Jump to content



First Pics: Asus GTX295


gregorisvas

Recommended Posts

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Ναι δεν έχουν και τις τρελές διαφορές, με βάση τα νούμερα.. πάντα το θέμα είναι πως τις νιώθεις στο παιχνίδι μέσα, αλλά φαντάζομαι ότι και οι 2 κάρτες θα είναι super και έτσι :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πω το εξης, απο τα χερια μου περασαν πολλες ολο αυτο τον καιρο μην πω το 90% των high end κρατων. Ειναι η πρωτη καρτα που το ευχαριστιεσαι ρε παιδι μου, τα physics πια τα αισθανεσαι οπως στα εισαγωγικα που βλεπεις.....βασικα το benchmark δεν λεει την αληθεια, δεν το εμπιστευομαι με αυτο που βλεπω στο παιχνιδι με τα νουμερα που τελικα μου δινει!

Επισης εχω να πω στον gomar που λεει οτι βλεπει juggies , εχει δικιο σε καποιο επιπεδο , πιστευω οτι ειναι το πρωτο παιχνιδι που δεν το χωρα το 1920χ1200 , εχει τοσα πολλα textures σε μερικες στιγμες που αυτη η αναλυση δεν μπορει να τα δειξει και για αυτο εχουμε αυτο το φαινομενο πιστευω....το 2560χ1600 ταιριαζει γαντι για το CRYSIS! κανενα παιχνιδι ουτε για αστειο δεν μπορει να φτασει την τεχνικη ανωτεροτητα του crysis, ειναι μονο του μπροστα και πισω το χαος!

Επισης θελω να πω οτι το παιζω σε επιπεδο delta, το παιχνιδι γινεται πραγματικα σκετη κολαση, ειναι φοβερο και μεγαλη προκληση για εναν gamer. Θα σας πω μια σκηνη που εζησα και πραγματικα μονο αυτη η καρτα θα μπορουσε να μου το δωσει......Ερχονταν ενα τζιπακι με 3, 4 πεζοναυτες πανω, το βλεπω να πλησιαζει και του ριχνω μια στο ελαστικο και βλεπεις το τζιπακι οπως στο εισαγωγικο να ταλαντευεται, και περναει απο μπροστα μου τοτε του ριχνω συνεχεια στο ντεποζιτο και τοτε ανατιναζεται εν κινηση και σκαει πανω σε ενα σπιτι, ολο αυτο εγινε με full frames, χωρις η καρτα να κοψει και ηταν πραγματικα μαγικο να το βλεπεις με τη φυσικοτητα εγινε ολο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πω το εξης, απο τα χερια μου περασαν πολλες ολο αυτο τον καιρο μην πω το 90% των high end κρατων. Ειναι η πρωτη καρτα που το ευχαριστιεσαι ρε παιδι μου, τα physics πια τα αισθανεσαι οπως στα εισαγωγικα που βλεπεις.....βασικα το benchmark δεν λεει την αληθεια, δεν το εμπιστευομαι με αυτο που βλεπω στο παιχνιδι με τα νουμερα που τελικα μου δινει!

Επισης εχω να πω στον gomar που λεει οτι βλεπει juggies , εχει δικιο σε καποιο επιπεδο , πιστευω οτι ειναι το πρωτο παιχνιδι που δεν το χωρα το 1920χ1200 , εχει τοσα πολλα textures σε μερικες στιγμες που αυτη η αναλυση δεν μπορει να τα δειξει και για αυτο εχουμε αυτο το φαινομενο πιστευω....το 2560χ1600 ταιριαζει γαντι για το CRYSIS! κανενα παιχνιδι ουτε για αστειο δεν μπορει να φτασει την τεχνικη ανωτεροτητα του crysis, ειναι μονο του μπροστα και πισω το χαος!

Επισης θελω να πω οτι το παιζω σε επιπεδο delta, το παιχνιδι γινεται πραγματικα σκετη κολαση, ειναι φοβερο και μεγαλη προκληση για εναν gamer. Θα σας πω μια σκηνη που εζησα και πραγματικα μονο αυτη η καρτα θα μπορουσε να μου το δωσει......Ερχονταν ενα τζιπακι με 3, 4 πεζοναυτες πανω, το βλεπω να πλησιαζει και του ριχνω μια στο ελαστικο και βλεπεις το τζιπακι οπως στο εισαγωγικο να ταλαντευεται, και περναει απο μπροστα μου τοτε του ριχνω συνεχεια στο ντεποζιτο και τοτε ανατιναζεται εν κινηση και σκαει πανω σε ενα σπιτι, ολο αυτο εγινε με full frames, χωρις η καρτα να κοψει και ηταν πραγματικα μαγικο να το βλεπεις με τη φυσικοτητα εγινε ολο αυτο!

θα δεις και αλλη διαφορα αν θα πας σε 1336 πλατηφορμα και ανεβασεις κανεναν I 920 3.8-4.0:flower:

Link to comment
Share on other sites

Το βραδακι ισως το ποσταρω.....επισης, θελω να πω οτι το προγραμμα δεν παει καλα, τα frames σου τα δειχνει αριστερα και δεξια στην εικονα, το average το βγαζει με βαση τα αριστερα frames, ελα ομως που τα αριστερα frames ειναι μονιμως 5+ φραμες απο τα δεξια!

Παιδια το προγραμμα ειναι κουλο, πρεπει να το παιξεται με βαση αυτην την καρτα για να καταλαβεται το ποσο καλα παιζει.....παντως πριν απο την 280 gtx που την ειχα και overvlocked εχω δει μεγαλη διαφορα στο crysis αλλα και σε αλλα παιχνιδια.....βασικα σε ολα εχω δει, αλλα στο crysis το καταλαβαινεις απο την πρωτη στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Η GTX295 σε σχέση με gtx260 (216) sli.. και έβαλα ίδια ρολόγια με τον sebastian (χαλαρό overclock για τις 260 δηλαδή - εντάξει, έκλεψα λίγο στις μνήμες 1200 αντί 1150)

Warhead benchmark 1920*1200 dx10 enthusiast 4xAA

295: minimum 23,35 --- average 35,10

260sli: minimum 22,90 --- average 36,47

Πολύ κοντά δηλαδή, με i7 βέβαια, αλλά τον έβαλα επίτηδες "χαμηλά" 3400mhz περίπου, και από ότι ξέρω το crysis θέλει κυρίως συχνότητα - καλό θα ήταν να ποστάρει και κάποιος με i7

Σε αυτήν την περίπτωση για να δούμε και στο farcry2 (που βοηθιέται αρκετά από πολυπύρηνο):

260sli (650/1400/2400) και i7 3400mhz

1920x1200 dx10 4xAA και όλα maxed out

minimum 70,28 average ~88

Σε γενικές γραμμές η 295 έχει το σαφές πλεονέκτημα ότι μπαίνει παντού, τα περισσότερα shaders (240+240), + χαμηλότερη τιμή... μια χαρά

Οι δύο gtx260 από την άλλη, μένουν πιο "κρύες" και μάλλον ανεβαίνουν και περισσότερο σε overclock

Για να "γκρινιάξουμε" και λίγο, θα προτιμούσα και θα ήταν ακόμα πιο δελεαστική πρόταση η 295, αν είχε 1gb(x2) μνήμη και 512bit δίαυλο..

Εσκεμένη επιλογή μάλλον, της nvidia για να μείνει αυτό το ατού στις gtx285@sli για να πουλάει καρτες (και m/b με sli...) σε αυτούς που θέλουν το κάτι παραπάνω και τα σκάνε (λογικό..)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.