Jump to content



Mtron Mobi SSD 3525 εμπειρίες.


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
θα του χρειαστεί σε BSOD για να κάνει memory dump

θα χρειαστεί και στο hibernation νομίζω

Πότε ήταν η τελευταία φορά που ανέλυσες τα minidumps; Εγώ μπήκα και στον κόπο να εγκαταστήσω τον debugger, κι έχω να δω μπλε οθόνη τόσο καιρό (με εξαίρεση αυτές που μου χάρισε απλόχερα η ΑΤΙ) που το κρατάω μόνο για να αναλύσω minidumps αν χρειαστεί κανας φίλος.

Pagefile κομμένο από τότε που έβαλα 2Gb :)

Link to comment
Share on other sites

Πότε ήταν η τελευταία φορά που ανέλυσες τα minidumps; Εγώ μπήκα και στον κόπο να εγκαταστήσω τον debugger, κι έχω να δω μπλε οθόνη τόσο καιρό (με εξαίρεση αυτές που μου χάρισε απλόχερα η ΑΤΙ) που το κρατάω μόνο για να αναλύσω minidumps αν χρειαστεί κανας φίλος.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50431

Pagefile κομμένο από τότε που έβαλα 2Gb :)

και εγώ με κλειστό δεν είχα παρατηρήσει πρόβλημα

αλλά και με ανοιχτό τις ίδιες επιδόσεις έχω, οπότε? :hm:

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ των επιδόσεων, πρόσθεσα το Vista Time Disk Bench στο τέλος.

Εδώ ο ένας Mtron 3525, τελειώνει σχεδόν όλα τα bench γρηγορότερα από τους δύο veloci με εξαίρεση μεν το random write, αλλά και εδώ η διαφορά μειώθηκε τραγικά.

Ενδιαφέρον και παράξενο μαζί.

Μήπως τελικά μετράει περισσότερο αυτό το bench από όσα έχουμε δει μέχρι τώρα?

Στο θέμα του pagefile ...

το έβαλα προσωρινά σε ένα partition 15GB στον Mtron και στο ίδιο partition ενεργοποίησα και το readyboost.

Όσοι έχετε SSD και άλλο ένα δίσκο με λειτουργικό, δοκιμάστε το.

Δηλαδή, αν έχετε λειτουργικό στον κοινό δίσκο και ένα partition στο τέλος στον SSD, μπουτάρετε από τον κοινό δίσκο και ορίστε το pagefile στον SSD, στο μέγεθος που συνιστούν.

Πείτε μας εντυπώσεις.

Εμένα ήταν ήδη γρήγορο το μηχάνημα και δεν μπορώ να καταλάβω σημαντική διαφορά αλλά ότι και να τρέχω ανοίγει άμεσα.

Ειλικρινά δεν έχω κάποιο πρόγραμμα που να μην ανοίγει μόλις κάνω κλικ.

Μια ακόμα παρατήρηση.

Σε αναμονή για το δεύτερο δίσκο, έκανα ένα partition στον SSD compressed NTFS και το ATTO τρελάθηκε. Μου έβγαλε κάτι νούμερα από 400 μέχρι 1εκ. Έχω κρατήσει screenshot.

Τα υπόλοιπα δεν τσίμπησαν. Έδειξαν τα ίδια με πριν. To Vista bench αρνήθηκε να μετρήσει writes.

Link to comment
Share on other sites

καλά το atto δεν είναι κ το πιο αξιόπιστο... ειδικά έτσι όπως το μετράς κιόλας (neither αντί overlapped io κ 32mb, αυτό θυμάμαι ήταν το standard εδώ κ πολλά χρόνια όταν κάναμε συγκρίσεις με το atto... βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο πλέον άλλες να είναι οι πιο κατάλληλες)

πάντως δανείσου από κάπου το hdtune pro γτ είναι πιο αξιόπιστο κ πλήρες σα μετρητικό, έχει κ τα access read/wtite tests που είναι κ τα πιο αντιπροσωπευτικά για να δεις διαφορές... (για write θέλει να μην υπάρχει partition)

Link to comment
Share on other sites

καλά το atto δεν είναι κ το πιο αξιόπιστο... ειδικά έτσι όπως το μετράς κιόλας (neither αντί overlapped io κ 32mb, αυτό θυμάμαι ήταν το standard εδώ κ πολλά χρόνια όταν κάναμε συγκρίσεις με το atto... βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο πλέον άλλες να είναι οι πιο κατάλληλες)

πάντως δανείσου από κάπου το hdtune pro γτ είναι πιο αξιόπιστο κ πλήρες σα μετρητικό, έχει κ τα access read/wtite tests που είναι κ τα πιο αντιπροσωπευτικά για να δεις διαφορές... (για write θέλει να μην υπάρχει partition)

Το δανείστηκα. Έτρεξα χωρίς αλλαγές random read και random write.

attachment.php?attachmentid=34824&stc=1&d=1240836992

attachment.php?attachmentid=34826&stc=1&d=1240838718

post-2226-1416073950,6546_thumb.png

post-2226-1416073950,7224_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι άθλιο. 60 IOPS λένε οι προδιαγραφές, τόσα πιάνει.

Αν τώρα έχει παραπάνω cache ο mlc, λογικό είναι να πιάσει καλύτερα νούμερα.

Σε λίγο θα έχω και τον δεύτερο και θα ξέρω στα σίγουρα τι παίζει.

Πάντως από τα προηγούμενα bench που είδα, αυτό το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο.

δε ξέρω για τα IOPS αλλά ακόμα και το avg. access & speed είναι πολύ χαμηλά

μακάρι να φταίει η απενεργοποιημένη cache ?

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω για τα IOPS αλλά ακόμα και το avg. access & speed είναι πολύ χαμηλά

μακάρι να φταίει η απενεργοποιημένη cache ?

Ποιά απενεργοποιημένη cache?

Για εξήγησε το λίγο.

Δηλαδή μιλάς για Intel controller και soft raid mode cache?

Έχω άλλον controller.

Αλλά γιατί πρέπει να φταίει κάτι?

Αυτές είναι οι επιδόσεις του Mtron 3500 πάνω κάτω.

Ίσως λίγο καλύτερες στο random write.

Mπας και σε κόβει το nV South bridge

Το βρήκα και είναι ίδια περίπου. Το δεξί (πράσινο) είναι το δικό μου.

http://forum.oktabit.gr/content/solid-state-disks-ssd-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B4%CF%8E

attachment.php?attachmentid=34828&stc=1&d=1240844651

post-2226-1416073950,7514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω για τα IOPS αλλά ακόμα και το avg. access & speed είναι πολύ χαμηλά

μακάρι να φταίει η απενεργοποιημένη cache ?

Στο συμπέρασμα το ίδιο λέω. Απλά δεν μπορώ να το βαφτίσω ακόμα άθλιο.

Αντίθετα, ο πρώτος Mtron που είδα, στη συγκεκριμένη σύνθεση που ελέγχεται, υστερεί σημαντικά στην τυχαία εγγραφή. Αυτό δεν το περίμενα να είναι τόσο έντονο

Τέσπα η πράξη θα δείξει, αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

Αν δω τίποτα κολλήματα όμως θα τα κάνω φλασάκια για pagefile και readyboost :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, αν έχεις κλείσει την cache φταίει αυτή.

Το ξέρω κι απο τον δικό μου που είπες.

Αλλιώς ο controller. Ο δικός μου ήταν ich10R οπότε σίγουρα έχει διαφορές.

Αλλά το συγκεκριμένο ήταν με IDE mode και όχι AHCI.

Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω μία παρατήρηση?

στα Random access του HDTUNE γιατί σκαζώνουν τόσο πολύ τα ms σε όλους τους δίσκους μηχανικούς και μη στο 1Μ?

τα ms χτυπάνε τουλάχιστον το διπλό νούμερο

το χάζευα και εγώ χθες στους AALS που μέτραγα...

τι διάλο

Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω μία παρατήρηση?

στα Random access του HDTUNE γιατί σκαζώνουν τόσο πολύ τα ms σε όλους τους δίσκους μηχανικούς και μη στο 1Μ?

τα ms χτυπάνε τουλάχιστον το διπλό νούμερο

το χάζευα και εγώ χθες στους AALS που μέτραγα...

τι διάλο

Λογικα τεσταρει και 1MB file size(συνδιασμος με 512/4Κ/64Κ/1ΜΒ) οποτε λογικο ειναι να ειναι ανεβασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Στο τρίτο ποστ με τις πετρήσεις, πρόσθεσα κι άλλα bench και διόρθωσα το θέμα του πότε κυκλοφόρησαν οι Mobi 3500.

Επιπλέον πρόσθεσα και το παρακάτω κείμενο για το Vista Disk bench.

"Για την ερμηνεία των αποτελεσμάτων του Vista Disk Bench, πέρα από την ταχύτητα σε MB/s που είναι προφανής, ο λόγος που υπάρχουν δύο μετρήσεις σε ΙΟ=256 αρχεία και ΙΟ=1024 αρχεία είναι ο εξής. Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά ανάμεσα στις δύο τιμές (κόκκινη και μπλε γραμμή), τόσο χειρότερο είναι το IOPS. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στις συγκεκριμένες λειτουργίες, ο δίσκος δεν μπορεί να εξυπηρετήσει συγχρόνως πολλές αιτήσεις ΙΟ (για σειριακή ή τυχαία εγγραφή ή ανάγνωση αρχείων) μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα, επειδή όσο αυξάνει ο αριθμός των αρχείων, πέφτει τραγικά η ταχύτητα, και είναι στο όριο να δημιουργήσει πρόβλημα. Τα 256 αρχεία είναι η ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή στο bench αυτό, ενώ η μέγιστη είναι τα 5000 αρχεία. Επιλέχθηκαν τα 1024 αρχεία ως δεύτερη τιμή και όχι τα 5000, γιατί δεν έχει νόημα σε καθημερινή χρήση η εξυπηρέτηση 5000 αρχείων συγχρόνως. Ακόμα και τα 256, είναι πολλά. Στις μετρήσεις που ακολουθούν, είναι εμφανής η αδυναμία του SSD στο random write και σε πολύ μικρότερο βαθμό των Velociraptors στο random read."

Επίσης για του Vista Time Disk Bench μπήκαν οι παρακάτω παρατηρήσεις

"Προσοχή τα αποτελέσματα δεν είναι συγκρίσιμα λόγω διαφορετικών μεγεθών των δίσκων.

Η αναλογία είναι 1:2 (8:16 ζώνες μέτρησης). Έτσι, συγκρίνονται τα αποτελέσματα αν διαιρέσουμε τους χρόνους του Veloci Raid δια δύο."

εγώ να κάνω μία παρατήρηση?

στα Random access του HDTUNE γιατί σκαζώνουν τόσο πολύ τα ms σε όλους τους δίσκους μηχανικούς και μη στο 1Μ?

τα ms χτυπάνε τουλάχιστον το διπλό νούμερο

το χάζευα και εγώ χθες στους AALS που μέτραγα...

τι διάλο

Δεν ξέρω πώς ορίζει και με ποιο τρόπο μετράει το disk access αυτό το πρόγραμμα. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί να αλλάζει το disk access ανάλογα με το μέγεθος των αρχείων που διαβάζει ή γράφει.

EDIT

Τελικά το βρήκα τι ορίζει disk access και δικαιολογείται.

disk access: average amount of time it takes to perform a single read or write operation.

Μάριε, αν έχεις κλείσει την cache φταίει αυτή.

Το ξέρω κι απο τον δικό μου που είπες.

Αλλιώς ο controller. Ο δικός μου ήταν ich10R οπότε σίγουρα έχει διαφορές.

Αλλά το συγκεκριμένο ήταν με IDE mode και όχι AHCI.

Πού τις έχεις αυτές τις μετρήσεις? Δεν τις βρίσκω στο TheLab.

Link to comment
Share on other sites

η προσέγγιση του αποτελέσματος /2 δεν ξέρω δεν μου άρεσε και πολύ

δεν το κατάλαβα βασικά

τα διαγράμματα είναι κάπως...

βάλε τους δύο δίσκους στο ίδιο φύλλο

και σπάσε σε read και write

και έχε για κάθε file size 4μπάρες με 4χρώματα

έτσι μόνο θα μπορέσεις να συγκρίνεις ,με κοινό άξονα.

χάνεις την αξία του (την οπτική το ξεχωριστό διάγραμμα)

επίσης γιατί λέει JBOD??? στο HDtune?

με τι τον έχει μπασταρδέψει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.