Jump to content



Ριβιουδακι: Intel X25-E SLC SSD


jax7480

Recommended Posts

και γω που εχω εναν mtron και χαιρομαι.....:suicide:

αυτά ειναι φίλε συνέχισε να μας τρελενεις!

υγ. ποσους μτρον θέλω για να πιάσω το raid σου? φτάνει η εξαδα του ich9 ή να δανειστώ καν'εναν perc για σιγουριά?:rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Παρακατω ενα ακομα βιντεακι που ετοιμασα προσφατα για να δω ταχυτητες κατα την εκκινηση πολλων προγραμματων ταυτοχρονα (aka Samsung marketing dpt).

http://rapidshare.com/files/212926409/start_all.rar

30 προγραμματα, συμπεριλαμβανομενου office 2003, Gimp 2.0, Adobe Photoshop CS3, Cryptload κα.

Αν ειναι ευκολο καποιος μοντ να το προσθεσει στο 2ο ποστ.

Ευχαριστω.

Ταχυτητα απο αλλο πλανητη, τα λεφτα που εδωσες επιασαν τοπο. Οι intel αξιζουν προσωπικη μου αποψη καθε ευρω που σου ζητανε για την αποκτιση τους. Ειναι η μοναδικη που εχουν εκρικτικη ταχυτητα και απροβληματιστη λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

Βαζω και για συγκριση ενα παρομοιο με τους vertex μου, καποιες εφαρμογες ειναι διαφορετικες αλλα η πλειοψηφια ειναι οι ιδιες και σε ιδια σειρα.

P.S. Το οποιο lag παρατηρειτε ειναι μονο στο video και οχι στην πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω και για συγκριση ενα παρομοιο με τους vertex μου, καποιες εφαρμογες ειναι διαφορετικες αλλα η πλειοψηφια ειναι οι ιδιες και σε ιδια σειρα.

P.S. Το οποιο lag παρατηρειτε ειναι μονο στο video και οχι στην πραγματικοτητα.

Aντε για να δουμε και απο την μερια τους η vertex.

Μια χαρα τα κοβω τα vertexakia, γενικα unstoppable πες μου θεωρεις οτι τα λεφτα που εδωσες ειναι ανταξια του προιοντος που πηρες?

Με τα πολλαπλα firmware upadate που ελεγες τι γινεται?

Με εχουν ψυσει αγρια αλλα θελω να παρω κατι και να το κρατισω να μην εχω problems ....? Δωσε μου τα φωτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Με το latest firmware δεν υπαρχει καποιο προβλημα απο οσο εχω δει, εγω ειμαι ευχαριστημενος και δεν θα μπορουσα να ζητησω κατι παραπανω, τωρα αν η εφαρμογη ανοιγει 0.3 sec πιο γρηγορα σε καποιο αλλο setup δεν πιστευω να μου προσφερει κατι. Αλλα μην χαλαμε το topic με ερωτησεις για τους vertex, καθαρα για να εχουμε μια συγκριση με τον ανταγωνισμο το εβαλα το video, υπαρχει ξεχωριστο topic στο forum για τους vertex.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο αναρωτιεμαι και εγω..Ειμαι αναμεσα σε intel m & e...Και δεν ξερω τι να κανω..

Η διαφορα απο m->e ποσο μεγαλη ειναι τελικα?Γιατι τα 30gb μου ειναι λιγα και χρηματα για raid δεν παιζουν για 2 ετσι ωστε να χω τον χορο που θελω(~60gb).Οποτε λεω να παω σε m...

Καμια γνωμη?:hm:

Υ.γ:Επισης απο αγγλια δεν παιζει να παραγγειλω λογω του οτι δεν υπαρχουν αρκετα conne..(@novatech)

Link to comment
Share on other sites

Για desktop χρήση ο Χ25-Μ είναι παραπάνω από αρκετός, ανάμεσα στους κορυφαίους SSD και ο μοναδικός MLC που στέκεται επάξια ανάμεσα στους SLC.

Αν πάτε για benchmarks ή βλέπετε πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ της τρέλας του Ζάχου και της δικής μου με την δική σας, τότε πηγαίνετε για τον Χ25-Ε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για desktop χρήση ο Χ25-Μ είναι παραπάνω από αρκετός, ανάμεσα στους κορυφαίους SSD και ο μοναδικός MLC που στέκεται επάξια ανάμεσα στους SLC.

Αν πάτε για benchmarks ή βλέπετε πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ της τρέλας του Ζάχου και της δικής μου με την δική σας, τότε πηγαίνετε για τον Χ25-Ε :hehe:

...:giveup::giveup::giveup:

Όχι φίλε...αυτό δεν υπάρχει...

Chosen & Ζάχος = THE BEST!!!

εμείς VERY FAR...:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειναι ενα θεματακι τι μπορειτε να χωρεσετε σε τοσα λιγα gb αλλα αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση. Δεν λεω πολλοι γρηγοροι αλλα μας γυρνανε 10 χρονια πισω απο θεμα χωρητικοτητας

Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειναι ενα θεματακι τι μπορειτε να χωρεσετε σε τοσα λιγα gb αλλα αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση. Δεν λεω πολλοι γρηγοροι αλλα μας γυρνανε 10 χρονια πισω απο θεμα χωρητικοτητας

αμα το δεις στο σύστημα σου

ο συμβιβασμός/υποχώρηση θα σου φανεί πιο μικρός...

επίσης άντε να πάρει 1χρόνο η απόκτηση μεγέθους ,όχι 10 που το τοποθετείς...

αν και δεν ξέρω κατα πόσο χρειάζονται οι δίσκοι ,μια τσκα να γίνει cloud computing Κλπ

όλα θα φιλοξενούνται αλλού και θα σε νοιάζει μονο η σύνδεση μπορεί εκεί να ποντάρουν...

πάντως ήταν η μεγαλύτερη καθυστέρηση στο pc με διαφορά κλίμακας.....(ο μηχανικός δίσκος)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα αναφερει στην αρχη του review οτι κατι κραταει πισω το συστημα και αυτο σιγουρα δεν ειναι ο δισκος.

Σημερα εκανα καποιες δοκιμες σε καθαρη εγκατασταση windows Vista Ultimate X64 να δω τι ακριβως εχει αλλαξει μετα την αναβαθμιση σε i7 που εκανα.

Δοκιμαζοντας 2-3 μετρησεις δεν βγηκε απολυτο συμπερασμα.

Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι αρκετες μετρησεις εκτοξευτηκαν.... ενω αλλες παρεμειναν στα ιδια.

π.χ. το CrystalDiskMark βγαζει ακριβως ιδια νουμερα....

To Random Access Write του HDTune 3.5 Pro ομως... εχει δωσει πλεον IOPS σχεδον διπλασια... ειδικα στα small KB...

Αυριο περισσοτερα με screenshots...

Τελος στην ιδια εγκατασταση που ειχα κανει το test με τα 30 προγραμματα.... οι χρονοι εχουν αλλαξει, αλλα μαλλον σε αυτο φταιει καθαρα ο i7 με τον IMC του.

6 seconds πλεον θελει για τα 30 προγραμματα απο εκει που ηθελε περιπου 9 εως 11.

Bottleneck πλεον το συστημα για τον δισκο.... και οχι ο δισκος για το συστημα. Καιρος ηταν....

Link to comment
Share on other sites

Για desktop χρήση ο Χ25-Μ είναι παραπάνω από αρκετός, ανάμεσα στους κορυφαίους SSD και ο μοναδικός MLC που στέκεται επάξια ανάμεσα στους SLC.

Αν πάτε για benchmarks ή βλέπετε πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ της τρέλας του Ζάχου και της δικής μου με την δική σας, τότε πηγαίνετε για τον Χ25-Ε :hehe:

παραλαμβανω το σαββατο τον M ελπιζω να εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναφερει στην αρχη του review οτι κατι κραταει πισω το συστημα και αυτο σιγουρα δεν ειναι ο δισκος.

Σημερα εκανα καποιες δοκιμες σε καθαρη εγκατασταση windows Vista Ultimate X64 να δω τι ακριβως εχει αλλαξει μετα την αναβαθμιση σε i7 που εκανα.

Δοκιμαζοντας 2-3 μετρησεις δεν βγηκε απολυτο συμπερασμα.

Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι αρκετες μετρησεις εκτοξευτηκαν.... ενω αλλες παρεμειναν στα ιδια.

π.χ. το CrystalDiskMark βγαζει ακριβως ιδια νουμερα....

To Random Access Write του HDTune 3.5 Pro ομως... εχει δωσει πλεον IOPS σχεδον διπλασια... ειδικα στα small KB...

Αυριο περισσοτερα με screenshots...

Τελος στην ιδια εγκατασταση που ειχα κανει το test με τα 30 προγραμματα.... οι χρονοι εχουν αλλαξει, αλλα μαλλον σε αυτο φταιει καθαρα ο i7 με τον IMC του.

6 seconds πλεον θελει για τα 30 προγραμματα απο εκει που ηθελε περιπου 9 εως 11.

Bottleneck πλεον το συστημα για τον δισκο.... και οχι ο δισκος για το συστημα. Καιρος ηταν....

Θυμάσαι που το λεγα, κάπου το είχα γράψει :D Όταν έκανα δοκιμές σε clocked i7 και μετά στο XPS και σε έναν Q6600, οι διαφορές ήταν χαοτικές, είχα χαζέψει με το πόσο ταχύτερος ηταν πάνω στο Χ58.

Καιρός ήταν, καλά τα λες :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.