Jump to content



Recommended Posts

παιδιά, ας μου εξηγήσει κάποιος κάτι...

εχω εναν 80άρη Χ25-Μ G1, με 7αρια πανω, και πολλούς μήνες τώρα τρώει κολλήματα οταν πχ κάνω extract μεγάλα αρχεία ή rar. Ο browser κάνει not responding, και δεν παίζει τίποτα. Οταν τελειώσει το zip ή το rar, όλα μια χαρά. Δλδ οταν δεν χρησιμοποιείται βαριά ο δίσκος. Με το CrystalDiskMark που το κάνω, εχω καλές ταχύτητες

Σε όλους έτσι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κατι δεν παει καλα με το λειτουργικο σου? O browser πχ δεν υπαρχει λογος να ειναι not responding. Πιο πολυ μου μυριζει οτι χρειαζεσαι format παρα οτι φταιει ο ssd...

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξέ με λίγο... γράφω οτι κολλάει. Μένει ανοιχτό το λαμπάκι του δίσκου όσο κάνω... πες 30 αρχεία των 200ΜΒ extract στον σκληρό μου. Κολλάει πχ στο 12%... για 10-15 δευτερα. Μετα ξεκολλάει και τρέχει.... μπορει να ξανακολλήσει στο 30%....

Κατα τη διάρκεια του κολλήματος όλες οι εργασίες που θέλω να κάνω μεταφέρονται στα επόμενα 10''. Δλδ αμα πατήσω το Start, δεν ανάβει... αλλα έχει πάρει την εντολή. Οταν ξεκολλήσει, θα μου ανοίξει. Πάω να ανοίξω tab στον Opera, και κάνει not responding.

Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα μα κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σκληρός είναι ταχύτατος, τα windows τρέχουν τα services που πρέπει, δεν loadάρω στο start up κανενα αχρείαστο πρόγραμμα, εχω 4GB Ram και έχω RamDisk 980ΜΒ οπου έχω δηλώσει το page file, και η εκκίνηση γίνεται σε χρόνο dt. Γενικά το μηχάνημα είναι κανόνι.

Και επειδη το έχω μήνες αυτο το πρόβλημα, και εχω αλλάξει και λάπτοπ κάνοντας φορματ φυσικά για να περάσω νέο λειτουργικο (απο Vista σε 7) και drivers, ε, αυτο μου το κάνει καιρό τώρα.

Αλλο παράδειγμα : Εχω εναν φάκελο με 20.772 φωτογραφίες μεγέθους 2.73GB (είναι τα images απο ενα card game). Οταν πάω να τα κάνω rar, κάποια στιγμή κολλάει. Τωρα μου κόλλησε στο 4%. Μετα πηγαίνει σπαστά.... ξεκολλάει, φτάνει στο 8%, και μετα πάλι τα ίδια!!

Αν καποιος έχει τον ίδιο σκληρό και τον έχει απλά έτσι στο λάπτοπ του... όχι RAID, έχει παρατηρήσει κάτι ΄τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τοτε... Ας σε βοηθησουν οι πιο ειδικοι στο θεμα. Το μονο που εχω να σου προτεινω ακομα ειναι να δοκιμασεις αλλους drivers για το southbridge του laptop σου.

Link to comment
Share on other sites

WTF???

Samsung 64GB SLC εκανε κατι 10ωρα++ για τον εναν το HDDerase... Τοση διαφορα με τον Ιντελα?

αμα ειναι ετσι να το κανουμε ρε αδερφε.

Το ζητημα ειναι κερδιζουμε πραμα ή για 1% αποδοση γινεται η δουλεια? Με το toolbox δεν ειχα δει καποιο degrade ολους αυτους τους μηνες...

Σόλων 32GB SLC εδώ και έκανε σε ~6 λεπτά. Μήπως τρέχει κάτι με τον controller ή τον δίσκο σου; Έχεις δοκιμάσει άλλον SSD;

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον intel x25-m 80gb και οταν παω να κανω hdd erase μου βγαζει 2 επιλογες: enter 1 for executing secure erase

enter 2 for executing enhanced secure erase.

Τη να διαλεξω απο τα δυο?

Εγω χρησιμοποιω την 2η επιλογη(enhanced) αλλα και την 1η να ακολουθησεις δεν υπαρχει διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξέ με λίγο... γράφω οτι κολλάει. Μένει ανοιχτό το λαμπάκι του δίσκου όσο κάνω... πες 30 αρχεία των 200ΜΒ extract στον σκληρό μου. Κολλάει πχ στο 12%... για 10-15 δευτερα. Μετα ξεκολλάει και τρέχει.... μπορει να ξανακολλήσει στο 30%....

Κατα τη διάρκεια του κολλήματος όλες οι εργασίες που θέλω να κάνω μεταφέρονται στα επόμενα 10''. Δλδ αμα πατήσω το Start, δεν ανάβει... αλλα έχει πάρει την εντολή. Οταν ξεκολλήσει, θα μου ανοίξει. Πάω να ανοίξω tab στον Opera, και κάνει not responding.

Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα μα κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σκληρός είναι ταχύτατος, τα windows τρέχουν τα services που πρέπει, δεν loadάρω στο start up κανενα αχρείαστο πρόγραμμα, εχω 4GB Ram και έχω RamDisk 980ΜΒ οπου έχω δηλώσει το page file, και η εκκίνηση γίνεται σε χρόνο dt. Γενικά το μηχάνημα είναι κανόνι.

Και επειδη το έχω μήνες αυτο το πρόβλημα, και εχω αλλάξει και λάπτοπ κάνοντας φορματ φυσικά για να περάσω νέο λειτουργικο (απο Vista σε 7) και drivers, ε, αυτο μου το κάνει καιρό τώρα.

Αλλο παράδειγμα : Εχω εναν φάκελο με 20.772 φωτογραφίες μεγέθους 2.73GB (είναι τα images απο ενα card game). Οταν πάω να τα κάνω rar, κάποια στιγμή κολλάει. Τωρα μου κόλλησε στο 4%. Μετα πηγαίνει σπαστά.... ξεκολλάει, φτάνει στο 8%, και μετα πάλι τα ίδια!!

Αν καποιος έχει τον ίδιο σκληρό και τον έχει απλά έτσι στο λάπτοπ του... όχι RAID, έχει παρατηρήσει κάτι ΄τέτοιο ?

Τα συμπιεστικά έχουν μια τάση να φτιάχνουν μεγάλα κομμάτια από το αρχείο που δημιουργούν χρησιμοποιώντας την διαθέσιμη μνήμη του συστήματος ως cache. Όταν αυτή φουλάρει μεταφέρουν τα data στο δίσκο και φτού και απ'την αρχή μέχρι να ολοκληρωθεί η δουλειά. Αυτά το περιοδικό φαινόμενο παρακολουθείς. Τώρα θα μου πεις θα έπρεπε να μπλοκάρει το σύστημα? Η απάντηση είναι όχι αλλά εξαρτάται καταρχήν από την εφαρμογή (πόσο επιθετικά χρησιμοποιεί τους πόρους του Η/Υ) και κατά δεύτερο από το OS (προσωπικά πιστεύω ότι το OS δεν θα επρεπε να αφήνει να συμβαίνει αυτό).

Λογικά έχεις κόλλημα όταν γράφει το πακέτο data στο δίσκο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπιεστικά έχουν μια τάση να φτιάχνουν μεγάλα κομμάτια από το αρχείο που δημιουργούν χρησιμοποιώντας την διαθέσιμη μνήμη του συστήματος ως cache. Όταν αυτή φουλάρει μεταφέρουν τα data στο δίσκο και φτού και απ'την αρχή μέχρι να ολοκληρωθεί η δουλειά. Αυτά το περιοδικό φαινόμενο παρακολουθείς. Τώρα θα μου πεις θα έπρεπε να μπλοκάρει το σύστημα? Η απάντηση είναι όχι αλλά εξαρτάται καταρχήν από την εφαρμογή (πόσο επιθετικά χρησιμοποιεί τους πόρους του Η/Υ) και κατά δεύτερο από το OS (προσωπικά πιστεύω ότι το OS δεν θα επρεπε να αφήνει να συμβαίνει αυτό).

Λογικά έχεις κόλλημα όταν γράφει το πακέτο data στο δίσκο, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ, εχεις απόλυτο δίκιο.

Εδωσα path στο winrar σαν temp folder να βλέπει το RamDrive μου, και είδα οτι η μνήμη αρχίζει να μειώνεται... και μετά απο κάποιο σημείο στο άδειασμα που κάνει, πάει σπαστά, η μνήμη επαναφέρετε στο αρχικό της μεγεθος, και τότε ξανατρέχει. Και αυτο το loop γίνεται συνέχεια. Αρα αυτο είναι.

Ευχαριστώ και πάλι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

Έχω τον intel 40gb x25-v.Αν πάρω τον 80άρη θα μπορώ να κάνω raid ή τουλάχιστον άμα κάνω partition στον 80άρη σε δύο 40άρηδες,τότε μήπως θα μπορώ το ένα παρτιτιον να το κάνω raid με τον 40άρη που έχω τώρα?

Σας ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

Έχω τον intel 40gb x25-v.Αν πάρω τον 80άρη θα μπορώ να κάνω raid ή τουλάχιστον άμα κάνω partition στον 80άρη σε δύο 40άρηδες,τότε μήπως θα μπορώ το ένα παρτιτιον να το κάνω raid με τον 40άρη που έχω τώρα?

Σας ευχαριστώ!

Σαφώς και μπορείς. Και με απλό σκληρό δίσκο θα μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά το ερώτημα είναι αν αξίζει.

Και στην προκειμένη περίπτωση (V+M) θεωρώ πως δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.