλυτερος. Ειναι ηδη παραπανω απο οτι χρειαζεται επαρκης για να ξεπερασει τις επιδοσεις του dual core.

μην εισαι απολυτος....http://www.tomshardware.com/charts/desktop-cpu-charts-q3-2008/benchmarks,31.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι οι 2πυρινοι ειναι πιο stable. Στο GTA που παιζουν οι 4 κ στα λοιπα παιχνιδια που ειναι RTS κυριως απ'οτι θυμαμαι κανουν τη διαφορα. Aλλα πχ στο pro 09 που κανει μπαμ το φαινομενο. Στο 8400 μου παιζει πιο "φυσικα"¨το παιχνιδι. οι παικτες ειναι πιο "αληθινοι" στο παιχνιδι στο θεμα ποτε θα χασουν μπαλια κτλ. Στο q6600 που παιζουμε αντιδρανε ακυρα σε διαφορες φασεις. Ειχαμε ανοικτο utility πανω στο g15 που εδειχνε το usage των πυρινων κ εδειχνε οτι τη μια δουλευαν οι 2 κ την αλλη οι αλλη 2. Η αλλαγη γινοταν μες το παιχνιδι. Προφανως η συμπεριφορα των παικτων οφειλεται σ'αυτη την αλλαγη κ δεν εχει κ λογικη που γινεται αλλα γινεται.

Αποψη μου παιρνεις 2πυρινο που το χρησιμοποιουν ολα τα παιχνιδια πλεον... κ πιο συγκεκριμενα 8400 (απ'τα 3 στα 3.3 του 8600 δεν αξιζουν τα λεφτα)

Link to comment
Share on other sites

απ'τα 3 στα 3.3 του 8600 δεν αξιζουν τα λεφτα

Κοίτα ότι δέν τα αξίζουν δέν θα το έλεγα, γιατί δέν είναι αυτό το 0,3 η διαφορά... , αλλά άν φτάσουμε σε αυτά τα λεφτά τότε πάιρνεις 4πύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Οπα, γιατί τώρα άνοιξες μεγάλο κεφάλαιο.

Πιστεύετε πως αν τώρα στήσει κανείς νέο πι-σι για παιχνίδια, (βγάζω απόξω κάρτες γραφικών), πως πρέπει να πάει σε i7?

Γιατί, με τα λεφτά που παίρνεις ένα 8400/Π45 μητρική/4 γίγα DDR2 Corsair (τις 8500), δεν νομίζω πως παίρνεις i7. Και επίσης δεν νομίζω πως κλοκάρονται και το ίδιο εύκολα όπως πάει ο 8400 στα 4,0 ειδικά από τον μη έμπυρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι i7 απλά δέν χρειάζονται o/c από κάποιον που δέν ξέρει να το κάνει.

O gamer θέλει να είναι πάντα high end, οι πλατφορμα των i7 θα το προσφέρει για πολλά χρόνια με αναβάθμιση, η πλατφόρμα 775 μας λέει το ύστατο χαίρε , απλά το βρωντοφωνάζει λόγω των μεγάλων δυνατοτήτων της. Έστω οτι αγοράζεις τον QX, λέμε τώρα, μετά τί ????

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.