Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Βαριεμαι να ανεβαζω παλι φωτο κλπ κλπ

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151798475994152.1073741826.666444151&type=1

Μετα απο πληρες εξωτερικο βαψιμο και περασμα με Williams F1 coating. Επισης βαφτηκαν και περαστηκε το υγρο και στις ζαντες....:)

Μιλαμε νεο αμαξακι <3

Link to comment
Share on other sites

"Η σελίδα που ζητήσατε δεν μπορεί να προβληθεί αυτή τη στιγμή. Ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμη προσωρινά, να έχει λήξει ο σύνδεσμος που πατήσατε ή να μην έχετε δικαίωμα να δείτε αυτήν τη σελίδα."

Link to comment
Share on other sites

H άνυδρη ακετόνη είναι ενδόθερμη. Καταναλώνει θερμότητα και άρα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία καυσαερίων (εώς και 50-80 βαθμούς, ανάλογα την περιεκτικότητα). Στην ίδια αρχή βασίζεται και το w/m. :) Είναι πολύ καλή λύση για υπερτροφοδοτούμενος κινητήρες, την εχω δοκιμάσει στο δικό μου με πολύ καλά και εμφανή αποτελέσματα.

όχι γιατί εξατμίζεται και μειώνει γενικά την θερμοκρασία; :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο [MENTION=24949]Nickzzz[/MENTION]. Ενδόθερμη είναι όταν την αφήνεις και εξατμίζεται. Όταν της βάζεις φωτιά όμως, παράγει θερμότητα, άρα είναι εξώθερμη η κάυση (βασικά δεν υπάρχει ενδόθερμη καύση). Σκεφτείτε το οινόπνευμα, όταν το απλώνεις στο χέρι, δροσίζεσαι (απορροφάει θερμότητα για να εξατμιστεί), αν του βάλεις φωτιά όμως τσουρουφλίστηκες :p

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ενδόθερμες ή εξώθερμες ουσίες. Ως ενδόθερμη ή εξώθερμη, χαρακτηρίζεται μία αντίδραση ή μία διαδικασία όπως η αλλαγή φάσης. Οι καύσεις είναι εξ'ορισμού εξώθερμες (παράγεται θερμότητα). Οι εξατμίσεις υγρών είναι ενδόθερμες (απορροφάται θερμότητα για να γίνει)

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο Σωτήρης να καραφλιάσει με αυτα που βλέπει. [αργησα]

Δεν ήθελα να γράψω οτιδήποτε νωρίτερα γιατί δεν είμαι ιδιαίτερος φαν της χημείας.

Αλλά το "ενδοθερμη" και "εξόθερμη" αφορά μια χημική αντίδραση και όχι μια αλλαγή φάσης. (τουλάχιστον εγω για αντιδράσεις το εχω ακούσει μονο)

Το ότι ένα υγρό απορρόφα θερμότητα για να αλλάξει φάση (πχ από υγρή σε αέρια) δεν έχει καμία σχέση με μια εξώθερμη αντίδραση.

Όντως ο λόγος της μείωσης στη θερμοκρασία εισαγωγής είναι αυτή η αλλαγή φάσης της αιθανόλης από υγρή σε αέρια μορφή. Αλλά και απλά λόγω απαγωγής εκμεταλλευόμενοι τη θερμοχωρητικότητα του υγρού. ( πχ water injection)

Η μείωση της θερμοκρασίας των καυσαερίων επιτυγχάνεται γενικά με τον εμπλουτισμό του μείγματος αρκετά πάνω από τη στοιχειομετρική αναλογία. Απλά αντί να βάζει κανείς extra βενζίνη, βάζει κάποια αλκοόλη, αιθανόλη, ακετόνη ή όπως αλλιώς πες την, που τουλάχιστον έχει υψηλότερο αριθμό οκτανίων (αντιστέκεται περισσότερο στη κρουστική καύση)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον kaynd, με την μόνη διόρθωση στο "Αλλά και απλά λόγω απαγωγής εκμεταλλευόμενοι τη θερμοχωρητικότητα του υγρού."

Εφόσον υπάρχει αλλαγή φάσης, δεν απορροφά την θερμότητα που ορίζει η κλασική θερμοχωρητικότητα του υλικού μόνο, αλλά και αυτήν που ορίζεται ως λανθάνουσα θερμότητα του υλικού. Η λανθάνουσα θερμότητα είναι η θερμότητα που απορροφείται ή αποδίδεται όταν ένα υλικό αλλάζει φάση, χωρίς να παρατηρείται αλλαγή της θερμοκρασίας

Αυτός είναι ο λόγος που για να κρατήσουμε κάτι κρύο δεν το βάζουμε πχ σε νερό 0 βαθμών, αλλά σε πάγο 0 (τουλάχιστον) βαθμών. Με βάση την θερμοχωρητικότητα του νερού, για 1 κιλό νερό, κάθε βαθμό που αυξάνει η θερμοκρασία του, απορροφά 1000 θερμίδες ενέργεια. Αν όμως έχουμε πάγο στους 0 βαθμούς και προσθέσουμε και την λανθάνουσα θερμότητα του, για να αυξήσουμε την θερμοκρασία του 1 βαθμό και να γίνει υγρό ο πάγος, θέλουμε 79400 θερμίδες :p (79.4 φορές)

Αυτό χρησιμοποιείται και στις θερμικές ασπίδες μιας χρήσης (όπως στο apollo, όχι στο διαστημικό λεωφορείο). Χρησιμοποιούνε ακριβώς αυτό το φαινόμενο της λανθάνουσα θερμότητας, αλλά με κεραμικά ή υλικά με άνθρακα που έχουν πολύ υψηλές τιμές λανθάνουσας θερμότητας, οπότε καθώς λιώνει το υλικό ή και εξαερώνεται απορροφά πολλαπλάσιες ποσότητες θερμότητας απο ότι ορίζει η θερμοχωρητικότητα στις εκάστοτε θερμοκρασίες.

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
αριθμητικό λάθος :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να γράψω οτιδήποτε νωρίτερα γιατί δεν είμαι ιδιαίτερος φαν της χημείας.

Αλλά το "ενδοθερμη" και "εξόθερμη" αφορά μια χημική αντίδραση και όχι μια αλλαγή φάσης. (τουλάχιστον εγω για αντιδράσεις το εχω ακούσει μονο)

Το ότι ένα υγρό απορρόφα θερμότητα για να αλλάξει φάση (πχ από υγρή σε αέρια) δεν έχει καμία σχέση με μια εξώθερμη αντίδραση.

Σε παραπέμπω στην διαφάνεια Νο16 της παρουσίασης (από το τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών) για να δεις παραδείγματα του τι μπορεί να χαρακτηριστεί ως ενδόθερμο ή εξώθερμο. Εάν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά, θα παρατηρούσες ότι δεν χαρακτήρισα την αλλαγή φάσης σαν αντίδραση αλλά σαν διαδικασία (ή διεργασία).

Link to comment
Share on other sites

στο spritmonitor.de βλεπω καποιοι απο εξωτερικο βαζουν καυσιμο Ε10 τι ακριβως ειναι αυτο?

10% οινόπνευμα, 90% βενζίνη. Επίσης θεωρητικά η βενζίνη που έχουμε πρέπει να είναι Ε5, αλλά δεν νομίζω να ισχύει Ελλάδα. Αυξάνει λίγο η κατανάλωση, αλλά έχει λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες καύσης, καυσαερίων κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Λαδι-φιλτρο σημερα το πρωι.

πανευκολη διαδικασια...

να δουμε αν θα μαλακωσει και λιγο το σασμαν.

Ελπίζω το παλιό λάδι να μην το πέταξες σε κάνα κάδο, αλλά να το μάζεψες και να το πας σε ένα βενζινάδικο ή συνεργείο να το πάνε για σωστή ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το παλιό λάδι να μην το πέταξες σε κάνα κάδο, αλλά να το μάζεψες και να το πας σε ένα βενζινάδικο ή συνεργείο να το πάνε για σωστή ανακύκλωση.

Σε φιλο με συνεργειο το αλλαξα ετσι και αλλιως.

αλλα και παντα τα δινω σε συνεργειο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.