Jump to content



Recommended Posts

sorry για το spam αλλα ειλικρινα ακομα δεν εχω καταλαβει καμια διαφορα απο τους 4 χ 500WD RE :eek:

Τι κανω λαθος?

Τίποτα απλά προσαρμόζεσαι στις βελτιώσεις γρήγορα. Χρησιμοποίησέ τους ακόμα κανα δυο βδομάδες, και μετά βγάλτους και ξαναβάλε πάνω τους WD ;)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απλά προσαρμόζεσαι στις βελτιώσεις γρήγορα. Χρησιμοποίησέ τους ακόμα κανα δυο βδομάδες, και μετά βγάλτους και ξαναβάλε πάνω τους WD ;)

Chosen, αυτο ειναι movie thriler που περιγραφεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είναι η αλήθεια, πέρα από την εμπειρία που λέγατε όλοι, έβλεπα και νούμερα! Κι αυτά στο δικό μου το pc δεν τα είδα... τουλάχιστον όχι μπαμ στο πρώτο boot. Η αλήθεια είναι ότι ψάχνομαι ακόμα.. νήπως φταίει η μητρική μου? Τι να πω.. Που να μπω και στο τρυπάκι να δοκιμάσω και κανά benchmark και στην tri-fan και δω κι εκεί κανά πιο χαμηλό νούμερο χωρίς λόγο.. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ρε γμτ.

Η δικη μου η μητρικη δλδ τι να εχει? που με το παλιο raid ηταν αψογη

Δλδ επρεπε να παρω δυο x-25 E?

Αμα ειναι αυτο τους δινω πισω μιας και αφου εδωσα το 500αρι μενουν αλλα 200 .......

Ξερω γω παταω και ξαναπαταω να δω αυτο το "κατι" παραπανω αλλα τπτ...

ps ρε μηπως υπαρχει θεμα με τους adata???

Έγινε επεξεργασία από tasos53
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παρηγγειλα ιντελ τουλαχιστον δινεις που δινεις τοσα χρηματα δε λεει να τσιγκουνευτης 36€

πως ειναι δυνατο η Νο1 εταιρεια να κανει σσδ σε αλλουσ οι οποιοι να το πουλανε φθηνοτερα και να κονομανε , κατι μπορει να παιζει :)

το ποιο φυσιολογικο θα ητανε να τα δινει η αδατα 35€ ποιο ακριβα !

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παρηγγειλα ιντελ τουλαχιστον δινεις που δινεις τοσα χρηματα δε λεει να τσιγκουνευτης 36€

πως ειναι δυνατο η Νο1 εταιρεια να κανει σσδ σε αλλουσ οι οποιοι να το πουλανε φθηνοτερα και να κονομανε , κατι μπορει να παιζει :)

το ποιο φυσιολογικο θα ητανε να τα δινει η αδατα 35€ ποιο ακριβα !

Ιntel Adata and Intel Mαμα -> twins

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απλά προσαρμόζεσαι στις βελτιώσεις γρήγορα. Χρησιμοποίησέ τους ακόμα κανα δυο βδομάδες, και μετά βγάλτους και ξαναβάλε πάνω τους WD ;)

ακριβως αλλα ποσο γρηγορα που δεν ειδε διαφορα????

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ρε γμτ.

Η δικη μου η μητρικη δλδ τι να εχει? που με το παλιο raid ηταν αψογη

Δλδ επρεπε να παρω δυο x-25 E?

Αμα ειναι αυτο τους δινω πισω μιας και αφου εδωσα το 500αρι μενουν αλλα 200 .......

Ξερω γω παταω και ξαναπαταω να δω αυτο το "κατι" παραπανω αλλα τπτ...

ps ρε μηπως υπαρχει θεμα με τους adata???

Δεν υπαρχει κανενα θεμα με τους A-Data. Μαλλον το προβλημα εστιαζεται στο τι κανεις στο PC σου καθημερινα. Εγω π.χ. που δουλευω Photoshop, Flash, Photopaint, Draw, Office, FL Studio κ.ο.κ. σε καθημερινή βάση, έχω δει αρκετά σημαντικό boost στις επιδόσεις μου, με την απλή έννοια ότι όλα γίνονται άμεσα και δεν έχω το παραμικρό "lag".

Αν ομως δεν τα κανεις ολα αυτα και απλα σερφαρεις, βλεπεις ταινιες, παιζεις κανα παιχνιδι και ακους μουσικη, τοτε ο SSD εκανε διαφορα μεν, αλλα δε σου φαινεται στην καθημερινοτητα.

Θες να κανεις ενα πειραμα? Κουμπωσε εναν σε ενα laptop που σου φαινεται αργο - να δεις τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν κανω ολα αυτα που κανεις εσυ ναι αλλα πριν τους αγορασω το συμπερασμα που εβγαλα ηταν οτι γενικα το Pc ειτε κανεις ειτε δεν κανεις "σημαντικες" δουλειες αποκτα αλλον αερα πραγμα που οπως ειπα δεν ειδα πουθενα και μαλιστα κατι που παρατηρησα ενω ηταν αδειοι πριν φορτωσω προγραμματα (κανενα παιχνιδι) πατωντας στην εναρξη και επιλεγοντας (σε vista ultimate 32) το προγραμμα οι υποφακελλοι ανοιγαν εν ριπη οφθαλμου μολις περασα τα προγραμματα και μετα για να καταλαβετε παταω να ανοιξει υποφακελλος και ανοιγει σε δευτερολεπτα (δλδ ειναι μετρησιμος ο χρονος) και ειναι κατι που με τους 500αριδες δεν ειχα ποτε .

@thanos21 φιλε μου τι τσιγγουνιες και ιστοριες μου λες απλα το πλαισιο δεν τους ειχε ετοιμοπαραδοτους την περασμενη εβδομαδα και δεν ηξερε ακριβως ποτε θα τους φερει και ετσι πηρα τους adata σιγα μην σκεφτω τα 30τοσα.

Την γνωμη σας για να τους δωσω πισω οπως ειπα και να παρω τους Ε ?

Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

καμια ανασυγκροτηση να κανω?

Έγινε επεξεργασία από tasos53
Link to comment
Share on other sites

Ανασυγκροτηση δεν κανουμε στους ΣΣΔ'ς. Οπως επισης κλεινουμε μερικες εφαρμογουλες, βλεμε Prefetch, SuperFetch, Indexing και scheduled Defrags.

Λειτουργικο τι χρησιμοποιεις? Γιατι οι διαφορες ειναι αρκετα πιο αισθητες σε Vista/7 παρα σε XP.

Παντως αν ξαναδοκιμασεις τους WD, υπαρχει ενα batch που θα μπορουσες να δοκιμασεις

Κατι τετοιο ας πουμε...

http://www.youtube.com/watch?v=Eg5DecUcatA

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jax ναι ρε συ ενας λογος που περιμενα και την απογειωση ηταν και τα video που ανεβασες με τους Ε που εχεις.

Εχω την αισθηση οτι αν το βαλω εγω να κανει αυτη την δουλεια δεν θα εχει καμια σχεση ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Vista ultimate 32 εχω και ειχα.

Την ανασυγκροτηση την ειχα βαλει off ναι επειδη ειχα διαβασει το σχετικο αλλα μετα που περασα τα προγραμματα (οχι τπτ τραγικο) και αργει μου δινει την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα μα καθολου καλα.

Ειλικρινα να σου πω μεχρι που σκεφτομαι να τους δωσω πισω και να παρω τους seagete Cheetah.

Κριμα παντως :bye:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε οτι αργει τι ακριβως εννοουμε? Δηλαδη κανεις διπλο κλικ στο Photoshop και κανει πανω απο 2-3 δευτερα να ανοιξει? Αν ναι, καπου εχεις προβλημα.

Οπως σου ειπα και τηλεφωνικα, δοκιμασε να απενεργοποιησεις τα συγκεκριμενα services, ειδικα το Indexing και το Defrag.

Επισης δες αν εχεις τους τελευταιους drivers για τον ICH10R

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProductID=2101&DwnldID=17412&strOSs=164&OSFullName=Windows Vista* 32〈=eng

Οπως επισης και το τελευταιο firmware για τους A-DATA (intel X25-M)

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?strState=LIVE&ProductID=3044&DwnldID=17485&agr=Y〈=eng&PrdMap=3044

Απο εκει και περα οπως σου ειπα μπορει να φταιει καποιο προγραμμα που εγκατεστησες και τρεχει καποιο συγκεκριμενο service στο background για την ολη καθυστερηση...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις οτι σου εκοψα το μπανιο με τις αηδιες μου? :eek:

Να εισαι καλα ευχαριστω πολυ για ολα την λυση με το ΚΤΕΛ την εχω στο μανικι :shutup:

To defrag το εχω ηδη απευθειας το ξεκλικαρισα απο την ανασυγκροτηση.

Το απογευμα θα απενεργοποιησω το indexing,Prefetch,SuperFetch

Τελευταιο θα αφησω το firmware μιας και παλι format θα θελει οπως ειπες και επισης και τους νεους drivers του ICH10R

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο θα αφησω το firmware μιας και παλι format θα θελει οπως ειπες

και επισης και τους νεους drivers του ICH10R

με την ευκαιρια δεν περνας και δοκιμαστικα 64bit vista

μηπως δεις διαφορα και απο τα 3gb ram που καθονται?

Link to comment
Share on other sites

Το χω και αυτο στο μυαλο μου αλλα φοβαμαι (αφου δεν το κατεχω) μηπως και δεν μου παιζει τπτ απο τα προγραμματα που εχω παντα cyberlink dvd suite 7,ulead 11,win rar,power iso,office κλπ κλπ h034.gif

thanks παντως;)

ps δεν ξερω αν το εχει ξαναβαλει καποιος το λινκ αλλα το βρηκα πολυ χρησιμο και ειναι οδηγος για 32/64 vista και οτι θα σε βοηθησει με τους ssd (ρυθμισεις κλπ) http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=47212

Έγινε επεξεργασία από tasos53
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία πληροφόρηση για τους controllers των νέων Intel στα 34nm?Είδα οτι τα έφεραν οι γνωστοί μεγάλοι στα 239€ [intel Postville SSDSA2MH080G2C1 για τα 80GB].Στο site της Intel δέν βρήκα κάτι.Υποψιάζομαι ίδιες ταχύτητες για τα MLC τουλάχιστον...

edit:Ανεπίσημα λέγεται οτι τα MLC 34nm θα φθάνουν τα 200MB/s διαμεταγωγής (εγγραφή φαντάζομαι απ' τα συμφραζόμενα του παρακάτω συνδέσμου). Οχι πως η πρώτη γενιά δέν ήταν ικανή αλλά φαντάζομαι η intel δέν ήθελε να θίξει τις πωλήσεις των SLC

http://www.channelregister.co.uk/2009/06/30/micron_34nm_nand/

"Micron says both 16 and 32Gb MLC products feature an ONFI 2.1 synchronous interface that delivers transfer speeds of up to 200MB/s: "The fastest read and write throughputs offered in today’s NAND devices." Customers can expect this high-speed interface to be designed into all future high-density Micron NAND products"

Έγινε επεξεργασία από Hydrus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.