Jump to content



Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα..

Πηρα την αποφαση να παρω και γω ssd και να τους βαλω σε raid-0 και 32κ..

Μονο λειτουργικο (Windows 7 64αρια) και προγραμματα μητρικης και καρτας ειναι πανω.

Φοραω Rampage II Extreme kai 920 στα 3.4 GHz.

Το θεμα μου λοιπον ειναι πως πριν δουλεβα με 2 Black Caviar 32MB σε "σπαστο" raid-0 και η διαφορα που ειδα ειναι πολυ μικρη.

Στο bootαρισμα πολυ μικρη οπως και σε χρηση.

Οι δισκοι ειναι Intel X25-V 40 Gb..

Καποιοι μου λενε πως φταιει η μητρικη..Καποιοι πως δεν αναγνωριζει το raid αμεσως..Αλλοι πως αργει να αναγνωρισει καποια συσκευη...

Τι απο ολα μπορει να συμβαινει?Εκανα και firmware update και παλι τα ιδια.

Σκεφτομαι να γυρισω παλι στους κλασικους σκληρους

CrystalDiskMark 3.0x64

2 100MB C:34%

Read Write

Seq 377.5 32.80

512K 245.2 48.49

4K 21.96 28.18

4KQD32 232.3 68.48

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα νουμερα των writes τα βλεπω στον πατο, να φανταστω οτι το Write back cache ειναι ενεργοποιημενο?

Η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως. Εχω την ιδια εδω και σχεδον ενα χρονο και δουλευει αψογα με τους SSD μου (3 σε Raid0).

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισμένο από bios σε achi,και ξαφνικά μου γραφή ότι έχω raid.έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον?καμια λύση?

ναι σε μενα ,δεν βρηκα λυση και γυρισα αναγκαστικα σε ide.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με AMD συστημα AM3 790FX το εχω στο AHCI και δουλευει GG

στο IDE μου ριχνει πολυ.....πχ απο 257 seq στο AHCI στο IDE εχω δει μεχρι και 180-220max

σε AHCI οταν πας απο το toolbox της Intel δεν κανει optimize (trim) και βγαζει το εξής μηνημα "Error creating intel ssd optimizer files on the selected drive"

ολα αυτα στον 80αρη

M/N: SSDSA2M080G2GC

F/W: 2CV102HD

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με AMD συστημα AM3 790FX το εχω στο AHCI και δουλευει GG

στο IDE μου ριχνει πολυ.....πχ απο 257 seq στο AHCI στο IDE εχω δει μεχρι και 180-220max

σε AHCI οταν πας απο το toolbox της Intel δεν κανει optimize (trim) και βγαζει το εξής μηνημα "Error creating intel ssd optimizer files on the selected drive"

ολα αυτα στον 80αρη

M/N: SSDSA2M080G2GC

F/W: 2CV102HD

είχα δοκιμάσει σε ide και είδα και εγώ μειωμένη απόδοση.ακόμα και στα windows έλεγε 7,4.δουλεύει κομπλέ ο δίσκος απλά τρέχοντας το tool,μάγκωσε.όλα αυτά ,εφόσον άλλαξα μητρική και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα νουμερα των writes τα βλεπω στον πατο, να φανταστω οτι το Write back cache ειναι ενεργοποιημενο?

Η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως. Εχω την ιδια εδω και σχεδον ενα χρονο και δουλευει αψογα με τους SSD μου (3 σε Raid0).

Ισως λεω βλακεια αλλα για να ρυθμισω το οτιδηποτε δεν πρεπει να το κανω μεσα απο το toolbox της Intel?

Σε raid το toolbox νομιζω δεν δουλεβει..

Βασικα αυριο τους παω πισω και θα ηθελα την βοηθεια (απο καποιον που εχει δοκιμασει εννοειτε) για επιλογη ΕΝΟΣ και μονο SSD..Μεχρι 250 ευρω..

Ειμαι αναμεσα απο Western Digital Silicon Edge Blue 64 GB

(που εδω μεσα απο οσα διαβασα λετε πως δεν αξιζει)

και τον OSZ Vertex Turbo Series 60GB (που μου εχουν πει πως αξιζει τρελα)

Συγνωμη για το off topic αλλα οποιος μπορει ας με βοηθησει..

Προτεινετε μου οποιον θεωρειτε καλο,οχι μονο απο αυτους τους 2

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Έγινε επεξεργασία από ziarkas
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη που σου αναφερω ενεργοποιειται μεσα απο το software του Raid controller της μητρικης.

Η επομενη επιλογη απο τους 2 Intel X25-V ειναι ενας Intel X25-M.

Οτιδηποτε αλλο ειναι κατωτερο (οτιδηποτε με Indillix barefoot controller), εκτος αν δωσεις περισσοτερα λεφτα και πας για Sandforce controller, κοστος περιπου 400€ τα 100GB.

Sandforce controller φοραει ο OCZ Vertex LE

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-Vertex-Limited-Edition-100GB-SSD-2-5-SataII-SSD2-1VTXLE100G-OCZSSD2-1VTXLE1.htm

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ναι X25-V με τελευταίο fw, και για να πώ την αλήθεια φοβόμουνα λόγω μητρικής μη δεν είχα μέγιστες επιδόσεις αλλά τελικά φένεται ότι είμαι κομπλέ.

Μόνο defrag έχω απενεργοποιήσει όλα τα άλλα είναι ανοιχτά(Indexing,page file,restore κ.λ.π) με ahci από microsoft και ελπίζω το trim να δουλεύει:hehe::hehe:

Γενικά πάντως πάει σφαίρα και είδα μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόλις πήρα τον ssd x25-v 40gb και δεν έχω ιδέα!Υπάρχει κάποιος τρόπος πειράζοντας τπτ ή ενεργοποιώντας-απενεργοποιώντας τπτ να γίνει πιο γρήγορος?

Ορίστε και ένα benc...

ssdbench.jpg

Τα αποτελέσματα είναι καλά?Μπορούν να γίνουν καλύτερα με κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! βασικά ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με το trim...

έχω windows 7 64 bit, intel ssd g2 80gb με το τελευταίο firmware και έχω ενεργοποιήσει to ahci και έχω απενεργοποιήσει paging, write cache και κάτι άλλα, πάνω σε μητρική crosshair III

του κάνω analysis για defragment και μ βγάζει αποτέλεσμα 9%

είναι φυσιολογικό αυτό, γτ πριν είχα windows 7 32 bit με περισσότερο δεσμευμένο χώρο και μ έβγαζε fragmentation 1%

βασικα έχω περάσει και το toolbox της intel για να βρισκεται...

Link to comment
Share on other sites

Το toolbox της Intel να το τρεχεις.

Το defrag που σου βγαζει το analysis του defragmentation tool δεν εχει καμια σχεση με το trimming. Μην τρεχεις καν το analysis. Δεν υπαρχει λογος. Εννοειται ουτε το defrag θα τρεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.