Jump to content



Recommended Posts

Παιδιά και κάτι άλλο.

Ωραία και καλά τα win7 64bit αλλά κατά καιρούς μου κάνει ένα κουλό κόλλημα χωρίς καμιά προειδοποίηση αρχίζει και κολλάει το φωτάκι του δίσκου μόνιμα αναμένω και δεν μπορώ να κάνω απόλυτος τίποτα καθότι όλα κολλάνε εκτός από το ποντίκι και πρέπει είτε να κάνω επανεκκίνηση το σύστημα, είτε να περιμένω λίγη ώρα για να ξεκολλήσει.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει??

Ευχαριστώ πολύ.

Δοκίμασες να κάνεις αυτό που σου είπε ο jax την πρώτη φορά που ρώτησες? Στο Power Management από default είναι ορισμένο να κλείνουν οι δίσκοι μετά από κάποιο διάστημα που μένει idle το σύστημα. Μπορεί αυτό να προκαλεί το πρόβλημα

Λοιπόν παιδιά μια παραπάνω πληροφορία για το πρόβλημα είναι ότι όταν κολλάει για κάνα 2 - 3 λεπτό ακούω τον δίσκο ότι προσπαθεί και προσπαθεί να διαβάσει κάτι και μετά από ένα 3λεπτο ξεκολλάν τα windows 7.

Πριν πείτε ότι φταίει ο δίσκος και ότι είναι στα τελευταία του να σας πω ότι ΔΕΝ υφίσταται κάτι τέτοιο καθότι εχω τεστάρει το δίσκο με κάποια προγράμματα και με τα windows xp pro sp3 Greek δεν έχει απολύτως κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Αυτό που πρότεινε ο φίλος godslayer το έκανα είδη αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επομένως τι έχετε να μου προτείνετε να κάνω?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο το ποσα και ποια αλλα προγραμματα εχεις εγκατεστημενα,αρα πολλα μπορει να φταινε.

μηπως εχεις το kaspersky για τα 7 ;;

αυτο κανει τετοιο προβλημα αν εχεις ενεργοποιημενο το proactive defence

προσεξε,μιλαω για την ειδικη εκδοση για τα 7 και οχι για το κανονικο εμπορικο antivirus.

Link to comment
Share on other sites

παίδες σκέφτομαι να εγκαταστήσω να 7 χ64 όμωςς...συμφέρει ή δεν θα μπορώ να βρώ προγράμματα για 64μπιτα...? games θα παίζουν?? θα μπορώ να εγκαταστήσω 32μπιτα progs?? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα προγράμματα λόγικα θα παίζουν εκτός από παλιότερα πριν τα Vista ας πούμε.

Εγώ μόνο με το Partition Magic 8.0 που είναι αρχαίο είχα πρόβλημα.

Έχει παρατηρήσει κανείς anti-alising artifacts με nvidia latest drivers 64 bit;

Μόνο με off φεύγουν (GTS 250)

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις το kaspersky για τα 7 ;;

αυτο κανει τετοιο προβλημα αν εχεις ενεργοποιημενο το proactive defence

προσεξε,μιλαω για την ειδικη εκδοση για τα 7 και οχι για το κανονικο εμπορικο antivirus.

Να υποθέσω ότι ο κύριος αυτός (Kasperky 6 beta για win7) φταίει που όταν ανοίγω page σε νέο TAB στον ΙΕ κάνει 5-10 sec να ξεμπλοκάρει?

Link to comment
Share on other sites

παίδες σκέφτομαι να εγκαταστήσω να 7 χ64 όμωςς...συμφέρει ή δεν θα μπορώ να βρώ προγράμματα για 64μπιτα...? games θα παίζουν?? θα μπορώ να εγκαταστήσω 32μπιτα progs?? ευχαριστώ.

Πριν τα RTM είχα βάλει τα Ultimate RC x64.

Τα καινούργια παιχνίδια θα παίζουν.

Αρκετά προγράμματα βγάζουν ειδικές εκδόσεις για 64bit αλλά αρκετά 32μπιτα θα τρέξουν στο 64μπιτο σου σύστημα. Απλώς μπορεί να έχουν κάποια bugs ή να μην χρησιμοποιούν τη δυνατότητα της μεγάλης διευθυνσιοδότησης.

Υπάρχουν όμως και κάποια που δε θα τρέξουν, αλλά συνήθως είναι πολύ εξειδικευμένα εργαλεία.

Επίσης αν βάλεις x64 στο task manager θα αναγράφεται πιο πρόγραμμα είναι φτιαγμένο για 32μπιτο σύστημα.

Προσωπικά γύρισα στα 32bit 1ον διότι η μνήμη μου ήταν μόλις 2γιγα και 2ον επειδή προγράμματα παλιά που δεν αντικαθίστανται, εργαλεία απαραίτητα, δεν λειτουργούσαν καθόλου.

Για games ή εργασίες που θέλουν πολύ μνήμη, πέρνα στα 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να εγκαταστήσω τα win7 64bit σε ένα υπολογιστή που "βλέπει" τους δίσκους του με το σύστημα "ahci" και ενώ φορτώνει κανονικά το πρόγραμμα για να διαλέξω δίσκο δεν βλέπει κανέναν μα κανέναν δίσκο και μου ζητάει drivers.

Μήπως γνωρίζεται λοιπόν που μπορώ να βρω drivers για συστήματα που "βλέπουν" τους δίσκους μεσώ του συστήματος "ahci" ωστε να ξεκινήσω την καθαρή εγκατάσταση των win7 64bit.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κανει και σε σας καθε φορα που bootaρει να ανοιγει παραθυρο autoplay για τους εξωτερικους δισκους που ειναι ηδη τοποθετημενοι? (win7 pro x64 eng).Εαν ναι,υπαρχει τροπος να μην το κανει χωρις ομως να απενεργοποιηθει το autoplay για ολα τα μεσα με μεικτο περιεχομενο?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη μια ερώτηση:

έχω τρεις δίσκους,στον 1ο έχω εγκαταστήσει winxp pro greek και θέλω να εγκαταστήσω στον 2ο windows 7 χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα boot manager;Τον 3ο δίσκο τον έχω για αποθήκη,πείτε μου τι πρέπει να κάνω γιατί δεν θυμάμαι την διαδικασία.Ευχαριστώ....:o

Link to comment
Share on other sites

Τι μητρική έχεις...θες απλά τους κατάλληλους drivers για αυτήν.

Όχι φίλε εχω είδη δοκιμασει τους drivers για την μητρικη μου.

Πρέπει να βρω ahci drivers(Για nvidia & intel chipsets) for win7 64bit και υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σαν το nlite(Που είναι για τα xp) ή το vlite(Που είναι για τα vista) που να μπορείς να φτιάξεις ότι boot disk με τα win7 θελεις εσύ?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως ξέρει κανείς που θα βρω link για την έκδοση rc? Το msdna από τη σχολή με έχει σε λίστα αναμονής και η microsoft έχει κλείσει το link για download. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.