Jump to content



Mtron Mobi SSD 3525 εμπειρίες.


mariosalice

Recommended Posts

To NCQ είναι επίσημη προδιαγραφή του SATA 2.

Δεν υπάρχουν διαφορετικές προδιαγραφές για SSD.

με κουράζεις....

το NCQ ως προδιαγραφή είναι ξεπερασμένο

αναζητάς σε κάτι φρέσκο ένα ξεπερασμένο/άχρηστο χαρακτηριστικό

ειλικρινά γιατί επιμένεις?

στα ανάλυσα τόσο πολύ,τόσο απλά και με τόση αγάπη... :book:

το ncq είναι άχρηστο:rip: όταν μιλάμε για SSD

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Νέος controller από τη SandForce με πλήρη SATA 2 υποστήριξη (και NCQ), έρχεται να αντικαταστήσει στη φθηνή κατηγορία τον JMicron και να προκαλέσει με τις επιδόσεις του τους intel mlc.

MLC SSDs to Challenge Faster SLC Drives

At this time, the controller supports drives up to 512 GB over 3 Gb/sec SATA with native command queuing (NCQ). The controller will also support SLC drives.

Link to comment
Share on other sites

Έλα να παίρνει φωτιά ο χώρος των ssd...

Σκεφτείτε πως πέρισυ είχαμε πολύ πιο περιορισμένες επιλογές.

Αντε να δούμε. Σε λίγους μήνες θα έχει αλλάξει το σκηνικο μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε και το ειδοποιητήριο να παραλάβω από το ταχυδρομείο και τον δεύτερο SSD.

Στο μεταξύ είπα να μετρήσω πόσο γρήγορος και αξιόπιστος είναι o 3525 στην πράξη.

Σκέφτηκα να αντιγράψω όλο το φάκελο Steam στο SSD και να παίξω κάποια παιχνίδια. Ο φάκελος έχει πάρα πολλά μικρά αρχεία, αλλά και κάποια τεράστια. Έτσι μου φάνηκε αντιπροσωπευτικό δείγμα για να μετρήσω με χρονόμετρο πόση ώρα κάνει η εγγραφή.

Ο φάκελος Steam είχε μέγεθος 31,2GB, 478 φακέλους και 12,124 αρχεία.

Η εγγραφή τόσο από το Veloci Raid στον Mtron όσο και αντίστροφα ολοκληρώθηκε σε 390 δευτερόλεπτα, που σημαίνει μέση ταχύτητα 82 MB/s. Τελικά στην πράξη, η ταχύτητα εγγραφής δεν διαφέρει ανάμεσα στις δύο λύσεις. To αποτέλεσμα αυτό είναι υπέρ του Mtron, αν σκεφτούμε ότι δεν φαινόταν να είναι αυτό το δυνατό του σημείο.

Mtron 3525

attachment.php?attachmentid=34857&stc=1&d=1241027356

attachment.php?attachmentid=34858&stc=1&d=1241027363

Veloci Raid-0

attachment.php?attachmentid=34859&stc=1&d=1241027374

post-2226-1416073952,4124_thumb.jpg

post-2226-1416073952,4277_thumb.jpg

post-2226-1416073952,4631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, αυτό το είχα ξεχάσει. Και παλιότερα το είχαμε κουβεντιάσει όταν αντιγράφουμε από και προς. LOL. Τεσπα.

Πολύ εύστοχη η παρατήρηση σου :hmm:

αλλά αύριο που θα έχω και τους δύο Mobi δεν θα υπάρχει τέτοιος περιορισμός, μια και δεν θέλω να γίνει αντιγραφή μέσα στον ίδιο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Το Everest μου δείχνει στις πληροφορίες των δίσκων ότι υπάρχει ένα start offset 1MB.

Αυτό μπαίνει αυτόματα όταν κάνουμε partition ένα δίσκο.

Αυτό το νούμερο αλλάζουμε αν κάνουμε εμείς alignment?

Link to comment
Share on other sites

φτιάξε ένα με απ'όλα 4GB ή 6 όσα μπορείς να κόψεις από Ram και πέτα το 2-3-4 φορές σε άλλο φάκελο με διαφορά χρόνου προς τους veloci και τους ssd

εκεί θα δεις και παραλληλισμό εγγραφών

αν κάνεις ένα copy μόνο είναι σειριακή η εγγραφή.

στα 2χ 3χ copy οι μηχανικοί θα καρφώνουν κεφαλές προσπαθώντας να βρουν που να τα χώσουν.

αυτό θα ήταν ακόμα καλύτερο για να δεις αν οι SSD πιάνουν όσα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά όσα προγράμματα είδα στο παρελθόν που να κάνουν ram disk, ή ήταν προβληματικά ή δεν υποστήριζαν vista 64.

Ναι σειριακή είναι η εγγραφή, όπως το λες.

Στο Vista disk bench όμως, είδαμε ότι οι Veloci δεν πάσχουν στην τυχαία εγγραφή, αλλά στην τυχαία ανάγνωση μικρών αρχείων.

Στο bench αυτό και στο HDTune γιατί δεν καρφώνουν κεφαλές?

Το αντίθετο συμβαίνει. Οι Mtron είναι που ψάχνονται στο random write.

Σήμερα παρέλαβα και τον δεύτερο δίσκο.

Αυτή τη φορά ήταν σφραγισμένο το κουτί και είχε και ζελατίνα εξωτερικά.

Τον έλεγξα και μου έδωσε ίδια αποτελέσματα.

Τους έβαλα σε Raid-0 stripe 128.

Έτρεξα τα bench και τα αποτελέσματα είναι να αναμενόμενα.

Όλες οι μετρήσεις μπήκαν στο πρώτο ποστ.

Έκανα ξανά την αντιγραφή του φακέλου Steam, από Veloci Raid προς Mtron Raid.

Αυτή τη φορά διάλεξα να αντιγραφούν τα περιεχόμενα του φακέλου.

attachment.php?attachmentid=34882&stc=1&d=1241110248

post-2226-1416073957,1543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόλογος

Με την ευκαιρία, αφού έχω στήσει Vista σε SSD Raid-0, θα καταγράφω εδώ τα optimizations που κάνω.

Θεωρώ τα βασικά τα έχουμε γράψει, όσοι συνεισφέραμε, στα Vista tips.

Εδώ θα καταγράφω ότι κάνω ειδικά και μόνο εξ αιτίας των SSD.

Τι θα αλλάξω. Ότι κάνει συνέχεια εγγραφές, στα ίδια ή σε νέα αρχεία και ότι πιάνει πολύ χώρο.

Αρκεί η ανάγνωση αυτών των αρχείων να μη γίνεται συχνά.

Επίσης δεν θέλω να μειωθεί η λειτουργικότητα και η ταχύτητα, ούτε να χαλάσουν τα Vista εξ αιτίας των αλλαγών.

Ένα βασικό θέμα που πρέπει να ξεκαθαρίσω είναι αν χρησιμοποιούνται οι κυψέλες στο SSD, ανεξάρτητα σε ποιο partition βρίσκονται.

Πχ Έχουμε φτιάξει ένα partition για το λειτουργικό, που πιάνει το μισό δίσκο και τα άλλο το αφήσαμε αφορμάριστο. Υπάρχει περίπτωση ο controller του SSD να χρησιμοποιήσει τις κυψέλες όλου του δίσκου όταν γράφουμε ένα αρχείο στο δίσκο C και να χρησιμοποιεί όποια κυψέλη γουστάρει όπου και νάναι?

Έψαξα να βρω απάντηση, η λογική μου λέει όχι, αλλά μπαίνουν πάρα πολλά θέματα ανάλογα με την απάντηση.

Θέλω βοήθεια στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista

Τα restore points πιάνουν το 15% του δίσκου.

Δείτε το σε παράθυρο cmd με την εντολή

vssadmin list shadowstorage

Με το vssadmin μπορούμε να αλλάξουμε το μέγεθος με την εντολή

vssadmin Resize ShadowStorage /On=C: /For=C: /MaxSize=2GB

Ελάχιστη τιμή 300MB. Δέχεται το νούμερο ως KB, MB, GB, TB, PB and EB.

Προτίμησα να κάνω την εγκατάσταση των Vista από την αρχή σε μικρό partition 40GB.

Έτσι αυτόματα δεσμεύτηκε από την αρχή χώρος για 4 και κάτι GB (15%) και αυτό δεν αλλάζει στη συνέχεια.

Ένας άλλος τρόπος είναι να απενεργοποιήσουμε το System Protection, ώστε να σβηστούν εντελώς τα shadow copies και restore points, να κάνουμε shrink το δίσκο όσο παίρνει, να ενεργοποιήσουμε το System Protection και να επαναφέρουμε το μέγεθος του partition του λειτουργικού.

Αν δεν θέλουμε καθόλου restore points, μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε εντελώς μέσα από το system protection. Ιδιαίτερα η εγκατάσταση των Vista θα ήταν καλύτερα να γίνει από DVD SP2 απ' ευθείας ώστε να μην γράφουμε και σβήνουμε όλα τα updates και Service packs στη σειρά. Αν δεν έχουμε DVD SP2 καλύτερα είναι να κάνουμε τις εγκαταστάσεις με κλειστά τα restore points. Αν ορίσουμε 1GB μετά το τέλος όλων των εγκαταστάσεων, σπάνια θα δημιουργούνται νέες εγγραφές, οπότε δεν είναι μεγάλη η επιβάρυνση. Με 1GB θα έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε αρκετά restore points σε περίπτωση προβλήματος, χωρίς να χρειαστεί να γίνουμε υστερικοί του system backup (που αν γίνει σε δίσκο, χρησιμοποιεί shadow copies για επιλογή επαναφοράς σε προηγούμενες εγκαταστάσεις χωρίς να χρειάζεται να διατηρούμε Χ παλιά system backup και χωρίς να πιάνει τον αντίστοιχο χώρο). Επιπλέον θα δουλεύει η επιλογή last known good configuration που εμένα τουλάχιστον με έχει σώσει αρκετές φορές.

Ένα restore point πιάνει 100ΜΒ περίπου μετά την πλήρη εγκατάσταση των Vista SP2.

Με την εντολή μείωσης του μέγιστου χώρου στα 2GB παίρνουμε τα παρακάτω αποτελέσματα.

Used Shadow Copy Storage space: 102.469 MB

Allocated Shadow Copy Storage space: 900 MB

Maximum Shadow Copy Storage space: 2 GB

Windows 7

Στα Windows 7 το μέγεθος του system protection ρυθμίζεται πλέον εύκολα όμως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

Η ίδια η Microsoft μείωσε το μέγεθος που δέσμευε στο δίσκο από 15% που ήταν στα Vista, σε 5%.

Θα έλεγα ότι δεν χρειάζονται τόσες πολλές εγγραφές για να είμαστε ασφαλείς.

Έτσι, σε περίπτωση που βρίσκουμε απαραίτητο το System Protection, καλό είναι να μειώσουμε το μέγεθος ακόμα περισσότερο, ώστε να περιοριστεί στα 2GB.

Κάτι που δεν είχα αναφέρει, αλλά είναι χρήσιμο και στα Vista και στα 7, είναι η συχνότητα που δημιουργούνται νέα restore points. Εξ ορισμού δημιουργείται νέο restore point μια φορά την μέρα και κάθε φορά που γίνονται συγκεκριμένα updates. Θα έλεγα ότι είναι ανώφελο να γίνεται τόσο συχνά. Έτσι μπορούμε να πάμε στα Vista tips και να εφαρμόσουμε το #71 Αλλάξτε τη συχνότητα των αυτόματων System Restore Points..

Αλλάξτε τη συχνότητα των αυτόματων System Restore Points

By default τα Vista δημιουργούν ένα System Restore Point κάθε ημέρα ή αν εγκατασταθούν updates, drivers, software.

Προκειμένου να αλλάξουμε τη συχνότητα αυτή πρέπει να επέμβουμε στη registry.

Πάμε λοιπόν στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SystemRestore και συγκεκριμένα στο RPGlobalInterval. Αλλάζουμε το Hexidecimal σε Decimal και βλέπουμε την τιμή 86400 (αριθμός δευτερολέπτων/ημέρα). Αλλάζοντας την τιμή αυτή π.χ. σε 43200 αναγκάζουμε το σύστημα να δημιουργεί retore points ανά 12 ώρες (60*60*12). Αντίστοιχα αυξάνοντάς την σε 172800 (86400*2) θα παίρνει restore point ανά 2 ημέρες...

Θα έλεγα κάθε 10 μέρες αρκούν, ώστε να έχουμε ακόμα και πολύ παλιά restore points, ενώ δεν επιβαρύνεται καθημερινά ο SSD. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν θέλουμε μια έκδοση ενός αρχείου από την προηγούμενη μέρα, δεν θα το έχουμε. Αλλά η άποψη μου είναι να βάζουμε μόνο λειτουργικό και προγράμματα στον SSD και τα αρχεία μας να τα έχουμε ή σε άλλο partition (αν έχουμε ένα μόνο δίσκο) ή σε μηχανικό δίσκο.

Systemrestorewindows7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista

Τα αρχεία μας μπορεί να είναι τεράστια, πιάνουν πολύ χώρο, είναι πολλά και μικρά συνήθως και τα αλλάζουμε συνέχεια.

Δεν μπορώ να φανταστώ να σώζω ένα αρχείο τριάντα φορές όσο το γράφω και το ssd να μου φτιάχνει 30 αντίγραφα του αρχείου σε διάφορα σημεία του δίσκου και να σημαδεύει ως διαγραμμένα τα 29.

Με start, πάνω από το documents έχει το όνομα του χρήστη. Με κλικ, μας ανοίγει ένας εικονικός φάκελος.

Στο φάκελο αυτό, με δεξί κλικ επιλέγουμε ένα ένα τους φακέλους και στο location ορίζουμε τη νέα θέση σε άλλο δίσκο του υπολογιστή ή σε ένα partition του SSD σε περίπτωση που δεν έχουμε δεύτερο δίσκο.

Ο λόγος είναι ότι και να χαλάσει, θα ξέρουμε το λόγο, αλλά επιπλέον αφήνουμε το λειτουργικό να παίζει σε πιο καθαρό περιβάλλον χωρίς fragmentation από συνεχείς εγγραφές.

Δεν αλλάζουμε τα contacts, links και ίσως τα searches.

Προσοχή, πρέπει να δηλώσουμε ότι θέλουμε να μεταφερθούν τα αρχεία μας, διαφορετικά θα έχουμε δύο φακέλους. Επειδή στο μηχανικό δίσκο έχω ίδιο όνομα χρήστη, διάλεξα τους φακέλους αυτούς. Με αυτό τον τρόπο τα πάντα λειτουργούν σωστά, γιατί αυτόματα το λειτουργικό βλέπει πλέον ότι τα default user folders βρίσκονται στο μηχανικό δίσκο.

User Temp files

Στο advanced system settings επιλέγουμε environment variables και αλλάζουμε στο πάνω κουτί εκεί που λέει User Variables for UserX ορίζουμε το path για Temp και Tmp σε μηχανικό δίσκο.

Games

Εγκαθιστούμε τα παιχνίδια, ιδίως όσα πιάνουν τεράστια χωρητικότητα σε μηχανικό δίσκο.

Συνήθως αρκεί απλή αντιγραφή των παιχνιδιών σε ίδιο Path στο μηχανικό δίσκο και παίζουν χωρίς εγκατάσταση, όπως πχ. τα παιχνίδια της Steam.

Windows 7

Εδώ τα πράγματα είναι απλούστατα. Μπορούμε να προσθέσουμε ένα φάκελο που θα είναι σε μηχανικό δίσκο στο αντίστοιχο library και στα properties του library να το ορίσουμε default. Ισχύουν και τα User Temp files and Games.

Αν είναι να κάνετε μόνο ένα tip για την υγεία του SSD, (από τη στιγμή που τα Windows 7 δεν κάνουν πλέον defrag εξ ορισμού), κάντε αυτό και μόνο. Αρκεί.

Πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο χρήσιμο tip για τη μακροζωία του SSD μας και όχι μόνο.

Τα πλεονεκτήματα είναι μια τεράστια λίστα σε κάθε περίπτωση.

πχ, μπορούμε να κάνουμε ταχύτατα system backup του δίσκου (ή του partition) C που έχει το λειτουργικό και τα προγράμματα, γιατί παραμένει μικρό. Είναι και ο τρόπος που λειτουργεί το system backup των 7 που βοηθάει, γιατί αντιγράφει μόνο το partition του λειτουργικού, ώστε σε περίπτωση καταστροφής επαναφέρουμε το σύστημα στην αρχική του κατάσταση. Τα αρχεία μας που θα βρίσκονται είτε σε άλλο partition, είτε σε άλλο δίσκο, μπορούμε να τα κάνουμε απλή αντιγραφή ή ακόμα και αυτόματο backup (εξ ορισμού είναι incremental μέχρι ένα ποσοστό αλλαγών αυτόματα), επιλέγοντας στις ρυθμίσεις να μην γίνεται και system backup, αφού βασικά μεγαλώνει πολύ ο χώρος που απαιτείται γιατί δεν είναι Invremental.

Link to comment
Share on other sites

Τα restore points πιάνουν το 15% του δίσκου.

Δείτε το σε παράθυρο cmd με την εντολή

vssadmin list shadowstorage

Με το vssadmin μπορούμε να αλλάξουμε το μέγεθος αλλά είναι λίγο επικίνδυνο.

Προτίμησα να κάνω την εγκατάσταση των Vista από την αρχή σε μικρό partition 40GB.

Έτσι αυτόματα δεσμεύτηκε από την αρχή χώρος για 4 και κάτι GB (15%) και αυτό δεν αλλάζει στη συνέχεια.

Ένας άλλος τρόπος είναι να απενεργοποιήσουμε το System Protection, ώστε να σβηστούν εντελώς τα shadow copies και restore points, να κάνουμε shrink το δίσκο όσο παίρνει, να ενεργοποιήσουμε το System Protection και να επαναφέρουμε το μέγεθος του partition του λειτουργικού.

χρειαζεσαι τοσο πολυ τα restore points? εγω εχω φρεσκο image και οτι στραβη γινει απλα το περναω σε 5λεπτα και ειμαι οκ. ποτε δε τα συμπαθησα :S

Link to comment
Share on other sites

Ένα βασικό θέμα που πρέπει να ξεκαθαρίσω είναι αν χρησιμοποιούνται οι κυψέλες στο SSD, ανεξάρτητα σε ποιο partition βρίσκονται.

Πχ Έχουμε φτιάξει ένα partition για το λειτουργικό, που πιάνει το μισό δίσκο και τα άλλο το αφήσαμε αφορμάριστο. Υπάρχει περίπτωση ο controller του SSD να χρησιμοποιήσει τις κυψέλες όλου του δίσκου όταν γράφουμε ένα αρχείο στο δίσκο C και να χρησιμοποιεί όποια κυψέλη γουστάρει όπου και νάναι?

Έψαξα να βρω απάντηση, η λογική μου λέει όχι, αλλά μπαίνουν πάρα πολλά θέματα ανάλογα με την απάντηση.

Θέλω βοήθεια στο θέμα αυτό.

Δές το βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=l4hbdZFWGog

τα εξηγεί πολύ καλά και μάλλον είναι αυτό που σας είπα και στη προηγούμενη σελίδα.

(εννοείται ότι οποιαδήποτε αντίθετη γνώμη (με τα κατάλληλα λινκς) είναι απαραίτητη :) )

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι τοσο πολυ τα restore points? εγω εχω φρεσκο image και οτι στραβη γινει απλα το περναω σε 5λεπτα και ειμαι οκ. ποτε δε τα συμπαθησα :S

ένα διάστημα κράταγα διάφορα resore points

Με επιτυχία

όταν τα χρειάστηκα κανένα δεν κατάφερε να κάνει το rollback όταν το χρειάστηκα

ψιλοαπάτη το κόβω οι καλοί ioi και τα σχετικά probs

τα ακυρώνουν οπότε είναι δώρο άδωρο.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.