Jump to content



Mtron Mobi SSD 3525 εμπειρίες.


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
η προσέγγιση του αποτελέσματος /2 δεν ξέρω δεν μου άρεσε και πολύ

δεν το κατάλαβα βασικά

τα διαγράμματα είναι κάπως...

βάλε τους δύο δίσκους στο ίδιο φύλλο

και σπάσε σε read και write

και έχε για κάθε file size 4μπάρες με 4χρώματα

έτσι μόνο θα μπορέσεις να συγκρίνεις ,με κοινό άξονα.

χάνεις την αξία του (την οπτική το ξεχωριστό διάγραμμα)

επίσης γιατί λέει JBOD??? στο HDtune?

με τι τον έχει μπασταρδέψει?

Η γνώμη μου είναι ότι ενδιαφέρει η συνολική οπτική εικόνα σε κάθε δίσκο και αυτό μπορείς άνετα να το δείς με τα διαγράμματα που έχω βάλει. Φαίνεται με μια ματιά που υπερέχουν και πού υστερούν συγκριτικά.

Θα εξηγήσω πολλά στη συνέχεια και κυρίως τι μετράει τι HDTune στο random, με παραδείγματα, που μπορεί να ελέγξει ο καθένας στα Vista.

Αποτελέσματα HDTune με Vista Disk Bench

Άνοιξα ένα παράθυρο DOS με την εντολή CMD.

Για να δω τα ίδια περίπου τεστ με το HDtune αναλυτικά και για να τα κατανοήσω, τα έτρεξα με το Vista Disk Bench. Για οικονομία, θα δείξω μόνο μια από τις μετρήσεις του HDTune, αυτή που δείχνει το random read στα 512 bytes.

[FONT="Courier New"]winsat disk -ran -read -drive i -iocount 5000 -ransize 512 -v[/FONT]

Να εξηγήσω τι κάνει αυτή η εντολή που μπορείτε να τη βάλετε στο DOS παράθυρο με copy, δεξί κλικ στο παράθυρο μέσα και επιλογή paste.

[FONT="Courier New"][COLOR="Blue"]-ran -read[/COLOR] =    random read test, δηλαδή επιλέγει στην τύχη από ποια σημαία του δίσκου θα διαβάσει τα αρχεία. 
[COLOR="Blue"]-drive i[/COLOR]= τρέξε το τεστ στο partition i
[COLOR="Blue"]-iocount 5000[/COLOR] = Τρέξε το τεστ με 5000 αρχεία
[COLOR="Blue"]-ransize 512[/COLOR] = Κάθε αρχείο να έχει μέγεθος 512 bytes
[COLOR="Blue"]-v[/COLOR] = δείξε τα αποτελέσματα αναλυτικά.[/FONT]

Σε μένα το i είναι ο δίσκος Mtron 3525 ολόκληρος σε ένα partition. Έχει σημασία αυτό κι αν θέλετε το εξηγώ.

Έτρεξα το τεστ και δίνω τα αποτελέσματα.

Θα συνεχίσω με ανάλυση των αποτελεσμάτων σύμφωνα με όσα ορίζει το HDTune ώστε να υπολογίσω τις ίδιες παραμέτρους στο επόμενο ποστ.

attachment.php?attachmentid=34842&stc=1&d=1240927498

post-2226-1416073951,1231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του πρώτου μέρους, αρχικά θα παρατηρήσουμε ότι το Vista Disk Bench ελέγχει το δίσκο σε κομμάτια, από την αρχή μέχρι το τέλος. Βλέπουμε στην εικόνα του πρώτου μέρους ότι τον Mtron που είναι 60GB, τον χώρισε σε 8 περιοχές. Αυτό δεν πάει αναλογικά με το μέγεθος. Για παράδειγμα τους δύο Veloci που είναι 600GB τους χωρίζει σε 16 περιοχές.

Βλέπουμε δηλαδή ότι στη συγκεκριμένη σύγκριση, η σχέση είναι 1:2 (8:16).

Στην εικόνα φαίνεται αναλυτικά ο τρόπος υπολογισμών.

Παρατηρούμε μια διαφορά ανάμεσα στην μέση ταχύτητα που δίνουν τα Vista με αυτή που υπολογίσαμε.

Πιαθνόν να οφείλεται στο χρόνο που κάνει ο controller να πάει από τη μια μεριοχή στη δεύτερη, μετά στην τρίτη ... μέχρι την όγδοη.

Από αυτή τη διαφορά νομίζω ότι μπορούμε να υπολογίσουμε το πραγματικό random access του δίσκου (σε στυλ HDTach), αλλά δεν το έχω ελέγξει ακόμα αν ισχύει.

Εικόνα υπολογισμών

Με μπλε χρώμα φαίνονται τα δεδομένα. Με κόκκινο οι τιμές που υπολογίσαμε από τα δεδομένα σε στυλ HD Tune Pro.

Στη δεξιά στήλη φαίνονται οι τύποι υπολογισμού.

attachment.php?attachmentid=34848&stc=1&d=1240954815

post-2226-1416073951,4872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να τους κάνω τους WD 2χAALS?

Επίσης γιατί λες ότι κάτι φταίει?

Μπορεί έτσι να είναι αυτοί οι δίσκοι.

Ένα bench που έδειξα σε προηγούμενο post με Intel controller ICHR10 δίνει ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια με τα δικα μου νουμερα, βγαζεις Μαριε. Δεν βλεπω να εχεις καποιο προβλημα κ δεν ξερω γιατι επιμενουν πως κατι δεν παει καλα :)

Το ξέρω και ευχαριστώ.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτόν το controller, τόσο από επιδόσεις που είναι ικανοποιητικές, αλλά κυρίως επειδή είναι απόλυτα σταθερός, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα και δεν απαιτεί τίποτα άλλο πέρα από οδηγούς.

Για τον ίδιο λόγο προτίμησα τους Mtron, για τη σταθερότητα, τη μεγάλη χωρητικότητα και την απροβλημάτιστη λειτουργία με αξιοπρεπείς επιδόσεις. Οι SSD από όσο έχω ακούσει, δεν μπορεί να συγκριθούν στην ταχύτητα αν δεν έχουν ίδια πάνω κάτω χωρητικότητα. Όσο μεγαλύτεροι είναι τόσο πέφτουν οι επιδόσεις.

Ποτέ δεν χώνεψα τους software οδηγούς όπως παλιότερα τους Ultra ATA Storage Driver της Intel. Μπορεί να διορθώθηκε η κατάσταση, αλλά για πολλά χρόνια στο παρελθόν δεν είχε διορθωθεί. Είχα γίνει expert στο τι διόρθωνε και τι χάλαγε κάθε νέα έκδοση. Ούτε καν το raid software της Nvidia δεν εγκαθιστώ, γιατί μέχρι πριν από ένα χρόνο ήταν για τα μπάζα.

Επίσης, τα bench τα έτρεξα εν γνώσει μου, χωρίς tweaks και χωρίς optimizations.

Ιδίως το Mtron που όπως έγραψα ήταν γεμάτος 50% όταν τον πήρα και επιπλέον έχω τρέξει του κόσμου τα bench, έχω βάλει αρχεία, τα έχω σβήσει, έχω φτιάξει partitions, έχω βάλει και pagefile και readyboost, και έτsi τρέχω τα bench.

Ξέρω να τον σβήσω εντελώς και να τον φέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση αλλά σε λίγο καιρό πάλι θα έρθει στο σημείο που είναι τώρα.

Ε αυτό μετράω, τις καθημερινές επιδόσεις στην πράξη, την αξιοπιστία του και τα τυχόν προβλήματα που θα παρουσιάσει.

Μέχρι τώρα διαπίστωσα δύο προβληματάκια. Το πρώτο είναι ότι δεν υποστηρίζει NCQ που είναι από τις σημαντικές αλλά όχι υποχρεωτικές προδιαγραφές του SATA2. Το δεύτερο είναι ότι ο δίσκος δεν με αφήνει να φτιάξω partition μεγαλύτερο από το μισό του διατιθέμενου χώρου. Το τρίτο που είναι κάπως πιο σοβαρό δεν το έχω επιβεβαιώσει. Είχα μια φορά κόλλημα σε προσπάθεια διαγραφής ενός partition με περιεχόμενα, ενώ παράλληλα έγραφα ένα μεγάλο αρχείο σε άλλο partition. Ακύρωσα τη διαγραφή και προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, σχετικά με αυτό

Πού τις έχεις αυτές τις μετρήσεις? Δεν τις βρίσκω στο TheLab.

βρε, το λινκ απο άλλο φόρουμ που έδωσες για μετρήσεις Mtron είναι ο δικός μου δίσκος σε δικό μου θέμα!

Για αυτό το είπα. Δεν υπάρχει στο λάμπη όντως.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι ότι δεν υποστηρίζει NCQ που είναι από τις σημαντικές αλλά όχι υποχρεωτικές προδιαγραφές του SATA2.

το NCQ δεν χρειάζεται στους Solid State

το NCQ είναι ο βέλτιστος τρόπος(ενεργειακά και απο move time penalty) να κινείται ο μηχανικός βραχίονας της κεφαλής

που να το εφαρμόσει ο SSD? :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε,

αυτό για το NCQ και εμένα που έκανε εντύπωση.

Δεν νομίζω πως μπορεί ένας ssd να το αξιοποιήσει.

Σε όποιο γράφημα με ncq έχω βρει, υπαρχει κυκλική αναπαράσταση του δισκου και το κερδος σε διαδρομή κεφαλής. Άρα σε ssd δεν έχει νόημα.

Κατ επέκταση, τολμώ να πω (ίσως διαφωνείτε) πως αυτό είναι και εν μέρει άδειασμα του AHCI. Διότι ό ένας λόγος να τρέχεις με AHCI είναι το ncq. Ωστόσο, αν έχεις και μηχανικούς δίσκους στο σύστημα, αυτοί επωφελούνται κανονικά.

Στην μέτρηση μου που παρέθεσες πιο πριν, το σύστημα είναι με ncq και ο mtron με περασμένο λειτουργικό πάνω, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

το NCQ δεν χρειάζεται στους Solid State

το NCQ είναι ο βέλτιστος τρόπος(ενεργειακά και απο move time penalty) να κινείται ο μηχανικός βραχίονας της κεφαλής

που να το εφαρμόσει ο SSD? :to_pick_ones_nose3:

Κι όμως οι Intel 25M στο NCQ στηρίζονται και πετυχαίνουν τις επιδόσεις που βλέπουμε.

Συνεργάζονται με το Native command queuing ώστε να μη γράφουν άμεσα τα μικρά αρχεία στο δίσκο σε random mode, αλλά τα συγκεντρώνουν στη μνήμη και μετά τα γράφουν όλα μαζί σειριακά (sequential).

The Tech Report: Intel's X25-M solid-state drive

More interestingly, the controller supports Native Command Queuing (NCQ)—a new trick for SSDs. NCQ was developed to reduce the performance impact of mechanical latency found in traditional hard drives, so it's might seem like an odd choice for a solid-state drive with no mechanical parts. According to Intel, its SSDs are so fast that NCQ helps to compensate for latency encountered in the host PC.

Επίσης και ο δίσκος της A-Data υποστηρίζει NCQ

A-Data X25-M SSD

The A-Data X25-M SSD comes in capacities of 80 GB and 160 GB. Featuring the SATA II interface, the drive supports advanced SATA features such as Native Command Queuing (NCQ) with 32 concurrent operations.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως οι Intel 25M στο NCQ στηρίζονται και πετυχαίνουν τις επιδόσεις που βλέπουμε.

100% δεν είναι μόνο αυτό (controller!) αν έχει καμία επίδραση στις επιδόσεις

έχεις δεί review με τον ιντελ με ncq on/off ?

όποιος έχει intel ssd και δε βαριέται ας το δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως οι Intel 25M στο NCQ στηρίζονται και πετυχαίνουν τις επιδόσεις που βλέπουμε.

Συνεργάζονται με το Native command queuing ώστε να μη γράφουν άμεσα τα μικρά αρχεία στο δίσκο σε random mode, αλλά τα συγκεντρώνουν στη μνήμη και μετά τα γράφουν όλα μαζί σειριακά (sequential).

Επίσης και ο δίσκος της A-Data υποστηρίζει NCQ

Μόνο ο Intel SSD controller υποστηρίζει NCQ. Μερικοί SSD της ADATA/PQI/Kingston (ξεχνώ καμία?) είναι ΙΝΤΕL με άλλο αυτοκόλητο :p

NCQ μπορει να γίνει σε SSDs. Δεν γνωρίζω πώς ακριβώς το υλοποιεί η Intel αλλά θα μπορούσε σαν ιδέα να είναι κάπως έτσι:

- Τα "αρχεία" γράφονται διάσπαρτα στα NANDs για λόγους προστασίας (να μην γράφονται συνέχεια τα ίδια και ίδια nands). Κάπως έτσι γράφονται (για άλλους λόγους) και στους δίσκους (fragmentation) στα "ελεύθερα" sectors. Έτσι θα μπορούσε ο controller μολις του ζητηθεί να διαβάσει το πρώτο κομμάτι από κάποιο αρχείο να φέρνει στην cache και τα υπόλοιπα (όσα χωράνε στην cache) κομμάτια του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είδα, στους Mtron 3500 δεν πρέπει να δίνει κάτι. Αντίθετα, πριν τους βάλω σε RAID-0 και πριν εγκαταστήσω λειτουργικό, θα τρέξω το προγραμματάκι HDD erase 3.3, ώστε να γραφεί αρχικά το λειτουργικό χωρίς fragmentation.

Link to comment
Share on other sites

οι τεχνικές που αναφέρετε είναι άλλες και όχι το NCQ

http://en.wikipedia.org/wiki/Native_Command_Queuing

το οποίο σχετίζεταιαποκλειστικά με την βελτιστοποίηση της διαδρομής του βραχίονα

και κερδίζεις εφόσον ταξινομήσεις τα αιτήματα,βάζει μια μικρή καθυστέρηση γι'αυτό.

μπορεί να παρομοιαστεί με τον αλγόριθμο του ανελκυστήρα.

το να σου μαζεύει τα random writes και να τα κάνει sequencial έχει 2 όψεις

1.είσαι κρεμέστος μέχρι να γραφούν.

2.δεν εκτελεί αυτό που λέει. μετράει ο buffer

για αυτό που έίπε η chsin σχετικά με την τοποθέτηση αν μετέτρεπαι τα τυχαία σε διαδοχικά(φυσικά) περιοχές θα έκαιγε blocks κάργα(wear levering)

το να σου φέρει "γειτονικά" κελιά space locality επίσης δεν είναι NCQ

είναι άλλος αργόριθμος βελτιστοποίησης με τον οποίο ταξινομείς cache συνήθως...

έχει λογική αλλά είναι άσχετο

από το παραπάνω Linky βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα οτι το NCQ είναι ίδιο μόνο στο όνομα σε μηχανικούς και SSD

NCQ in Solid-State Drives

NCQ is also used in newer solid-state drives where the drive encounters latency on the host, rather than the other way around. For example, Intel's X25-E Extreme solid-state drive uses NCQ to ensure that the drive has commands to process while the host system is busy processing CPU tasks. [5]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.