Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

4 hours ago, Seek & Find said:

Αληθεια, το ebay εχει κατι αναλογο της τριγωνικης αποστολης οπως εχουν direct mail κτλ τα banggood kai gearbest? Τι παιζει εκει;

Το ebay δεν είναι ένα μαγαζί. Κάθε πωλητής λέει τί δυνατότητες αποστολής έχει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ περιμένω χειριστήρια pc ,κάτι πίνακες , αυτές που ζωγραφίζεις είναι πολύ ωραία , λάμπες led led ψηλολοίδια , μαγαζιά Gearbest, lightinthebox, aliexpress όλα έχουν την ίδια συμπεριφορά τα ζα μου αργά μόλις φτάσουν Ελλάδα απλά κάθονται !

Θα πατάξουμε τις εισαγωγές άει από εδώ χαζεμένοι θέλω την αναλυτική αναφορά
Ζήτω ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ !!!  (<--- και τώρα με αυτό που είπα θα έρθει και ο τελώνης)

Ούστ να μου χαθούν, ρίξε το ΦΠΑ αλλά ξέχασα δεν μπορείς να ζήσεις το πτωχευμένο κράτος

Και ξέρετε κάτι ζώα εσείς ωθήσατε τους Έλληνες στις αγορές από το εξωτερικό αν δεν είχαν γίνει όλες αυτές οι χαζομάρες όλα καλά , αλλά αφού μετά μας βάλατε στο τρυπάκι με το πλαστικό χρήμα άντε γεια δεν μας πιάνει κανείς .... μέχρι που πονάει χέρι κόψει χέρι !

 

Υ.Γ Οι βάσεις στα ΕΛΤΑ απλά έχουν διαλυθεί , ότι και να βάλεις απλά δεν δουλεύει (και αυτό που έχει παραδωθεί) !

 

Όπως και εσείς και εγώ είμαι εκνευρισμένος, ξέσπασα και ευχαριστώ για την κατανόησή σας, καλό βράδυ

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι δεν ειναι μαγαζι...

Απλα ρωταω αν οι πωλητες εχουν προσθεσει καποια "ειδικη" μεθοδο αποστολης την οποια πρεπει να προτιμαμε οπως στα μαγαζια που ανεφερα.

Thats all

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Seek & Find said:

Γνωριζω οτι δεν ειναι μαγαζι...

Απλα ρωταω αν οι πωλητες εχουν προσθεσει καποια "ειδικη" μεθοδο αποστολης την οποια πρεπει να προτιμαμε οπως στα μαγαζια που ανεφερα.

Thats all

 

Αν υπάρξουν πολλές περιπτώσεις εξυπνάκιδων που εκμεταλλευτούν την κατάσταση προκειμένου να βουτάνε refund και μετά από έναν μήνα να τους έρχεται και το αντικείμενο στα χέρια, αυτό που θα προστεθεί θα είναι το όνομα της χώρας στην λίστα των χωρών στις οποίες δεν στέλνουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τωρα που απο οτι βλεπω το "3-μηνο αναμονης" ειναι σιγουρο.. εχει πολλες πιθανοτητες να πραγματοποιηθει αυτο που λες..

Το refund που αναφερεις ηδη το spamαραν πολλοι και πριν το μπαχαλο στα τελωνεια.. δε διορθωνονται οι "Ελληναρες" γι'αυτο ειμαστε εδω που ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Αν υπάρξουν πολλές περιπτώσεις εξυπνάκιδων που εκμεταλλευτούν την κατάσταση προκειμένου να βουτάνε refund και μετά από έναν μήνα να τους έρχεται και το αντικείμενο στα χέρια, αυτό που θα προστεθεί θα είναι το όνομα της χώρας στην λίστα των χωρών στις οποίες δεν στέλνουν.

 

Εγώ έψαχνα πριν λίγο πως κάνω to buyers protection extend, και ενημέρωσα τον φίλο Κινέζο τι γίνεται εδώ στο Ελλάδα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

Εγώ έψαχνα πριν λίγο πως κάνω to buyers protection extend, και ενημέρωσα τον φίλο Κινέζο τι γίνεται εδώ στο Ελλάδα

 

Και εγώ στην παραπάνω περίπτωση με το πακετάκι που πήρε 54 μέρες, μετά τις 40 μέρες, τους ενημέρωσα ότι "δεν έχω παραλάβει, αλλά επειδή εδώ υπάρχει θέμα με τα τελωνεία, θα περιμένω 2-3 βδομάδες ακόμα(εξηγώντας του ότι το βδομάδες δεν ήταν τυπογραφικό)".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση την υπόθεση την άνοιξα 17/10 από 16/9 που είχα παραγγείλει. Σε μηνύματα που είχα με τον πωλητή μου είπε να περιμένω 1 εβδομάδα και δέχτηκα. Πέρασε ο καιρός στέλνοντας μηνύματα και στις 31/10 μου έκαναν επιστροφή. Δεν είχα καμία πρόθεση για επιστροφή χρημάτων, ούτε ήθελα να χαλάσω τον πωλητή, προτιμούσα να παραλάβω και ας ήξερα ότι θα ερχόταν και τον Δεκέμβρη αλλά δεν μπορούσα να βρω που βρισκόταν το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τον παίρνει ''Ο εντοπισμός αντικειμένου" των ελτα τις τελευταίες μέρες; Μα πόσο;

 

Spoiler

Τόσο! 1-0 θα απαντούσα στον εαυτό μου.

 

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Πόσο τον παίρνει ''Ο εντοπισμός αντικειμένου" των ελτα τις τελευταίες μέρες; Μα πόσο;

 

  Reveal hidden contents

 

http://www.elta-courier.gr/search_.php

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-11-2017 18:39 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-11-2017 07:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-11-2017 19:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έφτασαν οι πέτρες στα ΕΛΤΑ στο πέραμα τι χωρίς στοιχεία βρε μπόκολη

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-09-2017 15:30 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-09-2017 16:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2017 08:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2017 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-11-2017 03:07 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-11-2017 05:09 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 15-11-2017 06:25 Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 15-11-2017 07:24 Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 15-11-2017 11:11 Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σήμερα σε email μου στα ελτα, παραγγελίες από Κινα.
Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία εκτελωνισμού του RSXXXXXX670NL αντικειμένου ολοκληρώθηκε στις 14.11.2017 ( έχει έρθει Ελλάδα από 2/10/2017) και το αντικείμενο προωθείται προς επίδοση. 

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαχείριση του ταχυδρομικού αντικειμένου και την προώθησή του στο κατάστημα επίδοσης μέσω της επίσημης ιστοσελίδας των ΕΛΤΑ (www.elta.gr/ εντοπισμός αντικειμένου). 

Επίσης σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι η αποστολή στην οποία περιέχεται το RS9601XXXXXNL ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα στις 06.08.2017 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο. 

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού. 

Σας ενημερώνουμε ότι η χρονική διάρκεια της διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί, λόγω του μεγάλου όγκου των αντικειμένων προς εκτελωνισμό.

Με εκτίμηση,
 

Βλέπω να κόβουν τις αποστολές προς Ελλάδα οι Κινέζοι!:amen:

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέκδοτο, made in Kallithea. 

Πριν κάνα 2μηνο ο @BasiliCeLew μου έστειλε ένα tempered glass. Πουθενά το πακέτο. Σε γράμμα, να συμπληρώσω. 

ΕΧΘΕΣ, μου έρχεται αυτό: 

20171116_125222.jpg

 

Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Πόσο άδικο θα έχω να πάω να τους κάνω ρόμπα; 

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

 

 

δεν φταίνε οι υπάλληλοι , κλείσε ένα ραντεβού με τον Γενικό Διευθυντή των ΕΛΤΑ και μετά με τον Prime Minister να τους ξεχέσεις μια και καλή

 

edit μου ήρθε και εμένα το παραπάνω

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δε φταίνε οι υπάλληλοι; Τι εννοείς Γιάγκο; Το ότι ο ταχυδρόμος εδώ περνάει μόνο τέλος βδομάδας το βρίσκεις τυχαίο; Όλη η Καλλιθέα έχει ΕΝΑΝ ταχυδρόμο; 

Φταίνε γιατί το γράμμα έπρεπε να έρθει ως γράμμα. Δηλαδή στην πόρτα μου. Όχι να μου στείλουν ειδοποιητήριο με 1.5 μήνα καθυστέρηση.

Και φυσικά να μην ξέρω αν το αντικείμενο υπάρχει ή είναι στα αζήτητα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Δε φταίνε οι υπάλληλοι; Τι εννοείς Γιάγκο; Το ότι ο ταχυδρόμος εδώ περνάει μόνο τέλος βδομάδας το βρίσκεις τυχαίο; Όλη η Καλλιθέα έχει ΕΝΑΝ ταχυδρόμο; 

Φταίνε γιατί το γράμμα έπρεπε να έρθει ως γράμμα. Δηλαδή στην πόρτα μου. Όχι να μου στείλουν ειδοποιητήριο με 1.5 μήνα καθυστέρηση.

Και φυσικά να μην ξέρω αν το αντικείμενο υπάρχει ή είναι στα αζήτητα.

 

Πες μου που δουλεύεις να έρθω να παραπονεθώ σε εσένα για κάτι που δεν ευθύνεσαι εσύ ...

 

Για αυτό είπα πιάσε ραντεβού με τον ΓΕΝΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ Διευθυντή των ΕΛΤΑ και μετά με τον Primi Minister τι δεν καταλαβαίνεις πες μου τι δεν καταλαβαίνεις .

 

Τα ΕΛΤΑ πάνε για κλείσιμο όπως και όλες οι δημόσιες επιχειρήσεις πλέον .

Και αφού τα πουλήσουμε όλα γιοκ τα λεφτά να δω τι θα πουλήσουμε μετά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω που δουλεύω, αλλά γνωρίζω για τι ευθύνομαι και για τι όχι.

Εσύ δε καταλαβαίνεις μάλλον τι σου λέω. Ο @kpetros στο Ίλιον , έλαβε το ίδιο ακριβώς πακέτο με εμένα σε 2 μέρες. 

Πάλι ο γενικός διευθυντής ευθύνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.