Jump to content



Recommended Posts

Απλά πρέπει να ξεβολευτείτε λίγο να δείτε τα πράγματα λίγο γενικότερα και να αναπροσαρμόσετε τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζετε το θέμα windows desktop.

Αυτό τώρα ειναι επιχείρημα? Μου θυμίζει το "....χαλάρωσε, θα σου αρέσει"!

Δέχτηκα να ξεβολευτώ στο Office και ακόμη ψάχνω να βρω κάθε φορά το cross-reference, το borders and shading και τα section breaks για να μην πω για το style managment που είναι οικτρό από Οffice2007 και μετά. Εκτός βέβαια αν ήσουν από τους χρήστες που το start menu έπιανε από την κορυφή μέχρι τον πάτο της οθόνης και όταν άνοιγες 2-3 nested επίπεδα γέμιζες 24άρα οθόνη. Η πλειοψηφεία των χρηστών έτσι έκανε και αυτός είναι ο λόγος των αλλαγών. Επειδή δεν εξυπηρετούσε τους naive users.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να ξεβολευτείτε λίγο

Με αυτα τα "πρεπει" δεν τα πηγαινα ποτε πολυ καλα.

Αφου υπαρχει η συνταγη και δουλευει, γιατι πρεπει να μου την αναπροσαρμοζεις σε καθε νεα εκδοση;

Τουλαχιστον προσθεσε νεα features, αλλα μην αφαιρεις τα παλια που καποιοι εχουν μαθει και συνηθισει.

Γουσταρω πολυ το modern UI των 8, το να κρυψουν ομως το start menu ηταν τελειως αψυχολογητο.

Ο Πετρος πριν βεβαια αναφερονταν και στον explorer περισσοτερο, οχι μονο στο start menu.

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION] το classic shell εχει εγκατεστημενο man :)

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] ωραιος, ψαξε λιγο τα options του classic shell και το φερνεις στα μετρα σου.

Tιτλους στα εικονιδια, δικα σου εικονιδια, οτι θες.

Και το quicklaunch μπορεις να επαναφερεις αν θες με αλλο τροπο αν το χρησιμοποιουσες, αναφερεται νωριτερα στο εδω thread.

post-11813-1416077080,4877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει η συνταγη και δουλευει, γιατι πρεπει να μου την αναπροσαρμοζεις σε καθε νεα εκδοση;

Γιατί αν επικρατούσε αυτή η λογική, ακόμα σε περιβάλλον 3.11 θα ήμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Mα αν καποιοι ετσι το γουσταρουν γιατι να τους το στερησεις;

Οπως εγραψα πριν, να προσθεσεις νεα features αλλα ασε και τα παλια για αυτους που τα θελουν.

Προφανως και δεν ειναι κατι δυσκολο οταν με ενα utilitaκι σαν το classic shell επαναφερεις τα 7 σε XP look.

Μην γελιεσαι οτι ειναι η προοδος που φερνει τις αλλαγες, οπως σε ολα τα αλλα, το marketing ειναι.

Aφου πρεπει να σπρωξουμε tiles απο δω και περα για να πουλησουν τα 8 και τα phone 8, ξηλωσε το start menu να εξοικειωθει το αγοραστικο κοινο.

Link to comment
Share on other sites

Astro γιατί δεν το παραδέχεσαι.. η αλλαγή στα 7 έγινε γιατί κανείς δεν ήξερε/έμπαινε στον κόπο/μπορούσε να συμαζέψει το start menu του που γινόταν με τον καιρό 10 στρέματα. Στα 8 η αλλαγή έγινε γιατί ο στόχος είναι διαφορετικός - η αγορά των μικρών συσκευών που είναι πλέον η Νο#1 αγορά - εκεί παίζει το touch και το start δεν έχει θέση.

Οι desktopάδες θέλουμε το start menu μας και ευτυχώς υπάρχουν πρόσθετα που το επαναφέρουν. Πέρα από αυτό, σεβαστό το πώς βολεύεται (και προσαρμόζεται) ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε σαν μπαρμπάδες! 16 χρόνια χρήστης windows, μια χαρά τα συνήθισα τα win8, όπως μια χαρά συνήθισα τα win7, και τα winxp. Απλά πρέπει να ξεβολευτείτε λίγο να δείτε τα πράγματα λίγο γενικότερα και να αναπροσαρμόσετε τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζετε το θέμα windows desktop.

@PetrosD εσύ έχεις ξεμείνει από τα windows 2000. Το μενού έναρξης των winxp πέρασε και δεν άγγιξε, ε; :p

Δε συμφωνώ, δεν μου αρέσουν οι αλλαγές. Αν τα XP δεν είχαν να γίνονται εμφανισιακά σαν τα 2000, ακόμα με 2000 θα ήμουν. Πράγματι το πώς το είπες "Το μενού έναρξης των winxp" πράγματι πέρασε και δεν άγγιξε, δεν ξέρω πως είναι. Ψέμματα. Ξέρω. Και δε μ' αρέσει.

Δέχτηκα να ξεβολευτώ στο Office

Όχι, από το office XP αρνούμαι να ξεβολευτώ. Έχω βάλει το Office 2007 και θέλω λίγο να ασχοληθώ με τα καινούρια μενού που έχει. Δεν έχω κάτσει ακόμα να τα δω κανονικά. Θα δούμε, αν και με βλέπω πάλι σε Office XP.

Τουλαχιστον προσθεσε νεα features, αλλα μην αφαιρεις τα παλια που καποιοι εχουν μαθει και συνηθισει.

Έτσι.

Ο Πετρος πριν βεβαια αναφερονταν και στον explorer περισσοτερο, οχι μονο στο start menu.

Σωστά!! Μόνο εσύ το πρόσεξες!! Και στα κουμπιά πάνω στον Explorer, και στο tree view των αρχείων στον Explorer και στην quick launch bar και στο start menu. Όλα.

@PetrosD ωραιος, ψαξε λιγο τα options του classic shell και το φερνεις στα μετρα σου.

Tιτλους στα εικονιδια, δικα σου εικονιδια, οτι θες.

Θέλω να το κάνω όπως εσύ, μεγάλα εικονίδια, με κείμενο από κάτω, όχι όλα μαζεμένα δεξιά λες και είναι τιμωρία.

Και το quicklaunch μπορεις να επαναφερεις αν θες με αλλο τροπο αν το χρησιμοποιουσες, αναφερεται νωριτερα στο εδω thread.

Σιγά-σιγά θα το διαβάσω όλο το thread.

Οι desktopάδες θέλουμε το start menu μας και ευτυχώς υπάρχουν πρόσθετα που το επαναφέρουν. Πέρα από αυτό, σεβαστό το πώς βολεύεται (και προσαρμόζεται) ο καθένας.

Όπως θέλουμε, σωστά.

Τώρα αντιμετωπίζω προβλήματα με το balance των ηχείων. Πρέπει να έχω το balance γυρισμένο λίγο δεξιά, για να παίζει το δεξί ηχείο δυνατότερα, γιατί τα έχω τοποθετημένα ασύμετρα. Επίσης έχω εξωτερικό τελικό ενισχυτή ο οποίος δεν έχει volume, οπότε παίζω με το volume των windows. Κάθε φορά όμως που το χαμηλώνω κάτω από ένα σημείο (μονοψήφιο νούμερο) χάνεται η ρύθμιση balance ή και τελείως, στο 0, επανέρχεται στην ισορροπία και πρέπει να την ξανακάνω. Μα, καλά τί σκ@τ@ σκέφτονταν αυτό που άλλαξαν τη σχεδίαση αυτής της λειτουργίας; Ξέρετε καμιά λύση;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αντιμετωπίζω προβλήματα με το balance των ηχείων. Πρέπει να έχω το balance γυρισμένο λίγο δεξιά, για να παίζει το δεξί ηχείο δυνατότερα, γιατί τα έχω τοποθετημένα ασύμετρα. Επίσης έχω εξωτερικό τελικό ενισχυτή ο οποίος δεν έχει volume, οπότε παίζω με το volume των windows. Κάθε φορά όμως που το χαμηλώνω κάτω από ένα σημείο (μονοψήφιο νούμερο) χάνεται η ρύθμιση balance ή και τελείως, στο 0, επανέρχεται στην ισορροπία και πρέπει να την ξανακάνω. Μα, καλά τί σκ@τ@ σκέφτονταν αυτό που άλλαξαν τη σχεδίαση αυτής της λειτουργίας; Ξέρετε καμιά λύση;

Εάν περάσεις τους drivers της realtek, Μήπως διορθώνεται;

SGII™

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φλασακι αλλα εξωτερικος σκληρος δισκος.

Αν κανω αυτο δεν θα μου ξαναβγαλει θεμα ακομα και χωρις ασφαλης καταργηση να τον βγαζω σε οποιοδηποτε υπολογιστη?

Το είδα λίγο αργά αλλά εάν το κάνεις ναι, θα μπορείς να τον βγάζεις από τον υπολογιστή ό,τι ώρα θέλεις ΑΛΛΑ θα χάσεις τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η εσωτερική cache του δίσκου. Απλά δεν θα χρησιμοποιείται καθόλου, όσο δυνατό είναι αυτό, και τα δεδομένα θα εγγράφονται κατευθείαν στον δίσκο με ό,τι αυτό συνεπάγεται από άποψη ταχύτητας. Να σου εξηγήσω λίγο και τί περίπου συνέβαινε στον σκληρό σου μέχρι τώρα και ανάγκαζε τα windows να ελέγχουν τον δίσκο για σφάλματα: βγάζοντας τον δίσκο από τον υπολογιστή χωρίς την ασφαλή κατάργηση δεν προλάβαιναν τα δεδομένα που υπήρχαν στην cache να εγγραφούν στον δίσκο. Έτσι ο Πίνακας Αρχείων (MFT) στο filesystem του σκληρού είχε εγγράψει τις διευθύνσεις των αρχείων που περιείχε η cache, θεωρώντας ως δεδομένο ότι αυτά θα εγγράφονταν στον δίσκο, αλλά αυτά τα δεδομένα είτε δεν υπήρχαν στον σκληρό είτε δεν είχαν ενημερωθεί σωστά (πχ ημερομηνία προσπέλασης, security attributes κλπ), λόγω του ότι διακόπηκε η παροχή ενέργειας απότομα και δεν πρόλαβε να γίνει η εγγραφή.

Προς τους υπόλοιπους: έχω την εντύπωση πως το θέμα δεν ενδείκνυται για να εκφράσουμε τα παράπονά μας σχετικά με τα win8 και τις αλλαγές που κάνει η MS με κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού. Θα ήταν προτιμότερο να δημιουργήσουμε ένα νέο θέμα στους διαξιφισμούς και τα μηνύματα να μεταφερθούν εκεί. Βλέπετε έχω κι εγώ κάποια πράγματα να πω αλλά δεν μου αρέσει να "λερώνω" άσχετα θέματα...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πια τη μητρική τη υπογραφής μου. Επίσης έχω εξωτερική USB κάρτα ήχου E-MU Tracker pre με περασμένους τους drivers. Ο μόνος έλεγχος volume είναι αυτός κάτω δεξιά των windows.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα λίγο αργά αλλά εάν το κάνεις ναι, θα μπορείς να τον βγάζεις από τον υπολογιστή ό,τι ώρα θέλεις ΑΛΛΑ θα χάσεις τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η εσωτερική cache του δίσκου. Απλά δεν θα χρησιμοποιείται καθόλου, όσο δυνατό είναι αυτό, και τα δεδομένα θα εγγράφονται κατευθείαν στον δίσκο με ό,τι αυτό συνεπάγεται από άποψη ταχύτητας. Να σου εξηγήσω λίγο και τί περίπου συνέβαινε στον σκληρό σου μέχρι τώρα και ανάγκαζε τα windows να ελέγχουν τον δίσκο για σφάλματα: βγάζοντας τον δίσκο από τον υπολογιστή χωρίς την ασφαλή κατάργηση δεν προλάβαιναν τα δεδομένα που υπήρχαν στην cache να εγγραφούν στον δίσκο. Έτσι ο Πίνακας Αρχείων (MFT) στο filesystem του σκληρού είχε εγγράψει τις διευθύνσεις των αρχείων που περιείχε η cache, θεωρώντας ως δεδομένο ότι αυτά θα εγγράφονταν στον δίσκο, αλλά αυτά τα δεδομένα είτε δεν υπήρχαν στον σκληρό είτε δεν είχαν ενημερωθεί σωστά (πχ ημερομηνία προσπέλασης, security attributes κλπ), λόγω του ότι διακόπηκε η παροχή ενέργειας απότομα και δεν πρόλαβε να γίνει η εγγραφή.

Προς τους υπόλοιπους: έχω την εντύπωση πως το θέμα δεν ενδείκνυται για να εκφράσουμε τα παράπονά μας σχετικά με τα win8 και τις αλλαγές που κάνει η MS με κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού. Θα ήταν προτιμότερο να δημιουργήσουμε ένα νέο θέμα στους διαξιφισμούς και τα μηνύματα να μεταφερθούν εκεί. Βλέπετε έχω κι εγώ κάποια πράγματα να πω αλλά δεν μου αρέσει να "λερώνω" άσχετα θέματα...

Μα φιλε μου δεν εβγαζα το δισκο οσο αντεγραφα αρχεια αλλα οταν ηταν σε idle κατασταση οποτε οτιδηποτε μπορει να ειχε στην cache ειχε περαστει στο δισκο ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Mου προεκυψε ενα προβλημα που οπως βλεπω δεν λυνεται με τιποτα!:p.Χτες οταν πηγα να ανοιξω το pc ενω εμπαινε στα win κανονικα δεν μπορουσα να ανοιξω καμια εφαρμογη γιατι crashαρε ο windows explorer.Μονο τον firefox και τον chrome μπορουσα να ανοιξω κι αυτοι crashαρανε μετα απο λιγο.Εβαλα το ssd που τα χω σ ενα αλλο pc scanαρα για ιους και μου βρηκε κατι πραγματακια και τα σβησα.Πραγματι τωρα ανοιγει και δεν crashaρει ο windows explorer.Ομως πολλες εφαρμογες δεν μπορουν να ανοιξουν πια!Αυτες ειναι ολες τις microsoft(skype, microsoft office, security essentials) κατι της νοκια που χω και μερικα παιχνιδια αλλα οχι ολα.Προσπαθησα να κανω το κλασσικο repair και δεν βρισκει τιποτα!Επισης πηγα να κανω restore σε παλιοτερο σημειο και δεν εχει απολυτως τιποτα χαθηκαν ολα!Οποτε με αυτα τα fix δεν μπορω να κανω τιποτα.Επισης το googlαρα εβαλα κατι fix της microsoft εκανα ενα scan μεσω cmd που ελεγε ενας αλλα και παλι τιποτα!Να τονισω οτι δεν εβαλα καποια εφαρμογη η καποια ενημερωση πριν παθει τιποτα.Μονο το crysis 3 το οποιο ανοιγει κανονικα.Ξερει κανεις καποια λυση?Περαν του format :p

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κατεβάσει (χθες, προχθές) κάποιο update KB2670838 (platform update);

Αν ναι, και εφόσον χρησιμοποιούσατε transparency, σας έχει χαλάσει το transparency; Τι κάρτα γραφικών έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εβαλα γιατι το εβγαλε στα optional που συνηθως δεν βαζω.

Ομως επειδη ειδα οτι

.

This update improves the features and performance of the following components:

Direct2D

DirectWrite

Direct3D

Windows Imaging Component (WIC)

Windows Advanced Rasterization Platform (WARP)

Windows Animation Manager (WAM)

XPS Document API

H.264 Video Decoder

JPEG XR codec

καλου κακου δεν κανεις ενα uninstall/install το directX ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να ενεργοποιησω σε ενα usb flash disk 16gb την παρακατω δυνατοτητα

αλλα επειδη αργουσε αρκετα το εβγαλα και το ξαναεβαλα και απο τοτε ο συγκεκρημενος υπολογιστης δεν το βλεπει ενω σε αλλον υπολογιστη δουλευει μια χαρα το συγκεκρημενο φλασακι.

image.png

Τι μπορω να κανω για αυτο?

EDIT: Δοκιμασα καταργηση υλικου και ολα καλα...

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να ενεργοποιησω σε ενα usb flash disk 16gb την παρακατω δυνατοτητα

αλλα επειδη αργουσε αρκετα το εβγαλα και το ξαναεβαλα και απο τοτε ο συγκεκρημενος υπολογιστης δεν το βλεπει ενω σε αλλον υπολογιστη δουλευει μια χαρα το συγκεκρημενο φλασακι.

image.png

Τι μπορω να κανω για αυτο?

EDIT: Δοκιμασα καταργηση υλικου και ολα καλα...

Αν είσαι κάπως εξοικειωμένος με το regedit, μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: (αφού πάρεις backup το registry, δεν φέρω ευθύνη αν χαλάσει κάτι κλπ κλπ :p)

1. Εκτέλεσε το regedit σαν διαχειριστής.

2. Πήγαινε στο:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USBSTOR

3. Εντόπισε το παρακλάδι που αναφέρεται στο στικάκι σου (γράφει εταιρεία και μοντέλο) και διάγραψέ το

Αν δε σε αφήσει να το διαγράψεις γίνεται ελαφρώς πιο περίπλοκο, το κοιτάμε εάν και εφόσον :)

EDIT: Τώρα είδα το edit σου :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.