Jump to content



Μπερδεμένος για αγορά κινητού!


ilion10

Recommended Posts

δωσε μια ευκαιρια και δες το sony ericsson experia (x1).Τελος του μηνος θα ειναι εδω.Δεν υπαρχει συγκριση με κανενα.Ισως να σε ξενισει το 3,2 της καμερας αλλα επειδη το εχω δοκιμασει και σε σχεση με το omnia πραγματικα καμια σχεση.Απειρως ανωτερο.

X1_slant_piclarge.jpg

Δες και την επισυναπτομενη παρουσιαση για το τηλεφωνο.

Ελπιζω να βοηθησα:)

αν μπορείς βοήθησε με ,με το τι εννοείς απείρως καλύτερο?σε τί?Δεν ξέρωω αλλά δεν πολυ έχω σε εμπιστοσύνη την sony ericsson!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

1)σε θεμα λειτουργικου,(εννοω το ποσο ανετο ειναι το τηλεφωνο κατα την χρηση)

παρολο που εχουν και τα δυο το ιδιο λειτουργικο προσωπικα στο χ1 μου φανηκε πολυ πιο αερατο.

2)Μπαταριας

3)Οθονης(800χ480) Η Μεγαλυτερη αναλυση απο οσο θυμαμαι στην κατηγορια του.

4)Keyboard για να γραφεις σαν ανθρωπος.

5)Δυνατοτητων ΗSUPA για Ιντερνετ,WIFI,AGPS,Video 30fps(Καλα καποια απο αυτα τα εχει και το omnia)

Τωρα οσον για αυτο

Δεν ξέρωω αλλά δεν πολυ έχω σε εμπιστοσύνη την sony ericsson

Εχεις καποια συγκεκριμενη συγκεκριμενη εμπειρια ή σε εχει παρει και σενα το ποταμι των ""μπουμ-τζιζ-κακο sonyericsson που θελει αναβαθμιση"?

Link to comment
Share on other sites

το πήρε το κορίτσι μου :)

το καλοκαίρι έπαιξα με ένα iphone ενός φίλου (όχι το 3G)

EDIT

το XPeria δεν το έχω δεί απο κοντά

αλλά έχει ΚΑΙ πληκτρολόγιο οπότε προσθέτει

είναι πιό λεπτό απο iphone?

Link to comment
Share on other sites

Teodor_ch οχι δεν ειναι πιο λεπτο αλλα πιο στενο ναι.... αλλα ενα ακομα χαρακτηριστικο του Χ1 ειναι οτι η οθονη δεν ειναι φλατ τελειως οποτε θα δυσκολευεσαι να ακουμπας με δαχτυλο στις ακρες.....

Link to comment
Share on other sites

Δοκάρι φίλος :whip:

Εκτος αν εχεις προσωπική άποψη,τοτε πάω πάσο...

Πραγματικά ειναι πολλές οι δυνατότητες του (απλα ή θα κάνεις jailbreak ή θα τα κατεβαζεις απο appstore τα προγράμματα:X:)

Έχω... είχα στην κατοχή μου 3 iphone 2g επειτα απο αυτα αγορασα windows mobile κινητό και κατάλαβα τη διαφορά δυνατοτήτων μεταξύ τους, στο iphone δε ξαναγυρνώ δε μπορει να προσφερει τιποτα απο αυτα που προσφερουνε τα wmb για χαβαλέ θα γυρναγα οταν θα μπορουμε να περασουμε windows η καπια distro linux

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ερώτηση... έστω οτι αγοράζεις κινητό απο το εξωτερικό (Αμερική/Ευρώπη). Και κάνεις αλλαγή rom/firmware, whatever. Τα firmware WWE (world wide english) παίζουν ελληνικά (κυρίως για τα μηνύματα και το browsing με απασχολεί, το μενού δε με πειράζει)? Ή κυκλοφορούν και ελληνικά rom? Την αλλαγή την κάνεις απο το PC, ή το πας για αναβάθμιση (συγκεκριμένα για τα HTC).

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσβατη δοκιμή πάντως από iPhone σε Omnia έχω να πω ότι το Omnia είναι απείρως πιο αργό, περιμένεις σε κάθε κίνηση. Προτείνω πάντως να πάει ο φίλος σε ένα κατάστημα που να τα έχει τοποθετημένα και να τα δει :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΗΤC μπορεις να βρεις και ελληνικα ρομ.... αλλα πρεπει να προσεχεις να ειναι τα σωστα αλλιως μπορει και να brickarei το κινητο....με το ελληνικο ρομ εχεις και αγγλικα αλλα και ελληνικα για οτιδηποτε !;)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσβατη δοκιμή πάντως από iPhone σε Omnia έχω να πω ότι το Omnia είναι απείρως πιο αργό, περιμένεις σε κάθε κίνηση. Προτείνω πάντως να πάει ο φίλος σε ένα κατάστημα που να τα έχει τοποθετημένα και να τα δει :)

Δεν εχει να κανει με το ομνια όλα τα windows mobile κινητά αργουνε να φορτόσουνε εφαρμογες απλα το λειτουργικο τον ιφον ειναι πιο γρήγορο αλλα τι συγκρίνουμε ειναι η μερα με τη νυχτα με τη πρωτη να ειναι το ομνια και με τη δευτερη το ιφον

Το ομνια ειναι 1000 φορες πιο καλο απο το ιφον αλλα πιος το ξέρει ? Το ιφον πλεον ειναι μοδα και αυτο ειναι που μετραει στον κοσμο του εμποριου

Link to comment
Share on other sites

Το ομνια ειναι 1000 φορες πιο καλο απο το ιφον αλλα πιος το ξέρει ? Το ιφον πλεον ειναι μοδα και αυτο ειναι που μετραει στον κοσμο του εμποριου

To iphone δεν ειναι μοδα...:crazy_pilot:

ΕλεοC

Link to comment
Share on other sites

Το iphone εχει αρκετα μειονεκτηματα...μπορει να εχει το λειτουργικο και την φινετσα της apple αλλα μεχρι εκει, δεν λεω πως δεν ειναι καλο....

  • οχι MMS
  • οχι ανταλλαγη αρχειων μεσω bluetooth
  • οχι video

και καποια αλλα που μπορει να τα διαβασει κανεις σε γνωστο site.....

Με λιγα λογια ειναι για χρηστες που δεν ζητανε και πολλα.....

Link to comment
Share on other sites

Το iphone εχει αρκετα μειονεκτηματα...μπορει να εχει το λειτουργικο και την φινετσα της apple αλλα μεχρι εκει, δεν λεω πως δεν ειναι καλο....

  • οχι MMS
  • οχι ανταλλαγη αρχειων μεσω bluetooth
  • οχι video

και καποια αλλα που μπορει να τα διαβασει κανεις σε γνωστο site.....

Με λιγα λογια ειναι για χρηστες που δεν ζητανε και πολλα.....

μακαρι να 'ταν μονο αυτα!!! ειναι αλλα 10 και βαλε τα - για το i-phone,ψαξτε υπαρχει ενα αναλογο thread στο forum...:X:

Link to comment
Share on other sites

Για καθήστε ρε παιδιά, τι με νοιάζει εμένα ποιο είναι πιο μπροστά σε Hardware? Τι θα το κάνω; Encoding θα κάνω ή bench? Σόρυ, αλλά εγώ στο κινητό μου πάνω απ'όλα θέλω απόκριση/ταχύτητα μετά την ευχρηστία. Από κει και πέρα, δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν στο ένα φταίνε τα Windows Mobile, η ουσία είναι ότι είναι πάρα πολύ πιο αργό.

Επίσης, το iPhone είναι finger friendly και το browsing που κάνει στο web δεν συγκρίνεται με άλλο.

Κάτι άλλο που με χάλασε στο Omnia ήταν ότι ένιωθα τις κινήσεις από τον μηχανισμό που καταλαβαίνει την κλίση του κινητού. (γυροσκόπιο το λένε; )

Link to comment
Share on other sites

το πήρε το κορίτσι μου :)

το καλοκαίρι έπαιξα με ένα iphone ενός φίλου (όχι το 3G)

EDIT

το XPeria δεν το έχω δεί απο κοντά

αλλά έχει ΚΑΙ πληκτρολόγιο οπότε προσθέτει

είναι πιό λεπτό απο iphone?

oxι δεν ειναι πιο λεπτο αλλα μην φανταστεις και καμια τεραστια διαφορα.

ενα ακομα χαρακτηριστικο του Χ1 ειναι οτι η οθονη δεν ειναι φλατ τελειως οποτε θα δυσκολευεσαι να ακουμπας με δαχτυλο στις ακρες.....

Δεν συμφωνω μαζι σου δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα

Λοιπόν... ερώτηση... έστω οτι αγοράζεις κινητό απο το εξωτερικό (Αμερική/Ευρώπη). Και κάνεις αλλαγή rom/firmware, whatever. Τα firmware WWE (world wide english) παίζουν ελληνικά (κυρίως για τα μηνύματα και το browsing με απασχολεί, το μενού δε με πειράζει)? Ή κυκλοφορούν και ελληνικά rom? Την αλλαγή την κάνεις απο το PC, ή το πας για αναβάθμιση (συγκεκριμένα για τα HTC).

Παντως για το χ1 θα ερχεται η μεχρι τον Απριλιο η αγγλικη βερζιον η οποια δεν θα αναβαθμιζεται,η Ελληνικη θα ρθει μετα τον Απριλιο

To iphone δεν ειναι μοδα...:crazy_pilot:

ΕλεοC

Δηλαδη οι ουρες που δημιουργηθηκαν στο λανσαρισμα του καθως και το συνεχομενο out of stock της vodafone ηταν επειδη ο μεσο ελληνας δεν ειχε που να χαλασει τα 600 ευρουδακια του?

Η μηπως τα πιτσιρικακια του μπαμπα που κυκλοφορουν με i phone ειναι επειδη χρειαζονται το mobile macOS?

Ειναι οπως ειχε γινει και με την SE που πηγαιναν ολα τα 13-17χρονα στο γερμανο και ζητουσαν-ζητανε κινητο walkman..Απλα σε μικροτερο βαθμο λογω τιμης..

Δεν αμφισβητω ,ισα ισα που σαν style και λειτουργικο μου αρεσει παρα πολυ και πρωτοπορησε και εξ' αιτιας του εχουμε τα διαφορα i-phonοειδη,αλλ μεχρι εκει.Σαν δυνατοτητες δεν παει μακρυα.Η αpple εκανε εκπληκτικη δουλεια στο μαρκετινγκ και επεισε ενα πλανητη ολοκληρο για την αναγκαιοτητα του ι-phone.

Link to comment
Share on other sites

To iphone δεν ειναι μοδα...:crazy_pilot:

ΕλεοC

Μοδα ειναι για αυτο και εχει πουλήσει τα απειρα κομματια οταν υπαρχουνε κινητα με περισσοτερες δυνατότητες στην ιδια τιμή οταν ηρθε πχ το iphone 3g στην Ελλαδα ειχανε γινει πανω απο 10000προπαραγγελιες λες ολοι αυτοι να ειχανε ψαξει τι ειναι το iphone ? Εχω δει πολλα ψωνια να μοστραρουνε το iphone τους λες και εχουνε κατι το τρομερο και οταν να τους λεω τα μειονεκτήματα να το υποστηριζουνε χωρις να ξερουνε καν τι λενε, ενταξει ρε παιδες και εγω iphone εχω μη βαρατε τουλαχιστον ξερω αν ειναι καλο η οχι

Ποζεροκινητό ειναι και δε το λεω για πλακα το ειδα με τα ματια μου πως το βλεπουνε οι κατοχοι τους

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι ποζεροκινητο...

Παρόλα αυτα εγω ειμουν συνειδητοποιημένος αγοραστής οταν πηγα και το αγορασα, ηξερα τα ελαττώματα του κτλ. (320Ευρω μου στοίχισε just for facts)

Και δεν πηγα για να το ποζάρω, το πηρα λόγω του οτι 2,5 χρονια το s.e τα έπαιξε.

Ποτε δεν παινεύτηκα οτι εχω iphone και πραγματικά εκνευρίζομαι οταν βλέπω άλλους να το κάνουν ή αλλες φορές με τσαντιζει οταν χαρακτηρίζουν trendy και τα σχετικά τους κατόχους μονο και μονο επειδή έτσι το προβάλουν...

Ποτε μου δεν χρειάστηκε να στείλω mms, και πριν με το k750i που ειχα βίντεο αντε να τράβαγα καμιά βλακεία στο σχολείο.

Με το bluetooth εχω συμβιβαστεί, λιγες φορές το χρειαζόμουν για να στείλω καμια φοτο ή mp3.

(Αυτα γινονται με jailbreak αλλα ειναι άλλη ιστορία)

Εμενα μου αρκεί το οτι ειναι και γρήγορο σε ολα αυτά που κάνει...

Link to comment
Share on other sites

βασικα μην το παιρνεις προσωπικα δεν υπηρχε καμια μομφη εναντιον σου.Συζητηση κανουμε.

Αν το πηρες μετρητις 320 χωρις καμια μορφη συνδεσης(απο κανα ebay) οκ μπραβο σου,αλλα οι περισσοτεροι το πηραν με καποια μορφη συνδεσης που τους βγηκε πολυ περισσοτερο απο τα 600 ευρω που ανεφερα κανονικα σαν συνολο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το παίρνω προσωπικά...:jester:

Κουβεντα να γίνεται...;)

Μπα εγω ανέκαθεν ειχα σύνδεση οποτε με 2 επιδοτήσεις και κατι αλλες εκπτώσεις κατάφερα να το παρω τοσο :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Άσχετα με τις δυνατότητες του αι φουν ή όχι, ένα τηλέφωνο με windows δεν σας κάνει να σφύγκετε? Πλέων το symbian έχει στρώσει αρκετά, αλλά τα παράθυρα έχουν φτιάξει σε σταθερότητα και υποστήριξη ή είναι όπως οι πρώτες μετενσαρκώσεις που ήταν λίγο γτπ?

Ακόμα κάτι άλλο γιατί με απασχολεί άμεσα με το 5800 έπαιξε κανείς?

Μπορείς να το χρησιμοποιείς με το ένα χέρι, χωρίς γραφίδα?

Είναι γρήγορο η έχει σπασίματα σαν τα νέα ερικσον?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.