Jump to content



Recommended Posts

Τα Dynamic Photo HDR και SNS HDR, υποστηρίζουν ψευδο-HDR [από μία jpg δηλαδή]. Από την άλλη, εφόσον πάρεις 3 καρέ με τρεις διαφορετικές εκθέσεις, μπορείς να κάνεις κανονικά HDR

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 623
  • Created
  • Last Reply

Όχι μόνο δε είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά είναι και εκτός χρησιμότητας. (με το συμπάθειο). Δεν έχουν να δείξουν κάτι που να χρειάζεται το HDR.

Άποψή μου είναι ότι αυτές με το γκραφίτι είναι πολύ όμορφες (φωτό 4 και 5) και αν θέλεις ανέβασέ τες και χωρίς HDR.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και μάλιστα κάθετα. Έχει γίνει μόδα το HDR με τα φουσκωμένα textures και ξεσκισμένα χρώματα, μεγάλες αντιθέσεις και ανισορροπία στη φωτογραφία.

Χρειάζονται και τα απαλά, όπου το χρησιμοποιείς απλά για να στρώσεις το φωτισμό της φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

το HDR η θα ειναι πολυ εντονο (σωστα ομως φτιαγμενο)

η θα εφαρμοστει με τον αρχικο σκοπο στην φωτογραφια να πιασει ολο το δυναμικο ευρος που θα επιανε το ματι ως αποτελεσμα να φερει αληθινα αποτελεσματα και οχι καλλιτεχνικη (παστομα χρωματων)

να μια χθεσινη δικια μου απο εκει που ημασταν για φωτογραφιση.

Πανω δεξια ειναι θολο το δεντρο απο το διπλο layer σε lighter color που εχω βαλει.Το ειδα μετα αφου την ανεβασα :p

DSC_2741-HDR3a.jpg

Link to comment
Share on other sites

-αποψη μου-

Το hdr εξορισμου ειναι φουσκοωμενα texture kai ξεσκισμενα χρωματα (προς ενα καλο αισθητικα αποτελεσμα βεβαια) και οχι απλα να στρωσεις φωτισμο.

Πχ -> http://www.smashingmagazine.com/2008/03/10/35-fantastic-hdr-pictures/

Το αν χρησιμοποιεις την τεχνικη για να δωσεις ισορροπια στην εικονα θεμιτο μεν...αλλα δεν την κανει "κατηγορια hdr".

Link to comment
Share on other sites

απλως οπως πολυ σωστα λεει ο Πετρος , οι φωτογραφιες του racer , δεν χρειαζονται hdr επεξεργασια γιατι πολυ απλα δεν εχουν διαφορα δυναμικου ευρους ωστε να δειξει το HDR , ειτε αληθινο ειτε ψευτικο

Link to comment
Share on other sites

Πετρο ενταξει εισαι υπερβολικος.

Ποτε μια φωτογραφια δεν πρεπει να ειναι οι τιμες στα πιξελ απο 0-255 :p

ορισμενα μπορει να ειναι και καμμενα σιγα.

Εννοω εδω δε χτυπαει ασχημα το καμμενο κομματι

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ πρώτος υποστηρίζω ότι δεν πειράζει να υπάρχει καμένο κομμάτι σε μια φωτογραφία. Όχι όμως σε HDR, που σκοπός της είναι να δείξουμε πληροφορία στο καμένο (και στο μαύρο).

Link to comment
Share on other sites

IMG_6296_stitch-HDR.jpg

Η Fraumuenster, στη Ζυρίχη

Η φωτογραφία είναι ένα πανόραμα 3 κάθετων φωτογραφιών [εξ ου και η περίεργη προοπτική], το οποίο αποθηκεύτηκε ως 16bit tiff, και μετά έγινε η HDR επεξεργασία.

Τα κάδρα τραβήχτηκαν στα 17mm [αλλιώς δε χώραγε το καμπαναριό με το ρολόι], με f/8 διάφραγμα, iso 200, και χρόνους κλείστρου 1/400-1/500

Link to comment
Share on other sites

τεχνικά σωστή,από την περιγραφή,

προοπτική μια χαρά δεν την βρίσκω περίεργη

και hdr και stitch Κομπλέ

αλλα πες μας τώρα τι σε χαλάει στο καρέ αυτό.

είναι περιγραφική δεν έχεις κάνει καμία υπέρβαση,

φλατ απο χρώμα και απο βάθος/προοπτική όλα είναι μακρυά

επίσης με ένα auto levels στο cs

ζωντάνεψε ουρανός και σύνεφφα και φώτισε η μέρα.

περιμένω περισσότερα απο σένα

την τεχνική την έπιασες και του stitch και του HDR

το τελικό καρέ σου αρέσει?

τα αμάξια?

η θέση? που την έβγαλες?

απομάκρυνες το δυνατότερο στοιχείο(καμπαναριό)

κόλλα απο κάτω του και βγάλτο skyscraper

το φοβήθηκες....

και τέλος τα χρώματα φως του τελικού καρέ

μήπως ήθελε λίγο σκάλισμα η τελική φωτό σου?

συμφωνείς?

post-130-1416074588,7886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να μην ήταν πολύ πετυχημένο. Αυτό που σκεφτόμουν όταν το έγραψα είναι ότι αν η παραπάνω φωτό ήταν σε φιλμάκι δεν θα μπορούσαμε να συζητάμε για τόσο μεγάλες επεμβάσεις όπως αφαίρεση διαφόρων χαρακτηριστικών. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι είχα συνηθίσει από παλιά στο φιλμ και κάποια πράγματα που μπορεί να φαίνονται must στην ψηφιακή επεξεργασία, δεν έχω μάθει να τα χρησιμοποιώ. Ναι είμαι δεινόσαυρος!

Link to comment
Share on other sites

Έ καλά όχι καί δεινόσαυρος:)Πάω στοίχημα είμαι μεγαλύτερος.απλώς μερικοί από εμάς είδαμε τό φώς αργά,κάπιως άλλος δέν είχε τήν δυνατότητα όταν ήταν τά φιλμ,καί μερικοί είναι γενημένοι τό 90 μεγάλωσαν στήν ψηφιακή εποχή.¨οτι έχει ό καθένας στά χέρια του καλό είναι νά τό χρησιμοποιή.Πολύ θά ήθελα νά έιχα ασχοληθεί μέ τό φιλμ αλλά δέν μπόρεσα,καί αυτήν τήν στιγμή πάλι μέ περιορίζει ό χρόνος,οπότε καί τό φωτοσοπ σού λύνει τά χέρια κάποιες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.