Jump to content



Recommended Posts

παιδια μετα το firmware update υποτιθεται οτι τα windows 7 θα βρουν νεο υλικο; σε εμενα δεν αλλαξε τιποτα...

σε εμένα ξαναβρήκε τον SSD και του πέρασε οδηγούς

Έγινε επεξεργασία από aldon
Link to comment
Share on other sites

Tα δικά μου αποτέλεσματα:

Update επιτυχές. Μέθοδος: Uninstall drivers απο device manager, reboot, reboot. Τώρα έχει τους ΑΗCI 1.0. CDMark αποτελέσματα πανομοιότυπα με τους ιντελ. Μετά αλλαγή σε IDE στο bios, install το νεο FW, reboot, αλλαγή σε ΑHCI πριν μπει στα Win. Τέλος όταν μπήκε στα win τον αναγνώρισε σα νεο δίσκο, έκανα άλλο ένα reboot.

Αποτέλεσμα: Απόκλιση τάξης 0-1% στα τεστ του cdmark απο τότε που ήταν άδειος μέχρι τώρα (240h use), εκτός απο το read των 4κ όπου έχει πέσει κατά 15% απο την αρχική του τιμή. Φαντάζομαι οτι αυτό έχει να κάνει με το οτι φοράει windows και είναι 50% γεμάτος.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά...μήπως κάποιος χριστιανός ή άλλης θρησκείας μπορεί αν γράψει ένα ωραίο tutorial για update firmware ουτως ώστε να μην χρειαστεί να κάψουμε τους δίσκους μας? btw εγώ ACHI τον τρέχω..Win7 64...:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Tα δικά μου αποτέλεσματα:

Update επιτυχές. Μέθοδος: Uninstall drivers απο device manager, reboot, reboot. Τώρα έχει τους ΑΗCI 1.0. CDMark αποτελέσματα πανομοιότυπα με τους ιντελ. Μετά αλλαγή σε IDE στο bios, install το νεο FW, reboot, αλλαγή σε ΑHCI πριν μπει στα Win. Τέλος όταν μπήκε στα win τον αναγνώρισε σα νεο δίσκο, έκανα άλλο ένα reboot.

Αποτέλεσμα: Απόκλιση τάξης 0-1% στα τεστ του cdmark απο τότε που ήταν άδειος μέχρι τώρα (240h use), εκτός απο το read των 4κ όπου έχει πέσει κατά 15% απο την αρχική του τιμή. Φαντάζομαι οτι αυτό έχει να κάνει με το οτι φοράει windows και είναι 50% γεμάτος.

Καλή συνέχεια σε όλους!

ναι οταν εκανες uninstall απο device manager τον controller λογικά πρεπει οταν μπηκε στα win να αναγνωρισε σαν νεους όλους τους δισκους σου. αυτο που ρωταω εγω είναι το εξης απλό:

ΣΤΟ DEVICE MANAGER ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ SSD Ή ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΤΗΓΡΟΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΥΣ;

το ρωταω αυτό γιατι υποτιθεται ότι θα απενεργοποιουταν αυτοματα το defrag μετα το firmware upgrade, πραγμα που στο δικό μου pc δεν εγινε!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά...μήπως κάποιος χριστιανός ή άλλης θρησκείας μπορεί αν γράψει ένα ωραίο tutorial για update firmware ουτως ώστε να μην χρειαστεί να κάψουμε τους δίσκους μας? btw εγώ ACHI τον τρέχω..Win7 64...:ph34r:

σωθηκες :p

εγω δοκιμασα με ahci, μου εριξε Χ, το γυρισα σε ide το περασα, μπηκα στα win , τελος.φυσικα διαβασε το readme και ακολουθα τις εκει οδηγιες πανω απ ολα .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Win 7 x64 + AHCI

Το γύρισα σε IDE + Compatibility

Όταν πάτησα το y για το update δεν έδειχνε τίποτα.

Μετά από λιγό έλεγε για το Α:\ ότι κάτι δεν βρίσκει

και τότε έριξα reboot .

Παρόλα αυτά το πέρασε κανονικά από ότι βλέπω,

επομένω αν το δείτε μην το πειράξετε μέχρι να πει το ίδιο για Abort, Fail κλπ.

Δείτε και το λινκ:

http://communities.intel.com/thread/8903

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

παιδιά...μήπως κάποιος χριστιανός ή άλλης θρησκείας μπορεί αν γράψει ένα ωραίο tutorial για update firmware ουτως ώστε να μην χρειαστεί να κάψουμε τους δίσκους μας? btw εγώ ACHI τον τρέχω..Win7 64...:ph34r:

τον έχω σε AHCI, γράφω το iso σε CD

REBOOT

Μπαίνω στο BIOS αλλάζω τον δίσκο σε IDE και γυρνάω να κάνει boot από το cd

Save στο bios

κλείνω το pc για 10-20 δευτερόλεπτα

Ανοίγω το pc

τρέχει το freedos για το update από το CD

Ακολουθώ ότι μου λέει (yes yes etc..)

μου λέει ότι το νέο firm έχει περαστεί σωστά.

Βγάζω το CD, και κλείνω τον υπολογιστή για 10-20 δευτερόλεπτα

Βοοτάρω ξανά, μπαίνω στο Bios αλλάζω τον δίσκο από IDE σε AHCI, βάζω να μπουτάρει πρώτα από τον SSD (ή όποια άλλη ρύθμιση έχετε εσείς)

Save και restart

boot-άρω και αφήνω να φορτώσει κανονικά τα Windows 7 64bit

Με το που ανοίγουν τα Win βρίσκει τον δίσκο, επιλέγοντας μόνος του τους windows drivers (Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller)

Μου ζητά Restart, το κάνω και όλα Οκ

Τέλος

Ελπίζω να τα έγραψα αναλυτικά :woot:

Έγινε επεξεργασία από aldon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κανονικά ως SSD τον έβγαλε

ως ατα device τον εβγαλε οπως και εμενα αρα ειμαστε οκ. τσεκαρε οποτε θες κατι αλλο: στην ανασυγκροτηση σου δινει δυνατοτητα να του κανεις ή δεν φαινεται στους προς επιλογη δισκους;

Link to comment
Share on other sites

ως ατα device τον εβγαλε οπως και εμενα αρα ειμαστε οκ. τσεκαρε οποτε θες κατι αλλο: στην ανασυγκροτηση σου δινει δυνατοτητα να του κανεις ή δεν φαινεται στους προς επιλογη δισκους;

τον εμφανίζει (είναι ο Os) απλά τον έχω κλείσει να κάνει αυτόματα ανασυγκρότηση

post-5016-1416074234,6203_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από aldon
Link to comment
Share on other sites

τον έχω σε AHCI, γράφω το iso σε CD

REBOOT

Μπαίνω στο BIOS αλλάζω τον δίσκο σε IDE και γυρνάω να κάνει boot από το cd

Save στο bios

κλείνω το pc για 10-20 δευτερόλεπτα

Ανοίγω το pc

τρέχει το freedos για το update από το CD

Ακολουθώ ότι μου λέει (yes yes etc..)

μου λέει ότι το νέο firm έχει περαστεί σωστά.

Βγάζω το CD, και κλείνω τον υπολογιστή για 10-20 δευτερόλεπτα

Βοοτάρω ξανά, μπαίνω στο Bios αλλάζω τον δίσκο από IDE σε AHCI, βάζω να μπουτάρει πρώτα από τον SSD (ή όποια άλλη ρύθμιση έχετε εσείς)

Save και restart

boot-άρω και αφήνω να φορτώσει κανονικά τα Windows 7 64bit

Με το που ανοίγουν τα Win βρίσκει τον δίσκο, επιλέγοντας μόνος του τους windows drivers (Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller)

Μου ζητά Restart, το κάνω και όλα Οκ

Τέλος

Ελπίζω να τα έγραψα αναλυτικά :woot:

many thnx mesie!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βγαλεις αυτον που περαστηκε το firmware επιτυχως, απο το συστημα και κρατα επανω μονο αυτον που δεν εγινε σωστα συνδεμενο.

Επισης βαλε τον στο ιδιο SATA που ηταν αυτος που εγινε το update σωστα.

Μου ετυχε οπως ακριβως γραφει ο spyrus το θεμα ειναι οτι γιατι στον εναν εκανε κανονικα αναβαθμιση και στον αλλο εβγαλε το προβλημα? Πατησα retry 2 φορες και παλι τα ιδια μου εκανε.

Μετα απο αυτα που μου ειπες εβαλα τον ssd μονο του και μου εγραφε οτι δεν υπαρχει υλικο για αναβαθμιση γιατι ειχε γινει ηδη

Λοιπόν Win 7 x64 + AHCI

Το γύρισα σε IDE + Compatibility

Όταν πάτησα το y για το update δεν έδειχνε τίποτα.

Μετά από λιγό έλεγε για το Α:\ ότι κάτι δεν βρίσκει

και τότε έριξα reboot .

Παρόλα αυτά το πέρασε κανονικά από ότι βλέπω,

επομένω αν το δείτε μην το πειράξετε μέχρι να πει το ίδιο για Abort, Fail κλπ.

Δείτε και το λινκ:

http://communities.intel.com/thread/8903

Αυτο μου εκανε και μενα αλλα δεν φταιει το cd που λεει ο τυπος γιατι τον ενα μου τον εκανε κανονικα αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.