Jump to content



Recommended Posts

Εδώ και 1 μήνα εχω τη τύχη να συμβιώνω με 1 80αρη X25.. Bench και όλα αυ΄τα δεν με ενδιαφέρουν, εχτές έτρεξα το toolbox και είδα αυτό: post-1318-1416074271,5602_thumb.jpg

Χρειάζομαι update? Είναι ασφαλές πλέον ?

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ερωτησούλα:

Πήρα εναν X-25M, έκανα το update στο last version, εβαλα windows 7, ολα καλά. AHCI στο bios, τωρα όμως θελω να στήσω ενα raid με άλλους 2 δίσκους, οπότε αναγκαστικά θα βάλω RAID. Θα παίζει οκ μετά ή θα έχω καποιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ερωτησούλα:

Πήρα εναν X-25M, έκανα το update στο last version, εβαλα windows 7, ολα καλά. AHCI στο bios, τωρα όμως θελω να στήσω ενα raid με άλλους 2 δίσκους, οπότε αναγκαστικά θα βάλω RAID. Θα παίζει οκ μετά ή θα έχω καποιο πρόβλημα ?

Απλα δεν θα παιζει το ΤRIM..αλλα δεν σε νοιαζει..τρεχεις manually το toolbox και εισαι αρχηγος.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν θα παιζει το ΤRIM..αλλα δεν σε νοιαζει..τρεχεις manually το toolbox και εισαι αρχηγος.

μμμ thx, το εβαλα raid αλλα έφαγα μια ωραία blue screen μολις πανε να bootaroun. Κάτι ειχα διαβάσει για καποιο registry ή κατι αλλο που πρεπει να κάνω αλλα δε μπορώ να το βρώ. Καποιος να help?

Link to comment
Share on other sites

Intel X25-M acquired! :clap:

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Το boot time μειώθηκε στο 1/3 από ότι ήταν πρίν με το RAID0 και φορτωμένο os. Στα Win7 πρόσεξα πολύ καλή απόκριση και γενικά αυτο που λένε είναι αλήθεια. Εντελώς άλλη αίσθηση ο SSD από τους μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

As requested :D

Μόλις έβαλα τα Win 7, έχει ένα σωρό ανοιγμένα προγράμματα και έχω κλείσει μόνο το indexing και το defragment.

http://img13.imageshack.us/img13/8229/ssdcn.png

Κάνα tweak παίζει;

msahci driver για trim.

Το φρόντισες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω σε προηγουμενη μου ερωτηση , εδω : http://www.techpowerup.com/articles/other/157 μπορειτε να δειτε αν εχετε σωστο alignment. Εμενα παντως το 2ο μου το βγαζει misaligned, δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα η' οχι.

Αν καποιος εχει την καλοσυνη , ετσι για να μου φυγει η ιδεα , προγραμματα οπως το cyberlink powerdvd η' το nero σας ανοιγουν ακαριαια (οπως π.χ. το notepad) η' εχουν μια καθυστερηση 1sec ;

Επισης , επειδη διαβαζω αντικρουομενες αποψεις , τελικα το superfetch στον postville το αφηνουμε ανοικτο η' οχι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω σε προηγουμενη μου ερωτηση , εδω : http://www.techpowerup.com/articles/other/157 μπορειτε να δειτε αν εχετε σωστο alignment. Εμενα παντως το 2ο μου το βγαζει misaligned, δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα η' οχι.

Αν καποιος εχει την καλοσυνη , ετσι για να μου φυγει η ιδεα , προγραμματα οπως το cyberlink powerdvd η' το nero σας ανοιγουν ακαριαια (οπως π.χ. το notepad) η' εχουν μια καθυστερηση 1sec ;

Επισης , επειδη διαβαζω αντικρουομενες αποψεις , τελικα το superfetch στον postville το αφηνουμε ανοικτο η' οχι ;

Πολύ καλό το λινκ. Όσο για τα άλλα, το nero 9 lite ανοιγει ακαριαία, και προσωπικά έχω κλέισει μόνο το defragment.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια ερώτηση: ποιο πρόγραμμα είναι καταλληλότερο να χρησιμοποιήσω για full erase του ssd???

gparted-live.Μπορείς να κάνεις erase του ssd/hdd και μάλιστα με το AHCI enabled απ το bios.

http://sourceforge.net/projects/gparted/files/

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος και εγω πλεον, ενος 160αρη postville , ηρθε με 02ΗΑ firmware, εγινε μια σειρα μετρησεων , και στο καπακι του περασα το 02HD. το κλασσικο πια crystaldiskmark :)

με τη σειρα : 02ΗΑ - 02ΗD - Raptor 360GD , για "συγκριση" :D

edit : just cloned την υπερφορτωμενη εγκατασταση των ΧΡ64 , απο 3μιση λεπτα(raptor 36gb) μεχρι να φορτωσει ολα τα service στο desktop. , επεσε στα ~50δεπτερολεπτα... a hell of improvement :D

post-172-1416074276,0373_thumb.png

post-172-1416074276,0609_thumb.png

post-172-1416074276,0763_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα εχω τη τύχη να συμβιώνω με 1 80αρη X25.. Bench και όλα αυ΄τα δεν με ενδιαφέρουν, εχτές έτρεξα το toolbox και είδα αυτό: [ATTACH]37581[/ATTACH]

Χρειάζομαι update? Είναι ασφαλές πλέον ?

Απαντώ στον εαυτό μου :rofl:

Update έγινε επιτυχώς αφου πρώτα γύρισα σε ide mode....

Link to comment
Share on other sites

γνωριζουμε αν θα πεσουν οι τιμες και ποτε θα γινει αυτο???

Όταν πέσουν οι πωλήσεις ή όταν δουλέψει ο ανταγωνισμός. Για την ώρα όλες οι εταιρίες απολαμβάνουν τον αφρό της αγοράς. Καλές πωλήσεις και τεράστια περιθώρια κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.