Jump to content



Recommended Posts

Πετρο εχεις 7000φωτογραφιες προς πειραγμα ; Ηθελα να σε δω με φιλμ τι θα εκανες...Να εισαι στον σκοτεινο θαλαμο και να φωτιζεις ενα ενα τα αρνητικα , σα να ανεβαζεις λεβελς στο φωτοσοπ :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 623
  • Created
  • Last Reply

Χαχα καλό! Όταν τραβούσα με φιλμ, έκανε το πείραγμα αυτός που εκτύπωνε. Έχω δει live πως γίνεται εκτύπωση σε minilab. Είναι γρήγορη διαδικασία, κάνει ένα preview τη φωτό και έχει dedicated κουμπιά για φωτεινότητα και ρύθμιση levels ξεχωριστά για red-green-blue.

Επίσης αυτό είναι και το μειονέκτημα της εκτύπωσης φωτογραφιών. Ακόμα και λάθος να την έχεις εκθέσει, μέχρι και +2 στοπ, στην εκτύπωση στην πειράζει και έρχεται και δε φαίνεται τίποτα και εσύ νομίζεις ότι βγάζεις σωστές τεχνικά φωτό.

Αντίστοιχα, αν έχεις υποεκθέσει πάλι στη φέρνει. Μου έχουν φέρει φωτό με φλας νύχτα περίπου 4 στοπ υπό και το μόνο που φαίνεται είναι ένα άσπρο πέπλο στα μαύρα. Τα υπόλοιπα φαίνονται σαν λίγο ξεπλυμένα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

True.Αδιαφορο σαν καδρο//θεμα φοβερο αποτελεσμα.

εννοειται πως ανεβηκε σαν τεστ μονο και μονο για να σχολιασουμε το αποτελεσμα.απο το μπαλκονι του σπιτιου μου ειναι.

5 καρε παντως με 6 fps(?) βγαινουν ευκολα για Hdr

ναι σιγουρα, μπορει βεβαια σε φουλ αναλυση να φαινεται λιγο σαν να μην ειναι καλα κολημενες μεταξυ του αλλα στα μεγεθη που ανεβαζουμε εδω δεν φαινεται τπτ.στο hdr του gomar αν προσεξετε καλα φαινεται αυτο που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Το κάδρο-θέμα δε με απασχολεί, ποιος είμαι εγώ να κρίνω το κάδρο του άλλου. Το νόημα όμως του λόγου ύπαρξης του HDR υπάρχει 100% και αυτό φαίνεται και από τη φωτό +-0 που ανέβασε. Το HDR εδώ έκανε what it was supposed to do.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι real HDR! Me likes!

Sorry, αλλά πλάκα κάνεις τώρα? Πόσες διαφορές έχει τονικά από τις προηγούμενες που "δεν ήταν HDR"?

Αν στραβώθηκα, πείτε το να το ξέρω, να πάω να κοιταχτώ.

Link to comment
Share on other sites

εσυ ελεγες.....:p

εγω ανεκαθεν ελεγα πως υπαρχουν 2 ειδη HDR...

ενα το ρεαλιστικο να αποδωσει ολο το δυναμικο ευρος οπως περιπου το βλεπει το ματι....

και ενα με τα φουσκωμενα textures που αν πετυχεις σωστη επεξεργασια ειναι απλα "φανταστικη"

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι απαραίτητο ένα καλό HDR να έχει φουσκωμένα textures και ξεσκισμένα χρώματα. Έγραψε καλά ο φωτεινός ουρανός (σκοτείνιασε δηλαδή) και φώτισαν τα σκοτεινά μέρη (το φυτό). Χάθηκε δηλαδή η σχετική φωτεινότητα των φωτεινών-σκοτεινών.

Και αυτό που λέει ο Ιάσονας.

"ενα το ρεαλιστικο να αποδωσει ολο το δυναμικο ευρος οπως περιπου το βλεπει το ματι....

και ενα με τα φουσκωμενα textures που αν πετυχεις σωστη επεξεργασια ειναι απλα "φανταστικη"

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι HDR, το άλλο λέγεται Exposure Fusion για να τα λέμε σωστά. Το έχω δει και σαν infusion. Σαν τεχνική μπορεί να είναι ίδια, για αυτό και τα λέμε HDR και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.