Jump to content



Recommended Posts

Τι media wearout indicator έχετε στο smart? Σε μένα ξεκίνησε να πέφτει τόσο στον 80αρη που έχω στο desktop όσο και στον 40αρη που έχω στο netbook και απο 99 πήγε στο 98, και πιστεύω ότι βασικα ρόλο παιζει ότι έχω λίγο χώρο ελεύθερο και στους 2.

Στον 80αρη σε 94 μέρες σε ώρες λειτουργίας , έχω host writes 1.6tb και τα περισσότερα απο αυτά πρέπει να γράφτηκαν σε 10 μόλις γίγα καθώς απο την αγορά και εγκατάστασή του σχεδόν πάντα μόνο 10 γίγα είναι ελεύθερα απο τα 80.

Ομοίως στον 40αρη σε 150 μέρες σε ώρες λειτουργίας, έχω host writes 720gb και τα περισσότερα απο αυτά πρέπει να γράφτηκαν στα μόλις 5γιγα που έχω ελεύθερα.

Η γνωμη σας ποια ειναι? Θα μπορούσατε να παραθέσετε τα δικα σας host writes με media wearout indicator καθώς και το χώρο που έχετε συνήθως ελεύθερο για να κάνουμε μια σύγκριση?

Link to comment
Share on other sites

To "τίποτα καλύτερο" στους SSDs είναι πολύ υποκειμενικό. Αν μέχρι τώρα είχες μηχανικό δίσκο, πάρε τον καλύτερο SSD που μπορείς να πάρεις σήμερα και το κέρδος θα σου έρθει κατευθείαν από την χρήση του.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει SSD που να πάει 50Mb/sec πιο γρήγορα από αυτόν που έχεις και να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν περίμενες, γιατί μιλάμε για διαφορές μεταξύ SSDs που δεν πρόκειται να δεις ποτέ με γυμνό μάτι, όπως αυτές μεταξύ SSD & μηχανικού δίσκου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτό που εννοούσα είναι, αν περιμένουμε νέες παρτίδες για να πέσουν οι τιμές στους υπάρχοντες.. Δεν έχω σκοπό να πάρω τον πιο καινούριο που θα βγει, γιατί θα είναι ακριβός. Αλλά αν πχ βγει νέος της Intel και ο postville ο 80άρης πέσει από τα 220 στα 170 (πχ, ίσως να λέω πολύ), τότε θα πάρω τον 80άρη..

Αλήθεια, μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί να μου πει:

Βλέπω στους intel πολλά διαφορετικά μοντέλα. X25-E, X25-M, ακόμα και X25-V έχω δει. Ποια είναι η διαφορά τους; και ποιος θεωρείται καλύτερος;

Γιατί βρήκα στο ebay έναν Χ25-Μ από κατάστημα στην Αμερική, που (με την σημερινή ισοτιμία δολλαρίου) έβγαινε 150 ευρώ. Μάλιστα μιλάμε για retail συσκευασία που περιέχει ΚΑΙ bracket για να μπει σε θέση 3,5'' σκληρου. Και μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό. (Μιλάω για το μοντέλο SSDSA2MH080G2R5, το διευκρινίζω γιατί διαβάζω κάτι πράγματα για αλλαγές στον controller κλπ, που επειδή δεν έχω ολοκληρώσει την μελέτη στους SSD δεν τα καταλαβαίνω πλήρως)

Ακόμα, αυτοί που πήρατε postville από την αρχή που δεν υπήρχαν άλλες αξιόπιστες επιλογές, θα λέγατε από αυτά που βλέπετε και διαβάζετε ότι οι intel παραμένουν η κορυφαία επιλογή; Ή την έχουν πλησιάσει πολύ άλλες εταιρίες (βλ. Crucial, OCZ, Corsair κλπ);

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, αυτοί που πήρατε postville από την αρχή που δεν υπήρχαν άλλες αξιόπιστες επιλογές, θα λέγατε από αυτά που βλέπετε και διαβάζετε ότι οι intel παραμένουν η κορυφαία επιλογή; Ή την έχουν πλησιάσει πολύ άλλες εταιρίες (βλ. Crucial, OCZ, Corsair κλπ);

Ο Intel X-25 έχει ξεπεραστεί πλέον (καιρός ήταν).Κορυφαίοι αυτή την στιγμή είναι οι OCZ Vertex 2 με τον SandForce.

Link to comment
Share on other sites

Ο Intel X-25 έχει ξεπεραστεί πλέον (καιρός ήταν).Κορυφαίοι αυτή την στιγμή είναι οι OCZ Vertex 2 με τον SandForce.

Α και νομιζα οτι το τοπικ αυτο ειναι μονο να μιλαμε για τους ιντελ. Οτι του κατεβει του καθενα το πεταει οπου να ναι

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν intel x25-m 80gb οπου και θα εγκαταστησω τα windows 7 θα των βαλω σε raid mode γιατι εχω 2 western 500αρηδες σε raid 0. Θα ηθαλα να μου πειτε αμα το raid mode υποστηριζει Trim και αν ναι να μου πειτε τη drivers ή προγραμματα χρειαζομαι. Η motherboard μου ειναi ga-ex58-ds4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.